Ηθικά όρια και τιμωρία

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Ηθικά όρια και τιμωρία

Δημοσίευση από feanor » 26 Νοέμ 2004 15:14

Σε όλους μας κάποια στιγμή έχει τύχει περιστατικό όπου εκνευρισμένοι από τη συμπεριφορά κάποιου είπαμε 'θα τον σκοτώσω', αλλά τελικά δεν το κάναμε.
Πώς λειτουργούν οι ηθικοί φραγμοί στον άνθρωπο? Τι είναι αυτό που μας σταματάει από το να κλέψουμε ή να σκοτώσουμε?Είναι ο μεταφυσικός φόβος που μας διδάσκουν οι θρησκείες, είναι οι αξίες με τις οποίες μεγαλώσαμε?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 26 Νοέμ 2004 18:04

Δέν νομίζω να είναι ούτε ο Μεταφυσικός φόβος που έχει ο Aνθρωπος, ούτε αυτά που μας διδάξαν με τις Θρησκείες!
Είναι η Εσωτερική φωνή της Ανθρώπινης Συνείδησης που πηγάζει απο τα Ασυνείδητα βάθη της ψυχής τα οποία Συνειδητά δέν μπορούμε να κατανοήσουμε.
Η Συνείδηση τιμωρεί τον Aνθρωπο για τις κακές του πράξεις και Όχι κάποιος Αόρατος Θεός ... γεγονός που παραδέχεται έμμεσα καί ο Χριστιανισμός :wink:
Αν απονεκρώσει την Συνείδηση του ο Aνθρωπος αυτή θα τον τιμωρήσει χειρότερα "Μετά Θάνατο"!!

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 01 Δεκ 2004 21:08

ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΣΑΜΟΥΡΑΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ ΖΕΝ.ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ.ΚΑΙ ΟΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ,ΜΠΑ ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΣΑΙ ΣΑΜΟΥΡΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ ,ΤΙ ΦΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ;ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΕΙ Ο ΣΑΜΟΥΡΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΠΑΘΙ ΠΑΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΝΟΣ ΓΕΡΟΥ ΣΑΝ ΚΙ'ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ.ΤΑ ΠΗΡΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΣΑΜΟΥΡΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΓΥΡΙΖΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ ΣΥΝΕΙΔΟΠΟΙΟΝΤΑΣ Ο ΣΑΜΟΥΡΑΙ ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΞΑΝΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΚΛΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΓΥΡΝΑΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ.
ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "Η ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ"
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 04 Δεκ 2004 10:25

Τι είναι αυτό που μας σταματάει από το να κλέψουμε ή να σκοτώσουμε?Είναι ο μεταφυσικός φόβος που μας διδάσκουν οι θρησκείες, είναι οι αξίες με τις οποίες μεγαλώσαμε?
feanor, ξέχασες ίσως τον πιο σημαντικό παράγοντα που εμποδίζει τους ανθρώπους να εκληματούν: το φόβο της ανθρώπινης τιμωρίας, η οποία άλλωστε αυτό το σκοπό έχει βασικά , δηλαδή την αποτροπή και όχι την απόδοση δικαιοσύνης ή την τιμωρία.
Πάντως αν το περιορίσουμε στους ηθικούς φραγμούς, νομίζω ότι ανάλογα με το χαρακτήρα και την πίστη καθενός αυτό που τους προκαλεί είναι και τα δύο που αναφέρεις ή το δεύτερο.

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 04 Δεκ 2004 18:59

Το θεμα του ηθους σε μια κοινωνια αλλα και σε καθε ενα ξεχωριστα προσωπο το εθιξε καλητερα απο ολους ο Σωκρατης.Ο αρχαιος φιλοσοφος με τον ξεχωριστο του τροπο,δηλαδη με τις συνεχεις ερωτησεις, προσπαθησε να βρει απο που δημιουργηθηκαν αυτα τα ηθικα ορια.Κατεληξε και αυτος οπως και πολλοι μετα απο αυτον στην τιμωρια.
Λοιπον εχω διαβασει πολλα τελευταια στο forum για αυτο το θεμα.Εγω πιστευω πως εστω και υποσυνειδητα με τις τηψεις αλλα και με το ακουσμα τον θρησκειων ο ανθρωπος τελικα φοβαται την τιμωρια μετα.Αλλωστε τι μας κανει να σκοτωσουμε καποιον αν οχι ο υπερβολικος φοβος?Ε?

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 06 Δεκ 2004 14:18

ΚΑΠΟΤΕ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΟ ΙΣΠΑΝΙΑ ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΣΤΗΝ ΜΑΡΜΠΕΛΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.ΤΗΝ ΡΩΤΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΑΜΕ ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΣΕΤΕΣ ΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΜΑΛΑΓΚΑ Η'ΓΙΒΛΑΤΑΡ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ.ΤΑΞΙΔΕΥΑΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΔΥΟ Η ΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΑ ΣΛΙΠΙΝΜΠΑΝΓΚ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΣΑΚΙΔΙΟ ΣΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΠΕΣΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΩΝΤΑΣ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΟΥ ΛΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΑΝΟΙΚΤΟ.ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΛΕΨΑΝ.ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΛΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΛΥΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝΑ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΞΕΚΕΙΝΗΣΟΥΜΕ ΚΟΙΤΑΓΑΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ,Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΛΑΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΙΣΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΣΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΝΤ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ .ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΣΤΑΝΤ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΜΕΝΕΣ ΧΙΛΙΕΣ ΠΕΣΕΤΕΣ ΔΙΠΛΟΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΔΙΠΛΟΝΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΣΕΤΕΣ ΟΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ ΚΑΜΠΙΝΓΚ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΩΣΑ ΤΟ 1989 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ "ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ".
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 28 Δεκ 2004 15:26

Διαφωνώ ότι είναι ο φόβος της τιμωρίας που μας εμποδίζει να κάνουμε κάτι κακό, ας πούμε ένα φόνο. Πιστεύω ότι τον κύριο ρόλο παίζουν οι ηθικές αναστολές, μια υποσεινήδητη αναγνώριση και διάκριση του καλού από το κακό, τουλάχιστο σε τόσο απόλυτες καταστάσεις όπως ο φόνος.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 28 Δεκ 2004 18:04

Μάχο συμφωνώ μαζι σου με την μόνη επισήμανση πως η ηθική του καθενός μας εξαρτάται από το περιβάλλον μας.
Κατά την διάρκεια της ιστορίας κάποιες πράξεις που δεν ήταν ανήθικες μια περίοδο, αργότερα κρίθηκαν ανήθικες, βλ. ανθρωποφαγία, δουλία ίσως και διάφορα άλλα.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ » 11 Φεβ 2005 16:31

Feanor εγώ ξέρεις πόσες φορές το σκέφτηκα αυτό δηλαδή να σε σκοτώσω όταν με εκνευρίζεις με με αυτά που γράφεις?Πάνω απο 5.000.000.000.000.000.000. *12349898789869906869897 φορές!! :twisted: Ο λόγος που δεν το εχω ΄κάνει είναι:
1ος Στη φυλακή το φαγητό είναι χάλια
2ος Πάντα εισαι με κόσμο
3ος ποιός θα θέτει τετοια ερωτήματα αν λειψείς εσυ να γελάμε και λίγο?
Καλά το πως με τρελαίνει η ηθικοκοινωνικοπολιτικη ανάλυση του θέματος δεν το συζητώ!!! Με αυτά που διάβασα το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι όλοι το έχετε μελετήσει πολύ το θέμα γιατί άραγε???? :twisted:

OudenOida
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OudenOida » 03 Δεκ 2006 17:31

Όσον αφορά την ηθική θέλω να επισημάνω πως ναι μεν υπάρχουν πράξεις τις οποίες μας αποτρέπει η συνήδηση ή η ψυχή μας (πάρτε οτι απο τα δύο προτιμάτε) να κάνουμε και συνήθως είναι οι ακραίες πράξεις όπως ο φόνος για παράδειγμα, αλλά υπάρχουν και σύνθετα θέματα και πρβλήματα όσον αφορά την συμπεριφορά μας στο κοινωνικό σύνολο μερικά απο αυτά ορίζουν οι νόμοι και πολλά τα οποία κρίνει ο καθένας μας διαφορετικά πχ το ψέμα με σκοπό τη βοήθεια ή ακόμη και η κλοπή κάποιες φορές. Πιστεύω πως υπάρχουν δύο είδη ηθικής: Η ιθική των καιρών που μπορείς να την αντιληφθείς απο τα διδάγματα της ιστορίας που λίγοι μελετάν και αφήνουμε τα σφάλματα μας να επαναλαμβάνονται ξανά και ξανά και της εποχής που μας σερβίρουν καθημερινά τα βρομώκουτα, βάζοντας δηλαδή στο υποσυνείδητο μας πολλές αξίες ως "κατεστημένο". Πάντως σαν άτομα πλέον σήμερα αφήνουμε τους πειρασμούς να μας αποσπάν απο την ιθική γιατί εδώ που τα λέμε έχει πολύ σκοτούρα η υπόθεση :).

Μαύρη αντίδραση φαντάζομαι πως πριν αρχίσεις να χώνεις τη μύτη σου παντού ήσουν λευκή, δοκίμασε τα πυρότουβλα που δε μαυρίζουν τόσο-- πολύ κάρβουνο ρε αδερφέ.

Απάντηση