ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση
ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 03 Φεβ 2005 13:19

Ανήκω στην πολύπαθη, και με δική της ευθύνη, τάξη των καπνιστών (κακό του κεφαλιού μου). Έχει αρχίσειόμως να με ενοχλεί όλη αυτή η διαδικασία-εκστρατεία κατά του καπνίσματος. Συμφωνώ πώς το δικό μου πάθος δεν πρέπει να αποτελεί ενόχληση ή εστία κινδύνου για το διπλανό μου. Όμως με ενοχλεί η νεκροκεφαλή στα τσιγάρα και όλα τα άλλα σχετικά μέτρα. Ιδίως όταν βλέπω μια απόλυτη απάθεια σε άλλα ζητήματα που επίσης σχετίζονται άμεσα με την υγεία μας.

Ας πούμε και το αλκοόλ σκοτώνει. Δεν είδα καμία νεκροκεφαλή ή πένθιμο μήνυμα πάνω στα μπουκάλια του ουίσκι, του ούζου, της μπύρας ή του κρασιού. Και ο τζόγος κάνει κακό στην υγεία αλλά δεν είδα στην είσοδο κανενός καζίνο σχετική υπόμνηση, πολύ δε περισσότερο στον επίσημο κρατικό τζόγο, όπως τα λαχεία, τα τζόκερ κλπ.

Διεκδικώ λοιπόν το δικαίωμα στο να κάνω κακό στον εαυτό μου, χωρίς να χρειάζεται να νιώθω συνεχώς τύψεις γι αυτό, να μπορώ ρε αδερφέ να το ευχαριστηθώ.

Στο τέλος τέλος, αφού ο καπνός κάνει τόσο κακό, ας απαγορευτεί η καλλιέργεια του.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 03 Φεβ 2005 17:56

Ξαναπές το αυτό, Μιχάλη!
Ιδίως όταν βλέπω μια απόλυτη απάθεια σε άλλα ζητήματα που επίσης σχετίζονται άμεσα με την υγεία μας.
(γέλασα πολύ όταν είδα αυτό το post, γιατί είχε προηγηθεί η απάντησή μου στο post σου για τον έλεγχο της φωτιάς! ) :D

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 03 Φεβ 2005 18:08

Παρεμπιπτόντως στη γειτονική Ιταλία απαγορεύτηκε το κάπνισμα ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους δημόσιους χώρους. Αυτό δεν το βρίσκετε κάπως φασιστικό; (βέβαια με τον Μπερλουσκόνι στην κυβέρνηση τι να περιμένει κανείς;)

από τότε δε που ισχύει η απαγόρευση (σε λίγα χρόνια θα μιλάμε για την καπνοαπαγόρευση της Ιταλίας) η κίνηση σε καφετέριες, μπαρ, μαγαζιά έχει μειωθεί δραματικά.

Το τραγικό είναι ότι η Ιταλία έχει μία "κουλτούρα" αντίστοιχη με της Ελλάδας όσον αφορά τον καφέ και το τσιγάρο. Δε μιλάμε δηλαδή για μία Δανία, Φινλανδία, Γερμανία ή κάτι τέτοιο

Πιστεύετε ότι μπορεί να διατηρηθεί για καιρό ένα τέτοιο μέτρο; Και, κυρίως, πιστεύετε ότι μπορεί να έρθει και σε μας;;;!!! :shock:
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 03 Φεβ 2005 19:34

Ναι, don_kichotes, πολύ φασιστικό το βρίσκω. Τη στιγμή μάλιστα που θα μπορούσε πολύ απλά να αναγράφεται στην είσοδο αν το συγκεκριμένο εστιατόριο ή bar είναι και για καπνιστές ή όχι και να διαλέγει ο καθένας πού θέλει να πάει.

Αλλά φαίνεται ότι οι μειονότητες δεν ρωτιούνται και τα δικαιώματά τους δεν λαμβάνονται υπ΄όψη ούτε στις δημοκρατικές ευρωπαϊκές χώρες !

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 03 Φεβ 2005 23:06

Σαφώς και είναι φασιστική η γενική απαγόρευση.
Οπως είναι φασιστικό το να μην υπάρχει χώρος για τους μη καπνιστές.
Αλλά εγω θα το πάω λίγο πιο μακρυά.
Έχει αποδειχτεί πως το κάπνισμα, ΜΟΝΟ το κάπνισμα, προκαλεί συγκεκριμένο πρόβλημα στον οργανισμό?
Δυστυχώς δεν έχω βρει μελέτες που να το αποδεικνείουν.
Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως λειτουργεί επιβαρυντικά προς τον οργανισμό σε συνδυασμό με κάτι άλλο.
Επίσης ότι, ίσως, αδυνατίζει την άμυνα του οργανισμού.
Αλλά αυτά τα ίσως είναι που δημιουργούν το πρόβλημα για εμένα.
Είναι πολύ πιθανό η κούραση που νιώθω όταν ανεβαίνω σκάλες να οφείλεται στο κάπνισμα. Είναι όμως έτσι?
Έχει ελεγθεί αν το κάπνισμα, σε κάποιο συγκεκριμένο βαθμό, βοηθάει τον οργανισμό?
Τελευταία έχει πέσει στο τραπέζι και το σενάριο, πως οι Φαρμακοβιομηχανίες είναι πίσω από όλες αυτές τις απαγορεύσεις και αυτές χρηματοδοτούν τις σχετικές έρευνες. Αν είναι έτσι τι συμφέρον έχουν να κάνουν το παραπάνω?
Επίσης διάβασα πως απαγορεύεται στι εταιρείες καπνού να χρηματοδοτήσουν έρευνα για το κάπνισμα.
Δεν ξερω αλλά αυτό το ΙΣΩΣ θα με φάει, ίσως :) -:P
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

azrael
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από azrael » 04 Φεβ 2005 01:33

Kostas
είναι φασιστικό το να μην υπάρχει χώρος για τους μη καπνιστές.
angel
Ναι, don_kichotes, πολύ φασιστικό το βρίσκω.
ΜΙΧΑΛΗΣ
Έχει αρχίσειόμως να με ενοχλεί όλη αυτή η διαδικασία-εκστρατεία κατά του καπνίσματος.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ
ΚΑΤΩ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ

ΚΑΠΝΙΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Ναι μπράβο! μπράβο σε όλους! Επιτελους αποκαλύψτε την φρικτή συνωμοσία που κρύβεται πίσω από τα περισότερο καθαρά πνευμόνια των μη καπνιστών.

ΚΑΤΩ ΟΣΑ ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΜΑΣ

και επιτέλους πότε θα πάψει αυτή η γελοία απαγόρευση καπνίσματος σε παιδιά κάτω των 18!(αλήθεια γιατί δεν υπάρχει χώρος καπνίσματος στα σχολεία)

Αν είναι δυνατο να στερούμε τα παιδιά αποτην απόλαυση της εξάρτησης από την νικοτίνη!

Ζήτω οι ΜΑΧΗΤΕΣ της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 04 Φεβ 2005 10:49

ΚΑΤΩ ΟΣΑ ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΜΑΣ
Όχι, εντάξει, azrael, έχεις δίκιο, είναι φασιστικό το να μην υπάρχει χώρος για μη καπνιστές, το να εκπνέουμε τον καπνό μας στα πνευμόνια τους, αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα δηλαδή.
Εδώ η κατάσταση έχει ξεφύγει σε τέτοιο βαθμό ώστε ακόμη και μακροχρόνιοι καπνιστές (σαν και του λόγου μου) να μην μπορούν να την ανεχτούν.

Και σίγουρα πρέπει να υπάρξουν κάποια μέτρα, ποιά όμως πρέπει να είναι αυτά; Η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος δεν μπορεί να είναι η λύση.
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 04 Φεβ 2005 12:38

Είμαι και εγώ καπνιστής και πιστεύω οτι το τσιγάρο προκαλεί ζημιά μόνο στον παθόντα και καθόλου στους γύρω του παθητικούς καπνιστές. Απο την άλλη άν ο διπλανός μας όμως λέει "δέν μπορώ, με ενοχλεί το τσιγάρο!", είτε έχει δίκιο είτε όχι πρέπει να το δεχτούμε.
Για τον λόγο αυτό θα μπορούσα να δικιολογήσω την άποψη απαγόρευσης του καπνίσματος σε κλειστό χώρο, αλλά είναι πέρα για πέρα φασιστικό να απαγορεύεται και σε ανοικτούς χώρους όπως άκουσα οτι έγινε στην Ιταλία. Τουλάχιστον άν είναι να πάρουν τέτοιον δρόμο τα πράγματα ας απαγορεύσουν εντελώς και την καλλιέργεια του καπνού να τελειώνουμε!

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 04 Φεβ 2005 14:18

Δε διαφωνώ καθόλου με τη λογική της απαγόρευσης σε δημόσιους χώρους. Είμαι από εκείνους που όταν βρίσκονται σε κλειστό χώρο με μια παρέα, πάντα ρωτάω αν τους ενοχλεί ο καπνός, πριν ανάψω τσιγάρο.

Όπως έγραψα και στο αρχικό σχόλιο με ενοχλεί η εκστρατεία κατά του τσιγάρου, σε σύγκριση με την αντιμετώπιση άλλων δραστηριοτήτων που επίσης έχουν βλαβερά αποτελέσματα.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 04 Φεβ 2005 18:21

azrael, πρώτον έβγαλες το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι όσοι χαρακτηρίζουν φασιστικές τις συγκεκριμένες απαγορεύσεις θέλουν να επιβάλουν τον καπνό τους στους άλλους και δεύτερον ειρωνεύεσαι.

Επειδή υποψιάζομαι ότι είσαι πολύ μικρός (μικρή), σου λέω απλώς ότι δεν είναι καλό πρώτα απ΄όλα για σένα τον ίδιο (την ίδια) να κρίνεις τόσο επιπόλαια και να καταδικάζεις και ότι η ειρωνεία είναι συνήθως δείγμα αδυναμίας.
Κι αυτά με καλή διάθεση.

Απάντηση