υποσυνείδητα μηνύματα

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
intefix
Δόκιμο Μέλος

υποσυνείδητα μηνύματα

Δημοσίευση από intefix » 13 Ιουν 2005 05:57

Κατά καιρούς έχουν ακουστεί πολλά για ανάποδα υποσυνείδητα μηνύματα σε τραγούδια Ελληνικά και ξένα υπάρχει μια σελίδα με τέτοια δείγματα

http://tragodies.50webs.com/

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 29 Δεκ 2005 00:50

Είναι μια γελοία κατηγορία κατα της ροκ/μεταλ μουσικής . Ότι δήθεν οι δίσκοι έχουν κρυμμένα μυνήματα τα οποία γίνονται αντιληπτά μόνο απο το υποσεινήδητο , αλλά μπορούν να "ξεσκεπαστούν" αν παίξεις τον δίσκο ανάποδα . Βέβαια έτσι δν βγαίνει άκρη , καθώς ο καθένας απο ανάποδα ακούει ότι του γουστάρει και όχι κάτι ξεκάθαρο .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 11 Φεβ 2006 13:01

necrosauron έγραψε:Είναι μια γελοία κατηγορία κατα της ροκ/μεταλ μουσικής . Ότι δήθεν οι δίσκοι έχουν κρυμμένα μυνήματα τα οποία γίνονται αντιληπτά μόνο απο το υποσεινήδητο , αλλά μπορούν να "ξεσκεπαστούν" αν παίξεις τον δίσκο ανάποδα . Βέβαια έτσι δν βγαίνει άκρη , καθώς ο καθένας απο ανάποδα ακούει ότι του γουστάρει και όχι κάτι ξεκάθαρο .
Δεν πρόκειται για τόσο "γελοία κατηγορία" ούτε αναφέρεται μόνο στη ροκ-μέταλ μουσική. Αν και εκεί πολλοί τα λένε ξεκάθαρα... Όπως "sympathy for the devil", "Satan! Don't forsake me, I pray for you to take me" και άλλα χαρακτηριστικά.
Δες για τα υποσυνείδητα μηνύματα γενικά εδώ: http://users.hol.gr/~bpd/thesisgr.html
Είναι μια τεκμηριωμένη δουλειά και δίνει πολλά λινκς.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 19 Φεβ 2006 01:31

Ενδιαφέρων λινκ . Αλλά δεν μπορώ εγώ να καταλάβω γιατι ενω ακούω 4 χρόνια αυτη τη μουσική δεν έχω νιώσει ποτε την ταση να λατρέψω το Σατανα . Όσον αφορά το δεύτερο στίχο που παραθέτεις είναι απο το κομμάτι "Bridge of Death" των Manowar οι οποίοι είναι απο τις αγαπημένες μου μπάντες και έχει γίνει μια παρεξήγηση . Το κομμάτι μιλαέι για έναν πολεμιστή που παει στην Κόλαση για να πολεμήσει με τον Σατανά και τελικά χάνει την μάχη . Δεν προωθεί τον σατανισμό . Αυτό συμβαίνει μόνο με κάποια black metal συγκροτήματα και με κάποια underground groyp που θέλουν να βγάλουν προς τα έξω μια cult-ιλα . Εφ`όσων όμως δενλες κατι υποσυνείδητα , αλλά το λες στα ίσια δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα . Αφου έχουμε ανεξιθρησκεία . Και καλύτερα να ακους αυτη τη μουσική παρα να πηγαίνεις στα μπουζουκια και να βλέπεις την κάθε ημίγυμνη "θεα" και τον κάθε "'αντρα" που μόνο τέτοιος δεν είναι .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 19 Φεβ 2006 01:36

Σε σχέση με υποσυνείδητα μυνήματα πάντως είχα ακούσει ότι στα σουπερμαρκετ περνούν τέτοια μυνήματα κατα της κλεψιάς .

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 21 Φεβ 2006 14:56

necrosauron έγραψε:Ενδιαφέρων λινκ . Αλλά δεν μπορώ εγώ να καταλάβω γιατι ενω ακούω 4 χρόνια αυτη τη μουσική δεν έχω νιώσει ποτε την ταση να λατρέψω το Σατανα .
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Αν ήμουν ο Σατανάς (μπρρρ...) θα με ικανοποιούσε αρκετά να δημιουργώ ταραχή και σύγχυση σε διάφορους ανθρώπους, και να τους εξοικειώνω με κάποια χαρακτηριστικά μου, κι ας μη με λάτρευαν.

necrosauron έγραψε: Όσον αφορά το δεύτερο στίχο που παραθέτεις είναι απο το κομμάτι "Bridge of Death" των Manowar οι οποίοι είναι απο τις αγαπημένες μου μπάντες και έχει γίνει μια παρεξήγηση . Το κομμάτι μιλαέι για έναν πολεμιστή που παει στην Κόλαση για να πολεμήσει με τον Σατανά και τελικά χάνει την μάχη . Δεν προωθεί τον σατανισμό . .
Έχω κάποια εικόνα για τους Manowar, που δεν είναι αγαπημένοι μου, αλλά κάποια κομμάτια τους υπάρχουν στον υπολογιστή μου. Προσωπικά μου αρέσει η διασκευή τους στο Nessun Dorma, άν έλειπε η στριγκλιά στο τέλος - που καταστρέφει και τις φωνητικές χορδές - θα ήταν πολύ καλύτερο.
BTW πολύ αφελής αυτός ο πολεμιστής...

necrosauron έγραψε:Αυτό συμβαίνει μόνο με κάποια black metal συγκροτήματα και με κάποια underground groyp που θέλουν να βγάλουν προς τα έξω μια cult-ιλα . Εφ`όσων όμως δενλες κατι υποσυνείδητα , αλλά το λες στα ίσια δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα . Αφου έχουμε ανεξιθρησκεία .
Αυτό συμβαίνει με πολλά γκρουπ τα οποία το κάνουν, όχι για λόγους απλά ιεραποστολικούς, αλλά πολλές φορές με κάποια ανταλλάγματα. Η ανεξιθρησκεία είναι πολύ καλή, δεν πρέπει όμως να χρησιμοποιείται για να προωθούνται εγκληματικά δόγματα που θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή και την ακεραιότητα των μελών της κοινωνίας. Γιατί αν λόγω της ανεξιθρησκείας επιτρέπεται η προπαγάνδιση κάθε ιδέας, γιατί κι εγώ να μη φτιάξω ένα πολύ ωραίο συγκρότημα το οποίο με πιασιάρικη μουσική, θα προτρέπει τον κόσμο να σφάξει και να καταναλώσει τους γείτονές του, ως λατρεία π.χ. στον τάδε θεό μιας φυλής κανιβάλων. Όχι πες μου πού είναι το πρόβλημα;

necrosauron έγραψε: Και καλύτερα να ακους αυτη τη μουσική παρα να πηγαίνεις στα μπουζουκια και να βλέπεις την κάθε ημίγυμνη "θεα" και τον κάθε "'αντρα" που μόνο τέτοιος δεν είναι .
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα. Εγώ δεν ακούω τίποτα απ' τα δύο κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο (στην κυριολεξία).
:wink:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 23 Φεβ 2006 00:40

Όσον αφορά τον πολεμιστή με αυτόν τον στίχο υποδειλώνεται η ήττα του . Τελοσπάντων εγω περιμένω πως και πως τους Manowar απ`τα μέρη μας να τελικά πραγματοποιηθεί η αναβλειθείσα περιοδεία τους . ΟΚ κάποιοι στίχοι λένε τέτοια πράγματα , αλλά εγώ το αντιλαμβάνβομαι σαν να παρακολουθώ μια ταινία τρόμου . Πάντως σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για ένα παιδί 10-15 ετών να διαβάζει στίχους π.χ. των Cannibal Corpse , αλλά δεν μ`αρέσει να βλέπω την ενοχοποιήση όλων των συγκροτημάτων ως "στατανιστικών" και "ακατάλληλων" γιατί κάτι τέτοιο παραείναι άδικο . Π.χ. δεν νομίζω να μπορεί να βρει κάνείς κατι κατακριτέο στους στίχους των Nevermore .

perseas1
Δόκιμο Μέλος

Re: υποσυνείδητα μηνύματα

Δημοσίευση από perseas1 » 26 Φεβ 2006 03:43

intefix έγραψε:Κατά καιρούς έχουν ακουστεί πολλά για ανάποδα υποσυνείδητα μηνύματα σε τραγούδια Ελληνικά και ξένα υπάρχει μια σελίδα με τέτοια δείγματα

http://tragodies.50webs.com/
και οι γιατροι τι σου λενε παιδιμου?περνει γιατρεια η περιπτωση σου?

Demo
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Demo » 18 Αύγ 2006 12:01

necrosauron έγραψε:Ενδιαφέρων λινκ . Αλλά δεν μπορώ εγώ να καταλάβω γιατι ενω ακούω 4 χρόνια αυτη τη μουσική δεν έχω νιώσει ποτε την ταση να λατρέψω το Σατανα . Όσον αφορά το δεύτερο στίχο που παραθέτεις είναι απο το κομμάτι "Bridge of Death" των Manowar οι οποίοι είναι απο τις αγαπημένες μου μπάντες και έχει γίνει μια παρεξήγηση . Το κομμάτι μιλαέι για έναν πολεμιστή που παει στην Κόλαση για να πολεμήσει με τον Σατανά και τελικά χάνει την μάχη . Δεν προωθεί τον σατανισμό . Αυτό συμβαίνει μόνο με κάποια black metal συγκροτήματα και με κάποια underground groyp που θέλουν να βγάλουν προς τα έξω μια cult-ιλα . Εφ`όσων όμως δενλες κατι υποσυνείδητα , αλλά το λες στα ίσια δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα . Αφου έχουμε ανεξιθρησκεία . Και καλύτερα να ακους αυτη τη μουσική παρα να πηγαίνεις στα μπουζουκια και να βλέπεις την κάθε ημίγυμνη "θεα" και τον κάθε "'αντρα" που μόνο τέτοιος δεν είναι .
Πολύ σωστά , από κάποιον που ακούει τέτοια μουσική 25 (!) χρόνια. Και δεν ξέρω άν είναι η καλύτερη ή η πλέον αποδεκτή μουσική , σίγουρα όμως είναι η πιο ζωντανή !!!

Απάντηση