Oι στατιστικές και τα τροχαία..

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Oι στατιστικές και τα τροχαία..

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 16 Απρ 2007 00:34

Όπως και να έχει οι αριθμοί στην ζωή μας, "μαρτυρούν" την αλήθεια και δείχνουν κάποιο αποτέλεσμα. Και στην προκειμένη περίπτωση δηλαδή με τα τροχαία ατυχήματα η κατάσταση είναι τραγική...

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:
41 ΘΥΜΑΤΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.
37 ΔΥΣΤΗΧΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ.
8 ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.
4 ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ.
11 ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ.
10 ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΔΙΚΤΥΟ.
12 ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ.

Μόλις σε 9 ημέρες σκοτώθηκαν 41 άνθρωποι. Ο αριθμός αυτός είναι είκοσαπλάσιος από τους δύο αγνοούμενους του "Sea Diamond", με τους οποίους μέρες τώρα ασχολούνται τα κανάλια.
Θεωρουμε λοιπόν έθιμο σε κάθε γιορτή να θρηνούν κάποιοι τους δικούς τους ανθρώπους?Εθιστήκαμε τόσο πολύ, που δεν προξενεί πλέον κάμια εντύπωση?

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 02 Μάιος 2007 19:55

Φοβάμαι πώς έχει γίνει αυτό ακριβώς που λες, έχουμε εθιστεί, το θεωρούμε φυσιολογικό να έχουμε νεκρούς στους δρόμους. Είμαι ιδιαιτέρως ευαίσθητη σε αυτό το θέμα γιατί έχω χάσει φίλους σε τροχαία, ανθρώπους πολύ δικούς μου.

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 03 Μάιος 2007 02:53

Όπως και εσύ έτσι και οι πιο πολλοί, μεταξύ άλλων και έγω έχω χάσει φίλους και γνωστούς σε τροχαία ατυχήματα.
Είναι τραγικό να μιλάμε για τόσα θύματα σε καθημερινή βάση και να μην δίνουν την απαραίτητη σημασία τα ΜΜΕ, η πολιτεία, η κοινωνία.Λείπουν πολλά, όπως κυκλοφοριακή και κοινωνική αγωγή. Έχουμε λάθος πρότυπα. Και σκεφτείτε για τις ψυχές που χάθηκαν στο Σάμινα έκαναν τόσο ντόρο ενώ για αυτά τα τραγελαφικά στατιστικά στοιχεία μερικοί μένουν αδιάφοροι. Εώς πότε?

venus
Πλήρες Μέλος

Meno velocita piu vita

Δημοσίευση από venus » 06 Νοέμ 2007 22:57

Ο θάνατος του γιου του σε τροχαίο, στάθηκε η αφορμή για να ξεκινήσει μία μεγάλη καμπάνια ενημέρωσης. Ο Ιταλός σκηνογράφος Elio Celone, δημιούργησε το σύλλογο "Meno velocita piu vita", (λιγότερη ταχύτητα, περισσότερη ζωή) για να ευαισθητοποιήσει το κοινό σε θέματα οδικής ασφάλειας. Διοργανώνει συναυλίες, στην Ιταλία αλλά και όλον τον κόσμο, με τη συμμετοχή διάσημων καλλιτεχνών. Αξιέπαινη προσπάθεια, για να σκεφτούμε καλύτερα την επόμενη φορά που θα πατήσουμε τέρμα το γκάζι.

Ηλ.διεύθυνση:
http://www.menovelocitapiuvita.it/

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 07 Νοέμ 2007 21:08

Μαύρο χάλι είναι η κατάσταση. Ο καθένας έχει τη θεωρία του. Με τη θεωρία αυτή δίνει άφεση αμαρτιών για τις παραβάσεις τις οποίες κάνει.

Υπάρχει μια μεγάλη υπεραισιοδοξία, ότι δεν θα συμβεί τίποτα.

Έχω "σφαχτεί" σε φόρουμ οδήγησης για θέματα ασφαλούς οδήγησης. Περιέγραψα τις παραμέτρους ενός ταξιδιού μου και το τι αυνανίες άκουσα δεν λέγεται.

Στο πέταλο του Μαλιακού θεώρησα ότι δεν έπρεπε να παραβιάσω το όριο. Διαχωριστικό ανάμεσα στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας. Μια μετωπική είναι καταστροφική ακόμα και με μικρές ταχύτητες. Παρ'όλα αυτά, με αποκάλεσαν μ*λ*κ*, ηλίθιο και μου είπαν να μην ξαναοδηγήσω.

Αν σου κακοφαίνεται να θες 7 ώρες για Αθήνα-Θεσσαλονίκη διεκδίκεισαι αυτοκινητόδρομο, όχι τρελά γκάζια σε Μαλιακό και Τέμπη.
...fear is the path to the dark side of force...

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 08 Νοέμ 2007 04:13

Έχω βρεθεί και εγώ αντιμέτωπος με τέτοιες καταστάσεις.Δυστηχώς δεν έχουν οι Έλληνες κυκλοφοριακή αγωγή-παιδεία.Στους δρόμους μπορεί να δείς κανεις κραυγαλέα πράγματα.Και όμως μένουμε έρμαιοι της αστυνομίας-δικαιοσύνης.Όλα αυτά δεν αλλάζουν με πυροτεχνήματα και αναισθησία.Χρειάζεται πάνω απ' όλα ευαισθησία,θάρρος και τόλμη απ'όλους μας για όλους μας.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 08 Νοέμ 2007 16:30

Εγώ έχω μείνει έκπληκτος με την μεγάλη ευκολία που βλέπω πάρα πολλούς εξυπνάκηδες τώρα τελευταία να παραβιάζουν το κόκκινο λές και είναι κάτι το φυσιολογικό. Εννοείται οτι είναι εν γνώση τους τα κολοσσιαία πρόστιμα που τους περιμένουν μετά την εφαρμογή του νέου ΚΟΚ.
Πολλές φορές αναρρωτιέμαι πόσο εύκολα ο νεοέλληνας ζωοποιείται όταν πιάσει το τιμόνι του αυτοκινήτου στα χέρια του.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 08 Νοέμ 2007 22:57

Φίλε ctrl_alt_delete, μία σημαντική σημείωση ή να θες παρατήρηση.Δεν είναι ότι τώρα τελευταία παραβιάζουν το κόκκινο.Η όλη αυτή ιστορία-μελόδραμα γίνεται εδώ και καιρό.Κανείς δεν ασχολείται.Κανέναν δεν το απασχολεί.Τα Μ.Μ.Ε,αστυνομία,δικαιοσύνη,ανθρώπινη ευαισθησία,παρουσιάζουν ελλειπή ώς και παντελή "απουσία".¶ρε Ελλάδα...

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 08 Νοέμ 2007 23:10

Βρήκα Links τα οποία "μαρτυρούν" την όλη τραγική κατάσταση του θέματος.

Υπουργείο Δημοσίας Τάξεως
http://www.ydt.gr/main/Article.jsp?ArticleID=98890

Υγεία-ΕΕ.Η πύλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Δημόσια Υγεία.
http://ec.europa.eu/health-eu/my_enviro ... dex_el.htm

ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΤΩΡΑ
http://www.disabled.gr/lib/?p=285

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 14 Νοέμ 2007 02:44

Στοιχεία για το 2006:

1.494 νεκροί από τροχαία ατυχήματα (1.470 το 2005)
2.056 σοβαροί τραυματίες (2.329 το 2005)
17.843 ελαφρά τραυματίες (19.136 το 2005)

Σίγουρα για πολλούς από αυτούς τους αριθμούς φταίνε οι δρόμοι με την κακή σχεδίασή τους, τις λακούβες τους και τα όποια άλλα προβλήματά τους, αλλά για το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνεται ο οδηγός.

Aραγε για το 2007?

Απάντηση