Η ανάγκη της πίστης και το Υπέρτατο Ον

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση

Η ανάγκη της πίστης και το Υπέρτατο Ον

Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και πιστεύω ότι δεν υπάρχει
83
44%
Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και δεν ξέρω αν υπάρχει
8
4%
Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν αλλά πιστεύω ότι υπάρχει
8
4%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει
43
23%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει
13
7%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, πιστεύω ότι υπάρχει, αλλά δεν ασπάζομαι καμία θρησκεία, δόγμα ή θρησκευτική φιλοσοφία
14
7%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και ασπάζομαι κάποια θρησκεία, δόγμα ή θρησκευτική φιλοσοφία
19
10%

Σύνολο ψήφων: 188

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 17 Νοέμ 2004 15:37

ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΓΙ ΑΥΤΑ.ΤΟ ΟΛΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ .ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ;ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΝ;ΠΑΡΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝΕ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΥΛΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 96%ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ.ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΙΣΤΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΝΕΚΡΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΘΑΝΑΤΟ ΣΩΜΑ . ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΕΙΠΕ #ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΝΕΡΑ #
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 26 Νοέμ 2004 14:45

Καλη η παρατηρηση σου Επικτητε.Αλλα πολυ θα ηθελα να μας αναφεριες την αποψη σου για το υπερτατο ον.Οτι πιστευεις τουλαχιστον καθως κανενας δεν μπορει να ξερει.Παντως ειναι πολυ περιεργο ολοι μας το εχουμε για κατι δεδομενο.Η κοινωνια μας ηθελα να πω.Ειναι κατι το δεδομενο πανω σε αυτο εχουν Βασιστιε τα ποιο εξαλα πραγματα.Και οταν καποιος το αμφισβητει... τι γινεται ολοι μας ξερουμε.Οταν καποιος παλι προσπαθει να δημιουργησει κατι καινουριο οπως μια αλλη θεωρια ή αποψηαπλα μενει στο περιθωριο.Γι αυτο παιδια πρεπει να προσεχουμε τι λεμε διοτι μπορει να μας αφορησουν ολους. :D

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 26 Νοέμ 2004 18:10

Aυτό που απαιτείται είναι να εφαρμόζουμε στην ζωή μας την δική μας πίστη και όχι αυτή που μας νταντέυουν!
Πολλές φορές ίσως μας στοιχήσει σκληρά αλλά δέν γίνεται διαφορετικά ... αυτός είναι ο Ορθός δρόμος!

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 30 Νοέμ 2004 13:19

ΑΓΑΠΗΤΕ RICO ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ .ΓΙ'ΑΥΤΟ Ο ΘΕΙΚΟΣ ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΦΗΜΕΣ ΕΝΝΕΑΔΕΣ ΤΟΥ: ΟΥΤΕ ΟΥΝ ΤΙ,ΟΥΤΕ ΠΟΙΟΝ,ΟΥΤΕ ΠΟΣΟΝ,ΟΥΤΕ ΝΟΥΝ ,ΟΥΤΕ ΨΥΧΗΝ,ΟΥΤΕ ΚΙΝΟΥΝΕΝΟΝ,ΟΥΔ'ΑΥ'ΕΣΤΩΣ.ΟΥΚ ΕΝ ΤΟΠΩ ΟΥΚ ΕΝ ΧΡΟΝΩ ΑΛΛ' ΑΥΤΟ ΚΑΘ'ΑΥΤΟ ΜΟΝΟΕΙΔΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΑΝΕΙΔΕΟΝ ΠΡΟ ΕΙΔΟΥΣ ΟΝ ΠΑΝΤΟΣ ΠΡΟ ΚΙΝΗΣΕΩΣ,ΠΡΟ ΣΤΑΣΕΩΣ ΤΑΥΤΑ ΓΑΡ ΠΕΡΙ ΤΟ ΟΝ Α ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΟΠΟΙΕΙ.
ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ,ΟΥΤΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ,ΟΥΤΕ ΝΟΥΣ,ΟΥΤΕ ΨΥΧΗ,ΟΥΤΕ ΚΙΝΗΣΗ,ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΤΑΣΗ,ΟΥΤΕ ΣΕ ΤΟΠΟ,ΟΥΤΕ ΣΕ ΧΡΟΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘ'ΑΥΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΕ ΜΟΡΦΗ Η' ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΟΥ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΟΡΦΗ Η' ΚΙΝΗΣΗ Η' ΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΟΝ ΤΟ ΠΟΛΥΜΟΡΦΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 04 Δεκ 2004 19:06

Epiktite γραφεις "ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΕ ΜΟΡΦΗ Η' ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΟΥ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΟΡΦΗ Η' ΚΙΝΗΣΗ Η' ΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝ " πως το εξηγεις αυτο? Δηλαδη να υπαρχει κατι πριν την αρχη? Πως φινεται κατι να υπαρχει απο παντα αυτο ειναιπου δεν καταλαβαινω...Μπορει κατι να γινει απο το τιποτα? Αυτο ερχεται μετα στο μυαλο μου και καπως τα πραγματα ερχονται στην θεση τους.Κατι πρεπει να υπηρχε αλλα τι? Πως? Δεν ειναι αναγκη να απαντησεις καθως και οι μεγαλητεροι φιλοσοφοι οχι μονο διαφωνουν αλλα και πολλες φορες δεν απαντουν.Εκτος βεβαια και αν ειμαστε μπροστα σε ενα μεγαλο φιλοσοφο. :wink: (το λεω ακλοπροαιρετα δεν θελω να παρεξηγηθω,ελπιζω)

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 04 Δεκ 2004 19:06

*καλοπροαιρετα

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 06 Δεκ 2004 14:28

ΥΠΗΡΞΕ ΑΡΧΗ;

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 09 Φεβ 2005 01:38

Επίκτητε, είτε υπήρξε αρχή είτε δεν υπήρξε, το θέμα εδώ είναι άλλο (και αλήθεια, τι ακριβώς σημαίνει "αρχή"; ).
Η ύπαρξη ή μη υπέρτατου όντος δεν συνδέεται απαραίτητα με την ύπαρξη αρχής του σύμπαντος.
Από τα γραφόμενά σου μπορώ να συμπεράνω ότι πιστεύεις πως υπάρχει υπέρτατο όν άχρονο (=αιώνιο), άμορφο και άτοπο (δεν κάνω πλάκα - εννοώ μη-περιοριζόμενο στον χώρο) ; :?:

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 09 Φεβ 2005 18:05

ΑΓΑΠΗΤΕ ANGEL ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΣΕ ΥΠΑΡΞΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ (ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ) ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΝΒΑΝΕΣΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ=ΤΟ ΟΛΟΝ,ΤΟ ΠΑΝ .ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΟΣ ΚΙΝΕΖΟΥ ΣΟΦΟΥ <ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ Ο ΤΣΟΥΑΝΓΚ ΤΣΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΣΟΥΑΝΓΚ ΤΣΟΥ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ Η"ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Ο ΤΣΟΥΑΝΓΚ ΤΣΟΥ>
ΤΣΟΥΑΝΓΚ ΤΣΟΥ 400Π.Χ ΠΕΡΙΠΟΥ.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 09 Φεβ 2005 22:20

Δεν θυμάμαι να υπήρξε φιλόσοφος ο οποίος να μην πίστευε στην ύπαρξη κάποιου 'υπέρτατου' όντος που δημιούργησε τον κόσμο.
Η θεωρία της μη ύπαρξης του είναι πολύ φρέσκια, σε σχέση με το 2-3-4 χιλιάδες χρόνια φιλοσοφικής ζωής και πιστεύω πως δεν έχει σχέση με φιλοσοφία.
Οι θεωρίες του Δαρβίνου ή του big bang είναι πολύ φρέσκιες θεωρίες που δεν έχουν φιλοσοφικό υπόβαθρο.
Εμένα μου φαίνεται πάντως αδύνατο να δημιουργήθηκε ζωή από το τίποτα χωρίς να βάλει κάποιος το "χέρι" του.
Είναι διάφορες απορίες που μου δημιουργούνται, όπως π.χ. γιατί το χιόνι να είναι άσπρο και να μην είναι μαύρο? Ξέρω πως εξηγείται γιατί το βλέπουμε άσπρο αλλά γιατί να είναι έτσι? Γιατί το μαύρο χρώμα να μην έχει τις ιδιότητες του άσπρου?
Πως θα ήταν η ζωή μας σε αυτόν τον πλανήτη αν το νερό όταν παγώνει δεν αυξάνει τον όγο του,δεν διογκώνεται δηλαδή , σε αντίθεση με τα στερεά, αλλά συρρικνώνονταν? Προφανώς δεν θα υπήρχε ζωή στον πλανήτη Γη.
Ισως να φταίει που δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου, αλλά αυτό πιστεύω.
Υπάρχει ανώτερο ον ασχετα με την ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε αυτό.
Κα το λέω αυτό γιατί πιστεύοντας σε αυτό, στην ύπαρξή του, δεν το κάνω από την ανάγκη του να πιστεύω πως αυτό το ανώτερο ον θα μου κάνει κάτι καλό ή θα βοηθήσει τον πλανήτη να μην καταστραφεί.
Είναι άσχετα πράγματα μεταξύ τους για εμένα.
Αυτά και ελπίζω να μην κούρασα.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Απάντηση