Ο Θεός και ο Άνθρωπός

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 05 Σεπ 2005 05:42

angel έγραψε:Αλήθεια, όλοι εσείς που γράψατε σ΄αυτό το θέμα έχετε ψηφίσει εδώ;

viewtopic.php?t=232&start=60

Το λέω γιατί τ΄αποτελέσματα της ψηφοφορίας με παραξενεύουν.
Οχι δε ψηφισα γιατι δεν επαρκουσαν οι απαντησεις. ολες εχουν την αποτυχημενη λεξη αναγκη η οποια δε κολαει. η σωστη κατα τη κριση μου απαντηση ειναι οτι ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ και οχι απο αναφκη στο θεο γιατι οτι υπαρχει δε το εφτιαξε το χαος με την τυχη.

Οσον αφορα το θεμα τωρα ΘΕΟΣ και ΑΝΘΡΩΠΟΣ η αποψη μου ειναι οτι υπαρχει ο θεος ο οποιος καποια στιγμη εφτιαξε εμας και απο εκει και περα μας αφισε εντελως ελευθερους. Αυτη τη στιγμη το μονο που κανει ειναι να παρακολουθει εμας. Μολις τελειωσουν ολα θα μας εξιγησει τα παντα με την παραμικρη λεπτομερια(αυτα τα λιγα για το θεο). Απο την αλλη εμεις ειμαστε ελευθεροι απο το θεο αλλα υπαταγομαστε ακομα σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!! που εχουν κακο σκοπο για ολους μας. Αυτοι ομως δε γνωριζουν η μαλλον δε μπορουν να χωνεψουν οτι ολοι στο τελος θα ειμαστε ισοι .Αυτα τα λιγα εχω να πω τωρα.Και απο δω και περα για οτι λαθος εντοπιζετε στη ζωη σας καλο θα ειναι να ελεχεται πρωτα απο ποιον ξεκινα Ανθρωπο Θεο η Σατανα? απο το θεο το αποκλειω
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 20 Σεπ 2005 01:18

αλεξης έγραψε: Οχι δε ψηφισα γιατι δεν επαρκουσαν οι απαντησεις. ολες εχουν την αποτυχημενη λεξη αναγκη η οποια δε κολαει. η σωστη κατα τη κριση μου απαντηση ειναι οτι ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ και οχι απο αναφκη στο θεο γιατι οτι υπαρχει δε το εφτιαξε το χαος με την τυχη.[/quoted2b62e510]
Πραγματικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει και μια τελευταία επιλόγή, το "δεν έχω ανάγκη να πιστεύω αλλά ασπάζομαι" κτλ. Και τότε θα ψήφιζα αυτό.

αλεξης έγραψε:Οσον αφορα το θεμα τωρα ΘΕΟΣ και ΑΝΘΡΩΠΟΣ η αποψη μου ειναι οτι υπαρχει ο θεος ο οποιος καποια στιγμη εφτιαξε εμας και απο εκει και περα μας αφισε εντελως ελευθερους. Αυτη τη στιγμη το μονο που κανει ειναι να παρακολουθει εμας.
Μας βοηθάει κιόλας, όταν το ζητάμε. Μπορεί και παρεμβαίνει στη ζωή μας πολύ δυναμικά.

αλεξης έγραψε:Και απο δω και περα για οτι λαθος εντοπιζετε στη ζωη σας καλο θα ειναι να ελεχεται πρωτα απο ποιον ξεκινα Ανθρωπο Θεο η Σατανα? απο το θεο το αποκλειω
Το λάθος μπορεί να ξεκινάει κι από μας! Ακόμα κι αν η αρχική ιδέα είναι διαβολικός λογισμός. Θυμάμαι μια αστεία ιστορία στο "Γεροντικό": ¨ενας ασκητής είχε φύγει από το καλύβι του για μια δουλειά και ο υποτακτικός του, που δεν ήθελε να τηρήσει τη νηστεία αλλά δεν ήθελε και να το μάθουν οι άλλοι αυτό, πήρε ένα αυγό, το έβαλε στην τρύπα ενός κλειδιού (ξέρετε αυτά τα παλαιϊκά τεράστια κλειδιά) κι από κάτω άναψε ένα κερί και το έψηνε. Ξαφνικά όμως γύρισε ο ασκητής και τον έπιασε στα πράσα. Αμέσως αυτός αρχίζει, "γέροντα δε φταίω εγώ! Ο διάβολος μ' έβαλε να το κάνω!" Οπότε εμφανίζεται κι ο διάβολος και λέει, 'αδικα με κατηγορεί αυτός, εγώ ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι μπορεί να ψηθεί έτσι το αυγό".
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 20 Σεπ 2005 10:51

Η ψηφοφορία στην οποία αναφερθήκατε έχει εντελώς διαφορετικό σημείο εκκίνησης. Ξεκινάει ακριβώς από την έννοια της ανάγκης, δηλαδή είναι περισσότερο ψυχογραφική και λιγότερο θεολογική ή φιλοσοφική.

Έτσι κι αλλιώς όμως είμαι της άποψης ότι βαθιά στο υποσυνείδητο η πίστη ωθείται από την ανάγκη και όχι από ελεύθερη επιλογή.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 20 Σεπ 2005 11:19

Μπορεί να έχει αυτό το σημείο εκκίνησης, θα έπρεπε όμως να έχει και μια επιλογή γι' αυτούς που δεν το βλέπουν έτσι. Για να δούμε και πόσοι είναι αυτοί.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 28 Δεκ 2005 16:31

Εγώ πιστεύω πως ο Θεός μας έχει αφήσει εντελώς ελεύθερους να ακολουθήσουμε το δρόμο μας . Μετά το θάνατο ο καθένας "όπως έστρωσε θα κοιμηθεί" δηλαδή ανάλογα με τα έργα και τις πράξεις του θα τιμωρηθεί η θα αμειφθεί .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 28 Δεκ 2005 18:40

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ. ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ ΘΑ ΑΝΤΑΜΟΙΦΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ. ΟΠΩΣ ΣΤΡΩΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΜΕΤΑ, ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ, Η ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ, Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΖΟΥΜΕ. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ, ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ. ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΘΥΣΙΕΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΘΗΚΕ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 29 Δεκ 2005 15:47

Φοβάμαι πώς αυτή η λογική "του καρότου" αδικεί αυτό που κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι το πραγματικό νόημα της διδασκαλίας ζωής.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 06 Ιαν 2006 02:45

Dorian έγραψε:Φοβάμαι πώς αυτή η λογική "του καρότου" αδικεί αυτό που κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι το πραγματικό νόημα της διδασκαλίας ζωής.
Δεν είναι απαραιτήτως λογική καρότου το όπως έστρωσες θα κοιμηθείς. Είναι πρωτίστως θέμα ελευθερίας και υπευθυνότητας. Κανείς δεν θα μπει με το ζόρι στον παράδεισο χωρίς να θέλει, κανείς δεν θα μπορεί να πει "εγώ δεν έχω ευθύνη που βρέθηκα στην κόλαση". Αν και τώρα που το σκέφτομαι, λάθος το είπα αυτό το τελευταίο, γιατί αυτοί που εθελοτυφλούν εδώ κι εκεί το ίδιο θα κάνουν, και θα λένε ότι για το ότι βρέθηκαν στην κόλαση φταίει ο Θεός.
Τώρα, αν εννοείς ότι η καλύτερη αφετηρία για μια σοβαρή πνευματική ζωή είναι η αγάπη για το Θεό και τον πλησίον, και όχι η προσπάθεια να κερδίσουμε κάτι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στην Ορθόδοξη θεολογία μαθαίνουμε ότι η πνευματική ζωή έχει τρία στάδια, αυτό του δούλου όπου κάποιος ακολουθεί την πνευματική πειθαρχία επειδή φοβάται την κόλαση, αυτό του εργάτη όπου κάποιος ασκείται πνευματικά επειδή θέλει να κερδίσει τον παράδεισο, κι αυτό του υιού (ή της κόρης... σε περίπτωση γυναίκας) όπου κάποιος κινείται γύρω από το Θεό επειδή τον αγαπά. Ασφαλώς, το τρίτο είναι το καλύτερο, αλλά συνήθως οι άνθρωποι περνούν από τα άλλα δύο πρώτα για να φτάσουν εκεί.

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 28 Ιαν 2006 15:54

ΣΩΣΤΑ ΦΙΛΗ ΜΑRD ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΩΔΟΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Μαρ 2006 15:00

Η σχέση του ανθρώπου με το Θεό είναι καθαρά θέμα πίστης, στην ύπαρξη, στο ρόλο και τις προθέσεις του. Αρα είναι εκ των πραγμάτων εκτός τών ορίων της λογικής.

Απάντηση