Απόδοση ελληνικής υπηκοότητας

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε

Να αποδίδεται η ελληνική υπηκοότητα σε νόμιμους μετανάστες;

ΝΑΙ
66
86%
ΟΧΙ
11
14%

Σύνολο ψήφων: 77

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 14 Νοέμ 2006 11:06

Κι εγώ ΝΑΙ αλλά με αυστηρούς όρους κ προϋποθέσεις. Δηλαδή είναι μια θεωρητική άποψη που δηστυχώς δεν έχει πρακτική στην Ελλάδα..μακάρι κάποτε να αποκτήσει.... :roll:
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 14 Νοέμ 2006 11:20

fluke έγραψε:Κι εγώ ΝΑΙ αλλά με αυστηρούς όρους κ προϋποθέσεις. Δηλαδή είναι μια θεωρητική άποψη που δηστυχώς δεν έχει πρακτική στην Ελλάδα..μακάρι κάποτε να αποκτήσει.... :roll:
Βασικά εγώ ψήφισα όχι για τον ίδιο λόγο που αναφέρει και ο fluke.
Αν γινόταν αυτό θα ψήφιζα ναι αλλά
το θεωρώ πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να υπάρχουν αυστηροί όροι και προυποθέσεις για κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.. Από την στιγμη που με 3000 Ευρώ μπορεί ο καθένας να γίνει Ελληνας ειδικά..κλάφτα :cry:
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Στέλιος » 14 Νοέμ 2006 11:46

Με τη λογική αυτή lakedaimonie, αφού με 500 ευρώ μπορεί κανείς να πάρει δίπλωμα οδήγησης θα έπρεπε να καταργήσουμε τις εξετάσεις και να μην παίρνει κανείς δίπλωμα;

Ψηφίζω κι εγώ ναί. Παίρνω για παράδειγμα τις ΗΠΑ, ένα κράτος χωρίς έθνος, το οποίο έγινε αυτό που είναι σήμερα (με όλα τα στραβά του είναι η πιο ανεπτυγμένη και η πιο ισχυρή χώρα του κόσμου) επειδή εμπιστεύτηκε και αγκάλιασε τους μετανάστες και κατάφερε να τους αφομοιώσει.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 14 Νοέμ 2006 12:49

Στέλιος έγραψε:Με τη λογική αυτή lakedaimonie, αφού με 500 ευρώ μπορεί κανείς να πάρει δίπλωμα οδήγησης θα έπρεπε να καταργήσουμε τις εξετάσεις και να μην παίρνει κανείς δίπλωμα;
Η σύγκρισή σου Στέλιο σπάει κόκκαλα!!!

Ψηφίζω κι εγώ ναί. Παίρνω για παράδειγμα τις ΗΠΑ, ένα κράτος χωρίς έθνος, το οποίο έγινε αυτό που είναι σήμερα (με όλα τα στραβά του είναι η πιο ανεπτυγμένη και η πιο ισχυρή χώρα του κόσμου) επειδή εμπιστεύτηκε και αγκάλιασε τους μετανάστες και κατάφερε να τους αφομοιώσει
Για κάτσε Στέλιο, ποιούς ακριβώς αγκάλιασε; Τους μαύρους όταν τους είχε δούλους; Μήπως τώρα τους ελεύθερους αλλά γκετοποιημένους μαύρους; Μήπως τους ισπανόφωνους που βιώνουν οικονομική εξαθλίωση; Ή μήπως αγκαλιάζουν μετανάστες μεξικάνους τοποθετόντας τοίχος στα σύνορά τους με το Μεξικό; Αλλά πέρα από αυτά, πώς στηρίζεις ότι οι ΗΠΑ έγιναν ισχυρή χώρα επειδή "αγκάλιασε τους μετανάστες";;;;

Και εγώ ψήφισα ΝΑΙ, με την ουτοπική υπόθεση που έθεσε ο admin, αλλά αυτά που λες φίλε μου, νομίζω ότι δεν είναι ευσταθή.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 14 Νοέμ 2006 13:27

Στέλιος έγραψε:Με τη λογική αυτή lakedaimonie, αφού με 500 ευρώ μπορεί κανείς να πάρει δίπλωμα οδήγησης θα έπρεπε να καταργήσουμε τις εξετάσεις και να μην παίρνει κανείς δίπλωμα;

Ψηφίζω κι εγώ ναί. Παίρνω για παράδειγμα τις ΗΠΑ, ένα κράτος χωρίς έθνος, το οποίο έγινε αυτό που είναι σήμερα (με όλα τα στραβά του είναι η πιο ανεπτυγμένη και η πιο ισχυρή χώρα του κόσμου) επειδή εμπιστεύτηκε και αγκάλιασε τους μετανάστες και κατάφερε να τους αφομοιώσει.
Στέλιος καλωσόρισες
Οντως και το λάδωμα για το δίπλωμα είναι ένα θέμα αλλά η σύγκριση σου νομίζω δεν αφορά ίδιες καταστάσεις και πάνω από όλα καταστάσεις ίδιας σημασίας.
Τώρα ως αναφορα την Αμερική, από την γενική εικόνα που έχω αν εξαιρέσεις το ότι είναι πλανητάρχες, ότι ίσως είναι η μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη αυτήν την στιγμή δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο αξιόλογο.(εκτός του ΝΒΑ!!!!)
Βομβαρδίζουν όλο τον κόσμο υποτίθεται για την παγκόσμια ειρήνη!!!
Εξωτερικά μπορεί να δείχνουν δυνατοί όμως οι άμοιροι οι πολίτες με την εγκληματικότητα και την φτώχεια που υπάρχει(στα περισσότερα κοινωνικά στρώματα) μόνο καλά δεν αισθάνονται.
Προσωπικά για αυτούς και για άλλους πολλούς ακόμα λόγους δεν θα ήθελα να είμαι αμερικάνος πολίτης
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Στέλιος » 14 Νοέμ 2006 14:29

Μή με παρεξηγείτε, ούτε εγώ θα ήθελα να ζω στις ΗΠΑ. Τις αναφέρω ώς παράδειγμα κράτους το οποίο κατάφερε να απορροφήσει μετανάστες, να τους δημιουργήσει εθνική συνείδηση και όλα αυτά μάλιστα χωρίς να έχει καμία εθνική βάση.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 14 Νοέμ 2006 14:42

Στην παρατήρηση που έχετε κάνει πώς πολλά εξαρτώνται από τη σωστή εφαρμογή των όποιων διατάξεων έχετε απόλυτο δίκιο. Είναι γνωστό πως στη χώρα μας έχουμε νόμους, απλά κανείς δεν τους εφαρμόζει. Έτσι όπως τίθεται το ερώτημα και εγώ ΝΑΙ απαντώ, όμως γι αυτό όπως και για εκατομμύρια άλλα πράγματα πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι, πάντα και για όλους.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 15 Νοέμ 2006 04:00

Καλησπέρα
Στην ενδιαφέρουσα αυτή ψηφοφορία θα ψηφίσω με το χέρι στην καρδιά ΟΧΙ.
Αιτιολόγηση:
Κακά τα ψέματα τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας η μετανάστευση και πιο πολύ η λαθρομετανάστευση έχουν πάρει επικίνδυνη τροχιά.Η ελαστικότητα μας απέναντι στους αλλοδαπούς αρχίζει να αποδεικνύεται τραγική.Μόλις ένας αλλοδαπός εισβάλλει παράνομα(π.χ. με ένα καράβι) στα σύνορα μας ,αμέσως διαβάζονται τα δικαιώματά του, τα οποία είναι ισάξια με αυτά του Έλληνα.Μόλις ένας Έλληνας χτυπήσει έναν παραβάτη αλλοδαπό τα Μ.Μ.Ε. σπεύδουν αμέσως να υποστηρίξουν τον ξένο ανεξάρτητα αν ξέρουν ότι έχει δίκαιο ή όχι.Αν ένας αλλοδαπός χτυπήσει Έλληνα το θέμα περνά σχεδόν απαρατήρητο.
Οι αλλοδαποί έχουν αγγίξει το 25% στη χώρα μας.Περιοχές της Αθήνας όπως της Ομόνοιας ή του Κολωνού μοιάζουν με γκέτο αλλοδαπών.Γιατί;
Σας αρέσει να μπαίνετε στη συγκοινωνία και να ψάχνετε να βρείτε Έλληνα μέσα σε ξένους;Σας αρέσει να παίρνουν παράνομοι ξένοι τις δουλειές από τα παιδιά σας; σας αρέσει να υπερασπίζονται οι λαθραίοι μετανάστες από την εξουσία;σας αρέσει να παίρνει τη θέση του παιδιού σας στο νοσοκομείο ένας αλλοδαπός; δε νομίζω...

Όσο πιο φιλικοί θα είμαστε μαζί τους τόσο πιο πολύ θα θέλουν να περάσουν στα σύνορα μας.Όσο τους δίνουμε δικαιώματα τόσο πιο πολύ θα θέλουν και άλλα.Τώρα συζητάμε για παραχώρηση του εκλέγειν και εκλέγεσθαι;;;;;; ;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν δεν υπήρχαν τόσοι λαθρομετανάστες και το ποσοστό των νόμιμων αλλοδαπών ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα (2.5-3%) και οι νόμοι λειτουργούσαν σωστά θα σκεφτόμουνα πολύ σοβαρα τι θα απαντούσα τελικά στο ερώτημα, το οποίο έτσι όπως διατυπώνεται σίγουρα μοιάζει με ατόπημα. Επειδή είμαι όμως της αλήθειας[/bb9943502e] και όχι του αν ,απαντάω με αυτό το όχι.

Η ΕΛΛΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ :wink:
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 15 Νοέμ 2006 10:58

Στέλιος έγραψε: να απορροφήσει μετανάστες, να τους δημιουργήσει εθνική συνείδηση και όλα αυτά μάλιστα χωρίς να έχει καμία εθνική βάση.
Μια διόρθωση μόνο... οι ΗΠΑ δημιουργηθήκαν από μετανάστες, οπότε δεν χρειάστηκε να τους απορροφήσουν ποτέ!
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 15 Νοέμ 2006 14:39

Οπότε το ιδανικό θα ήταν στο ποσοστό που (σωστά) αναφέρει ο Φίλος Μανιάτης 2.5- 3 % να ισχύουν αυτά που λέει ο Alex στο τελευταίο του post
περί εφαρμογής των νόμων όμως στην Ελλάδα είμαστε φίλοι μου , και νομίζω ότι ποτέ δεν θα γίνει κάτι τέτοιο..
Για αυτό συνεχίζω να στηρίζω το όχι..
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Απάντηση