ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 30 Μαρ 2005 18:40

Εγώ θα πρόσθετα και τις φαρμακοβιομηχανίες.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 30 Μαρ 2005 19:22

γιώργοςπήττας έγραψε:Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις εκατομμύρια δολάρια για την επικοινωνία ενός απαγορευτικού πλαισίου τη στιγμή που επιτρέπεις την παραγωγή και την ελεύθερη διανομή σε σημεία πώλησης του προϊόντος του οποίου θεωρητικά προσπαθείς να περιορίσεις τη διακίνηση.
Μην ξεχνάμε και το ότι η καλλιέργεια καπνού και επιδοτείται και αποζημιώνεται για φυσικές καταστροφές.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 15 Νοέμ 2005 23:04

Αγαπητοί φίλοι συμβαίνει να μισώ το κάπνισμα - όχι ασφαλώς τους καπνιστές... έχω πολύ αγαπημένους φίλους - φίλες που καπνίζουν. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να επεκταθούμε στις βλαβερές επιδράσεις του καπνίσματος γιατί είναι πασίγνωστες. Όμως, ο καθένας που καπνίζει μπορεί να κάνει ένα πολύ απλό πείραμα, βγάζοντας μια ακτινογραφία τα πνευμόνια του, και μετά να κόψει το κάπνισμα για 6 μήνες, να βγάλει άλλη μια και να συγκρίνει αυτές τις δύο.
Θα πρότεινα να απαγκιστρώσουμε το μυαλό μας από την αναγκαστική σύνδεση του φυτού καπνός με το τσιγάρο και το κάπνισμα. Οι ουσίες που περιέχει το φυτό μπορεί να έχουν κι άλλες ενδιαφέρουσες φαρμακευτικές χρήσεις - π.χ. αιμοστατικές - και δε βρίσκω το λόγο γιατί θα έπρεπε να απαγορευθεί η καλλιέργειά του. Να περιοριστεί, ναι, γιατί όχι... Αν και θα κόστιζε οικονομικά σε κάποιους.
Νομίζω επίσης ότι ο καπνιστής δεν θα έπρεπε να κινείται αντιδραστικά, και να συνδέει την ελευθερία του ντε και καλά με το κάπνισμα όταν αυτό απαγορεύεται. Γιατί να μην εξετάσει το ενδεχόμενο της ελευθερίας, που δίνει η απεξάρτηση από τη χρήση μιας ΤΟΣΟ ΒΛΑΒΕΡΗΣ ουσίας που κάνει όλο του το σώμα να μυρίζει ιδιαίτερα, που καταστρέφει τη γεύση του, περιορίζει την αναπνοή του, παίζει με το συναισθηματικό του κόσμο και σε γενικές γραμμές δεν αφήνει τίποτα όρθιο; Σας διαβεβαιώνω φίλοι καπνιστές, ότι άλλοι πρώην καπνιστές όταν έκοψαν το κάπνισμα αισθάνθηκαν άλλοι άνθρωποι, νεώτεροι, υγιέστεροι, δυνατότεροι - και ικανότεροι σεξουαλικά :wink: . Και να προσθέσω ακόμα ότι στην περίπτωση εγκυμοσύνης όταν η μητέρα είναι καπνίστρια, το έμβρυο παθαίνει διάφορα. Διάφορα, σε μικρότερο βαθμό, παθαίνει κι όταν εκείνη είναι παθητική καπνίστρια.
Τέλος συνιστώ σε όλους να δουν την ταινία του Michael Mann "The Insider" (1999) σχετικά με τον Dr. Jeffrey Wigand και τις καπνοβιομηχανίες. Παίζουν οι Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer κ.α.

Υ.Γ. Το αν η αντικαπνιστική εκστρατεία είναι υποκριτική ή όχι, δεν έχει να κάνει με τις συνέπειες του καπνού στον οργανισμό μας! Κι όσο για τις νεκροκεφαλές στα πακέτα, εκτός που το αλκοόλ δεν γίνεται τόσο γρήγορα και τόσο εύκολα εθιστικό όσο το τσιγάρο, δεν έχω καμμιά αντίρρηση να μπουν και στα μπουκάλια ποτών μηνυματάκια, τα οποία μάλιστα να αναφέρουν και τον κίνδυνο από τροχαία ατυχήματα.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 15 Ιαν 2006 03:45

Ανήκω στους αντικαπνιστές και απολαμβάνω τώρα που βρίσκομαι στην σουηδία το γεγονός ότι το κάπνισμα απαγορέυεται σε κάθε κλειστό χώρο. Επιτέλους βγαίνω να διασκεδάσω και δεν δακρίζουν τα μάτια μου, δεν μυρίζουν τα ρούχα μου. Πιστεύω πως στην Ελλάδα οι καπνιστές δεν σεβονται τίποτα. Δεν ειναι λίγες φορές που έχω βγει για φαι και στο διπλανό τραπέζι καπνίζουν ακόμη και πούρα. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Η σύκριση με το αλκοολ δεν νομίζω πως είναι πετυχημένη. Γενικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο πάθος που μπορεί να είναι τόσο ενοχλητικό και επιβλαβές για τους γύρω ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 16 Μαρ 2006 13:59

Έχω κόψει το κάπνισμα εδώ και 4,5 χρόνια περίπου (κάπνιζα 2-2,5 πακ/ημέρα).
Ενώ όμως το έχω κόψει τελείως μου αρέσει και απολαμβάνω να καπνίζω σε ένα εστιατόριο ή στην μπάρα..ή να το πω αλλιώς καταπιέζομαι αν δεν το κάνω...
Είχα πάει πριν 2 βδομάδες Ιταλία και απαγορεύεται ΠΑΝΤΟΥ, εστιατόρια, μπαρ, ακόμα και στα δωμάτια των ξενοδοχείων...αν είναι δυνατόν είναι πραγματικά ρατσιστικό.
Όσο για σας που λέτε ότι σας ενοχλεί σε κλειστό χώρο ο καπνός αυτό ενοχλεί τους πάντες (καπνιστές ή μη) και έχει να κάνει με τον εξαερισμό του μαγαζιού.
Αντί λοιπόν να απαγορεύουν το κάπνισμα ΠΑΝΤΟΥ θα μπορούσαν να υποχρεώσουν να μπουν συστήματα εξαερισμού, κλιματιστικά και δεν ξέρω τι άλλο για την επαρκή ανανέωση του αέρα. Ούτως ή άλλως αυτά χρειάζονται γιατί όπου υπάρχει συνωστισμός σε κλειστό χώρο υπάρχει η ανάγκη για επαρκή εξαερισμό.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 17 Μαρ 2006 12:51

Fluke και τυφώνα να βάλει ο άλλος στο μαγαζί του, αν 2 άτομα καπνίζουν διπλα σου, θα βρωμίσεις δεν υπάρχει περίπτωση.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 19 Μαρ 2006 00:23

nikos_ft έγραψε:Fluke και τυφώνα να βάλει ο άλλος στο μαγαζί του, αν 2 άτομα καπνίζουν διπλα σου, θα βρωμίσεις δεν υπάρχει περίπτωση.
Και ένας να καπνίζει, κάτι θα γίνει. Όσοι έχουν μακριά μαλλιά μπορούν να παρατηρήσουν ότι μετά από λίγη ώρα δίπλα σε κάποιον που καπνίζει, τα μαλλιά τους βρωμάνε τσιγαρίλα.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 19 Μαρ 2006 20:25

nikos_ft έγραψε: Και ένας να καπνίζει, κάτι θα γίνει. Όσοι έχουν μακριά μαλλιά μπορούν να παρατηρήσουν ότι μετά από λίγη ώρα δίπλα σε κάποιον που καπνίζει, τα μαλλιά τους βρωμάνε τσιγαρίλα.
Και όχι μόνο τα μαλλιά . Επίσης ακόμα και σε ανοιχτό χώρο να είσαι αν καπνίζει κάποιος δίπλα σου θα μείνει κάποια μυρωδιά πάνω σου .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 20 Μαρ 2006 10:47

Παιδιά χαλαρώστε.. κι αν έχει να πλυθεί μια βδομάδα ή αν τηγάνιζε ψάρια πριν πάλι ενοχλητικό θα είναι για τους γύρω..
αυτό που θέλω να πω είναι ότι το βασικό πρόβλημα που κατά τη γνώμη μου υφίσταται είναι της αποπνικτικής ατμόσφαιρας σε μπαρ κλπ. που δεν μπορεί κανείς να αναπνεύσει (καπνιστής ή όχι) και δακρύζουν κ μάτια, κλπ και όχι τόσο της μυρωδιάς.
Ούτως ή άλλως τα ρούχα όταν βγαίνουμε οι περισσότεροι τα στέλνουμε στο καπάκι για πλύσιμο μετά οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάμε σε αυτό τόσο πολύ.
Και στην ανάσταση μυρίζουν τα ρούχα από τα κεριά κλπ..να το κόψουμε κι αυτό??
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 20 Μαρ 2006 10:50

Για περάστε και από τα βλάχικα στη Βάρη και αν δεν μπείτε για βιολογικό καθαρισμό να μην με λένε ....fluke

Απάντηση