ΔΙΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ?

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ
Νέο Μέλος

ΔΙΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ?

Δημοσίευση από ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ » 11 Φεβ 2005 16:42

Οι ηθικοί φραγμοί και η κοινωνική αντίδραση είναι ένας παράγοντας που αποτελεί το ηθικό τροχοπέδι σε πολλά άτομα να εκδηλώσουν αυτά που σκέφτονται και πραγματικά θέλουν. Η ανωνυμία στο internet τους δίνει το ελεύθερο να βγάλουν τον πραγματικό τους εαυτό χωρις φόβο και χωρίς ταμπού.Πως αξιολογείτε την προσωπικότητα αυτών των ατόμων?

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Re: ΔΙΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ?

Δημοσίευση από Kostas » 11 Φεβ 2005 17:12

Αν υπάρχουν τέτοια άτομα, τότε μάλλον είναι καταπιεσμένα άτομα.
Αλλά σε αυτό το forum δεν πιστεύω πως υπάρχουν τέτοια άτομα.
Ισως σε άλλα που μιλάνε για πράγματα ευθέως κατακριτέα να υπάρχουν.
Εδώ τα θέματα που αναπτύσσουμε δεν έχουν κάτι το μεμπτό.
Αν μιλούσαμε για αυτοκτονίες, ανθρωποφαγία, παιδεραστία κλπ. τότε σίγουρα θα υπήρχαν, αν όχι όλα αλλά τα περισσότερα.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ » 12 Φεβ 2005 13:57

ΚΩΣΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΔΩ. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΗΤΑΝ ΑΤΟΜΑ ΥΠΕΡΑΝΩ ΥΠΟΨΙΑΣ. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΤΙ ΟΔΗΓΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΟΤΙ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 14 Φεβ 2005 18:26

ΜΑΥΡΗ ΑΝΡΙΔΡΑΣΗ είχα διαβάσει 10 λεπτά πριν την απάντηση σου στον FEANOR στο θέμα "ΗΘΙΚΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ" και ενιωσα πως συνδέονταν. Οχι πως εννοούσες για τον FEANOR κάτι τέτοιο, απλά τα τελευταία λόγια σου μου συνέδεσαν τα δύο θέματα. Απλά μερικές φορές βλέπω και εγώ φαντάσματα, άσχετα αν το αντιπαθώ ιδαίτερα αυτό.
Αφου όμως μιλούσες γενικά, τότε συγνώμη, και η άποψή μου παραμένει η ίδια για αυτά τα άτομα.
Δηλαδή είναι καταπιεσμένα άτομα. Είτε από την κοινωνία/περίγυρώ τους είτε από τον ίδιο τους τον εαυτό. Το τελευταίο ακούγεται δύσκολο αλλά είναι εφικτό για άτομα που έχουν περιχαρακωθεί σε ένα εγώ και δεν μπορούν να ξεκολλήσουν.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 15 Φεβ 2005 11:58

Αγαπητέ(ή) ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ το προφίλ που περιγράφεις στο εισηγητικό σου σχόλιο μπορεί να ταιριάζει σε πολλούς ανθρώπους και σε πολλά διαφορετικά επίπεδα. Από τα πιο απλά και ανώδυνα (όπως τη δυνατότητα που βρίσκει κάποιος φύσει ντροπαλός χαρακτήρας να εκφραστεί σε διάφορα θέματα), μέχρι τα πιο επικίνδυνα (εγκληματικές και αντικοινωνικές συμπεριφορές). Δε νομίζω πώς είναι δυνατό να δοθεί ένας μαζικός χαρακτηρισμός, μια και ποικίλλει η ποιότητα και η ένταση του φαινομένου.

Απάντηση