Πρόταση για κατάργηση των παρελάσεων.

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 29 Οκτ 2007 23:36

Να καταργηθούν. Ναι να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις. Είναι αδύνατον να απαγορευτεί στους ζελεδιάρηδες φλώρους και στα ξέκωλα πορνίδια να παρελαύνουν μαζί με τους υπολοίπους. Οπότε χίλιες φορές πλήρης απαγόρευση παρά αυτό το ΑΙΣΧΟΣ. Μπείτε ρε παιδιά στο forthnet.gr να δείτε την παρέλαση της μίνι φούστας το φωτογραφικό ρεπορτάζ. Μόνο το αιδοίο δεν τους φαίνεται ρε γαμώτο. Δείχτε το ρε το γεννητικό σας όργανο ρε κορίτσια. Στα κλαμπ, στην παραλία, όπου αγαπάτε.
¨οχι στην παρέλαση ρε άχρηστες. Νεκρούς τιμάμε γαμώ το μυαλό σας.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 29 Οκτ 2007 23:41

master yoda έγραψε:
ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:
Τώρα όσο αφορά την εμφάνιση του μαλλιού θα διαφωνήσω.Υπάρχει ο κοντοκουρεμένος πατριώτης και ο μαλλιάς ή ο "καρφάκιας" ανθέλληνας;
Ο γράφων αν και είναι λιγουλάκι εθνικόφρων και στρατόκ**λ*ς, εντούτοις δεν έχει ξυρισμένο κεφάλι αλλά κοτσιδάκι στο μαλλί.

Είσαι καλός μάστερ αλλά το να ψυχολογείς τον άλλο μέσω γραφής είναι χάρισμα των πολύ λίγων.Στα δύο πρώτα δε θα διαφωνήσω.Στο τρίτο είσαι όφσαϊντ 5 μέτρα.Πολύ κοντοκουρεμένος εδώ και 2 χρόνια.Όσο για το κοτσιδάκι, να το βάλεις στη γλώσσα σου γιατί είναι μεγάλη.

Στο θέμα μας τώρα
evmourelatos, master yoda και venus παρά τα σεβαστά επιχειρήματα που αναφέρατε θα διαφωνήσω μαζί σας.Εγώ αν ήμουν ο Παπαφλέσσας θα μου άρεσε να βλέπω και νέα παιδιά(δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο) να παρελαύνουν προς τιμήν μου.Τώρα αν κάποιος κρατάει μ16 ή την ταμπέλα του σχολείου του,αν είναι μπρατσαράς ή ατροφικός ή ανάπηρος το ίδιο μου κάνει.
Χαίρομαι πάντως που διαφωνούμε και γίνεται σωστός διάλογος με επιχειρήματα.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 30 Οκτ 2007 21:54

ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:Είσαι καλός μάστερ αλλά το να ψυχολογείς τον άλλο μέσω γραφής είναι χάρισμα των πολύ λίγων.
ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι έχω τέτοιο χάρισμα. Aλλωστε, δεν είμαι ψυχολόγος.
ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:Στο τρίτο είσαι όφσαϊντ 5 μέτρα.
:?: :?:
ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:Πολύ κοντοκουρεμένος εδώ και 2 χρόνια.
:?: :?:
ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:Όσο για το κοτσιδάκι, να το βάλεις στη γλώσσα σου γιατί είναι μεγάλη.
:D :D :D
ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:Εγώ αν ήμουν ο Παπαφλέσσας θα μου άρεσε να βλέπω και νέα παιδιά(δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο) να παρελαύνουν προς τιμήν μου.
Νέα παιδιά ναι, νέα ξέκωλα όχι, νέοι τεντυμπόϋδες επίσης όχι.
ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:αν είναι μπρατσαράς ή ατροφικός ή ανάπηρος το ίδιο μου κάνει.
Η σωματική ρώμη δεν αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη. Aλλωστε, δεν θίξαμε ατροφικούς, ανάπηρους ή ευτραφείς. Θίξαμε ξέκωλα και φλώρους.

ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:Χαίρομαι πάντως που διαφωνούμε και γίνεται σωστός διάλογος με επιχειρήματα.
Αν συμφωνούσαμε όλοι με όλους θα ήταν βαρετό. Aσε που όταν ο άλλος εκφράζει αντίθετη άποψη παρουσιάζει παραμέτρους οι οποίες μπορεί να μας διαφεύγουν.
...fear is the path to the dark side of force...

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 31 Οκτ 2007 00:23

Οι απόψεις όσων συμμετέχουν στο θέμα της συζήτησης είναι σεβαστές.Ο καθένας μπορεί να προσεγγίσει το θέμα διαφορετικά και να το δεί απ' την δική του οπτική γωνία.Αρκεί το εύρος της γωνίας αυτής να μην "αγγίζει" τα όρια της υπερβολής και της ακατάσχετης κινδυνιολογίας.
Ανεξάρτητα από το που τοποθετείται ιδεολογικά και πολιτικά ο καθένας οφείλει να σεβαστεί την ιστορία μας.Την ιστορία των "400 χρόνων" σκλαβιάς, του ιστορικού "ΟΧΙ", του αντιδιδακτορικού αγώνα κ.ο.κ.
Η ελάχιστη τιμή των αγώνων αυτών είναι να τιμήσουμε με σθένος,σοβαρότητα και ευαισθησία όλους όσους εξ αυτών θυσιάστηκαν για να ζούν και να είναι ελεύθερες οι νέες γενιές.
Γενιές όμως που μένουν "αιχμάλωτες" στο "χθές".Με στείρα άρνηση για να μάθουν,να διαβάσουν,να τιμήσουν.Βρίσκουν πρότυπα και ιδεώδη σε "ψεύτικο κόσμο".Κόσμο που τους αρέσκεται στο γεγονός να ζουν και να αναπνέουν εντελώς μηχανικά.
Προσωπικά έχω να παρακολουθήσω παρέλαση 2 χρόνια τώρα.Όταν την παρακολουθούσα στο παρελθόν ανατρίχιαζα και συνάμα χαιρόμουν για τους φαντάρους και λιγότερο για τα μαθητές.
Το σχετικό link στην forthnet το άνοιξα και είδα τις πολυπόθετες φώτο.Όσοι δεν τις έχουν δεί πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει.Πάραυτα διέκρινα και άτομα τα οποία το χαρακτηριστικό τους γνώρισμα πρόδιδε ότι ελάχιστοι απ'αυτούς το χαιρόντουσαν.Το χαιρόντουσαν όμως γιατί πραγματικά το ένιωθαν.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια δικλίδα ασφαλείας με την οποία δεν θα αμαυρώνεται κάθε χρόνο αυτό το σημαντικό γεγονός.
Το να κάνει ο αρμόδιος καθηγητής που είναι υπεύθυνος για την παρέλαση στο εκάστοτε σχολείο διακρίσεις,δεν είναι σωστό.Δηλαδή του τύπου:"Εσύ παρελάζεις,εσύ όχι".Όπως επίσης δεν βρίσκω καθόλου μα καθόλου σωστό να καταργηθούν.Αυτό που σκέφτηκε το μυαλό μου είναι να υπάρχουν κάποιες κυρώσεις και όχι εισηγήσεις, στους "άτακτους" μαθητές/τριες.
Αλλά για να βλέπω κάθε χρόνο στα Μ.Μ.Ε. αυτήν την "πασαρέλα", μάλλον δεν θα έχουν ευαισθητοποιηθεί ούτεν κάν οι ίδιοι..

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 31 Οκτ 2007 13:33

http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/st ... id=3093617

επειδή έχει ακουστεί ότι οι παρελάσεις είναι μεταξικό κατάλοιπο (ουδέν ψευδέστερον) κάντε ένα κόπο να δείτε τί έγραφε ο ριζοσπάστης πριν δυο χρόνια για τις παρελάσεις..

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 31 Οκτ 2007 19:42

Η δική σου θέση γι' αυτό το θέμα Μιχάλη, ποια ακριβώς είναι?

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 01 Νοέμ 2007 16:56

Δεν είμαι ενάντια στις μαθητικές παρελάσεις. Aλλα είναι τα σημαντικά προβλήματα που έχει η παιδεία και η χώρα γενικότερα. Λέγεται επίσης, ότι η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα της ΕΕ που γίνονται μαθητικές παρελάσεις (νομίζω και η Κύπρος). Ας μου πείτε εσείς, μία χώρα της ΕΕ που γίνονται καταλήψεις στα σχολεία.

Είμαι ενάντια όμως στο χάλι που σε αρκετά σημαντικό βαθμό έχει η μαθητιούσα νεολαία. Πιστεύω δε ότι είναι θέμα καθαρά παιδείας. Η διαλυμμένη παιδεία θεωρώ ότι ευθύνεται για όλα τα δεινά στη χώρα μας.

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 01 Νοέμ 2007 19:10

Μιχάλη νομίζω ότι πρέπει να τιμούμε την ιστορία μας.΄'Εστω και σαν ελάχιστο φόρο τιμής νομίζω ότι οι μαθητές πρέπει να παρελάζουν.Συμφωνώ στο ότι η χώρα έχει μείνει πίσω στην Παιδεία πόσο μάλλον στην κοινωνική "παιδεία".Στις χώρες του εξωτερικού δεν υπάρχουν αυτά τα χάλια που συναντάμε σ'αυτήν την καταταλαιπωρημένη χώρα.Υποδομές,παιδεία,ανταγωνισμός,κοινωνικά αγαθά στο ύψιστο και ευαισθησία.

Άβαταρ μέλους
Neath Dick
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Neath Dick » 01 Νοέμ 2007 21:32

αγαπητοι μου η φραση:η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα στην οποια γινονται στρατιωτικες παρελασεις, εινα ψευδης.
στο Παρισι λαμβανει χωρα στις 14 Ιουλιου στρατιωτικη παρελαση για τον εορτασμο της πτωσης της Βαστιλης.
επισης μεσα στον οκτωβριο υπαρχουν οι εθνικες γιορτες της Κυπρου,της Ενωμενης Γερμανιας, της Αυστριας, της Τσεχιας και τελος της Τουρκιας.
ως αναφορα το θεμα για το αν πρεπει να τελουνται στρατιωτικες παρελασεις κατα τις εθνικες μας επετειους, αυτο που εχω να αναφερω ειναι το εξης.δεν τιμουμαι τιποτα αλλο παρα τα προσωπα που μεχρι τελευταια ρανιδας του αιματος τους υπερασπιστηκαν θερμοπυλες, πολιορκηθηκαν στο μεσολογγι και φωναξαν αερα στην πινδο.
Opeth

Απάντηση