Ο Θεός και ο Άνθρωπός

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Ο Θεός και ο Άνθρωπός

Δημοσίευση από Dorian » 28 Φεβ 2004 02:29

Θέμα τεράστιο και θεμελειώδες για τον τρόπο λειτουργίας της σύγχρονης κοινωνίας, αλλά και την πορεία διαμόρφωσης της ιστορίας. Τελικά τί είναι ο Θεός για τον Άνθρωπο. Είναι ο Δημιουργός ή το άλλοθι; Είναι ο κριτής ή ο καλός γονιός; Είναι η υπερτατη δύναμη ή ο κατά Orwell μεγάλος αδελφός;

Ομως τί είναι και ο Άνθρωπός για το Θεό. Είναι το παιδί που αγαπά και διακριτικά προστατεύει; Είναι το παιχνίδι σε μια κοσμική σκακιέρα; Είναι το λάθος που απειλεί την υπόλοιπη δημιουργία;

Μήπως δεν υπάρχει σχέση μεταξύ Θεού και Ανθρώπου, μήπως δεν υπάρχει Θεός, αλλά απλά η ανθρώπινη ψυχολογική ανάγκη για κάτι ανώτερο στο οποίο μπορούν να αποδοθούν τα ανεξήγητα της φύσης και της ζωής; Μήπως η έννοια του Θεού αποτελεί την υπέρτατη ελπίδα γι αυτή και για μια άλλη, επόμενη ζωή;

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 04 Μαρ 2004 12:43

Πολύ βαρύ θέμα άνοιξες Dorian, ίσως επανέλθω σε πιο προχωρημένη ώρα.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 04 Μαρ 2004 18:31

οντως οπως λεει και η ΚΑΤΕ το θεμα αυτο ειναι πολυ βαρυ......παντως προσωπικη μου αποψη ειναι οτι υπαρχει Θεος διοτι με τετοια αρμονια που υπαρχει στην φυση δεν γινετε να δημιουργηθηκαν ολα τυχαια,οπως αρκετοι ισχυριζονται.Τωρα γιατι ο ανθρωπος εχει βαλθει να καταστρεψει αυτην την αρμονια που υπαρχει στην φυση,αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο.....Οπως και στην ταινια ματριξ υπηρχε ο αρχιτεκτωνας που τα ειχε σχεδιασει ολα,,ετσι και στον κοσμο που εμεις ζουμε οφειλετε σε ενα αρχιτεκτονα,σε Εναν δημιουργο,στον ΘΕΟ. βεβαια αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη,μην παρεξηγηθω κι ολας.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 05 Μαρ 2004 12:45

Smartboy, οτιδήποτε έχει σχέση με το Θεό δε μπορεί παρά να είναι προσωπική άποψη επομένως δεν τίθεται ζήτημα παραξήγησης κανενός από κανένα. Επίσης νομίζω ότι έθεσες το ζήτημα σε σωστή βάση, Θεός, Δημιουργός, Υπέρτατο Ον, Πηγή της Αρμονίας. Θεωρώ ότι αυτή είναι η σωστή βάση και όχι η θρησκειοληπτική προσέγγιση, άλλωστε νομίζω ότι και ο Dorian έτσι ήθελε να το θέσει.

Και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι δυνατόν όλα αυτά που βλέπουμε γύρω μας, αλλά και αυτά που δέ βλέπουμε, είτε γιατί είναι πολύ μικρά, είτε γιατί είναι πολύ μακριά, δημιουργήθηκαν τυχαία, από ένα καπρίτσιο των φυσικών νόμων (παρεπιπτόντως ποιός τους έθεσε σε εφαρμογή?).

Άβαταρ μέλους
Vallon
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Vallon » 06 Μαρ 2004 01:42

Προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να δούμε την ύπαρξη ή μη του Θεού μέσα από τα δημιουργήματά του. Τι πάει να πει κάποιος πρέπει να έφτιαξε έναν τόσο αρμονικό κόσμο; Και το Θεό ποιος τον έφτιαξε;

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 06 Μαρ 2004 02:03

αφου δυσκολευεσε να καταλαβεις τι παει να πει ενα τοσο αρμονικο κοσμο,θα σου εξηγησω.Αν κοιταξεις τα δημιουργηματα του Θεου,απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο,απο την αμοιβαδα μεχρι το σκουλικι και απο το σκουλικι μεχρι τον ανθρωπο μπορεις να παρατηρησεις οτι ολα ειναι αλυσιδωτα.Αν εχεις παει τριτη λυκειου και αν εχεις παρακολουθησει βιολογια θα εβλεπες οτι ο καθε κρικος της αλυσιδας εξαρταται απο τον αμεσως προγουμενο και ο αμεσως προηγουμενος απο τον αμεσως επομενο.Τα φυτα κανουν τοσες λειτουργιες που δεν ειναι τυχαιες,τα ζωα το ιδιο,κοιτα πχ πως αναπαραγει ο βατραχος,το ψαρι,το σκουλικι,κοιτα τον ανθρωπο.Ολα διαγραφουν τον κυκλο τους.Στα ΠΑΝΤΑ ειναι προσεγμενη η παραμικρη λεπτομερεια.Δεν γινετε να δημιουργηθηκαν ολα με τοση προσοχη εντελως τυχαια.............τουλαχιστον αυτη ειναι η αποψη μου.Καταλαβες ΚΑΤΕ γιατι εννουσα να μην παρεξηγηθω σ'αυτα που γραφω???παρεξηγηθηκα κι ολας. :wink:

Άβαταρ μέλους
Vallon
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Vallon » 06 Μαρ 2004 17:34

Όπα ρε παρεξηγιάρη :)! Έγραψες κάτι και το σχολίασα, δηλαδή πρέπει sony και καλά να με βρίσκει σύμφωνο;

Και τέλος πάντων δε διαφώνησα στο ότι υπάρχει αρμονία στον κόσμο, αλλά στο ότι η παρατήρηση αυτή συνεπάγεται την ύπαρξη του Θεού. Εγώ σε ρωτώ, αν ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο, το Θεό ποιος Τον έφτιαξε;

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 06 Μαρ 2004 19:52

Vallon στην ερωτηση σου ποιος εφτιαξε τον Θεο δεν γνωριζω να απαντησω,ειναι και η δικη μου απορια.....αλλα και των περισσοτερων οπως πιστευω...Εγω παντως δεχομαι την αποψη που λεει οτι ο Θεος προυπηρχε,αν και δε με καλυπτει απολυτα.....

Άβαταρ μέλους
Vallon
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Vallon » 07 Μαρ 2004 16:57

Η ένστασή μου πάνω σε αυτή την άποψη (ότι ο Θεός προϋπήρχε) έχει να κάνει με το ότι από τη μία χρησιμοποιούμε τη λογική μας (δε γίνεται να έγινε ο κόσμος από μόνος του) και από την άλλη θεωρούμε σωστό χωρίς πολλή σκέψη πως ο Θεός δε φτιάχτηκε από κανέναν, απλά επειδή είναι ο Θεός. Πάντως κάθε άποψη είναι σεβαστή, δεν πυοροβολούμε κανέναν

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 07 Μαρ 2004 17:19

Τελοσπαντων,απο την στιγμη που δεν ειμαστε σιγουροι ουτε για τον αν υπαρχει Θεος ,δεν μπορουμε καν να λεμε ποιος δημιουργησε τον Θεο.απο την στιγμη που δεν υπαρχουν αποδειξεις αλλα ουτε και ενδειξεις δεν ειμαστε σε θεση να συζηταμε περετερω,το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι εικασιες.

Απάντηση