Τα όνειρα και η ερμηνεία τους

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Άβαταρ μέλους
Vallon
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Vallon » 27 Ιουν 2004 01:17

[quote="Dimitris"]μετά από 5-6 μήνες είδα ενα παρόμοιο όνειρο αλλά όταν ξύπνησα θυμόμουν μόνο έναν αριθμό που ο οποίος δεν υπήρχε στην πραγματική κλήρωση!Πως εξηγήται αυτό;
[quote]

Μήπως είδες τον αριθμό του Προτο και τον μπέρδεψες :?: :?: :?:

Τουλάχιστον την πρώτη φορά έπαιξες τους αριθμούς?

Dimitris
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Dimitris » 28 Ιουν 2004 01:59

Vallon, όχι δεν είχα παίξει στην πρώτη φορά.Όσο για την δεύτερη...στον ύπνο μου είδα του λοττο αλλά ο αριθμός απ ότι θυμαμαι δεν υπήρξε σε κανένα τυχερό παιχνίδι!

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 28 Ιουν 2004 11:28

Δε θα σχολιάσω την ψυχαναλυτική ερμηνεία των ονείρων - φαίνεται ότι συμφωνούν όλοι όσον αφορά στην ανάδυση των φόβων και των επιθυμιών στα όνειρα.

Όσο για τα προφητικά όνειρα... Θα έλεγα, αν θέλετε πραγματικά να ελέγξετε την πιθανότητα να βλέπετε "προφητικά" όνειρα, πρέπει να καταγράφετε με λεπτομέρειες κάθε όνειρό σας κάθε πρωί μόλις ξυπνάτε και όχι όταν "πραγματοποιηθεί" το όνειρο.

Γιατί υπάρχει σε όλους η τάση εκ των υστέρων να ξεχνάμε κάποια στοιχεία του ονείρου και να τροποποιούμε άλλα, ώστε να ταιριάξει το όνειρο με την πραγματικότητα. Δυστυχώς το μυαλό μας έχει την τάση να μας παίζει παιχνιδάκια...

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 06 Ιούλ 2004 12:54

Το ανθρωπινο μυαλο, για μενα, ειναι απο τα μεγαλυτερα μυστηρια του Κοσμου μας. Αν και οταν καταφερουμε να το ερμηνευσουμε ολες τις διεργασιες του θα ανοιξει ισως ο δρομος για την αποκωδικοποιηση ολου του συμπαντος (μπορει να ειμαι και υπερβολικος)
Δεδομενου των ανωτερω για την ερμηνεια των ονειρων μπορουμε να κανουμε μονο εικασιες και πορσωπικες εκτιμησεις. Γνωμη μου ειναι παντως πως τα ονειρα βγαινουν προφητικα εκ των υστερων, δηλ. αφου εχει συμβει το γεγονος, το ονειρο που ειχαμε δει το ερμηνευουμε ετσι ωστε να ταιριαζει με το συμβαν. Ακομη και στην περιπτωση που το ονειρο ταιριαζει απολυτα (σαν να βλεπουμε το γεγονος σε βιντεοταινια) ακομα και αυτο μαλλον ειναι ενα παιχνιδι του μυαλου μας, καποιος μηχανισμος που ενεργοποιειται ασυνειδητα εξαιτιας ισως μεγαλης συναισθηματικης φορτισης.
Ας εχουμε υποψη οτι τα 'προφητικα' ονειρα αφορουν συνηθως σημαντικα γεγονοτα της ζωης μας (πχ ο θανατος ενος αγαπητου μας προσωπου) και οχι καθημερινες πραξεις οπως ενας καφες με την παρεα.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Dimitris
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Dimitris » 07 Ιούλ 2004 15:21

Είδα άλλο ένα όνειρο που βγήκε πραγματικό!
Το βράδυ πριν τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδος με την Τσεχία είδα στον ύπνο μου πεντακάθαρα ότι τους κερδίσαμε 1-0...και έτσι έγινε!Ακουσα πολλούς(κ μερικοί επωνημοι)να ειδαν στον ύπνο τους αποτελέσματα προηγούμενων αγώνων της Εθνικής κ πραγματοποιήθηκαν...

elsa
Δόκιμο Μέλος

απαντηση σε niko_ft

Δημοσίευση από elsa » 26 Σεπ 2004 16:52

Μετά από πολύ καιρό απαντώ στην ερώτηση του nikos_ft . Η μητέρα μου δεν θυμόταν ποτέ έπεσε το αεροπλάνο αλλά ότι ήταν 2-3 χρονιά μετά το ναυάγιο του πλοίου Ηράκλειου. Σε ένα άλλο forum βρήκα τελικά τα ακριβή στοιχειά οποίος ενδιαφέρετε ας δει το παρακάτω: http://clubs.pathfinder.gr/topchannel/2 ... forum=3337

Ευχαριστώ Έλσα

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 26 Σεπ 2004 19:19

Εγω θα σας πω ένα δικό μου περιστατικό.
Κάποιους μήνες πριν τις εκλογές του Ιουνιου 1990/1989 έβλεπα επαναλαμβανόμενα το ίδιο όνειρο/εφιάλτης.
Ότι γυρνούσα από την σχολή μου στην πόλη μου και στον δρόμο γίνεται ένα ατύχημα.
Από το ατύχημα βγήκα μόνο εγώ όρθιος, σχεδόν άθικτος, και κρατούσα στα χέρια μια κοπέλα. Βγήκα στον δρόμο αλλά δεν σταματούσε κανένα αυτοκίνητο. Τελικά κάποιος σταμάτησε και μόλις τα φώτα του αυτοκινήτου έπεσαν πάνω μας, και γύρισα να δω πια κοπέλα είχα στα χέρια μου, ο εφιάλτης τελείωνε. Τον έβλεπα 1-2 μήνες σχεδόν κάθε βράδυ.
Αμέσως μετα τις εκλογές είχα ενα αυτοκινητιστικο ατύχημα. Από το ατύχημα δεν θυμάμαι τίποτα. Έχω χάσει 1 μήνα από την ζωή μου.
Τα μόνα που ξέρω τα έχω ακούσει από περιγραφές. Και οι οποίες είναι πως δεν σταματούσε κανένας π!@#$%ς για αρκετή ώρα (δικαιολογία ταξιτζή : "θα λερώσω το κάθισμα"!!!, και τελικά έφτασε μια νεαρή η οποία, έλεγαν πως είναι νοσοκόμα, με εβγαλε απο το αυτοκίνητο και μου εδωσε τις πρώτες βοήθειες. Τελικά όταν επέστρεψα από το Παπανικολάου, μετά απο 2 μήνες, έψαχνα να βρω την κοπέλα να την ευχαριστήσω. Δυστυχώς δεν κατάφερα να την γνωρίσω γιατί μόλις έμαθα ποια είναι και πήγα να την βρώ, έμαθα πως την προηγούμενη μέρα είχε σκοτωθεί σε αυτοκινητιστικό!!!!
Δεν βρίσκεται ακρετά κοινά με τον εφιάλτη μου???
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 01 Οκτ 2004 16:11

όλα όσα αναφέρει και ο Κώστας και η Έλσα είναι, τουλάχιστον, συγκλονιστικά.
Τα δικά μου προφητικά όνειρα είναι γελοία και δεν καταλαβαίνω το νόημά τους. Πραγματικά μου έχει τύχει να δω ασήμαντα περιστατικά, τα οποία πραγματοποιούνται εντός 1-2 ημερών. παράδειγμα: είδα μια φορά ότι ράγισε το ρολόι μου και έμεινε σε μια συγκεκριμένη ώρα. την επομένη μου συνέβη πράγματι. Είδα ότι κάποιος μου έλεγε κάτι (εξίσου ασήμαντο) και τελικά μου το είπε.

Και αναρωτιέμαι: ποιός ο λόγος να δω στον ύπνο μου ένα τόσο άνευ σημασίας προφητικό όνειρο;!
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 02 Οκτ 2004 12:48

Το θέμα με τα όνειρα είναι το πως μπορούμε να τα μεταφράσουμε.
Πως μπορούμε να καταλάβουμε αν είναι όνειρο που δείχνει/προβλέπει το μέλλον ή αν είναι από το παρελθόν (όπως αρκετά όνειρα που έβλεπα πριν σταματήσω να βλέπω εδώ και 5 χρόνια :( ).
Βέβαια υπάρχουν και οι ονειροκρίτες, αλλά δεν ξέρω τι αξιπιστία έχουν.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 10 Οκτ 2004 17:19

Πραγματικά μερικά Όνειρα - ιδιαίτερα οι Εφιάλτες - είναι εξαιρετικά Προφητικά, είχα & προσωπικές εμπειρίες. Αυτό σημαίνει οτι υπάρχουν Ανώτερα Πνεύματα που γνωρίζουν το μέλλον!!

Απάντηση