Απόδοση ελληνικής υπηκοότητας

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε

Να αποδίδεται η ελληνική υπηκοότητα σε νόμιμους μετανάστες;

ΝΑΙ
66
86%
ΟΧΙ
11
14%

Σύνολο ψήφων: 77

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 15 Νοέμ 2006 15:24

Σωστά. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με, νομίζω ότι οι τωρινοί Αμερικάνοι είναι ένα μείγμα Αγγλων Γάλλων Πορτογάλων Ισπανών (λόγο αποικιών) και των ΑΦρικανών λόγο μετανάστευσης
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 15 Νοέμ 2006 17:22

Ψήφησα όχι, και ας φανεί σε κάποιους όπως θέλουν να προσδιορίσουν αυτό το όχι, δεν με πολυενδιαφέρει...

Aν θέλεις η Ελλάδα να γίνει κάτι άλλο και όχι Ελλάδα, τότε πάμε για το ναί, εάν θέλεις η Ελλάδα να παραμείνει Έλλάδα, τότε πάς για το όχι...

Εγώ θέλω η Ελλάδα να παραμείνει Ελλάδα, γιατί αύριο μπορεί να ακούσω ότι την ακρόπολη την έκαναν οι σκλάβοι που ήταν καποιανής καταγωγής και ότι οι Έλληνες ήταν οι τύρρανοι της εποχής π.χ. σημερινοί ΗΠΑ.
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 16 Νοέμ 2006 01:02

Ψήφισα ΟΧΙ
Με άλλο κράτος και με άλλους πολιτικούς ίσως να σκευτόμουνα το ναί, αλλά όπως είμαστε: Με τίποτα!
Tasos Zakynthos

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 16 Νοέμ 2006 12:40

Οι επιφυλάξεις που έχετε αναφέρει είναι σε μεγάλο βαθμό σωστές. Όμως ο απλός πολίτης καλείται να καταθέσει την άποψη του σε επίπεδο αρχής. Είναι δουλειά της Πολιτείας να εφαρμόσει τους νόμους και δουλειά του πολίτη να την ελέγξει μέσω των εκλογικών διαδικασιών κάθε βαθμίδας. Αυτή είναι η λειτουργία της δημοκρατίας. Ξεκινώντας με δεδομένο ότι τίποτε δε λειτουργεί σωστά και όλα είναι διαβλητά, και ότι αυτό θα συνεχίσει και στο μέλλον (μοιρολατρία; ), οδηγούμαστε σε κοινωνικά αδιέξοδα.

Αναφέρθηκε το παράδειγμα με τις άδειες οδήγησς και παρότι ακούγεται τραβηγμένο, αγγίζει την πραγματικότητα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 17 Νοέμ 2006 00:18

Dorian έγραψε:θα συνεχίσει και στο μέλλον (μοιρολατρία; ), οδηγούμαστε σε κοινωνικά αδιέξοδα.
Dorian αν η παράθεση αυτού που είναι η πραγματικότητα ονομάζεται μοιρολατρία, τι να κάνουμε ας ονομαστεί έτσι.
Κοντά 180 χρόνια ελεύθερου Ελληνικού κράτους με τόσες κοινωνικές επαναστάσεις, τόσες δικτακτορίες τόσες δημοκρατίες, μοναρχίες, και ακόμα συνεχίζω να είμαι μοιρολάτρης;
Δοκιμάσαμε τα πάντα μέχρι και το Γουδί , αλλά τίποτα.
Α! και μήν φοβάσαι κοινωνικά αδιέξοδα, αν και προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνει ο όρος :)
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 17 Νοέμ 2006 16:34

Είχα γράψει παραπάνω:
Είναι λίγο πονηρή η ψηφοφορία!!!

με τη λογική ότι τίθεται ένα ουτοπικό όντως ερώτημα. Σε αυτή τη βάση απάντησα ναι, αλλά κρίνω ότι τα δεδομένα αυτά δεν είναι δυνατόν να ισχύσουν καθώς όπως πολύ έυστοχα παρατηρεί ο Τάσος:
Κοντά 180 χρόνια ελεύθερου Ελληνικού κράτους με τόσες κοινωνικές επαναστάσεις, τόσες δικτακτορίες τόσες δημοκρατίες, μοναρχίες, και ακόμα συνεχίζω να είμαι μοιρολάτρης;
Δοκιμάσαμε τα πάντα μέχρι και το Γουδί , αλλά τίποτα.
Η ψηφοφορία λοιπόν είναι εν τη γεννέση της εσφαλμένη, αλλά οι απόψεις που γράφονται απόλυτα σεβαστές.

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 17 Νοέμ 2006 18:20

Αγαπητέ μιχάλη η ψηφοφορία δεν είναι καθόλου πονηρή, είναι απλή και σαφέστατη, τουλάχιστο με το δικό μου μυαλό. Είναι ψηφοφορία αρχής, όπως επεσήμανε και ο Dorian, και όχι κατάστασης. Τις εξειδικεύσεις μπορείτε να τις κάνετε με τα σχόλια σας.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 18 Νοέμ 2006 23:26

admin έγραψε:Αγαπητέ μιχάλη η ψηφοφορία δεν είναι καθόλου πονηρή, είναι απλή και σαφέστατη, τουλάχιστο με το δικό μου μυαλό. Είναι ψηφοφορία αρχής, όπως επεσήμανε και ο Dorian, και όχι κατάστασης. Τις εξειδικεύσεις μπορείτε να τις κάνετε με τα σχόλια σας.
Ας μιλήσουμε για αρχές admin και Dorian.
Αρχή μου είναι αν κάποιος (εντάξει, γνωστός στίς μέρες μας) μου κάνει auto-stop, μάλιστα αν είναι και ηλικιωμένος, να σταματώ το αυτοκίνητο και να τον παίρνω.
Έχουμε και λέμε: Έχω στο αυτοκίνητο τον πατέρα μου, μου κάνει νόημα ένας παπούς. Ξέρω ότι άν βρρεθούνε οι δύο τους σε μικρότερη απόσταση από δύο μέτρα έχουμε τρίτο παγκόσμιο.
Τελικά δεν σταμάτησα. Μάλλον δεν έχω αρχές
Tasos Zakynthos

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 21 Νοέμ 2006 11:42

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Α! και μήν φοβάσαι κοινωνικά αδιέξοδα, αν και προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνει ο όρος :)
Θα μου επιτρέψεις να φοβάμαι τα κοινωνικά αδιέξοδα γιατί ιστορικά έχουν υπάρξει αιτίες πολλών δεινών, σε τοπικό και σε διεθνές επίπεδο. Αυτή όμως είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση την οποία αν θέλεις μπορούμε να κάνουμε ξεχωριστά κάποια στιγμή.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 21 Νοέμ 2006 11:51

Ας μιλήσουμε λοιπόν για αρχές. Όταν συζητάμε το αν είναι σωστό ή όχι να αποδίδεται η ελληνική υπηκοότητα, μέσα από συγκεκριμένες διαδικασίες και με ορισμένους όρους σε ξένους μετανάστες, εγώ καταλαβαίνω πώς συζητάμε το αν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δικαιούνται ή όχι να γίνουν ισότιμοι πολίτες της χώρας στην οποία ζουν και εργάζονται, γεννούν και μεγαλώνουν τα παιδιά τους, της οποίας τους νόμους σέβονται και την οποία τιμούν, ενίοτε δε και αγαπούν.

Εγώ σε αυτή την ερώτηση απαντώ και νομίζω ότι αυτή πρέπει να είναι η ερώτηση.

Αν η ερώτηση ήταν: συμφωνείτε για την απόδοση της υπηκοότητας με διαδικασίες λαδώματος και αδιαφάνειας, είναι προφανής η απάντηση από όλους ΟΧΙ. Δεν έχει νόημα αυτή η ερώτηση.

Αν η ερώτηση ήταν: συμφωνείτε να αποδίδεται η υπηκοότητα σε μετανάστες ασχέτως του χρόνου παραμονής τους, του καθεστώτος παραμονής τους (νόμιμοι ή όχι), τότε και πάλι η απάντηση είναι προφανής. Ούτε αυτή η ερώτηση έχει νόημα.

Η μοναδική ερώτηση που έχει νόημα είναι αυτή που τέθηκε γιατί μας ρωτά ποιά είναι η θέση μας επί της αρχής. Αυτό δε σημαίνει ότι εγώ, που απάντησα ΝΑΙ στην ερώτηση, θα συμφωνήσω με οποιαδήποτε νομοθετική ρύθμιση κατατεθεί. Επιπλέον δε συμφωνώ και με οποιαδήποτε ρύθμιση περί απόδοσης υπηκοότητας, ακόμα και με όλα τα στοιχεία που καλύπτει η επί της αρχής ερώτηση, αν προηγούμενως δεν καταλήξουμε ώς χώρα σε ένα συγκεκριμένο και λειτουργικό μοντέλο μεταναστευτικής πολιτικής (είσοδος στη χώρα, άδειες παραμονής, καθεστώς εργασίας κλπ).

Απάντηση