Ο Χριστιανισμός και η Αγία Γραφη στο μικροσκόπιο

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zeus52
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από zeus52 » 27 Σεπ 2005 18:03

Καλά τα λές όλα αυτά και γω μαζί σου!
Νά κάνω όμως και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου...
Συμφωνώ με όσα λες στον Sorix αγαπητε Mard, αλλά έιναι έτσι όμως? Έτσι μας τα έχουν διδάξει και μας τα διδάσκουν. Είναι όμως έτσι?
Οι πατέρες αναφισβήτητα είναι άγιοι και σίγουρα έχουν δει το άκτιστο φως του Θεού και έχουν συνομιλήσει μαζί του. Έχουν?
Έχουν γίνει όλα αυτά που γράφουν στα πατερικά κείμενα ή είναι ονειροπολήσεις και παιχνίδια του εγκεφάλου, επειδή έτσι πιστεύουν ότι πρέπει να ειναι?
Σκέψου πως θα ήταν ο κόσμος, αν δεν υπήρχε τίποτα από όλα αυτά που η κατέχοντες την θρησκεία μας έχουν διδάξει...
Αν κάπου κάνουν λάθος?
Αν ο ευσεβής πόθος του ανθρώπου για το <<θείο>> τους έκανε να γράψουν όλα αυτά και που στο τέλος δεν υπάρχει αντίκρυσμα?
Αυτά και μην νομίσετε ότι είμαι κανένας άθεος ή οτιδήποτε άλλο!?
Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι...

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 27 Σεπ 2005 23:18

Αφού είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός και συμφωνείς μαζί μου, θα ήθελα κι εγώ να ξέρω γιατί συμφωνείς και πώς εσύ απαντάς στα ερωτήματα τα οποία θέτεις. Έχω μια περιέργεια!
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
zeus52
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από zeus52 » 28 Σεπ 2005 19:32

Πρώτη φορά σε ερώτηση, απαντούν με ερώτηση και να κάνω λάθος διακρίνω και μια επιθετικότητα. Θέτω ερωτήματα προς συζήτηση που απασχολούν και περιμένω απαντήσεις. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο!? Αν δεν ξέρεις να απαντήσεις τουλάχιστον πες το ευγενικότερα. Εκτός και είναι ιδιωτική συζήτηση και δεν το κατάλαβα. Αν είναι έτσι συγγνώμη που μπήκα στην κουβέντα. Δηλαδή κουβέντα γίνεται...

Εγώ λέω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν είναι αλήθεια...
Λέω ότι όλα είναι κατασκευάσματα...
Τίποτα από ότι αναφέρουν οι γραφές δεν συνέβη στην πραγματικότητα, όλα είναι μυθοπλασίες για να οδηγούν τις μάζες εκεί που θέλουν οι έχοντες και κατέχοντες...

Άβαταρ μέλους
zeus52
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από zeus52 » 28 Σεπ 2005 19:34

Και από ότι πρόσεξα έχουμε και το ίδιο avatar. Να το αλλάξω...

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 28 Σεπ 2005 20:41

zeus52 έγραψε:Πρώτη φορά σε ερώτηση, απαντούν με ερώτηση και να κάνω λάθος διακρίνω και μια επιθετικότητα. Θέτω ερωτήματα προς συζήτηση που απασχολούν και περιμένω απαντήσεις. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο!? Αν δεν ξέρεις να απαντήσεις τουλάχιστον πες το ευγενικότερα. Εκτός και είναι ιδιωτική συζήτηση και δεν το κατάλαβα. Αν είναι έτσι συγγνώμη που μπήκα στην κουβέντα. Δηλαδή κουβέντα γίνεται...

Εγώ λέω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν είναι αλήθεια...
Τίποτα από ότι αναφέρουν οι γραφές δεν συνέβη στην πραγματικότητα, όλα είναι μυθοπλασίες για να οδηγούν τις μάζες εκεί που θέλουν οι έχοντες και κατέχοντες...
΄

Φίλε ή φίλη, δεν είναι ασφαλώς η πρώτη φορά που απαντούν με ερώτηση σε ερώτηση, κι εγώ ειδικά το συνηθίζω... Τώρα που μου λες τι πραγματικά πιστεύεις και δεν υποκρίνεσαι ότι παριστάνεις το δικηγόρο του διαβόλου - πράγμα που μου φάνηκε κουφό να κάνει ένας Ορθόδοξος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος - βεβαίως κι έχω πολλά να απαντήσω. Θα το κάνω μόλις ξεμπερδέψω με όλα αυτά τα τόπικς όπου έβαλα την ουρά μου!
Επίσης η συζήτηση ασφαλώς δεν είναι ιδιωτική, κι αν διακρίνεις κάτι που σου φαίνεται επιθετικότητα, δεν είναι επιθετικότητα αλλά δυσπιστία ως προς το ειλικρινές της τοποθέτησής σου.
Δεν φημίζομαι πάντως για την ευγένειά μου... Για να πούμε και του στραβού το δίκιο.
Υ.Γ. Δεν έχουμε το ίδιο άβαταρ γιατί εγώ δεν έχω καθόλου άβαταρ. Δεν βρήκα κάτι που να μου μοιάζει αρκετά.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 29 Σεπ 2005 11:24

Οι πατέρες αναφισβήτητα είναι άγιοι και σίγουρα έχουν δει το άκτιστο φως του Θεού και έχουν συνομιλήσει μαζί του. Έχουν?
Έχουν γίνει όλα αυτά που γράφουν στα πατερικά κείμενα ή είναι ονειροπολήσεις και παιχνίδια του εγκεφάλου, επειδή έτσι πιστεύουν ότι πρέπει να ειναι?
Ίσως και να έχουν δεί κάτι το περισσότερο απο τα συνηθισμένα, ίσως και κάποια απο αυτά να είναι αλήθεια. Αλλά τα περισσότερα φαίνεται οτι είναι ονειροπολήσεις και παιχνίδια του εγκεφάλου.
Να έχουν συνομηλίσει με τον Θεό φαίνεται απίθανο, το ζήτημα είναι να βρούμε πρώτα άν υπάρχει ο Θεός και ποιός είναι αυτός και μετά να ψαχνόμαστε εάν έχουν οι "Aγιοι Πατέρες" συνομιλήσει μαζί του.

Όσο για ευγένειες στα Forum μήν περιμένεις και πολλά :wink:

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 30 Σεπ 2005 04:42

Σκέψου πως θα ήταν ο κόσμος, αν δεν υπήρχε τίποτα από όλα αυτά που η κατέχοντες την θρησκεία μας έχουν διδάξει...

ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι παιχνιδια του μυαλου. δε γινεται να κοροιδεψεις τους παντες. αλλα πες και οτι ειναι ψεμα τι σε χαλαει για σκεψου οντος πως θα ηταν αν δεν υπηρχε τιποτα απο ολα αυτα. ασε να σου πω εγω. ακομα θα υπηρχαν κοινονικες ταξεις, οι γυναικες δεν θα υπολογιζοντουσαν, θα υπηρχε τεραστιος βαθμος βαρβατιλας ακομα και γενικα θα ημασταν καπως σα τον μεσαιωνα και ποιο πισω και αυτα ειναι λιγα. θα υπηρχαν φωτιες ο ουρανος θα ηταν γκρι, ολοι θα ηταν αξυριστοι και με προβιες το ιντερνετ φυσικα και δεν θα υπηρχε και γενικα πολυ χαλι η κατασταση.......... ααα
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 30 Σεπ 2005 11:02

Σωστός αλέξη, οι πατέρες της εκκλησίας μας και πολλά θαύματα έκαναν, και έχουν δεί το άκτιστο φώς του θεού, και με τον Κύριο μας τον Ιησού Χριστό έχουν συνομιλήσει. Τον τίτλο σίγουρα δέν τον πήραν τυχαία άλλα τον πήραν γιατί εφάρμοσαν πραγματικά τον λόγο του Κυρίου τον δίδαξαν και τον διέδωσαν σε ολόκληρο τον κόσμο. Και οι περισσότεροι απο αυτούς λόγω της αγιότητας τους και μόνο έφθασαν σε ηλικίες 110 και 120 ετών σε μιά εποχή που ο μέσος όρος ζωής δέν ξεπερνούσε τα 35 χρόνια. Αυτό είναι η μεγαλύτερη επιβεβαίωση της αγιότητας τους και των θαυμάτων που έκαναν σε κάποιον τομέα ο καθένας και σε κάθε πόλη ώστε να ανακηρυχθούν πολιούχοι και προστάτες. Αυτά είναι ιστορικά γεγονότα και δέν αμφισβητούνται.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 30 Σεπ 2005 13:38

zeus52 έγραψε: Εγώ λέω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν είναι αλήθεια...
Κατ' αρχήν πρέπει να διευκρινίσουμε τι είναι αυτό το "όλα"... Ότι δεν υπήρχαν ιστορικώς τα πρόσωπα που αναφέρουν οι Γραφές; Η ιστορική έρευνα έχει αποδείξει ότι πολλά υπήρχαν, μάλιστα για τον Ιησού υπάρχει ένα άλλο τόπικ όπου αξίζει να δεις τι έγραφε το μέλος seat (για να μην κάνω copy-paste όπως είχα κάνει και σε άλλο τόπικ και έχουμε τα ίδια και τα ίδια παντού). Ότι δεν έγιναν τα πράγματα όπως τα περιγράφουν οι Γραφές, δεν έγιναν τα θαύματα κτλ; Είναι πολύ κουφό οι πρώτοι Χριστιανοί, που τα πράγματα αυτά είχαν γίνει στην εποχή τους, να τρέχουν να μαρτυρήσουν για πράγματα που ήταν μυθοπλασίες... Όπως είναι κουφό ένας άνθρωπος σαν τον Σαύλο, πρώτη μούρη στη Συναγωγή, να γίνεται αποσυνάγωγος, να αλωνίζει παρά την ασθενή του υγεία όλη την γνωστή τότε οικουμένη, να τρώει του κόσμου το ξύλο και τις φυλακίσεις κτλ κτλ για πράγματα που δεν πίστευε 100%. Τώρα το αν η εξουσία αποφάσισε κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσει την χριστιανική πίστη αυτό είναι ένα άλλο θέμα και δεν έχει καμμία σχέση με την αλήθεια και την ορθότητα της διδασκαλίας του Χριστού, που επαληθεύεται αποό του παλιούς Πατέρες και αγίους μέχρι και τους σύγχρονους αγίους του καιρού μας: τους γέροντες Πορφύριο, Παίσιο και Ιάκωβο (Τσαλίκη), την κάπως παλιότερη οσία Μεθοδία της Κιμώλου, και άλλους αγίους ανθρώπους που είχα την τύχη να συναντήσω προσωπικά. Το δικό μας μυαλό μπορεί να "παίζει" - ειδικά αν χρησιμοποιούμε πολύ την φαντασία, και διάφορους διαλογισμούς και αστρικές προβολές κι άλλες φαντασιοπληξίες - αλλά το δικό τους ήταν πεντακάθαρο και δεν "έπαιζε" με τίποτα απολύτως...

KAMAG
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από KAMAG » 01 Οκτ 2005 10:05

Φίλε sotris, από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν ξέρεις τί πραγματικά λέει η Γραφή. Γνωρίζεις λίγα και αυτά διαστρεβλωμένα. Να ξέρεις όμως ότι η ημιμάθεια δεν είναι τιμητική.

Για παράδειγμα μας λες ότι η Π.Δ. είναι γραμμένη υπέρ των Ισραηλιτών. Κάνεις λάθος θα σου πω. Τιμά όσους είναι πιστοί στο Θεό και κατηγορεί όσους αθετούν το λόγο Του. Aσχετα από την καταγωγή τους..

π.χ.

ΖΑΧΑΡΙΑΣ 8/η΄ 13: "…αλλά διεσκόρπισα (τους Ιουδαίους) αυτούς ως δ’ ανεμοστροβίλου εις πάντα τα έθνη» 8/η΄ 14 «Διότι ούτω λέγει ο Κύριος των δυνάμεων. Καθ’ ον τρόπον εστοχάσθην να σας τιμωρήσω , ότε οι πατέρες σας με παρώργισαν, λέγει ο Κύριος των δυνάμεων…» 14/ιδ΄ 2 … « …και θέλω συνάξει πάντα τα έθνη κατά της Ιερουσαλήμ εις μάχην, και θέλει αλωθεί η πόλις... "

ΜΑΛΑΧΙΑΣ 1/α΄ 10 "……Δεν έχω ευχαρίστηση εις εσάς (Ιουδαίους) , λέγει ο Κύριος των δυνάμεων"

ΩΣΗΕ 1/α΄: 4. «Και είπε ο Κύριος προς αυτόν, Κάλεσον το όνομα αυτού Ιεζραέλ, διότι έτι ολίγον και θέλω εκδικήσει το αίμα του Ιεζραέλ επί τον οίκον Ιηού, και θέλω καταπαύσει την βασιλείαν του οίκου Ισραήλ. 5. Και εν τη μέρα εκείνη θέλω συντρίψει το τόξον του Ισραήλ εν τη κοιλάδι του Ιεζραέλ» … «διότι δεν θέλω ελεήσει πλέον τον οίκο Ισραήλ αλλά θέλω σηκώσει αυτούς διόλου» ….. 10. «…δεν είσθε λαός μου, εκεί θέλει λεχθή προς αυτούς, Υιοί του θεού του ζώντος»

κλπ κλπ.

Από τα παραπάνω σύμφωνα με το σκεπτικό σου, δε βγαίνει το συμπέρασμα ότι η Π.Δ. είναι αντιεβραικό κατασκεύασμα?

Απάντηση