Η ανάγκη της πίστης και το Υπέρτατο Ον

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση

Η ανάγκη της πίστης και το Υπέρτατο Ον

Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και πιστεύω ότι δεν υπάρχει
83
44%
Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και δεν ξέρω αν υπάρχει
8
4%
Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν αλλά πιστεύω ότι υπάρχει
8
4%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει
43
23%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει
13
7%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, πιστεύω ότι υπάρχει, αλλά δεν ασπάζομαι καμία θρησκεία, δόγμα ή θρησκευτική φιλοσοφία
14
7%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και ασπάζομαι κάποια θρησκεία, δόγμα ή θρησκευτική φιλοσοφία
19
10%

Σύνολο ψήφων: 188

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 28 Δεκ 2005 16:20

Και εγώ πιστεύω πως είναι απόλυτα λογικό να υπάρχει Θεός , γιατί πολύ απλά το Σύμπαν είναι σαν ένα καλοκουρδισμένο ρολόι και κάποιος πρέπει να το κούρδισε . Δν γίνεται αυτή η τελειότητα και αρμονία να προέκυψε απο μόνη της χάρη σε διάφορες συμπτώσεις . Αλλωστε κάπου είχα διαβάσει ότι αυτή η πιθανότητα είναι περίπου μια στο τετρακισεκατομμύριο.
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 29 Δεκ 2005 15:44

Συμφωνώ απόλυτα ώς η ύπαρξη του Θεού δίνει την καλύτερη δυνατή απάντηση στην ύπαρξη και τα χαρακτηριστικά του Σύμπαντος. Όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη αφενός, το δεδομένο αυτό δεν αποτελεί αναγκαία και ικανή συνθήκη, και αφετέρου δεν είναι ή δεν πρέπει να είναι αυτό το νόημα της πίστης. Νομίζω πώς είναι κάτι πολύ πιο βαθύ.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 11 Αύγ 2006 10:24

Χμμμμ...

Για συγκρίνετε τα αποτελέσματα αυτής της ψηφοφορίας με αυτά της άλλης ("υπάρχει θεός;")

Σε τι λέτε να οφείλεται η διαφορά;

:? :? :?

Απάντηση