ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 04 Φεβ 2005 19:27

azrael έγραψε:Kostas
είναι φασιστικό το να μην υπάρχει χώρος για τους μη καπνιστές.
Διώρθωση από το σωστό.
kostas 3/2/05 έγραψε:Σαφώς και είναι φασιστική η γενική απαγόρευση.
Οπως είναι φασιστικό το να μην υπάρχει χώρος για τους μη καπνιστές.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

azrael
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από azrael » 05 Φεβ 2005 01:29

Χρησιμοποίησα ειρωνικό τρόπο έκφρασης προκειμένου να μην αναγκαστώ να γράψω ολόκληρη έκθεση περιγράφοντας γιατί το να μην αφήνουμε κάποιον να αυτοκαταστρέφεται (Είναι πασίγνωστο ότι το τσιγάρο από μόνο του μπορεί να ενεργοποιήσει δεκάδες προβλήματα στον οργανισμό ,σωματικά και ψυχικά) ΔΕΝ είναι φασιστικό.

Όσον αφορά τις υποδείξεις και τους χαρακτηρισμούς ... κανένα σχόλιο (ειλικρινά όμως δεν περιέχουν ούτε σταγόνα διορατικότητας)

Πάντως ... εάν θέλετε να συνεχίσετε να παραμυθιάζετε τον εαυτό σας και όσους σας πιστεύουν κάντε το.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 06 Φεβ 2005 14:23

Ωραία λοιπόν, επιπλέον της απαγόρευσης του καπνίσματος προτείνω:
1. Να απαγορευτει η χρήση του Internet καθώς αποδδειγμένα κάποιοι το χρησιμοποιούν για τέλεση αξιόποινων πράξεων ή για να αυτοκτονούν.
2. Να επιβληθεί αυστρή ποτοαπαγόρευση.
3. Οι συνάξεις ανωτέρω των τριω ατόμων, καθώς διαταράσσεται η κοινωνική ειρήνη.

Μα είναι οοβαρά πραγματα αυτά???
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 06 Φεβ 2005 15:13

azrael έγραψε:(Είναι πασίγνωστο ότι το τσιγάρο από μόνο του μπορεί να ενεργοποιήσει δεκάδες προβλήματα στον οργανισμό ,σωματικά και ψυχικά)
Αγαπητέ Azraal,θα μπορούσα να γίνω γνώστης μιας?
Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου για το ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ.
Εχεις δίκιο, ο χαρακτηρισμός αυτός έχει χρησιμοποιηθεί καταχρηστικά (και από εμένα) πολλές φορές.
Αλλά επιμένω πως θα έπρεπε και πολλά άλλα να απαγορεύνται με την ίδια λογική. Δηλαδή της προστασίας του ατόμου από κινδύνους που δεν τον ενδιαφέροει αν και πόσο κακό του κάνουν.
Όπως το αλκοόλ το οποίο έχει καταστρέψει περισσότερους ανθρώπους από ότι το τσιγάρο.
Ή ακόμα ακόμα η βενζίνη. Η δυνατότητα δημιουργίας φωτιάς.
Και τα τρία παραδείγμα, ίσως xtreme τα τελευταία, δημιουργούν πρόβλημα από την κακή χρήση τους.
Έτσι πιστεύω πως είναι και το κάπνισμα.
Για αυτό επιμένω να ρωτάω, υπάρχει μελέτη που να δείχνει πόσο και που επηρεάζει έναν οργανισμό το κάπνισμα ανεξάρτητα (ή έστω σε σχέση) από άλλες προδιαθέσεις που μπορεί να έχει αυτός?
Για εμένα αυτή είναι η κρίσιμη ερώτηση.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 06 Φεβ 2005 17:22

azrael, δεν θέλω να προσπαθεί κανένας να με σώσει, γιατί έχω πικρή πείρα του τι προκαλούν οι σωτήρες και όλοι αυτοί που ξέρουν τι είναι καλό για μας καλύτερα από μας!

Καταλαβαίνω την καλή σου πρόθεση (γι αυτό μάλιστα σου απάντησα τόσο ήπια), αλλά ναι, ΕΙΝΑΙ φασιστική αυτή η θεώρηση. Σκέψου το λίγο παραπάνω και δες και τι γράφουν και οι άλλοι, για να καταλάβεις τι εννοώ.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 03 Μαρ 2005 14:51

Γιατί δεν έχει μπει στα μπουκάλια του ουίσκι η νεκροκεφαλή?
Γιατί δεν έχει μπει έξω από τα καζίνο ή τα προποτζίδικα η προειδοποίηση πώς ο τζόγος βλάπτει σοβαρά την ψυχική, αλλά, έμμεσα, και τη σωματική υγεία?

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 28 Μαρ 2005 16:01

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΞ'ΑΙΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝΟΧΛΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ, ΤΟΥΣ ΠΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ ΩΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 28 Μαρ 2005 18:58

Σύμφωνοι σε αυτό tomas, επαναλαμβάνω όμως τις προηγούμενες ερωτήσεις μου:
Γιατί δεν έχει μπει στα μπουκάλια του ουίσκι η νεκροκεφαλή?
Γιατί δεν έχει μπει έξω από τα καζίνο ή τα προποτζίδικα η προειδοποίηση πώς ο τζόγος βλάπτει σοβαρά την ψυχική, αλλά, έμμεσα, και τη σωματική υγεία?

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 28 Μαρ 2005 19:20

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΣΥΜΦΩΝΩ.

Άβαταρ μέλους
γιώργοςπήττας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από γιώργοςπήττας » 30 Μαρ 2005 12:18

Με λίγα λόγια:

1. Η αντικαπνιστική καμπάνια που καλά κρατεί διεθνώς εδώ και δέκα με δεκαπέντε σχεδόν χρόνια είναι μια από τις πλέον υποκριτικές εκφράσεις που έχουν υπάρξει ποτέ. Γιατί , απλά:

2. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις εκατομμύρια δολάρια για την επικοινωνία ενός απαγορευτικού πλαισίου τη στιγμή που επιτρέπεις την παραγωγή και την ελεύθερη διανομή σε σημεία πώλησης του προϊόντος του οποίου θεωρητικά προσπαθείς να περιορίσεις τη διακίνηση.

3. Το «λαμπρό» αποτέλεσμα μιας τέτοιας στρατηγικής –και δεν χρειάζεται κανείς να έχει γνώσεις marketing για να το καταλάβει- είναι η δημιουργία συνείδησης «απαγορευμένου καρπού» σε νεώτερες γενιές καταναλωτών.

4. Με βάση το προηγούμενο , δεν είναι τυχαίο πως σε όλη την Ευρώπη υπάρχει σημαντικότατη αύξηση των πωλήσεων προϊόντων καπνού στο ηλικιακό target group 15-24.

5. Όλα τα κεφαλαία που έχουν δαπανηθεί για την αντικαπνιστική καμπάνια , αρκούσαν και περίσσευαν για να υπάρξει ένα στρατηγικό σχέδιο μεταλλαγής της Καπνοβιομηχανίας αλλά και όλων όσων εμμέσως ωφελούνται ( διανομείς- πωλητές -διαφήμιση-χορηγούμενοι κλπ) προς άλλες παραγωγικές κατευθύνσεις.

Χωρίς να έχω καμία διάθεση να μπω σε θεωρίες συνομωσίας , πρέπει να σημειώσω πως από όλη αυτή την υπόθεση οι μόνοι ωφελημένοι είναι η Βιομηχανία Καπνού και οι περί αυτήν κλάδοι της οικονομίας.
αύριο , είναι πολύ σημαντική μέρα. μην το ξεχνάς , είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.

Απάντηση