Τα όνειρα και η ερμηνεία τους

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δάφνη
Νέο Μέλος

Τα όνειρα και η ερμηνεία τους

Δημοσίευση από Δάφνη » 20 Μάιος 2004 12:08

Πιστεύετε ότι τα όνειρα που βλέπουμε κρύβουν κάποια αλήθεια; Είναι αλήθεια όλα αυτά που ακούμε καθημερινά; Τα όνειρα και οι ερμηνείες τους πάντα χώριζαν τους ανθρώπους σε δύο μεγάλες ομάδες: αυτούς που πιστεύουν οτι τα όνειρα είναι μηνύματα που μας δίνουν πληροφορίες για μελλον, παρόν και παρελθόν, και φυσικά σε αυτούς που δεν πιστεύουν τίποτα απο τα παραπάνω προσπαθώντας να πείσουν τους εαυτούς τους οτι δεν υπάρχει τίποτα μεταφυσικό σε αυτον τον κόσμο.
Έχετε δει ποτέ κάποιο όνειρο που μετά να συμβεί στην πραγματικότητα; Πολλές φορές έχω δει κάποια όνειρα που δεν έβγαζαν νόημα αρχικά αλλά σιγά σιγά μέσω πραγματικών γεγονότων αποκτούσαν κάποια σημασία.
Μήπως είναι τα ίδια τα όνειρα που μας κάνουν να πιστεύουμε ότι κάτι θα συμβέι οπωσδήποτε και πράγματι δημιουργούμε εμείς αυτή την κατάσταση; Μήπως τα όνειρα τελικά αποτυπώνονται στο μυαλό μας και περιμένουμε να γίνουν πραγματικότητα;
Everything is dust in the wind...

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 20 Μάιος 2004 23:13

Να συμπληρώσω τα όνειρα που επαναλαβάνονται και τα όνειρα που είναι κοινά μεταξύ κάποιων ανθρώπων.

Άβαταρ μέλους
Νεφέλη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Νεφέλη » 25 Μάιος 2004 13:26

Τα όνειρα πάντα έχουν κάτι να μας πουν μιας και λειτουργούν ως "μεσάζοντες" μεταξύ συνειδητού και υποσυνείδητου.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως απαραίτητα έχουν κάτι να προβλέψουν για το μέλλον!
Πολύ πιο συχνά απλά μας "βγάζουν" κρυφές (υποσυνείδητες) επιθυμίες ή/και φόβους.
Άλλες φορές πρόκειται για συμβουλές του υποσυνείδητου στο συνειδητό.
Είναι αυτό που οι άγγλοι λένε "sleep on it" όταν θέλουν να βρουν λύση σε κάποιο πρόβλημα.
Η φαντασία είναι σημαντικότερη της γνώσης - A. Einstein

Άβαταρ μέλους
Δάφνη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δάφνη » 27 Μάιος 2004 12:02

Φυσικά και δεν είναι όλα τα όνειρα προφητικά και συμφωνώ μαζί σου Νεφέλη ότι βγάζουν στην επιφάνεια κρυφές επιθυμίες και πόθους. Εγώ αναφέρομαι σε μεμονομένα περιστατικά που το όνειρο που είδε κάποιος μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά από μέρες.
Έβλεπα πριν από μερικές μέρες στο Χαρδαβέλλα που είχε ένα σχετικό θέμα, είχε βγει μία κυρία και έλεγε μία εμπείρια που είχε καθώς κοιμότανε. Είπε για την ακρίβεια ότι έβλεπε στον ύπνο της να σκοτώνουν την ξαδέρφη της (δεν θυμάμαι λεπτομέριες) και εκείνη την ώρα είχε μπει ένας ληστής στο σπίτι της ξαδέρφης της (στην πραγματικότητα) και σκότωσε εκείνη και τον άντρα της. Η γυναίκα μόλις ξύπνησε πληροφορήθηκε τι είχε συμβεί με την ξαδέρφη της.
Everything is dust in the wind...

Άβαταρ μέλους
Νεφέλη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Νεφέλη » 27 Μάιος 2004 14:49

Δάφνη έγραψε:Είπε για την ακρίβεια ότι έβλεπε στον ύπνο της να σκοτώνουν την ξαδέρφη της (δεν θυμάμαι λεπτομέριες) και εκείνη την ώρα είχε μπει ένας ληστής στο σπίτι της ξαδέρφης της (στην πραγματικότητα) και σκότωσε εκείνη και τον άντρα της. Η γυναίκα μόλις ξύπνησε πληροφορήθηκε τι είχε συμβεί με την ξαδέρφη της.
Χμμ... το γεγονός ήταν ταυτόχρονο με το όνειρο;
Μα τότε δεν πρόκειται για προφητικό! Μάλλον ενστικτώδικο θα το έλεγα :)
Όταν έχουμε έντονη συναισθηματική σύνδεση με έναν άνθρωπο, είναι πολύ πιθανό, ενώ κοιμόμαστε, να δούμε τι του/της συμβαίνει. Όταν κοιμόμαστε είμαστε πολύ πιο χαλαροί και δεκτικοί γιατί το συνειδητό είναι σε σχεδόν ολική αδράνεια ενώ το υποσυνείδητο στα... "φόρτε" του.
Στο υποσυνείδητο φωλιάζει η διαίσθηση και το ένστικτο. Απλά θυμήσου το "μητρικό ένστικτο" και πόσο εντυπωσιακά λειτουργεί μερικές φορές. Κάπως έτσι λειτουργεί και γενικότερα το ένστικτο, όταν πρόκειται γι ανθρώπους που αγαπάμε και νιώθουμε δικούς μας.

Φιλικά,
Νεφέλη
Η φαντασία είναι σημαντικότερη της γνώσης - A. Einstein

Άβαταρ μέλους
elsa19gr
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από elsa19gr » 03 Ιουν 2004 23:16

Καλησπέρα σας,

Δεν ξέρω αν τα όνειρα βγαίνουν. Πάντως θα σας πω ένα! Η μητέρα μου όταν δούλευε στην Κρήτη στο νοσοκομείο ως νοσοκόμα ήθελε να ανεβεί στην Αθήνα μαζί με άλλες 2 φίλες της. Είδε ένα όνειρο στο οποίο κάποιος ήταν πάνω από το κρεβάτι της και της έλεγε να μην φύγει γιατί αν φύγει θα καταστραφεί. Από την τρομάρα που πήρε ανακοίνωσε στις φίλες της ότι δεν φεύγει με τίποτα και πήγε μαζί με τη μία από τις δύο και εξαργύρωσαν τα εισιτήρια, η Τρίτη φίλη της έπρεπε να φύγει γιατί ο σκοπός του ταξιδιού ήταν να πάει το παιδί της στο νοσοκομείο στην Αθήνα για κάποιες εξετάσεις. Η μητέρα μου με αυτή που έμεινε πίσω πήγαν σινέμα και στο διάλειμμα έμαθαν ότι το Αεροπλάνο τους έπεσε 20 λεπτά από την απογείωση του στην Κερατέα. Δεν ξέρω αν η Ιστορία μου είναι πιστευτή πάντως αν βλέπατε την μητέρα μου πως ανατριχιάζει κάθε φορά που αναφαίρετε σε αυτό σίγουρα θα πιστεύατε αυτή.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 05 Ιουν 2004 11:56

Καλωήρθες Έλσα, έχω ακούσει και διαβάσει κι εγώ πολλές ιστορίες για ανθρώπους που "ειδοποιήθηκαν" για καταστροφές και ατυχήματα και έτσι κατάφεραν να γλυτώσουν. Νομίζω σε μια εκπομπή στην τηλεόραση είχα ακούσει κάποιον να παρουσιάζει μια εξήγηση που είχε σχέση με μια διασταύρωση του υποσεινήδητου στη διάρκεια του ύπνου με προβολές του μέλλοντος, ή κάπως έτσι.

Dromos
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Dromos » 07 Ιουν 2004 00:06

Γεια σας παιδιά!

Το δύσκολο με τα όνειρα είναι πως δεν ξέρεις πότε «μιλάνε» σοβαρά και πότε όχι. Τα ποιο δύσκολα και ακαταλαβίστικα όνειρα μπορεί να μην λένε τίποτα και το αντίθετο. Πιστεύω όμως πως ο παράγοντας άνθρωπος παίζει σημαντικό ρόλο στην ενδεχόμενη προφητεία του ονείρου. Το ποιος θα είναι αυτός που θα λάβει το «λαχείο» του προφητικού ονείρου πρέπει να ακολουθεί κάποιους κανόνες.

Η ιατρική πλευρά είναι αντίθετη όμως και μιλά για απίστευτες συμπτώσεις. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και αυτή τη πλευρά από κάποιον του επαγγέλματος.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 07 Ιουν 2004 01:57

Elsa Μήπως θα μπορούσες να μας πεις πότε έγεινε αυτό; Δεν θυμάμαι καποιο αεροπλάνο να έχει πέσει στην κερατέα.Πάντος η Ολυμπιακή έχει χάσει μόνο ένα αεροπλάνο και αυτό έπεσε στην Σαμο.
Συνεχίζω να πιστεύω πως το μέλλον δεν έιναι προκαθορισμένο και ως εκ τουτου δεν γίνεται να ξέρουμε τιποτα για αυτό.

Dimitris
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Dimitris » 26 Ιουν 2004 19:05

Γειά σας,

Σε μερικά από αυτά που λέτε άλλα τα πιστεύω και άλλα όχι!

Εμένα έχει τύχει να δω στόν ύπνο μου ότι γίνεται κλήρωση του joker και την άλλη μερα που έγινε η κλήρωση (στην πραγματικότητα) ήρθαν οι αριθμοί που είδα στον ύπνο μου...
μετά από 5-6 μήνες είδα ενα παρόμοιο όνειρο αλλά όταν ξύπνησα θυμόμουν μόνο έναν αριθμό που ο οποίος δεν υπήρχε στην πραγματική κλήρωση!Πως εξηγήται αυτό;
¶λλα όνειρα που βλέπω γίνονται και στην πραγματικότητα, σε άλλα το αντίθετο ακριβώς και άλλα είναι παράξενα ή δεν θυμάμαι τίποτα όταν ξυπνάω...

Απάντηση