ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΤΟ «ΌΧΙ» ΣΤΟ ΟΛΟΚΑΎΤΩΜΑ

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 05 Φεβ 2007 19:11

Μετά τον Λέρνστ Ζούνελ,τον Βρετανό ιστορικό Ντέβιντ Ίρβινγκ,τον πρόεδρο του Ιράν Μαχμούντ Αχμαντινετζάντ σειρά έχω εγώ.Όπως πολλοί άλλοι έτσι και εγώ αμφισβητώ το ''ολοκαύτωμα'' των Έβραίων.Για την ακρίβεια πιστεύω πως δεν υπήρξε ποτε ολοκαύτωμα.Κατα την άποψη μου και σε όποιον αρέσει το ''ολοκαύτωμα'' εφευρέθει απο την παγκόσμια Σιωνιστική συμμορία για να εκβιάζει τα έθνη.
Ας έρθει λοιπόν το Ελληνικό παρατηρητήριο συμφωνιών του Ελσίνκι(ΕΠΣΕ),ο κύριος Δημητράς και ο Ιος της Ελευθεροτυπίας να με συλλάβουν.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 05 Φεβ 2007 20:22

Ερ.: Σε ό,τι αφορά στη θέση του Ιρανού προέδρου, μήπως δεν είναι παρά η αντίδραση ενός άρχοντα μιας χώρας, όχι απέναντι στην ιστορική αλήθεια, όσο απέναντι στην πολιτική του σύγχρονου κράτους του Ισραήλ. Μήπως πρόκειται δηλαδή για μια λεκτική επίθεση με καθαρά πολιτικούς στόχους.

-Απ.: Το Ολοκαύτωμα δεν αφορά ένα, οποιοδήποτε, κράτος. Αφορά ολόκληρο τον κόσμο. Αμφισβητώντας το είναι σαν να αμφισβητείς την ανθρώπινη ύπαρξη, ακριβώς γιατί δεν έγινε ένα έγκλημα κατά ενός λαού, αλλά κατά του Ανθρώπου. Αν το δούμε έτσι, τότε πιστεύω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε στην ποινικοποίηση. Κι εμένα με προβληματίζει η ελευθερία του λόγου, αλλά σκεπτόμενος τη σοβαρότητα του Ολοκαυτώματος, αυτούς που έζησαν αυτόν τον εφιάλτη, δεν έχω το δικαίωμα να κάνω την παραμικρή σκέψη για οτιδήποτε άλλο. Παρά μόνο ότι με κάθε τρόπο πρέπει να σεβαστούμε αυτό το γεγονός.
Έτσι είναι, Εβραίοι = Ανθρωποι, όλοι οι υπόλοιποι είναι ύπο αμφισβήτηση ... Ωραία λογική !!!
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 08 Φεβ 2007 10:04

Θα σταθώ σε μερικά σημεία.

[quoteΑμφισβητώντας το είναι σαν να αμφισβητείς την ανθρώπινη ύπαρξη, ακριβώς γιατί δεν έγινε ένα έγκλημα κατά ενός λαού, αλλά κατά του Ανθρώπου. [/quote]
Και γιατί να είναι μονάχα αυτό το ολοκαύτωμα όποιας έκτασης και άν είναι έγκλημα κατά του ανθρώπου, και όχι όλα τα υπόλοιπα?
Επειδή έγινε στους ομοφύλους μας, βάζουμε μέτρα και σταθμά ακόμα και σε τέτοιου είδους πράξεις?

Κι εμένα με προβληματίζει η ελευθερία του λόγου, αλλά σκεπτόμενος τη σοβαρότητα του Ολοκαυτώματος, ...
Αναγνωρίζει και ο ίδιος οτι παραβιάζεται η ελευθερία του λόγου αλλά ...

Δέχομαι ένα γεγονός που βίωσε η ανθρωπότητα, δεν πρέπει να ξανασυμβεί και αυτό πρέπει να το διαφυλάξουμε με οποιονδήποτε τρόπο. Ακόμη και με την ποινικοποίησή του. Για το συγκεκριμένο γεγονός μόνο.
Μας λέει οτι άν το ποινικοποιήσουμε δέν πρόκειται με κανέναν τρόπο να συμβεί στο μέλλον, ενώ άν δέν το κάνουμε υπάρχει κίνδυνος να ξανασυμβεί.
Λίγο έωλο δέν φαίνεται?
Δέν είναι δυνατό κάποιοι λίγοι αντιρρησίες συγγραφείς να επηρεάσουν τόσο πολύ πρόσωπα και καταστάσεις στην παγκόσμια πολιτική σκηνή, εκτός και άν είναι τόσο διάννοιες που δέν έχουν ανάγκη απο κανέναν τέτοιο νόμο.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 18 Φεβ 2007 09:35

Alex έγραψε:ORIONA, για να είμαστε σαφείς, πιστεύεις ότι το Ολοκαύτωμα είναι ψέμα, ή οτι απλά δεν είνα σωστή η ποινικοποίηση;
ότι και να πιστεύει, μαγκιά του να το πιστεύει. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του να το πιστεύει και να το εξωτερικεύει.
...fear is the path to the dark side of force...

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 18 Φεβ 2007 09:37

Dorian έγραψε:Δηλαδή πιστεύεις ότι έγινε ένα "μικρό" Ολοκαύτωμα, ότι τα θύματα δεν ήταν 6.000.000 Εβραίοι και 2-3.000.000 άλλοι ανεπιθύμητοι, αλλά πόσοι, 500.000, 1.000.000, πόσοι; Και τελικά αυτό έχει σημασία;
Προσωπικά, την ίδια άποψη με το φίλο μας έχω.

Πιστεύω πως έχει σημασία. Να λέγεται η αλήθεια και όχι ότι θέλει να λέει ο καθένας.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 20 Φεβ 2007 01:06

Βρε Δάσκαλε τί ισχύει τελικά,
Να λέγεται η αλήθεια και όχι ότι θέλει να λέει ο καθένας
ή
ότι και να πιστεύει, μαγκιά του να το πιστεύει. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του να το πιστεύει και να το εξωτερικεύει
με έχασες κάπου στο δρόμο.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 21 Φεβ 2007 15:52

Νομίζω ότι έχουμε κάνει το λάθος να κουβεντιάζουμε ταυτόχρονα δύο εντελώς διακριτά θέματα. Το ένα είναι η ιστορική αλήθεια, αν θέλετε και το μέγεθος του Ολοκαυτώματος, και το δεύτερο η ποινικοποίηση της άρνησης του. Βάσει και του τίτλου της συζήτησης, και αφού έχει κυλίσει νερό στο αυλάκι της συζήτησης, άρα έχει επέλθη μια σχετική ηρεμία, προσωπικά θα ήθελα να τοποθετηθώ με σαφήνεια στο στο δεύτερο θέμα.

Πιστεύω ότι είναι λάθος να ποινικοποιείται οποιαδήποτε άποψη, εφόσον αυτή δε συνιστά πρόσκληση σε παράνομες ενέργειες, ή δεν επικροτεί και δεν προβάλλει-προάγει παράνομες ενέργειες. Υπό αυτό το πρίσμα η άρνηση του Ολοκαυτώματος όντως δε μπορεί να ποινικοποιείται. Οι συλλογικές μνήμες έχουν αρχίσει να φθίνουν και, δυστυχώς, η γνώση της ιστορίας από τις νεώτερες γενιές είναι μάλλον αποσπασματική και συχνά αλλοιωμένη, όμως η ποινικοποίηση δε μπορεί να είναι η απάντηση γιατί αποτελεί τροφή για διαφόρων ειδών θεωρίες και φαντασιώσεις και τελικά επιτυγχάνει τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα.

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 24 Μαρ 2007 10:59

Κακέ συνφορουμίτη, απάντησε ο Dorian.
Dorian έγραψε:Νομίζω ότι έχουμε κάνει το λάθος να κουβεντιάζουμε ταυτόχρονα δύο εντελώς διακριτά θέματα.
Τότε πήρα παραμάζωμα τα παλαιότερα μηνύματα και απάντησα ξεχωριστά. Τώρα το πρόσεξα που το επισήμανες.

Dorian έγραψε:Βάσει και του τίτλου της συζήτησης, και αφού έχει κυλίσει νερό στο αυλάκι της συζήτησης, άρα έχει επέλθη μια σχετική ηρεμία, προσωπικά θα ήθελα να τοποθετηθώ με σαφήνεια στο στο δεύτερο θέμα
Σωστός ο Dorian. Ίσως θα έπρεπε να συζητηθεί σε άλλο thread η άποψη μας για τα όσα λέγονται για το Ολοκαύτωμα, αν αληθεύουν ή όχι.

Όσον αφορά ην ποινικοποίηση, το θεωρώ άκρως απαράδεκτο. Αυτό κι αν είναι παραβίαση ατομικής ελευθερίας. Να φοβάται να εκφραστεί ο καθένας. Αυτή η δικτατορία της Γαλλίας επιχειρήθηκε να εξαπλωθεί και στην υπόλοιπη ΕΕ.

Πιστεύει κάποιος την Α άποψη; Μαγκιά του. Εάν μπορεί να επιχειρηματολογήσει και να στηρίξει την άποψη του έχει καλώς. Αν όχι...αυτός θα χάσει το δίκιο του. Αλλά σε κάθε περίπτωση δικαιούται να εκφράζει την άποψη του.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 25 Μαρ 2007 22:13

Σκέψου, λέω σκέψου να βρεθούν κάποιοι ανεγκέφαλοι και να ζητήσουν την ποινικοποίηση της χρήσης του όρου "συνωστίζονται" που υπάρχει στο βιβλίο Ιστορίας της Στ' Δημοτικού!

Στήν μια σελίδα του βιβλίου η μη χρησιμοποίησις του όρου Ολοκαύτωμα τιμωρείται με φυλάκιση, στην επόμενη έχουμε "συνωστισμό" μετά πολλών επαίνων.

Όλα είναι πολιτική. Όλα δείχνουν τι @ρχ@δι@ έχει το κάθε κράτος και άν θέλουν ή όχι κάποιοι να ευνουχίσουν έναν λαό.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Αιών
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Αιών » 26 Μαρ 2007 10:49

Αντε ντε, κάντε και τη συζήτηση για το ολοκαύτωμα να ακουστούν και κάποιες αλήθειες!

Απάντηση