Απόδοση ελληνικής υπηκοότητας

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση

Να αποδίδεται η ελληνική υπηκοότητα σε νόμιμους μετανάστες;

ΝΑΙ
66
86%
ΟΧΙ
11
14%

Σύνολο ψήφων: 77

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 13 Ιαν 2007 01:07

Dorian έγραψε:Αγαπητέ Τάσο, ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Η Γαλλία είναι μια χώρα η οποία έχει ελάχιστα κοινά χαρακτηριστικά με την Ελλάδα σε κάθε επίπεδο. Η Ελλάδα συγκεντρώνει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που την καθιστούν ιδανική για να αφομοιώσει κοινωνικά και πολιτιστικά ένα ξένο.
Έχεις δίκιο φίλε Dorian ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Η Ελλάδα ποτέ δεν ήταν αποικιοκρατική δύναμη όπως η Γαλλία.
Ποτέ δεν πλούτισε ρουφώντας το αίμα της μισής Αφρικής.

Τώρα για το ποιά είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά που καθιστούν την Ελλάδα ιδανική χώρα να αφομοιώσει κοινωνικά και πολιτιστικά πολλούς ξένους ομολογώ ότι δεν τα ξέρω. Δεν ξέρω πόσο ισχυροί κοινωνικά και πολιτιστικά αλλά και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ είμαστε.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 16 Ιαν 2007 11:35

Το έχω ξαναπεί και το πιστεύω ότι όσο κι αν απαξιώνουμε την νεοΕλλάδα και την κοινωνία μας, η δυναμική απορρόφησης και αφομοίωσης ξένων στη χώρα μας είναι πολύ πιο ισχυρή από ότι στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Δεν ξέρω αν είναι η κουλτούρα, η γλώσσα, η κοινωνική συνοχή αλλά είναι κάτι που το βλέπεις κάθε μέρα στις οικογένιες των ξένων που ζουν εδώ και ειδικότερα στις νέες γενιές που μεγαλώνουν με τον Ελληνικό τρόπο.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 16 Ιαν 2007 15:17

fluke έγραψε:Το έχω ξαναπεί και το πιστεύω ότι όσο κι αν απαξιώνουμε την νεοΕλλάδα και την κοινωνία μας, η δυναμική απορρόφησης και αφομοίωσης ξένων στη χώρα μας είναι πολύ πιο ισχυρή από ότι στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Δεν ξέρω αν είναι η κουλτούρα, η γλώσσα, η κοινωνική συνοχή αλλά είναι κάτι που το βλέπεις κάθε μέρα στις οικογένιες των ξένων που ζουν εδώ και ειδικότερα στις νέες γενιές που μεγαλώνουν με τον Ελληνικό τρόπο.
fluke οι Έλληνες μετανάστες δεύτερης ή τρίτης γενιάς στις ΗΠΑ ή στην Αυστραλία όχι μόνο δεν μιλούν ελληνικά αλλά πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν ούτε καν που είναι το Ελλάντα.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 16 Ιαν 2007 16:49

fluke έγραψε:Το έχω ξαναπεί και το πιστεύω ότι όσο κι αν απαξιώνουμε την νεοΕλλάδα και την κοινωνία μας, η δυναμική απορρόφησης και αφομοίωσης ξένων στη χώρα μας είναι πολύ πιο ισχυρή από ότι στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Δεν ξέρω αν είναι η κουλτούρα, η γλώσσα, η κοινωνική συνοχή αλλά είναι κάτι που το βλέπεις κάθε μέρα στις οικογένιες των ξένων που ζουν εδώ και ειδικότερα στις νέες γενιές που μεγαλώνουν με τον Ελληνικό τρόπο.
Δέν θα το έλεγα ούτε εγώ αυτό.
Παρατηρώ οτι οι κοινωνίες των ξένων άσχετα με τις όποιες συναλλαγές προπαντώς οικονομικές έχουν με τους Έλληνες είναι κλειστές μεταξύ τους και απομονωμένες σχετικά απο τους Έλληνες συμπολίτες τους. Πολλοί απο αυτούς δέ μιλούν κάν την γλώσσα μας, ή το κάνουν με μεγάλη δυσκολία.
Μόνο άν περάσουν πολλά χρόνια δένουν αλλά και πάλι ξεχωρίζουν, και έχουν καθαρή αυτοσυνείδηση της διαφορετικής τους καταγωγής. Τί να το κάνεις όμως αφού όπως σωστά έγραψε ο Τάσος οι Αμερικάνοι δεύτερης και τρίτης γενιάς δέν ξέρυν ούτε που βρίσκεται η Ελλάδα.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 16 Ιαν 2007 17:42

Δεν συμφωνώ και είμαι απόλυτος σε αυτό. Έχω ζήσει αρκετά χρόνια έξω και ξέρω πως είναι οι μη ενταγμένες κοινότητες. Ζουν με το δικό τους τρόπο, ήθη και έθιμα και συνήθειες και υπάρχουν περιοχές ολόκληρες (όχι απλά συνοικίες) όπου νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο Πακιστάν, στην Ινδία, η οπουδήποτε αλλού της χώρας αυτής (μιλάω για Αγγλία). Οι κάτοικοι εκεί δεν εντάσσονται με τίποτα κι ας είναι Βρεττανοί υπήκοοι, λειτουργούν μετο δικό τους τρόπο αποκλειστικά (στην μεγάλη πλειοψηφία).

Εδώ και επαναλαμβάνω μιλάω προφανώς για ανθρώπους που μένουν αρκετά χρόνια και όχι μόλις ήρθαν να ενταχθούν, δεν συμβαίνει αυτό. Είναι μια δύναμη που πάντα είχε η Ελληνική κουλτούρα. Κάντε μια βόλτα στο εξωτερικό να δείτε πως είναι τα πράγματα. Πηγαίντε στην Κων/πολη, στη Σόφια, να δείτε την ελληνική επιρροή. Είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι η Ελλάδα είναι η καρδιά της ευρύτερης περιοχής των Βαλκανίων και ο κυρίαρχος πολιτιστικά και ιστορικά. Αυτή είναι μια δυναμική που τρέχει από μόνη της και όχι φυσικά χάρη στις εκάστοτε πολιτικές οι οποίες είναι στην πλειοψηφία τους αποτυχημένες.
Όσο για τους Ελληνο-αμερικάνους που αναφέρεστε μην είστε τόσο ισοπεδωτικοί, δεν είναι όλοι έτσι. Ορισμένοι (κι όχι λίγοι) ξέρουν πολλά περισσότερα κι από εμάς τους ίδιους.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 16 Ιαν 2007 17:52

fluke έγραψε:Εδώ και επαναλαμβάνω μιλάω προφανώς για ανθρώπους που μένουν αρκετά χρόνια και όχι μόλις ήρθαν να ενταχθούν, δεν συμβαίνει αυτό.
Rom, πομάκοι, μουσουλμανική μειονότητα, "μακεδόνες".
Αφησέ το fluke, ας το να πάει ας το.
Tasos Zakynthos

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 17 Ιαν 2007 10:49

Τάσο, αναφέρεσαι στους Ρόμ, τους Πομάκους, τη μουσουλμανική μειονότητα και ξεχνάς ότι δε μιλάς για μετανάστες, αλλά για Έλληνες πολίτες που έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και, σχεδόν, τα ίδια δικαιώματα με σένα και με μένα. Πριν από όχι και τόσο πολλά χρόνια η αναφορά σου θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνει και τους Βλάχους.

Δεν είναι δυνατό να καταδικάζουμε τη διαφορετικότητα, είτε αυτή έχει τοπικά, είτε θρησκευτικά, είτε φυλετικά χαρακτηριστικά.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 17 Ιαν 2007 13:35

fluke έγραψε:Δεν συμφωνώ και είμαι απόλυτος σε αυτό. Έχω ζήσει αρκετά χρόνια έξω και ξέρω πως είναι [b:ea53b61d6e]οι μη ενταγμένες κοινότητες[/b]. Ζουν με το δικό τους τρόπο, ήθη και έθιμα και συνήθειες και υπάρχουν περιοχές ολόκληρες (όχι απλά συνοικίες) όπου νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο Πακιστάν, στην Ινδία, η οπουδήποτε αλλού της χώρας αυτής (μιλάω για Αγγλία). Οι κάτοικοι εκεί δεν εντάσσονται με τίποτα κι ας είναι Βρεττανοί υπήκοοι, λειτουργούν μετο δικό τους τρόπο αποκλειστικά (στην μεγάλη πλειοψηφία).
Dorian έγραψε:Τάσο, αναφέρεσαι στους Ρόμ, τους Πομάκους, τη μουσουλμανική μειονότητα και ξεχνάς ότι δε μιλάς για μετανάστες, αλλά για Έλληνες πολίτες που έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και, σχεδόν, τα ίδια δικαιώματα με σένα και με μένα. Πριν από όχι και τόσο πολλά χρόνια η αναφορά σου θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνει και τους Βλάχους.
Δεν είναι δυνατό να καταδικάζουμε τη διαφορετικότητα, είτε αυτή έχει τοπικά, είτε θρησκευτικά, είτε φυλετικά χαρακτηριστικά.
Τελικά τι ζητάμε; Δικαίωμα στην διαφορετικότητα ή ενσωμάτωση;
Και τι εννοούμε με αυτούς τους όρους;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Count Orlof
Πλήρες Μέλος

Re: Απόδοση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από Count Orlof » 14 Νοέμ 2012 15:05

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, οι μετανάστες να πάνε στα σπίτια τους και να κρατήσουν τις δικές τους υπηκοότητες.
The truth is out there

Απάντηση