ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΤΟ «ΌΧΙ» ΣΤΟ ΟΛΟΚΑΎΤΩΜΑ

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 26 Μαρ 2007 14:56

Αν θυμάμαι καλά και κάποιος άλλος έλεγε το ίδιο και προσκαλούσε σε τέτοια συζήτηση αλλά μετά εξαφανίστηκε. Τί περιμένεις, εδώ είμαστε.

Άβαταρ μέλους
Αιών
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Αιών » 27 Μαρ 2007 10:59

Εγώ δεν πρόκειται να σου κάνω τη χάρη να εξαφανιστώ. Μόλις βρω λίγο χρόνο παραπάνω θα το κάνω και θα σε περιμένω.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 27 Μαρ 2007 20:41

Τα γάντια πέφτουνε βροχή!!!

ORIONAS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ORIONAS » 12 Απρ 2007 22:33

Κακός έγραψε:Αν θυμάμαι καλά και κάποιος άλλος έλεγε το ίδιο και προσκαλούσε σε τέτοια συζήτηση αλλά μετά εξαφανίστηκε. Τί περιμένεις, εδώ είμαστε.
Αν εννοείς εμένα αγαπητέ φίλε σε πληροφορώ ότι έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου.
Εσύ όμως δεν τολμάς να πάρεις θέση και αυτό δεν σε τιμά.
Μας το φέρνεις από δω, μας το φέρνεις από κει, και δεν παίρνεις θέση, είναι σα
να λέμε τζερτζελές να γίνεται…..
Πες μας επιτέλους γιατί είσαι υπέρ της ποινικοποιήσεως και τους λόγους που σε
οδήγησαν σε αυτό.

ORIONAS

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 13 Απρ 2007 10:23

Τί να κάνουμε βρε Ωρίωνα, όπως ξέρουν οι περισσότεροι στο forum ούτε ιδιαιτέρως σοβαρό άτομο είμαι, ούτε έχω να προσφέρω ουσιαστικές ιδέες και απόψεις. Απλά υπάρχω.

Το ερώτημα είναι εσύ, που υποστηρίζεις το δικαίωμα εκείνων που αρνούνται το Ολοκαύτωμα να το λένε και να το δηλώνουν, είσαι το ίδιο ευαίσθητος και σε άλλα θέματα προστασίας ιδεών και απόψεων, όσο αιρετικές και εάν είναι? Υποθέτω ότι διαφωνείς και με την ποινικοποίηση της άρνησης της γενοκτονίας των Αρμενίων από τους Τούρκους που ψήφισε η Γαλλία? (νομίζω πώς αυτό το ξαναρώτησε και κάποιος άλλος, αλλά απάντηση δεν πήρε, γιατί άραγε?)

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 13 Απρ 2007 10:40

Όταν λέτε ότι ποινηκοποιήθηκε η γεννοκτονία των Αρμενίων λέτε ότι είναι το ίδιο με αυτή του Ολοκαυτώματος ???

Εγώ ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος, ότι το θέμα τονΑρμενίων δεν είναι ότι όποιος πεί ότι δεν έγεινε, πάει φυλακή, αλλά ότι η Γαλλία το αναγνώρησε και ότι η Τουρκία τώρα αν ποτέ μπεί στη ΕΕ θα πρέπει να την αναγνωρήσει και αυτή !!!

Είναι έτσι ή κάνω λάθος ???
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

ORIONAS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ORIONAS » 16 Απρ 2007 14:01

Κακος έγραψε: Τί να κάνουμε βρε Ωρίωνα, όπως ξέρουν οι περισσότεροι στο forum ούτε ιδιαιτέρως σοβαρό άτομο είμαι, ούτε έχω να προσφέρω ουσιαστικές ιδέες και απόψεις. Απλά υπάρχω.
Ε όχι και έτσι.
Δεν θα μου επέτρεπα ποτέ να χαρακτηρίσω το οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ έτσι όπως αυτοχαρακτηρίζεσαι.

Είναι θέμα αρχής.

Ασχέτως αν κάποιοι έβγαλαν γρήγορα συμπεράσματα για μένα όπως…αγνοών, μισαλλόδοξο, και με παντελή έλλειψη κριτικού πνεύματος…

Αλλά και αυτή η παραίσθηση αντίληψη σου βρε Κακέ είναι αληθώς θαυμαστή…. Από την αρχή του φόρουμ δεν παύεις να αφήνεις υπονοούμενα για Αδόλφους, για ναζί φασίστες, για ΕΣ ΕΣ……
Έτσι λοιπόν κρίνεις τα πράγματα?

Όπως λέω και πιο πάνω είμαι υπέρ της ελευθέριας της σκέψης και του λόγου, και οποίος τολμήσει να μου τα στερήσει θα με βρει αντίθετο. Τώρα…για τις ερωτησούλες σου περί γενοκτονίας αρμενίων, προστασίας ιδεών και απόψεων όσο αιρετικές και εάν είναι θα σε στείλω στον Francois-Marie Arouet(Voltaire)με το περιβόητο« Δεν συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά θα μάχομαι μέχρι θανάτου να έχεις το δικαίωμα να το λες »
(Μέγας Τεκτον της στοάς Neuf Sœurs)

Έτσι νομίζω πως έχω απαντήσει στις ερωτήσεις σου. (σας)
Εγώ να δούμε πότε θα πάρω απάντηση???

Ωρίονας

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 16 Απρ 2007 18:23

Ωρίωνα απαντήσεις πήρες πολλές, ίσως δε σου αρέσουν, ίσως δε θέλεις, ίσως δε μπορείς να τις καταλάβεις. Απλά θα επαναλάβω τη δική μου:
ORIONA, έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ότι θέλεις και να ασπάζεσαι όποιες ιδέες εσύ επιθυμείς. Αν θέλεις μπορείς να πιστεύεις και το ότι η γη είναι επίπεδη, κούφια, ή οτιδήποτε άλλο. Θα αφήσω στην άκρη το ότι αυτό συμβαίνει επειδή, μεταξύ άλλων, κάποιοι κάποτε κατάφεραν να αντισταθούν σε εκείνους που, μεταξύ άλλων, υλοποίησαν το Ολοκαύτωμα.

Θα σου πώ όμως και κάτι άλλο. Υπάρχουν κάποια όρια και στην Ελευθερία, αν θέλεις να είναι πραγματική Ελευθερία, είναι τα όρια εκείνα που πλέον προσβάλλουν τις βασικές αρχές του ανθρώπινου πολιτισμού. Το Ολοκαύτωμα είναι μια προσβολή προς τις αρχές του ανθρώπινου πολιτισμού, καθαρά και ξάστερα.

Οι γενιές που βίωσαν το Ολοκαύτωμα, οι γενιές που έζησαν στην αρχή στο μέσο ή στο τέλος της ζωής τους το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, σε μερικά χρόνια δε θα έχουν ζώντες εκπροσώπους τους στον πληθυσμό της γης ώστε να ακούγονται φωνές αυτών που ήταν εκεί, που έζησαν τη φρίκη. Το μόνο πράγμα που θα μένει θα είναι οι ιστορικές περιγραφές και οι μνήμες.

Σήμερα μεγαλώνουν παιδιά που δεν ξέρουν τί θα πει Ολοκαύτωμα, που νομίζουν ότι ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος ήταν κάτι σαν το Μουντιάλ. Είναι σωστό να ακούν δημοσίως, να διαβάζουν σε βιβλία και άρθρα, όπως αυτά του κου Irving ότι τελικά το Ολοκαύτωμα μπορεί και να μην έγινε. Ότι τελικά ο Xίτλερ δεν ήταν κακός, απλά έχασε και οι νικητές τον βάφτισαν κακό; Αν κάποιος το απαγορεύει αυτό τί κάνει, απαγορεύει την ελεύθερη έκφραση ή προστατεύει τις βασικές αρχές του πολιτισμού μας; Εκτός κι αν πιστεύεις ότι ο πολιτισμός και η ελευθερία δεν έχουν ή δεν πρέπει να έχουν αρχές.

Ζούμε σε μια χώρα της οποίας οι πολίτες κατά τη διάρκεια της Κατοχής φέρουν τον τίτλο τιμής των προστατών του Εβραϊκού πληθυσμού της χώρας. Δεν έχουν τις ενοχές της Γαλλίας, της Ολλανδίας και μερικώς της Ιταλίας. Ίσως δεν το ξέρεις, αλλά σε πληροφορών ότι στις γιορτές που κάνουν το Κεντρικό και τα τοπικά Ισραηλιτικά Συμβούλια για την επέτειο του Ολοκαυτώματος τιμούν 2 πράγματα: τους νεκρούς τους και τους Χριστιανούς συμπατριώτες τους, εσένα κι εμένα δηλαδή, που βοήθησαν να σωθούν όσοι σώθηκαν, που τους έκρυψαν στα σπίτια τους και τους βάφτισαν παιδιά τους.

Ασε λοιπόν το Σιωνισμό έξω από αυτό το θέμα. Καταφέρσου κατά του κράτους του Ισραήλ για την πολιτική του στην Παλαιστίνη και τη Μέση Ανατολή, για την παράνομη κατοχή πυρηνικών όπλων, για τους επιθετικούς του πολέμους κατά του Λιβάνου, για τις σφαγές αμάχων στη Γάζα και τη Δυτική όχθη. Όχι όμως για το Ολοκαύτωμα. Τα μεν δε συμψηφίζονται με το δε, και αντιστρόφως.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 16 Απρ 2007 18:49

Dorian έγραψε:Πιστεύω ότι είναι λάθος να ποινικοποιείται οποιαδήποτε άποψη, εφόσον αυτή δε συνιστά πρόσκληση σε παράνομες ενέργειες, ή δεν επικροτεί και δεν προβάλλει-προάγει παράνομες ενέργειες. Υπό αυτό το πρίσμα η άρνηση του Ολοκαυτώματος όντως δε μπορεί να ποινικοποιείται. Οι συλλογικές μνήμες έχουν αρχίσει να φθίνουν και, δυστυχώς, η γνώση της ιστορίας από τις νεώτερες γενιές είναι μάλλον αποσπασματική και συχνά αλλοιωμένη, όμως η ποινικοποίηση δε μπορεί να είναι η απάντηση γιατί αποτελεί τροφή για διαφόρων ειδών θεωρίες και φαντασιώσεις και τελικά επιτυγχάνει τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα.
Πιστεύω ότι επίσης είναι σαφής η θέση μου, και θα μου επιτρέψεις τη διαφωνία αγαπητέ Alex. Εκτιμώ πώς η ισονομία και ισοπολιτεία επιβάλλει αυτή την αντιμετώπιση και πρέπει πλέον οι οργανωμένες κοινωνίες να αντιμετωπίσουν τα σοβαρά ζητήματα παιδείας που ορθώς θέτεις. Διαφορετικά πάμε σε κυνήγι μαγισσών και διατρέχουμε τον κίνδυνο η ποινικοποίηση να εξελιχθεί σε έμμεση προβολή αυτών των θέσεων, και μάλιστα προβολή πολύ μεγαλύτερη του μεγέθους που θα τύγχαναν υπό φυσιολογικές συνθήκες.

ORIONAS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ORIONAS » 18 Απρ 2007 15:44

Astral έγραψε: Όταν λέτε ότι ποινηκοποιήθηκε η γεννοκτονία των Αρμενίων λέτε ότι είναι το ίδιο με αυτή του Ολοκαυτώματος ???
Αυτό είναι ένα παράδειγμα του Κακού αγαπητέ Astral, την γενοκτονία των Αρμενίων
δεν την επισημοποίησε η Γαλλική κυβέρνηση για εμπορικούς λόγους, είναι απλός μια απόφαση, ένα ψήφισμα του γαλλικού κοινοβουλίου.

Astral έγραψε:Εγώ ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος, ότι το θέμα τονΑρμενίων δεν είναι ότι όποιος πεί ότι δεν έγεινε, πάει φυλακή, αλλά ότι η Γαλλία το αναγνώρησε και ότι η Τουρκία τώρα αν ποτέ μπεί στη ΕΕ θα πρέπει να την αναγνωρήσει και αυτή !!!

Είναι έτσι ή κάνω λάθος ???
Η Τούρκοι δεν θα αναγνωρίσουν ούτε την γενοκτονία των Αρμενίων αλλά
ούτε καi των Ελλήνων.
Τώρα θα μου πεις αφού ούτε οι ίδιοι οι Έλληνες δεν αναγνωρίζουν την γενοκτονία
των Ελλήνων οι τούρκοι θα την αναγνωρίσουν…..

Αλήθεια ο φίλος μου ο Κακός τι έγινε κατάπιε την γλώσσα του? :D

Ωρίονας

Απάντηση