Τα όνειρα και η ερμηνεία τους

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 14 Ιαν 2005 02:52

Tί είναι αυτό το τελευταίο Gibson;

Gibson
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Gibson » 17 Ιαν 2005 16:46

Την έκφραση "κακός βραχνάς μας έγινες" δεν την έχετε ακούσει;

Ενα είδος ονείρου, που καταλαβαίνεις ότι ονειρεύεσαι, δεν μπορείς να επιρρεάσεις το όνειρο κα νιώθεις ένα τρομερό ψυχοπλάκωμα. Συνήθως αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να ξυπνήσεις, αλλά νιώθεις παράλυτος. Να φανταστείτε ότι έχω προσπαθήσει να χαστουκίσω τον εαυτό μου ή να βλέπω πως έχω πάει στο μπάνιο και ρίχνω νερό στο πρόσωπο μου. Αλλή φορά είδα πως κατάφερα να ξυπνήσω, αλλά το σπίτι μου είχε άποιες παραλλαγές (συνήθως καντήλια και κεριά). Μια γνώστή μου έβλεπε πως είχε βγεί στο μπαλκόνι και παρακαλούσε τους περαστικούς να την ξυπνήσουν. Αλλά το χειρότερο είναι το ψυχοπλάκωμα, όπως είπα. Τέτοιο πράγμα ούτε στο χειρότερο εχθρό μου.

Συνήθως βλέπεις ένα κανονικό όνειρο και κάποια στιγμή αρχίζει. (τις περισσότερες φορές ακούς στην αρχή δυνατό άνεμο ή ποδοβολητό)

Εχω συναντήσει μόνο δύο άτομα με παρόμοια εμπειρία (το ένα συγγενής μου και το άλλο η γνωστή που σας έλεγα) και ένα φίλο που το έπαθε μία και μοναδική φορά όταν κοιμήθηκε σπίτι μου. (Τον δουλεύω πως το σπίτι μου έχει πνεύματα)

Τελικά μετά από χρόνια κατάφερα να το ελέγξω. Ουσιαστικά βρήκα τρόπο να ξυπνάω μόλις άρχιζε. Ο παρατατικός είναι γιατί, μετά που διάβασα για τα εναργή όνειρα, μου συνέβει μόνο μια φορά (το είδα από την αρχή μέχρι το τέλος).

Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ας πει, γιατί δε νομίζω πως μπορώ να εξηγήσω σε λίγες γραμμές πως νιώθεις.
IT 'S NOT HOW FAST YOU GO IT 'S HOW YOU GO FAST!!!

Gibson
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Gibson » 18 Ιαν 2005 03:51

Γενικά για τα όνειρα, δείτε την παρακάτω ενδιαφέρουσα σελίδα.
http://www.bouloukos.gr/pa1.htm
IT 'S NOT HOW FAST YOU GO IT 'S HOW YOU GO FAST!!!

Άβαταρ μέλους
Γιάννα
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Γιάννα » 21 Δεκ 2005 18:12

Για τις 'επισκέψεις' νεκρών συγγενών στα όνειρά μας τι έχετε να πείτε?
εγώ πάντος πιστεύω ότι είναι προειδοποιήσεις για κάτι που θα συμβεί..συνήθως κακό..

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 28 Δεκ 2005 15:15

Τέτοιες "επισκέψεις" δεν μου έχουν τύχει ,αλλά στα όνειρα μου έχω πεθάνει πολλές φορές , αλλά αμέσως μετά ξυπνάω . Πάντως γνωρίζω και εγω διάφορα περιστατικά με "προφητικά" 'ονειρα . Απ`οτι ξέρω τα όνειρα έχουν να κάνουν με το υποσεινύδητο μας . Έτσι πιστεύω πως αυτά τα περιστατικά οφείλονται στον εγκέφαλο μας , καθώς έχω ακούσει ότι μας είναι γνωστό μόνο το 2% των δυνατοτήτων του εγκεφάλου . Επίσης έχω ακούσει για ανθρώπους που τους "επισκέπτονταί" 'Αγιοι στα όνειρα τους .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Απάντηση