Αρχαιολατρεία και χριστιανισμός

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 13 Δεκ 2004 15:46

Αν θες να παίζεις με τις λέξεις κάνε το...αλλά χάνεις την ουσία της συζήτησης...δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω.
Δεν παιζω με τις λεξεις.Ειπες κατι και απαντησα.Ισως χρησιμοποιησες μια λεξη που δεν γνωριζεις ακριβως ως προς το νοημα,,αλλα οκ ας πουμε οτι καταλαβα τι εννοεις.

Παραπάνω δεν μίλησα απλά για ενασχόληση και αναζήτηση ιστορικής αλήθειας. Όταν κάποιος θαυμάζει και υπερασπίζεται το αρχαιοελληνικό πνεύμα και επιπλέον δηλώνει ότι ο χριστιανισμός μας έβλαψε ανεπανόρθωτα μέσω των διωγμών των 'εθνικών', πώς είναι δυνατό ο ίδιος άνθρωπος να αναφέρεται σε βουλγαροκτόνο, μαρμαρωμένο βασιλιά και Πατριαρχείο, που ανήκουν σε ένα καθαρά χριστιανοκεντρικό πολιτισμό?Δεν είναι σχιζοφρένεια?
Αν διαβασες παραπανω τι εγραψα,θα καταλαβαινες οτι μιλαω για θετικα και αρνητικα και των 2.Και της προ αλλα και της μετα χριστιανικης εποχης.Γιατι πρεπει να διαλεξουμε ενα απο τα δυο?Ο χριστιανισμος πηρε παρα πολλα απο τον Ελληνισμο και στο εδειξα και παραπανω με τις φρασεις που εγραψα που ειναι εμφανεις η ομοιοτητα τους.
Ετσι οπως το θετεις ειναι σχιζοφρενεια και δεν μπορω ουτε εγω να απαντησω.Μπορω ομως να σου δωσω γνωσεις για τα της προχριστινικης εποχης αλλα και για το τι εχουν πει Τεραστειες προσωπικοτητες τοσο για τον Ελληνισμο,οσο και για τον χριστιανισμο.Παντως ας προτιμησουμε την μεση λυση..δλδ οτι και στην Προχριστιανικη Ελλαδα αλλα και στην μεταχριστιανικη εγιναν λαθη και καλο θα ηταν να κανουμε ενα μειγμα και των δυο.Διοτι ας μην ξεχναμε οτι ο Χριστιανισμος πρεσβευει μεχρι ενα σημειο ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ,οπως εδειξα στα παραπανω post μου.

Πρόκειτα για μια απορία που μου δημιουργήθηκε μέσα από διάφορες συζητήσεις (όχι απαραίτητα στο forum) και δεν είχα καμμια όρεξη ούτε να βρίσω, ούτε να κακοχαρακτηρίσω. Εσύ το πήρες τόσο στραβά που ούτε λίγο ούτε πολύ με χαρακτηρίζεις ως ατομο περιορισμένης αντίληψης
Ενταξει δεκτα ολα αυτα που λες τωρα...δεν το πηρα τοσο στραβα οσο νομιζεις,απλα δεν καταλαβα τι εννοουσες

δικαίωμά σου και να καταπίνεις αμασητί ό,τι σου σερβίρουν
)
Κι επειδή ρωτάς τι είναι ο 'αρχαιολάτρης' κάνε ετυμολογική ανάλυση και πες μου αν προσβάλλει κανένα...άσε τι λένε τα συστήματα κτλ...μεταξύ μας μιλάμε.[/quote]
Θα το πω απλα...αρχαιολατρης ειναι αυτο που πηγαινει και κοιμαται στην Ακροπολη.Ειναι αυτος που υπερλατρευει την κουλτουρα και τα εργα των αρχαιων...με μια διαφορα ομως...οτι απο την υπερβολικη του αγαπη δεν βλεπει τα αρνητικα,αρα δεν ειναι αντικειμενικος,κατι που δεν συμβαινει με τον Μιχαλη και τον Ποσειδωνα στην προκειμενη.

Παρατηρω παντως οτι οταν εχουμε να τα πουμε καιρο,ξεκιναμε αγριεμενοι(χωρις λογο αρκετες φορες) και μετα ξανα στα λογικα πλαισια
.Δεν σε εχω για βλακα η χαζο....για επιπολαιο και απροσεχτο σε εχω.
Ενω εσυ ουτε λιγο ουτε πολυ μου ειπες οτι χρειαζομαι ιατρικη παρακολουθηση...κρινε μονος σου ποιος απο τους δυο μας εχει φερθει αρκετες φορες σαν βλακας.
Υπαρχει και κατι που λεγεται Αυτοκριτικη.

Ευχαριστω παντως για την περιεργη επικοινωνια μας. :wink:
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 13 Δεκ 2004 17:11

smartboy έγραψε: Θα το πω απλα...αρχαιολατρης ειναι αυτο που πηγαινει και κοιμαται στην Ακροπολη.Ειναι αυτος που υπερλατρευει την κουλτουρα και τα εργα των αρχαιων...με μια διαφορα ομως...οτι απο την υπερβολικη του αγαπη δεν βλεπει τα αρνητικα,αρα δεν ειναι αντικειμενικος,κατι που δεν συμβαινει με τον Μιχαλη και τον Ποσειδωνα στην προκειμενη.
Λεξικό Τριανταφυλλίδης:
"αρχαιολάτρης": αυτός που τρέφει υπερβολική εκτίμηση για την αξία του αρχαίου πολιτισμού.

Όχι αυτός που κοιμάται στην Ακρόπολη.

Εξακολουθείς να το θεωρείς βρισιά;
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 13 Δεκ 2004 17:32

don_kichotes έγραψε:
smartboy έγραψε: Θα το πω απλα...αρχαιολατρης ειναι αυτο που πηγαινει και κοιμαται στην Ακροπολη.Ειναι αυτος που υπερλατρευει την κουλτουρα και τα εργα των αρχαιων...με μια διαφορα ομως...οτι απο την υπερβολικη του αγαπη δεν βλεπει τα αρνητικα,αρα δεν ειναι αντικειμενικος,κατι που δεν συμβαινει με τον Μιχαλη και τον Ποσειδωνα στην προκειμενη.
Λεξικό Τριανταφυλλίδης:
"αρχαιολάτρης": αυτός που τρέφει υπερβολική εκτίμηση για την αξία

του αρχαίου πολιτισμού.

Όχι αυτός που κοιμάται στην Ακρόπολη.

Εξακολουθείς να το θεωρείς βρισιά;
Μου φαινεται εισαι εκτος κλιματος της κουβεντας.
Xaxa..οταν λεω οτι ειναι αυτος που κοιμαται στην Ακροπολη..το λεω για ακριβως αυτον τον λογο.Αλλα απο οτι φαινεται δεν το επιασες.
Δεν ειναι βρισια...οπως το ''μ........ας'' αλλα οταν χρησιμοποιειται ασκοπα,τοτε ναι θιγει και τα ατομα που απευθυνεται αλλα και τα σπουδαια εργα των προγονων μας.Αρχαιολατρης ειναι αυτος που ψαχνει την αληθεια ?την Ιστορικη αληθεια?Αν ναι τοτε και εγω ειμαι αρχαιολατρης.
Αληθεια ρωτα τον Μιχαλη και τον Ποσειδωνα να σου πουν αν ειναι αρχαιολατρες.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 14 Δεκ 2004 15:02

Δέν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπλέχτηκε το Όνομα μου στην συγκεκριμένη συζήτηση την οποία δέν έχω συμμετάσχει!
Η δική μου Απάντηση είναι οτι Εγώ το μόνο που ερευνώ είναι η Ιστορική Αλήθεια ... η Αρχαιολατρεία είναι άλλη υπόθεση!
Αλλά δέν είναι δυνατόν να μας σερβίρονται σάν Ιστορική πραγματικότητα γεγονότα ανακριβή ενώ άλλα γεγονότα αληθέστατα να αποκρίβονται προκλητικά. Σε αυτό είμαι κάθετα Αντίθετος και το έχω πεί πολλές φορές!
Απο κεί και πέρα είναι αναμφισβήτητη η Ανωτερότητα της Αρχαίας Ελλάδας στην Τέχνη, την Φιλοσοφία, Τα Μαθηματικά, τις Επιστήμες, καί την Θρησκευτική Αναζήτηση!
Είναι γεγονός οτι ο Σύγχρονος Πολιτισμός βοηθήθηκε σε πάρα πολλά απο τις μελέτες του Πυθαγόρα, του Δημόκριτου, του Ευκλείδη, του Αριστοτέλη, του Αριστάρχου, του Εμπεδοκλή και πολλών άλλων. Όλοι οι Επιστήμονες μετά την Αναγέννηση τους μελέτησαν σημαντικά πρίν προχωρήσουν στα δικά μας κατορθώματα, χωρίς να λέω οτι τα πάντα είναι Έργα των Ελλήνων!
Το βασικό νόημα του Χριστιανισμού εμπεριέχεται στις διδασκαλίες του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη, άν βγάλουμε απο αυτόν όλα τα Ιουδαικά στοιχεία. Η Δημοκρατία αναπτύχθηκε για πρώτη φορά στην Ιστορία στην Αρχαία Αθήνα την εποχή που οι υπόλοιποι Λαοί είχαν τον Βασιλιά σάν "Εκπρόσωπο Θεού επι της Γής"!
Απο κεί και πέρα δέν μπορώ να κρίνω μιά εποχή στην οποία δέν είχα ζήσει, ούτε συμμετείχα προφανώς είχε και πάρα πολλά Αρνητικά, τα οποία έχω δεί πολλές φορές και στον χαρακτήρα των Αρχαίων Ελλήνων.
Τα σημαντικότερα είναι οι Αλληλοσυκοφαντίες, οι Εμφύλιοι Πόλεμοι και η Διχόνοια γεγονότα που φαίνονται πολύ έντονα στους Σημερινούς Έλληνες.

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 23 Δεκ 2004 17:26

ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ,
ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΞΕΝΟΙ,ΟΙ ΔΥΤΙΚΟΙ,
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΧΒΕ
ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΥΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟΝ ΟΤΙ
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΚΛΕΨΕ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΤΟΥ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΜΑΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο SMARTBOY,
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΛΩΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ.
ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ,ΑΛΛΑ ΔΩΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ΧΩΡΟ" ΣΤΟ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΣΑΣ.
ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Ο FEANOR ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ
ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ??
ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ "ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΣ",ΛΕΣ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
-ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΡΑΓΕ ??-,
ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΑΣΟΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΦΑΝΑΡΙΟΥ.
ΤΕΛΙΚΑ -ΡΩΤΑΕΙ Ο FEANOR-ΑΥΤΟΙ ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΟΥΝ??
ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ??
ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗ?? -(η οποία παρεπιπτόντως,είναι και ο βασικότερος εχθρός του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος...)
Η ΜΗΠΩΣ-ΥΠΟΨΙΑΖΕΤΑΙ ΞΑΝΑ Ο FEANOR-ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΣ ??
(και μάλλον αυτή είναι και η αλήθεια...)
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ??
...................................................................................................
ΑΓΑΠΗΤΕ FEANOR,
ΑΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ,ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ
ΤΗΛΕΑΣΤΥ,ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ
ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΩΝ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,
ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ κουκου ρούκου.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΛΛΙΩΣ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΙ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ
ΚΑΙ ΑΝΤΙ-ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ κλπ,κλπ.
ΔΗΛΑΔΗ,ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ,ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ,Η ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΣΑΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ.
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ.
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΟΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΣΑΙ Ο,ΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 23 Δεκ 2004 18:56

apistos έγραψε:.....
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ,Η ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΣΑΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ.
....
φίλτατε apiste, αυτό πιστεύω πως το λες για τους τύπους που δεν ξέρουν τι είναι, βλ. ΤΗΛΕΑΣΤΥ, και δεν εννοείς με το ΕΛΛΗΝΑΣ τους ζώντες στην Ελλάδα αλλά αυτούς που πιστεύουν στα ίδια πιστεύω με τους αρχαίους, δηλαδή τους Εθνικούς κατά πως ονομάζονται και οι ίδιοι.
Διότι πουθενα δεν πιστεύω πως μπορείς να βρείς αποδείξεις ότι ο Χριστιανισμός, σαν κίνημα/θρησκεία, καταφέρθηκε εναντίων των κατοίκων της Ελλάδας, παρά μόνο με την έννοια των Εθνικών μιας και εκείνα τα πρώτα χρόνια οι έννοιες Ελληνας και Ειδωλολάτρης ήταν ταυτόσημες.
Τα τελευταία τα λέω για να μην αναφερθείς και εσύ στα Αναθέματα κατά των Ελλήνων.
Παρεπιμτόντως κανένας δεν μπορεί να "απαγορεύσει" σε κάπιον να αγαπάει τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ των αρχαίων Ελλήνων και ταυτόχρονα να είναι και Χριστιανός.
Από την άλλη μου ακούγεται περίεργο να λεει κάποιος πως υπάρχει πατρότητα σε έννοιες σαν και την "ΜΗ ΒΛΑΨΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ" π.χ.
Εκτος αν αναφέρετε σε εποχές που το να βλάψεις τον πλησίον σου ήταν θεμιτό ή δεν ήταν τουλάχιστον αντίθετο με την 'ηθική" της εποχής.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 24 Δεκ 2004 14:36

ΑΓΑΠΗΤΕ KOSTAS,
ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΛΑ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΥ,
ΟΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ
ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο,ΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.
Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ,
ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΥΤΟ-ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΕΤΣΙ Η ΩΣ ΑΛΛΙΩΣ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ
ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΤΥΠΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΗΣ Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ.
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ.
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 28 Δεκ 2004 13:49

Νομίζω πώς είναι μάλλον άστοχο να χαρακτηρίσουμε οτιδήποτε το αρχαιοελληνικό ώς το απόλυτο καλό και οτιδήποτε χριστιανικό ώς το απόλυτο κακό, ή το αντίστροφο. Όπως επίσης είναι, πιστεύω, λάθος να προσπαθούμε να αναγάγουμε κάθε πνευματική ή τεχνολογική πρόοδο στην αρχαία Ελλάδα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 28 Δεκ 2004 18:48

Συγνώμη Alex αλλά μπορείς να γίνεις λίγο πιό σαφής :?:
Ποιός το κάνει αυτό και πού το κάνει :?:
Περιμένω τις φράσεις σου!

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 29 Δεκ 2004 12:10

Σε κάνα μήνα θα δούμε ότι θα φταίει ο Χριστιανησμός για τα 9 ρίχτερ στον Ινδικό...

Δηλαδή ο χριστιανισμός φταίει και όχι οι άνθρωποι;;;; Και οι Αρχαίοι υμών πρόγονοι που σφαζόντουσαν μεταξύ τους τι ήταν καλύτεροι ;;;;;;
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Απάντηση