ΘΕΩΡΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΣΜΟΥ

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 29 Νοέμ 2005 15:26

Alex θα διαφωνίσουμε για μια ακόμα φορά. Με ρωτάς για στοιχεία και θα σου απαντήσω πώς παραβλέπεις το πόσα πράγματα μπορεί να εξηγήσει μια τέτοια θεωρία. Ουσιαστικά τακτοποιεί όλα τα ερωτήματα και όλες τις περίεργες αναλύψεις που υπάρχουν και ερμηνεύει και τις μυθολογίες όλων των αρχαίων λαών. Αυτό δεν έχει από μόνο του μια μεγάλη αξία?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 09 Ιαν 2006 02:02

Καμία απολύτως αξία δεν έχει Phantom. Όπως προσπάθησα να γράψω και νωρίτερα, μπορεί να υπάρχουν πλήθος εξηγήσεις που να "βολεύουν". Αυτό δε σημαίνει πώς είναι όλες αληθινές.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 09 Ιαν 2006 06:54

Θα συμφωνήσω με τον Alex.
Μιά εξήγηση της μυθολογίας με αυτόν τον τρόπο μπορεί μέν να εξηγήσει όλα τα ερωτήματα που υπάρχουν στις μυθολογίες των λαών σχετικά με την ανθρώπινη δημιουργία αλλά απο μόνο του αυτό δέν λέει τίποτα. Οι κοσμογονικοί μύθοι άλλωστε περιέχουν και πολλά στοιχεία φαντασίας.
Πρέπει να βρεθούν έστω και κάποια απειροελάχιστα ευρήματα που το επιβεβαιώνουν, αλλά μέχρι σήμερα δέν έχει βρεθεί τίποτα.

nadis
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nadis » 17 Ιαν 2006 18:28

Όταν ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα, ομολογώ πως μου θύμησε λίγο matrix...

Διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις του θέματος και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον Alex...

Αλλά σίγουρα δεν μπορώ να αμφισβητήσω ούτε να κατακρίνω απόψεις ειδικά γι'αυτό το θέμα στο οποίο υπάρχουν πάρα πολλές και διαφορετικές εκδοχές...

Εγώ ξέρω μια άλλη εκδοχή η οποία αναφέρεται στο πρώτο βιβλίο της σειράς "ομάδα Ε", του Α.Κεραμυδά όπου με λίγα λόγια λέει τα εξής:

Οι σημερινοί γήινοι βρέθηκαν στη Γη ως εξόριστοι από κάποιον άλλον πλανήτη όντας ήδη εξωγήινοι...

Φυσικά όπως στις περισσότερες αυτές ιστορίες οι πεφωτισμένοι της όλης υπόθεσης ήταν οι Έλληνες...

Πάντως η εκδοχή αυτή δεν μας θέλει κατασκαυάσματα σε σχέση με την εκδοχή που παρέθεσε ο AcidDuke...

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 20 Ιαν 2006 04:24

εγω παντος τωρα τελευταια αρχισα να κολαω σε μια αλλη δικια μου εκδοχη η οποια ειναι οτι ο θεος ειναι ενα μικρο παιδι το οποιο εφτιαξε εμας σε ενα απ τα παιχνιδια του και οτι αυτο θα το καταφερουνε σε καποια χρονια και τα δικα μας παιδια ετσι για να παιζουν. πως ασ πουμε παιζουμε με τα στρατιωτακια απλα θα ειναι ΑΛΗΘΙΝΑ με κλωνοποιηση και σμυκρινση κτλ πανω σε μια μπαλα για συμπαν!!!! τραβηγμενο μεν αλλα δινει απειρες εξηγισεις σε πολλα ερωτηματα.
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

terism
Νέο Μέλος

Θέλω να κάνω μια ερώτηση

Δημοσίευση από terism » 22 Ιαν 2006 01:14

Θέλω να κάνω μια ερώτηση που ίσως να σχετίσετε με το θέμα του παρεμβατισμού τη σημαίνει η λέξη εξωγήινο ων κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι εξωγήινο ων είναι ότι διποτε ζει επάνω στη γη και στον αέρα συμπεριλαμβανόμενων και ανθρώπων είναι εξωγήινο ων ενώ ένα σκουλήκι που ζει μέσα στην γη στο έσω της γης δεν είναι εξωγήινο ων λοιπόν μήπως είμαστε εμείς εξωγήινοι και έχει σκεφτεί κανείς τι δύναμη και τι μορφές ζωής μπορεί να ύπαρχου στα βάθη τις γης

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 22 Ιαν 2006 18:25

Δεκτή και όμορφη η θεωρία του παρεμβατισμού άν είμαι γήινος.
Είναι μια θεωρία που μου δείχνει τι έχει γίνει σε μιά μικρή γωνιά του Σύμπαντος.
Απορία: Οι εξωγήινοι που μάς "καλλιεργούν" που βρέθηκαν;
Το πρώτον κινούν ακίνητο ψάχνω.
Καμμιά πρόταση;
Tasos Zakynthos

Απάντηση