Απόψεις για τον Ιησού

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 25 Οκτ 2005 21:38

Εντάξει έζησε (άν και δέν προλαβαίνω να διαβάσω σε μιά μέρα όλες τις σελίδες που μου λές).
Αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι ήταν ο ένας και αληθινός Θεός, ούτε οτι ανέσταινε νεκρούς. Θαύματα έκανε αλλά δέν ήταν και ο μοναδικός άνθρωπος που έχει περάσει ποτέ που θα μπορούσε μόνο αυτός να τα κάνει.
Θαύματα γίνονται και σήμερα ακόμα καθημερινά απο την θεία δύναμη που έχει ο κάθε άνθρωπος μέσα του, άν μπορέσει να την εκμεταλλευτεί.
Και άν επιμένεις τόσο φέρε μου μιά - μία τις ιστορικές αποδείξεις που αποδεικνύουν κατα την γνώμη την δική σου οτι αναστήθηκε ο ίδιος και οτι ανέσταινε και νεκρούς.
Καλώς να τον δεχτούμε και τώρα να μας αναστήσει μερικούς ξανά, τον ψάχνουμε και δέν τον βρίσκουμε πουθενά. Και στους μουσουλμάνους άν πάς τα ίδια θα σου πούν και για τον Μωάμεθ αλλά ούτε αυτός ήταν ο Θεός.

Υ.Γ.Και οι ιστορικές μαρτυρίες για την ύπαρξη του είναι αμφισβητούμενες, πολλοί λένε οτι είναι μεταγενέστερες προσθήκες. Άλλος τις πιστεύει, άλλος δέν τις πιστεύει. Εσύ τις πιστεύεις αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι πρέπει να τις πιστέψουμε όλοι με το ζόρι, μόνο επειδή τις πιστεύεις εσύ!!!

Dimis
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Dimis » 26 Οκτ 2005 00:30

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 2 (Π.Χ) ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΗΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕ ΗΣΥΧΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥΡΓΟΥ ΑΛΛΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ,ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΠΙΟ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΕ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΜΙΑ ΑΥΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΩΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΩΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΦΥΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 17 ΧΡΟΝΩΝ.ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΔΙΔΑΧΤΙΚΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΤΕ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΥΔΙΣΜΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΚΑΤΣΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΟΥ REUI JOMA ΤΟΥ 3ου.ΑΣΠΑΣΤΗΚΕ ΠΟΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ 6 ΒΟΥΔΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΚΟ.ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΧΤΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ :ΔΑΣΚΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ?
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΗΤΑΝ : ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ.

ΕΣΩ ΓΛΥΚΕΙΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΙΣΗΣ ΚΑΚΟΣ ΜΗΝ ΕΙΣΕ ΔΙΝΕ ΚΑΛΟΥ ΑΝΤΙ ΚΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΚΔΙΚΗΣΕ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.
ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΑ Η ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.ΑΠΛΑ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΣ ΣΤΟ FORUM.

Άβαταρ μέλους
ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ » 26 Οκτ 2005 01:34

Dimis έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.
ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΑ Η ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.ΑΠΛΑ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΣ ΣΤΟ FORUM.
Γιατί να ρωτήσουμε ρε μεγάλε... αφού ξέρουμε πού τα έμαθες... από νεοεποχίτικα βιβλία όπως τόσοι άλλοι

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 26 Οκτ 2005 10:49

Φοβάμαι ότι αυτά που έγραψες αγαπητέ Dimis μας περνούν στο ακριβώς αντίθετο άκρο. Υποστήριξα πώς τα ευαγγέλια δε μπορεί να είναι πηγή ιστορικής γνώσης. Καταλαβαίνεις λοιπόν πώς είναι αδιανόητο να δεχθεί κανείς ώς πηγή ιστορικής γνώσης το συγκεκριμένο μυθιστόρημα ή όποια άλλη αντίστοιχη πηγή. Αυτά που έγραψες είναι μια εντελώς διαφορετική εκδοχή της ζωής του Ιησού και σαν αυτή ο καθένας μας μπορεί να παράγει δεκάδες άλλες, αρκεί να έχει φαντασία.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 26 Οκτ 2005 15:54

Αγαπητέ DIMIS η ιστορία που μας περιγράφεις δείχνει οτι ο Ιησούς δέν ήταν θεός εκ'γεννετής αλλά ένας μαθητευόμενος που γνώρισε τελικά τον θεό, και έφθασε σε κάποιο σημείο πνευματκής ολοκλήρωσης σε κάποια ηλικία γύρω στα 30 οπότε και τα ευαγγέλια κάνουν αναφορές για την ζωή του. Τα Ευαγγέλια αδυνατούν να μας διαφωτίσουν σχετικά με την ζωή του μέχρι αυτή την ηλικία αλλά ο νοών νοείτο για την συγκεκριμένη σκοτενή περίοδο χωρίς στοιχεία.
Οι εκδοχές που μπορεί ο καθένας να βάλει και οι υποθέσεις είναι πάρα πολλές αφού δέν υπάρχει τίποτα το σταθερό. Για κάποιον Θεάνθρωπο που υπήρξε πραγματικά ακούγεται λίγο άσχημο το να έχουμε στέρηση στοιχείων σχετικά με το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του. Μας δημιουργεί υποψίες οτι τα περισσότερα γεγονότα που αναφέρονται σε αυτόν είναι κατασκευασμένα.

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 27 Οκτ 2005 08:26

ποσειδων η αποδειξη για την ανασταση και για το αν εζησε ειναι στην τοτε ρωμαικη ιστορια απ οτι εμαθα (επειδη ειπες οτι δεν δεχεαι το ευαγγελιο σαν ιστορικη πηγη) αλλα εγω δεν ξερω πως να τα βρω στο internet αμα θες ψαξε !!! οσο για τα θαυματα επειδη εμαθα και για αυτα αμα θες τα πιστευεις αποδειξη δεν υπαρχει.
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 28 Οκτ 2005 00:29

αλεξης έγραψε: ...η αποδειξη για την ανασταση και ...
... τα θαυματα ....αμα θες τα πιστευεις , αποδειξη δεν υπαρχει.
Βρε Αλέξη μου , για ξαναδιάβασε το μήνυμά σου σε παρακαλώ ,
δεν αντιλαμβάνεσε πως αυτά που λές αυτοαναιρούνται ?

Τέλος πάντων , γιατί να πιστέψω σε κάτι άμα θέλω άσχετα με το ότι
δεν υπάρχουν αποδείξεις ,και γιατί να στηρίξω εκεί ΟΛΕΣ μου τις ελπίδες ?
Δεν είναι λίγο επικίνδυνο αυτό ?

Άβαταρ μέλους
Ostria
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ostria » 28 Οκτ 2005 01:04

Βλέπω ότι το θέμα έχει ανάψει πάλι! :D
Συνοπτικά τα στοιχεία που έχουμε για την ιστορικότητα του Ιησού από εξωΧριστιανικές πηγές είναι οι εξής:

ΥΠΑΡΞΗ ΙΗΣΟΥ -ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΡΩΜΑΙΩΝ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ
ΠΛΙΝΙΟΣ ο ΝΕΩΤΕΡΟΣ (112 μΧ)
ΣΟΥΕΤΩΝΙΟΣ (70 - 140 μ.χ.)
ΤΑΚΙΤΟΣ (55 - 120 μ.χ.)
ΦΛΑΒΙΟΣ ΙΩΣΗΠΟΣ (100 μ.χ.)

Βασικά δεν θα τις ονόμαζα μαρτυρίες, εφόσον καμία δεν στηρίζεται σε προσωπική γνώση του Ιησού και οι περισσότερες γράφηκαν από ανθρώπους που γεννήθηκαν μετά τον θάνατο του Ιησού.

Επίσης υπάρχουν μερικές ακόμα αναφορές όπως του Thallus, του Mara Bar - Serapion, του Λουκιανού και αν θυμάμαι καλά δύο αναφορές στο Ταλμούδ, όλες μεταγενέστερες, πιό κοντινή χρονικά μάλλον η επιστολή του Σεραπίωνα.

Κάποιες από τις παραπάνω "μαρτυρίες" (όπως η μία του Josephus Flavius) θεωρούνται εμβόλιμες σε μεταγενέστερους χρόνους. Επίσης φαίνεται ότι παλιότερα κυκλοφορούσαν και άλλες "μαρτυρίες" με προεξέχουσα αυτήν του Publius Lentulus που αποδείχτηκαν φτιαχτές και έχουν απορριφθεί με την σύμφωνη γνώμη της Καθολικής εκκλησίας (για την Ορθόδοξη δεν γνωρίζω).

Ιστορικοί που έζησαν στην ίδια περιοχή την ίδια χρονική περίοδο με τον Ιησού όπως ο Justus of Tiberia και ο Φίλων ο Αλεξανδρεύς, δεν αναφέρουν τίποτα.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο
:D
'' Χρη σιγάν ή κρείσσονα σιγής λέγειν '' Πυθαγόρας-.

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 28 Οκτ 2005 04:46

το ξαναδιαβασα λιτσα και δεν καταλαβαινω πως αυτοαναιρουνται?

τα ερωτηματα ηταν 3 αμα εζησε ο Χριστος
αμα ειναι η ανασταση αληθινη και
αμα ειναι αληθινα τα θαυματα
και εγω απαντησα οτι τα 2 πρωτα τα καταγραφει και η ρωμαικη ιστορια, οσο για το τριτο ερωτημα(θαυματα) ειπα οτι αμα θες τα πιστευεις επειδη μαλλον δεν ειναι στη ρωμαικη ιστορια καταγεγραμενα ειναι ομως στην Α.Γ.

μετα ρωτας γιατι να πιστεψω σε κατι αμα θελω χωρις να υπαρχουν αποδειξεις? αμα αυτο το ρωτας για τον χριστιανισμο εγω λεω επειδη υπαρχουν αποδειξεις για τα υπολοιπα, επειδη εχουν ταιριαστο με την κριση μου σκοπο για ολα τα θεματα της ζωης και επειδη ως τωρα δεν εχω ακουσει κατι ωραιοτερο.(αν και δεν εχω ψαξει)
εσυ μηπως εχεις βρει κατι ?
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 28 Οκτ 2005 11:00

Πρόσεξε Αλέξη
αυτοαναιρούμαι σημαίνει ότι γράφω κάτι που το θεωρώ ως σωστό αλλά
από τα ίδια τα γραφόμενά μου αυτό αποδεικνύεται ότι είναι εσφαλμένο ή ψευδές.
π.χ
. <<κλείδωσα το συρτάρι και έβαλα το κλειδί μέσα στο συρτάρι.>> (άτοπο),
άλλο ,
. <<ο τυφλός είδε το πράσινο σπίτι με την κόκκινη πόρτα και χαιρέτισε τον κύριο Γιάννη που στεκόταν εκεί.>>
άλλο
. <<έχω αποδείξει ότι το βιβλίο αυτό είναι γεμάτο ψέματα αλλά το βιβλίο αυτό δεν το έχω διαβάσει ακόμα.>>

Στο δικό σου μήνυμα
Αυτοαναιρούνται όσα λές διότι η ανάσταση θεωρείται και αυτή ένα θαύμα και μάλιστα ως το σπουδαιότερο.
Προκύπτει από τα γραπτά σου λοιπόν ότι , τα θαύματα τα καταγράφει η Ρωμαική ιστορία και τα πιστεύεις
αμα θες γιατί δεν είναι στη Ρωμαική ιστορία αλλά μόνο στην ΑΓ.

Αλλο άτοπο που λές είναι ότι αν και δεν έχεις ψάξει δεν έχεις ακούσει τίποτα ωραιότερο.
Αν δεν ψάξεις ,στην έβδομη τέχνη ας πούμε ,τότε κινδυνεύεις να εγκλωβιστείς πιστεύοντας
ότι οι σαπουνόπερες τύπου φώσκολου στην ΤV είναι οι καταπληκτικότερες εκφράσεις τις
τέχνης αυτής που επινόησε ποτέ ο ανθρώπινος νους.

Αυτά

Απάντηση