Αυθυποβολή

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Z4KN4F31N
Νέο Μέλος

Αυθυποβολή

Δημοσίευση από Z4KN4F31N » 23 Μάιος 2004 18:44

Είναι αλήθεια οτι μπορούμε να επιβληθούμε στην κατάσταση του ίδιου μας του εαυτου; Μπορούμε, δηλαδή, με την θέλησή μας να υπερνικήσουμε μια δυσκολία, μια αρρώστια; Αλήθεια είναι οτι όταν λέμε κάτι ή ακουμε κάτι πολλές φορες από άλλους, στο τέλος το πιστεύουμε και χωρίς αυτο να ισχύει. 'Η μήπως αυτο δεν έχει σχέση με την αυθυποβολή και είναι απλά η επιβολή των άλλων και η επίδραση τους πάνω μας;;

Η προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα είναι ότι η αυθυποβολή είναι ένα καθημερινό φαινομενο παρόλο που εμείς απλά δεν προσέχουμε την διαδικασία παρά μονο το αποτέλεσμα της. Πίστεύω οτι το να κάθεσαι μπροστά απο έναν καθρέφτη και να λές κάτι πολλές φορές για να το πιστέψεις, ναι, ειναι ακραίο, αλλά δεν παύει να είναι ένας μάλλον εύκολος τρόπος αυθυποβολής.(Δεν το έχω κάνει και ουτε πρόκειται ποτε να το κανω) Αντιθέτως, πιστεύω οτι άμα φτάσουμε στο σημείο να πιστέψουμε κάτι τότε αυτο πλέον ισχυει πραγματικά για εμάς και ας είναι λάθος.

Ποιά είναι η προσωπική σας άποψη πάνω στο θέμα;

Άβαταρ μέλους
Δάφνη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δάφνη » 23 Μάιος 2004 19:04

Συμφωνώ ότι όταν ακούμε κάτι πολλές φορές (κυρίως για τον εαυτό μας) στο τέλος το πιστεύουμε. Για παράδειγμα όταν όλοι σου λένε ότι είσαι άσχημος κλπ αρχίζεις να χάνεις την αυτοπεποιθησή σου, πράγμα το οποίο επιδρά και στην εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου τελικά. :lol:
Everything is dust in the wind...

Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 24 Μάιος 2004 15:32

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ...
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Η ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

Άβαταρ μέλους
Νεφέλη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Νεφέλη » 25 Μάιος 2004 13:20

Θα συμφωνήσω με την princess-scorpion.
Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει το οτιδήποτε, αρκεί να το πιστέψει!

Τρανταχτό παράδειγμα έχω από θείο μου, ο οποιός όταν διαγνώστηκε πως έχει καρκίνο ραγδαία εξελισσόμενο, δήλωσε με στόμφο "δεν είναι η ώρα μου ακόμα, δεν θα με πεθάνει εμένα αυτό το πράμα!"
...Πέθανε περίπου μια 15ετία αργότερα, στον ύπνο του, από τελείως άσχετη αιτία...
Η φαντασία είναι σημαντικότερη της γνώσης - A. Einstein

Άβαταρ μέλους
Z4KN4F31N
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Z4KN4F31N » 27 Μάιος 2004 16:37

Ο βασικός σκοπός για τον οποίο έθιξα το θέμα είναι οτι πιστεύω πως η αυθυποβολή έχει πολύ μεγαλύτερο πεδίο δράσης από τον ίδιο τον εαυτό αυτού που την καταφέρνει. Πιστεύω οτι η αυθυποβολή μπορεί επίσης να επηρεάσει τους ανθρώπους που μας περιβάλλουν ή ακόμα και καταστάσεις. Εμένα για παράδειγμα μου έχει συμβεί πολλες φορές να πιστέψω οτι κάτι θα αλλάξει, έστω και απίστευτα, αφύσικα πράγματα, και επειδή το πιστεύω, αλλα το πιστεύω πραγματικά γιατί το έχω μέσα στην λογική μου μεταφρασμένο ώς σωστό, αυτό συμβαίνει. Μου έχει συμβεί αμέτρητες φορές και πιστεύω οτι η αυθυποβολή είναι στην πραγματικότητα ο κύριος υπαίτιος της πορείας που ακολουθούν τα πάντα. Αλλά για να γίνει κάτι πραγματικά δεν πρέπει να σκέφτεσαι οτι το πιστεύεις. Πρέπει να το πιστεύεις χωρίς να το σκέφτεσαι. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ότι και να συμβαίνει γύρω μας το θεωρούμε φυσιολογικό. Είναι επειδή πιστεύουμε οτι θα γίνει και γίνεται. Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι μονο η δική μου άποψη και δεν περιμένω να την συμμεριστούν όλοι.

Άβαταρ μέλους
Νεφέλη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Νεφέλη » 28 Μάιος 2004 06:59

Z4KN4F31N έγραψε:Αλλά για να γίνει κάτι πραγματικά δεν πρέπει να σκέφτεσαι οτι το πιστεύεις. Πρέπει να το πιστεύεις χωρίς να το σκέφτεσαι.
Πολύ σωστό!! Συμφωνώ απόλυτα!
Η φαντασία είναι σημαντικότερη της γνώσης - A. Einstein

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 07 Ιουν 2004 02:13

Όταν δοκιμάζεται ένα νέο εμβόλιο, ενα ποσοστό του δείγματος εμβολιάζεται με φυσιολογικό ορό. Αυτό γίνετε για να σιγουρέψουν οι επιστήμονες πως τα αποτελέσματα του πειράματος δεν οφείλονται στην πίστη του ασθενή οτι είναι εμβολιασμένος. Επίσης όπως έιναι γνωστώ λίγα μπορούν να γίνουν για τον καρκίνο του εγκεφάλου. Συνήθως όταν γίνεται μια εγχείρηση, οι γιατροί κάνουν στον ασθενή μια τομή ώστε να πιστέψει ότι του κάνανε κ'ατι πραγματικά.Και αυτο βοηθάει!

Άβαταρ μέλους
τέλσον
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από τέλσον » 08 Ιουν 2004 21:50

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με τους προλαλλήσαντες απλά ήθελα να συμπληρώσω οτι η έκφραση "it's a mind's game" ισχύει πολύ περισσότερο από όσο μπορούμε να φανταστούμε. Αν το θέσουμε σε μία πιό επιστημονική βάση και όχι σε κοινότυπες εμπειρίες για θείους και θείες (no offense Νεφέλη) η αυτοϋποβολή σαν φαινόμενο αναγνωρίζεται. Η προσωπική μου επιχειρηματολογία για το παραπάνω βασίζεται απλά στο ότι δεν βλέπω λόγο άλλο εκτός της αυτοϋποβολής για τον οποίο οι ανά τον κόσμο ερευνητές (κυρίως ιατρικών και παραϊατρικών επαγγελμάτων) να χρησιμοποιούν την μέθοδο του placebo.
...είμαι ελαφρύς...

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 20 Ιούλ 2004 19:18

Ποιά είναι η μέθοδος του placebo Τελσον; Είναι αυτό που αναφέρει ο nikos_ft;

Άβαταρ μέλους
BASILEIOS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από BASILEIOS » 02 Μάιος 2005 02:48

Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ Η ΑΠΙΘΑΝΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΑΠΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΟΡΦΟΙ Η ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΟ ΣΩΜΑ ΕΝΩ............ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!
"ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ........"

Απάντηση