Η ανάγκη της πίστης και το Υπέρτατο Ον

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση

Η ανάγκη της πίστης και το Υπέρτατο Ον

Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και πιστεύω ότι δεν υπάρχει
83
44%
Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και δεν ξέρω αν υπάρχει
8
4%
Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν αλλά πιστεύω ότι υπάρχει
8
4%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει
43
23%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει
13
7%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν, πιστεύω ότι υπάρχει, αλλά δεν ασπάζομαι καμία θρησκεία, δόγμα ή θρησκευτική φιλοσοφία
14
7%
Έχω ανάγκη να πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν και ασπάζομαι κάποια θρησκεία, δόγμα ή θρησκευτική φιλοσοφία
19
10%

Σύνολο ψήφων: 188

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 14 Νοέμ 2004 16:25

angel έγραψε:
Τι έχετε να πείτε γι αυτά τ΄αποτελέσματα;
Οντως Angel,ατιμες αυτες οι στατιστικες.

Περισσοτεροι ειναι αυτοι που πιστευουν στην υπαρξη της ομαδας Ε..παρα αυτοι που πιστευουν στον Θεο...αν ειναι δυνατον!!
Ακομα και εγω που ψαχνω για αυτην την ομαδα θα ηθελα να δω περισσοτερο ανθρωπους που πιστευουν Περισσοτερο στο Θεο,παρα στην ομαδα Ε.

Φαινεται οτι οι Αθεοι ειναι τελικα αρκετοι....αν και δεν καταλαβαινω κατι.
Τα ευαγγελια...τον Ιησου...τον ερχομο του Ιησου...την Παλαια Διαθηκη...τις προφητειες που πραγματοποιηθηκαν....τους Δαιμονισμενους που θεραπευθηκαν...πως τα εξηγουν..?Τους αρχαιους Ελληνες που προφητεψαν τον ερχομο του Ιησου?Τους αρχαιους Ελληνες αλλα και ολους τους πολιτισμους εκεινους που δεχθηκαν τον Ιησου σαν Υιο του Θεου.
Θα ηθελα να ρωτησω τους Αθεους και χωρις παρεξηγηση......Διαβασατε ποτε Ιστορια....Ψαξατε να Τον βρειτε..?
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 14 Νοέμ 2004 19:47

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει Υπέρτατο Όν αλλά δεν ασχολούμαι και πολύ μαζί του γιατί αναπόφευκτα, όταν το κάνω, το ανθρωποποιώ. Το έχω ξαναγράψει αλλά μ’ αρέσει γι’ αυτό το ξαναγράφω: οι Ταοϊστές στην προσπάθειά τους να ορίσουν τι είναι αυτό που πιστεύουν λένε ότι Ταό είναι αυτό, που όταν μιλάς γι’ αυτό, παύει να είναι Ταό.

Ίσως τελικά όλοι να κρύβουμε μέσα μας έναν Θεό. Φανταστείτε έναν άνθρωπο να έχει την δυνατότητα να χρησιμοποιεί το 50% του εγκέφαλου του τι θα μπορούσε να κάνει! Θα ήταν ένας μικρός Θεός.

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 14 Νοέμ 2004 23:06

Τελικα δικιο εχεις Siva.Το Υπερτατο Ον μαλλον ειναι καλα κριμενο μες το μυαλο μας που οσο και να το ψαξουμε παντα κατι θα συμβει και θα εχουμε χασει τον αρχικο σκοπο μας.Οποτε παιδια (εγω) πιστευω πως καποια πραγματα θα πρεπει να τα αφινουμε στην κριση του καθενος και στα πιστευω του καθως το Θειο ειναι κατι πολυ ιερο και ο καθενας εχει διαφορετικες εμπειριες που καποτε θα ειπε «Παναγιτσα μου» ή κατι τετοιο.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 16 Νοέμ 2004 03:01

Χμμμμ! Τι να πω; Δε λέω τίποτα προς το παρόν. Περιμένω κι άλλες απαντήσεις...

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 16 Νοέμ 2004 09:04

Η Siva έκανε μιά άριστη προσέγγιση στην έννοια του Ανώτατου Όντος.
Το Ανώτατο Όν υπάρχει σε κάθε Ανθρωπο στην ψυχή & στο Πνεύμα του - είναι ίδια ουσία.
Το ανακαλύπτει ο Ανθρωπος μόνος του άν αποβάλλει τα ελαττώματα του, τις αμαρτίες & την προσκόλληση του στην Ύλη.
Η Αποκάλυψη του φαίνεται στο κατά πόσο ο Ανθρωπος είναι ικανός να ανακαλύψει τις ίδιες τις δυνάμεις που υπάρχουν μέσα στο Πνεύμα του!
Η πίστη στα Ταμπού κάποιας Θρησκείας εμποδίζει τον Ανθρωπο να ανακαλύψει το "ΟΝ' μόνος του, ίσως ο Φανατισμός να μας απομακρύνει πολύ περισσότερο. Είναι δυνατόν όμως να φανταστεί ο Ανθρωπος το "ΟΝ" στα πλαίσια μιάς Θρησκείας με την οποία γεννήθηκε, μεγάλωσε & την διδάχθηκε σάν Αληθινή!
Είναι δυνατόν να το φανταστεί είτε με την μορφή του Χριστού & της Παναγίας, είτε με την μορφή του Βούδα, είτε με την μορφή του Δία, είτε με την μορφή του Αλλάχ, είτε με την μορφή του Ανού, είτε του Μαρδούκ είτε του Αχούρα Μάσδα, είται του Κρίσνα δέν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά.
Ο Ανθρωπος που είναι έτοιμος να γνωρίσει το "ΟΝ", ο Πνευματικά Τέλειος Ανθρωπος θα το γνωρίσει & μάλιστα με την μορφή την οποία το φαντάζεται. Ο Χριστιανός θα δεί τον Χριστό & την Παναγία μπροστά του όπως τους φαντάζεται, θα τους δεί να γιατρεύουν, να κάνουν θαύματα ενώ στην πραγματικότητα το Θαύμα θα το κάνουν οι ίδιοι με τις Πνευματικές τους δυνάμεις.
Μέσα σ'αυτές τις δυνάμεις βρίσκεται ο ίδιος ο Θεός!

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 16 Νοέμ 2004 13:01

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε:Η Siva έκανε...
Φτου! Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον feanor. Αμφισβητείται ο ανδρισμός μου! Κλαψ! :( :(

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 16 Νοέμ 2004 13:59

Siva Εγώ φταίω!
Αν έχω φτάσει τα 200 μυνήματα και δέν έχω γνωρίσει ακόμα τους Συνομιλητές μου είμαι άξιος της τύχης μου :D
Αλλά τουλάχιστον έπρεπε να λάβω υπ'όψιν μου οτι ο Siva ήταν απο τα κορυφαία πρόσωπα της Ινδικής Μυθολογίας!

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 16 Νοέμ 2004 17:31

Συχωρεμένος τέκνο μου ΠΟΣΕΙΔΩΝ! Ουγκ!

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 16 Νοέμ 2004 18:20

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ.ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΔΩ .ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΩΝΤΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ;
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 16 Νοέμ 2004 22:50

Βεβαίως και τα ψάρια αντιλαμβάνονται το Νερό ... όπως ο Ανθρωπος αντιλαμβάνεται τον Αέρα!!
Αλλά δέν μπορώ να καταλάβω Ποιό είναι το νόημα της ερώτησης σου Επίκτητε!!

Απάντηση