ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ;

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ;

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 25 Απρ 2006 23:52

Υπάρχει γιατί το πιστεύουμε, το θέλουμε, το χρειαζόμαστε; Γιατί έτσι μάθαμε;

Όταν είχαν έρθει κάποιοι μετανάστες και η Ελλάδα γνώρισε κάποιους ας πούμε με "διαφορετική" συμπεριφορά, κάποιος παππούς μου είχε πεί: "Δεν έχουνε φόβο Θεού"

Τι ακριβώς είναι ο Θεός; Όπιο, εξουσία, ανάγκη, παρηγοριά, δύναμη;
Αλλά και μιά ποιό πεζή ερώτηση:

Αν υπάρχει τι ακριβώς είναι;
Εμείς στα μάτια ενός μυρμιγκιού είμαστε Θεοί; Ζούμε πολύ παραπάνω, έχουμε δύναμη ζωής και θανάτου πάνω του, δείχνουμε ποιό τέλειοι σαν οργανισμοί, κάνουμε πράγματα που δεν καταλαβαίνει κλπ.
Και ακόμα. Ένας άνθρωπος του σήμερα θα έδειχνε Θεός σε ανθρώπους που ζούσαν πρίν 3000 χρόνια ή και παραπάνω από σήμερα;
Γιατί άν δεν κάνω λάθος οι Μάγιας υποδέχθηκαν τους Ισπανούς σαν Θεούς;

Είναι πνεύμα; Τι ακριβώς εννοούμε με την λέξη πνεύμα; Μιά μορφή ύλης; Μιά μορφή ενέργειας ( αν και η ενέργεια είναι ύλη)

Υπάρχει Θεός;
Tasos Zakynthos

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 26 Απρ 2006 09:05

Δύσκολες ερωτήσεις.
Η απάντηση του καθενός είναι καθαρά υποκειμενική.
Από το τι νιώθει ή τι νομίζει πως νιώθουν κάποιοι άλλοι σύμφωνα με τις αντιδράσεις τους.

Για εμένα προσωπικά είναι η δύναμη που παίρνω όταν τον χρειάζομαι (όσες λίγες φορές χρειάστηκε) αλλά ισως περισσότερο η ανάγκη να ξέρω/πιστεύω πως υπάρχει κάτι τέλειο πάνω από εμάς ίσως για να μου δίνει αυτήν την δύναμη όταν τον χρειάζομαι.
Κάποιος θα πει πως αυτήν την δύναμη την παίρνω από τον ίδιο μου τον εαυτό αλλά ίσως μην πιστεύοντας σε Αυτόν να μην τα κατάφερνα.

Για κάποιους άλλους είναι όπιο (φο(α)νταμεταλιστές) και για κάποιους άλλους εξουσία.

Το μόνο σίγουρο είναι πως ο θεός χρησιμοποιήθηκε από κάποιους για να αποκτήσουν εξουσία στους οπιομανείς.

υ.γ. Οι μάγιας νόμισαν τους ισπανούς για θεούς γιατί στην παράδοσή τους υπήρχε ένας μύθος που έλεγε για τους θεούς που θα έρθουν από την θάλασσα.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 26 Απρ 2006 09:57

Πολλοί , συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου , πιστεύουν στο Θεό γιατι δεν θέλουν να δεχτούν το ότι μετά απο αυτόν τον κόσμο δεν υπάρχει τίποτα . Υπάρχει και ο φόβος του να εξαφανιστείς μετα την ζωή σου . Αυτόν τον φόβο τον εξαλείφει η πίστη στον Θεό , ενώ πιστεύοντας παίρνεις και μια υποστήριξη στις δύσκολες στιγμές , μια ελπίδα για το μέλλον .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 26 Απρ 2006 10:11

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ (ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ).

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΚΟΣΜΟΣ;
ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ;ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ;ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ;ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ:ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΨΕΥΔΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΥΛΟΥΝ,ΡΕΟΥΝ.Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ,ΤΟ ΚΙΝΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΟ,ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΑ ΟΡΦΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΧΩΡΙΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 26 Απρ 2006 13:47

Θεός πιστεύω είναι κυρίως η ανάγκη πίστης σε κάτι ανώτερο λόγω κατανόησης της ανεπάρκειας της ανθρώπινης νοημοσήνης.
Επειδή όλα πρέπει να έχουν μια εξήγηση, μια συνέχεια, μια καταβολή, ένας φόβος ίσως και τελικά ένα λόγο ύπαρξης, ο θεός υπάρχει πάντα.
Την ανάγκη αυτή έχουν εκμεταλλευτεί σε ολόκληρη την ιστορία επιτήδιοι για προσωπικό όφελος είτε έμμεσα είτε άμεσα.

Με τα χρόνια έχω αρχίσει να αποκόπτομαι από την ιδέα ότι υπάρχει αυτό το ανώτερο ον. Δεν πιστεύω ότι είμαστε πιόνια κάποιου που μας παρακολουθεί, μας προσέχει, μας συμβουλεύει και κάποια στιγμή θα μας πάρει μαζί του στην αθανασία.

Τείνω να θεοποιώ την ίδια τη ζωή καθώς βρίσκει πάντα τρόπο να εμφανιστεί κ στα πιο απροσδόκητα μέρη, να ταξιδεύει, να εξελίσεται, να έχει τεράστια δύναμη και να διαιωνίζεται μέσα από εκατομμύρια τρόπους και μέσα.
Και ζωή πιστεύω υπάρχει παντού..κάθε ένλογο ή άλογο ον, κάθε φυσικό/χημικό στοιχείο του κόσμου, κάθε υλικό αντικείμενο αποτελεί μέρος της ζωής και έχει λόγο ύπαρξης ο οποίος είναι η συνέχιση, η εξέλιξη και η τελειοποίηση. Τελικά το μόνο αθάνατο στοιχείο στο σύμπαν μας είναι η ίδια η ζωή.
Πιο χειροπιαστό από τις θρησκευτικές δοξασίες και πιο ελπιδοφόρο από τις επιστημονικές προσεγγίσεις :!:
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 09 Μάιος 2006 17:59

ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΑΦΑΝΙΣΜΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΓΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ. Ο ΘΕΟΣ ΗΡΘΕ, ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΚΕ, ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ. ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 10 Μάιος 2006 11:13

O κάθε άνθρωπος έχει το δικό τρόπο να αντιμετωπίζει τους εφιάλτες του. Ο δικός σου μπορεί να είναι να ανάγεις την ανάγκη σε πραγματικότητα, ο δικός μου να αναγνωρίζω την ανάγκη και να αποδέχομαι την πιθανότητα να είμαι πεπερασμένος.
Μην γίνεσαι δογματικός
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 10 Μάιος 2006 12:22

epiktitos έγραψε:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΚΟΣΜΟΣ;
ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ;ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ;ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ;ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ:ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΨΕΥΔΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΥΛΟΥΝ,ΡΕΟΥΝ.Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ,ΤΟ ΚΙΝΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΟ,ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΑ ΟΡΦΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΧΩΡΙΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
Matrix (για τους νεώτερους) φίλε epiktitos;
Όλα μια ψευδαίσθηση; Όλα;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 10 Μάιος 2006 23:44

tomas έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΑΦΑΝΙΣΜΟ.
Μήπως λοιπόν η θεωρία περί ύπαρξης θεού απλά ικανοποιεί την απαλλαγή από αυτό τον εφιάλτη;

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 11 Μάιος 2006 11:01

O Tασος εγραψε:

Matrix (για τους νεώτερους) φίλε epiktitos;
Όλα μια ψευδαίσθηση; Όλα;

Ο Επικτητος ο Ιεραπολιτης στο εγχειριδιο λεει:
Τι ειναι πραγματικα δικο μας;Και αναλυοντας ολα τα πραγματα και μη που θεωρει ο ανθρωπος ως δικα του καταληγει στο μονο πραγμα που ειναι πραγματικα δικο μας λεγοντας //ΧΡΗΣΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΝ (ΙΔΕΕΣ)//.Στην συνεχεια λεει:Τον ανθρωπο δεν τον φοβιζουν τα πραγματα αλλα οι ιδεες που εχει γι'αυτα.Εαν τα ιδια τα πραγματα(ή φαινομενα)ηταν τρομερα τοτε και στον Σωκρατη και σε αλλους ο θανατος θα φαινοταν ως κατι τρομερο.
Ετσι ειναι φιλε Τασο //χρησις φαντασιων//
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Απάντηση