Απόδοση ελληνικής υπηκοότητας

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση

Να αποδίδεται η ελληνική υπηκοότητα σε νόμιμους μετανάστες;

ΝΑΙ
66
86%
ΟΧΙ
11
14%

Σύνολο ψήφων: 77

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Απόδοση ελληνικής υπηκοότητας

Δημοσίευση από μιχάλης » 09 Νοέμ 2006 12:50

Μετακίνηση σχολίων από άλλη συζήτηση
admin

Ευχαριστώ πολύ Λακεδαιμόνιε για τις ευχές.

Πάντως όσον αφορά το δικαίωμα ψήφου σε μετανάστες, δεν νομέζεται ότι θα έπρεπε να γίνει ένα δημοψήφισμα;

Αν δεν είναι αυτό κρίσιμο εθνικό θέμα, τότε ποιό είναι;

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 09 Νοέμ 2006 13:34

Χρόνια πολλά και κατόπιν εορτής και εκτός θέματος κι από εμένα....

Δεν νομίζω ότι είναι αντικείμενο δημοψηφίσματος. Η πολιτική δεν μιας χώρας δεν μπορεί να γίνεται στους δρόμους και στα πεζοδρόμια..
Από τη στιγμή που κάποιος είναι Έλληνας πολίτης έχει τα ίδια δικαιώματα και τις υποχρεώσεις με τους υπόλοιπους.
Για παράδειγμα δεν μπορούμε να λέμε σε έναν μετανάστη (ο οποίος έχει Ελληνική υπηκοότητα) να υπηρετήσει τη θητεία του στον ΕΣ αλλά να μην ψηφίζει.
Αυτό που θα πρέπει να ελέγχεται και να γίνεται με κριτήρια σοβαρά και όχι ψηφοθηρικά ή άλλα, είναι η διαδικασία χορήγησης υπηκοότητας. Δεν ξέρω όμως λεπτομέρεις για το πως γίνεται οπότε δεν μπορώ να επεκταθώ.
Ίσως θα μπορούσε να μπει μια παράμετρος να ψηφίζουν όσοι κατέχουν την υπηκοότητα Χ τουλάχιστον χρόνια
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 09 Νοέμ 2006 15:26

fluke έγραψε:Χρόνια πολλά και κατόπιν εορτής και εκτός θέματος κι από εμένα....

Δεν νομίζω ότι είναι αντικείμενο δημοψηφίσματος. Η πολιτική δεν μιας χώρας δεν μπορεί να γίνεται στους δρόμους και στα πεζοδρόμια..
Από τη στιγμή που κάποιος είναι Έλληνας πολίτης έχει τα ίδια δικαιώματα και τις υποχρεώσεις με τους υπόλοιπους.
Για παράδειγμα δεν μπορούμε να λέμε σε έναν μετανάστη (ο οποίος έχει Ελληνική υπηκοότητα) να υπηρετήσει τη θητεία του στον ΕΣ αλλά να μην ψηφίζει.
Αυτό που θα πρέπει να ελέγχεται και να γίνεται με κριτήρια σοβαρά και όχι ψηφοθηρικά ή άλλα, είναι η διαδικασία χορήγησης υπηκοότητας. Δεν ξέρω όμως λεπτομέρεις για το πως γίνεται οπότε δεν μπορώ να επεκταθώ.
Ίσως θα μπορούσε να μπει μια παράμετρος να ψηφίζουν όσοι κατέχουν την υπηκοότητα Χ τουλάχιστον χρόνια
Συμφωνώ απολύτως ή θα ψηφίζουν και θα υπηρετούν την νέα τους πατρίδα ή τίποτα από τα δύο.
Το θέμα είναι όπως λέει ο fluke να γίνει σοβαρή έρευνα στο αν θα δίνουμε υπηκοότητα και όχι σκορποχώρι όπως είναι τώρα.
δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να γίνει Ελληνας και να συμμετέχει στο στρατό ή στην εκλογή κυβέρνησης κάτι τέτοιο θα ήταν απαράδεκτο
Ε
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 10 Νοέμ 2006 12:31

fluke έγραψε:Χρόνια πολλά και κατόπιν εορτής και εκτός θέματος κι από εμένα..
ευχαριστώ!!

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες φίλε μου.. Αν έχεις υποχρέωση στράτευσης έχεις και δικαίωμα ψήφου, αφού είσαι Έλληνας πολίτης.. Το ζήτημα είναι κατά πόσον μπορεί να λειτουργήσει εύρυθμα μία κοινωνία όταν/αν κάποιος αλλοδαπός/μετανάστης εμπλακεί στα εσωτερικά δρώμενα και μάλιστα με δικαίωμα ψήφου. Και αν είμασταν σιβαρή χώρα με σωστή μεταναστευτική πολιτική, ίσως και να έπρεπε να το εξετάσουμε.. Αλλά με 20% μετανάστες νόμιμους και παράνομους και με απουσία του κράτους στον έλεγχο της μετανάστευσης, πιστεύω ότι δεν πρέπει να τους παρέχουμε πολιτικά δικαιώματα.

Αυτό που θα πρέπει να ελέγχεται και να γίνεται με κριτήρια σοβαρά και όχι ψηφοθηρικά ή άλλα, είναι η διαδικασία χορήγησης υπηκοότητας. Ίσως θα μπορούσε να μπει μια παράμετρος να ψηφίζουν όσοι κατέχουν την υπηκοότητα Χ τουλάχιστον χρόνια
Σε αυτό το κομμάτι συμφωνώ, αλλά πάντα κατόπιν σοβαρών και κυρίως εθνικών κριτηρίων.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 14 Νοέμ 2006 01:11

Σε μία έρευνα του Παντείου Πανεπιστημίου που έγινε σε μαθητές των σχολείων μας, φάνηκε ότι σε μεγάλα ποσοστά οι μαθητές είναι ενάντια σε περαιτέρω αύξηση του αριθμού των μεταναστών στη χώρα μας. Επίσης σε ποσοστό που ξεπερνάει το 40% επιθυμούν να "διώξουμε" από την χώρα ένα αριθμό μεταναστών.

Αυτοί οι μαθητές, θα είναι αυριανοί ενεργοί πολίτες και ψηφοφόροι και έχουν κάποια άποψη, που φαίνεται να είναι ενάντια στους μετανάστες. Παρ' όλη τη γενική δυσαρέσκεια, όπως ήδη έχουμε δει, κάποιοι βουλευτές προωθούν συνταγματικά την ψήφο στους μετανάστες.

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και την άποψη της εδώ κοινότητας για το θέμα, και για αυτό προτείνω ψηφοφορία στο εδώ forum, με θέμα φυσικά αν συμφωνούμε ή όχι στην παροχή του δικαιώματος ψήφου στους μετανάστες.

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 14 Νοέμ 2006 01:29

Από σήμερα ενεργοποιούνται οι επιλογές ψηφοφορίας.

Άβαταρ μέλους
Lans
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Lans » 14 Νοέμ 2006 01:35

Ψηφίζω ΝΑΙ γιατί πιστεύω ότι μια απόδοση της υπηκοότητας υπό συγκεκριμένους όρους (εργασία, μακροχρόνια νόμιμη παραμονή κλπ) θα αποβεί μεσομακροπρόθεσμα θετική, τόσο για τους ίδιους τους μετανάστες, όσο και για την Ελλάδα. Και βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει, όπως είπαν και οι φίλοι νωρίτερα μια σαφής μεταναστευτική πολιτική με γνώμονα το συμφέρον της χώρας.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 14 Νοέμ 2006 01:51

Είναι λίγο πονηρή η ψηφοφορία!!!

Και τί εννοώ: σε μία ευνομούμενη κοινωνία, που όλα θα λειτουργούσαν κανονικά, σε μία κοινωνία χωρίς τόσο μεγάλο ποσοστό μεταναστών και λαθρομεταναστών, σε μια κοινωνία που οι περισσότεροι θεσμοί δεν θα ήταν υπό αμφισβήτηση, δεν θα είχαμε ίσως και τέτοιο πρόβλημα και δεν μπαίναμε ούτε σε αυτήν την μικρή ψηφοφορία.

Θα ψηφίσω λοιπόν ΝΑΙ με δεδομένο ότι όλοι οι υποτιθέμενοι όροι θα ισχύουν και θα είναι παρόμοιοι με αυτούς που ισχύουν σε όλες τις σοβαρές χώρες, πχ εργασία, μακροχρόνια νόμιμη παραμονή με σοβαρές προυποθέσεις για να δωθεί η νομιμότητα αυτή, άριστη γνώση ελληνικής γλώσσας και Ιστορίας κ.α.

Θα μου πείτε τώρα ότι την γλώσσα και την Ιστορία μας δεν την ξέρουμε ούτε οι ιθαγενείς, πόσο μάλλον οι μετανάστες.. Θα έχετε δίκιο, μήπως έπρεπε να ψηφίσω ΟΧΙ;

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 14 Νοέμ 2006 01:54

μιχάλης έγραψε: ...άριστη γνώση ελληνικής γλώσσας και Ιστορίας κ.α. ...
Ώρε υπηκοότητες που πρέπει να αρθούν.
ΝΑΙ ψήφισα κι εγώ, για να γίνουμε περισσότεροι μπας και στηριχθεί το ασφαλιστικό :roll:

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 14 Νοέμ 2006 01:59

Κακός έγραψε: ΝΑΙ ψήφισα κι εγώ, για να γίνουμε περισσότεροι μπας και στηριχθεί το ασφαλιστικό :roll:
Aσε κακέ, μεγάλο παραμύθι.. Το ασφαλιστικο, με τις παρούσες συνθήκες, όχι μόνο δεν βελτιώνεται με τους μετανάστες, αλλά αντιθέτως επιδεινώνεται.. Αυτό συμβαίνει γιατί οι εισφορές που πληρώνει κάποιος για να έχει στη δούλεψή του ένα μετανάστη είναι οι μικρότερες δυνατές και στη χαμηλότερη κλίμακα που μόνο το ασφαλιστικό σύστημα δεν ευνοούν.

Απάντηση