Πρόταση για κατάργηση των παρελάσεων.

Για όσα ζούμε και όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά και για κάποια άλλα που ίσως δε βλέπουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Πρόταση για κατάργηση των παρελάσεων.

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 27 Οκτ 2007 13:23

Φουντώνουν οι κόντρες τις τελευταίες μέρες για τις προτάσεις ομάδας πολιτικών για κατάργηση των εθνικών παρελάσεων.
Πιο συγκεκριμένα μεγαλοστελέχη του ΣΥΡΙΖΑ υπερασπίζονται με μεγάλο ζήλο αυτήν τη θέση.
Τα επιχειρήματά τους:
-ενοχλούνται να βλέπουν άτομα σε σειρά να παρελαύνουν γιατί μοιάζουν με στρατό.
-ενοχλούνται να ακούν το ρυθμό από τις τρομπέτες γιατί είναι στρατιωτικός
και διάφορες άλλες παρόμοιες ηλιθιότητες.

Αν δε τους αρέσει η ιδέα της παρέλασης να μη συμμετέχουν ούτε αυτοί ούτε τα παιδιά τους.Aλλωστε ενδείκνυται και νομικά.Το να προσπαθείς όμως να μαζέψεις ψήφους από διάφορες ομάδες ψευτοαναρχικών λέγοντας ασυναρτησίες στα παράθυρα αυτό είναι σίγουρα κατακριτέο.

Το ότι είμαστε τώρα ελεύθεροι Έλληνες πολίτες, το οφείλουμε στους ήρωες προγόνους μας που έχυσαν και την υστέρα ρανίδα του αίματός τους υπέρ πίστεως και πατρίδος.ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΙΜΗ Κ.ΑΛΑΒΑΝΟ KAI ΚΥΡΙΟΙ ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΗΡΩΕΣ;ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ;

Η πλειοψηφία των Ελλήνων ικανοποιείται να βλέπει την ελληνική σημαία να κυματίζει στα μπαλκόνια των σπιτιών, να ακούει τα "φασιστικά" εμβατήρια και να αποδίδει τιμές στους προγόνους μας.Αν εσάς δε σας αρέσει πηγαίνετε στο σπιτάκι σας και κοιτάτε το βίντεο με το κάψιμο του άγνωστου στρατιώτη.

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!!!
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 27 Οκτ 2007 17:17

Συμφωνώ φίλε Μανιάτη ότι τα επιχειρήματα των ΣΥΡΙΖΑνθρώπων είναι αστήρικτα. Παρόλα αυτά κι εγώ είμαι ΥΠΕΡ της κατάργησης των μαθητικών και τον δραστικό περιορισμό των στρατιωτικών παρελάσεων, πλην των μεγάλων στρατιωτικών καθαρά παρελάσεων σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη.
Θα αναπτύξω τα επιχειρήματά μου και αν διαφωνεί κάποιος ευχαρίστως θα ακούσω την άποψή του.
1) Κατάργηση Μαθητικών Παρελάσεων θα οδηγήσει σε πολλαπλά θετικά αποτελέσματα. Δηλαδή: Σταμάτημα του εξευτελισμού των ηρώων μας με την επίδειξη μπουτιού μέχρι κλειτορίδας από υπερδραστήριες μαθήτριες και το αντίστοιχο πέταγμα δεκάρικων από λάγνους υπερήλικες εφήβους :lol: :lol: σε αυτή την δήθεν επίδειξη εθνικής υπερηφάνειας και παραστήματος από τα "Ελληνικά νιάτα". Δεν καταλαβαίνω πώς ανυψώνεται το εθνικό φρόνημα και η φιλοπατρία με φράσεις του τύπου "τα μπούτια σου μανάρι μου" και "γεια σου τσολιά μου" και με πονηρά χαμόγελα και κλείσιμο ματιού, προς ευειδή γκόμενο που χειροκροτάει, από μαθήτρια που επιδεικνύει το ελαχίστου μήκους μπλε μίνι της. Αυτά τα ανήθικα αίσχη μπορούν σε άλλες ώρες να γίνονται ελεύθερα, εγώ είμαι υπέρ της ελευθερίας βουλήσεως του ανθρώπου αλλά όχι υπό το πρόσχημα της τίμηση τεθνεώτων ηρώων!!!
Εσύ, φίλε Μανιάτη, είσαι καλός πατριώτης και αγαπάς την πατρίδα σου. Τι νομίζεις ότι θα έλεγε ο Παπαφλέσσας εάν έβλεπε αυτό το θέαμα? Θα ευχαριστιόταν εάν έβλεπε αυτό το αισχρό θέαμα ή θα έλεγε μήπως, ότι οι απόγονοί μου έφεραν ένα μάτσο νεαρά πορνίδια να κουνηθούν μπροστά σε μαντράχαλους, για να με λοιδωρήσουν? Εγώ νομίζω ότι θα έλεγε το δεύτερο. Δεν τιμώνται έτσι οι νεκροί Μανιάτη. Aλλο οι στρατιωτικές παρελάσεις, στις οποίες παρελαύνουν οι ένστολοι και ένοπλοι υπερασπιστές της πατρίδας, όπως έκαναν οι πρόγονοί μας για χιλιάδες χρόνια και άλλο αυτή η ΞΕΦΤΙΛΑ.
Ένα άλλο θετικό αποτέλεσμα θα είναι να εξαφανιστούν οι χιλιάδες μαθητικές ώρες που χάνονται κάθε χρόνο στις επιδείξεις και πρόβες παρελάσεων, μπας και μάθουν τα ρομπότ (έτσι μας έλεγαν όταν ήμασταν πιτσιρικάδες στο Γυμνάσιο λόγω του τρόπου που παρελαύναμε) να παρελαύνουν. Πουθενά αλλού στον πλανήτη, πλην κάποιων γελοίων κομμουνιστικών χωρών, δεν χάνονται τόσες ώρες ΜΑΘΗΣΗΣ σε τετοιες αντιπαραγωγικές ηλιθιότητες. Κι ύστερα λέμε, μα γιατι έχει τέτοια χάλια η παιδεία μας. Ρε παιδιά αφού μάθημα δεν γίνεται, τι σκατά παιδεία να έχουμε?
Ναι το ξέρω υπάρχουν και άλλες, χιλιάδες πολύ πιο σοβαρές αιτίες, για τα χάλια της παιδείας μας. Ε ας εξαλείψουμε τουλάχιστον αυτή τη ξεφτίλα. Ας αρχίσουμε από τα μικρά και εύκολα τουλάχιστον.
2) Κατάργηση στρατιωτικών παρελάσεων σε μικρές επαρχιακές πόλεις. Σε κρίσιμες για το έθνος στιγμές, π.χ. λίγο μετά την κρίση των Ιμίων, μονάδες οι οποίες δεν είχαν αναπτυχθεί σωστά και έγκαιρα την ώρα της κρίσης, αντί να κάνουν ασκήσεις επί ασκήσεων για να είναι ετοιμοπόλεμες και να μην επαναλάβουν τα τραγικά λάθη εκείνης της νύχτας, κάνανε προετοιμασία για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου!!!! Τραγικό χάσιμο χρόνου, αντιπαραγωγικότης στο μέγιστο. Μόνο επίλεκτες δυνάμεις και τελευταίοι τύπου οπλικά συστήματα πρέπει να παρελαύνουν και μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, πουθενά αλλού. Τέτοιο ηλίθιο ξόδεμα πόρων και χρόνου δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου. Για να γίνει παρέλαση στο κάθε Γκατζολοχώρι, μειώνουμε την μαχητική ικανότητα των μονάδων μας. Και ύστερα έχουν άδικο κάποιοι αρνησιπάτριδες που λένε ότι ο στρατός μας κάνει μόνο για παρελάσεις. Εκ των πραγμάτων και με μυαλά που κουβαλάνε πολιτική και στρατιωτική ηγεσία μάλλον δίκιο έχουν!! :cry:

Αυτά είναι τα επιχειρήματά μου και παρακαλώ για απόψεις.

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 28 Οκτ 2007 01:23

Σε άλλο φόρουμ ένας εθνικόφρων φίλος έγραψε: Λαός ο οποίος ξεχνάει την ιστορία του είναι άξιος της μνήμης του.

Συμφωνώ με την τοποθέτηση αυτή. Πλην, όμως, έχω να πω τα εξής:

:arrow: Αν είναι να κάνουν παρέλαση αμόρφωτα παιδιά τα οποία σε σχετική ερώτηση απαντούν ότι την 28η Οκτωβρίου εορτάζουμε τη νίκη κατά των Τούρκων στις Θερμοπύλες τότε να μην κάνουν παρέλαση.
:arrow: Αν είναι οι μαθήτριες να βγαίνουν με μίνι και να φαίνεται το βρακί (και λύση σε αυτό δεν είναι το να μην φοράνε βρακί) τότε να μην κάνουν παρέλαση.
:arrow: Αν είναι να έχουμε στην παρέλαση τεντυμπόϋδες και φλώρους με τρία κιλά ζελέ στο μαλλί, με μαλλί-καρφάκια τότε να μην κάνουν παρέλαση.
:arrow: Αν είναι η συμμετοχή στην παρέλαση να μπει σε πρόγραμμα Bonus (κάτι σαν τις πιστωτικές κάρτες) και με μία παρέλαση να κονομάς 7 απουσίες τότε να καταργηθούν.

Αν οι παρελάσεις στο σύνολο τους γίνονται με τους παραπάνω όρους τότε να καταργηθούν.

Όποιος θέλει να πηγαίνει, όποιος θέλει να μην πηγαίνει.

Όποιος συμμετέχει στην παρέλαση θα πρέπει να ξέρει την ελληνική ιστορία.
...fear is the path to the dark side of force...

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 28 Οκτ 2007 20:11

Πες τα μάστερ. Να αγιάσει το στόμα σου.

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 29 Οκτ 2007 02:11

Master Yoda έγραψε:Σε άλλο φόρουμ ένας εθνικόφρων φίλος έγραψε: [b:dee5cbf844]Λαός ο οποίος ξεχνάει την ιστορία του είναι άξιος της μνήμης του[/b].

Συμφωνώ με την τοποθέτηση αυτή. Πλην, όμως, έχω να πω τα εξής:

:arrow: Αν είναι να κάνουν παρέλαση αμόρφωτα παιδιά τα οποία σε σχετική ερώτηση απαντούν ότι την 28η Οκτωβρίου εορτάζουμε τη νίκη κατά των Τούρκων στις Θερμοπύλες τότε να μην κάνουν παρέλαση.
:arrow: Αν είναι οι μαθήτριες να βγαίνουν με μίνι και να φαίνεται το βρακί (και λύση σε αυτό δεν είναι το να μην φοράνε βρακί) τότε να μην κάνουν παρέλαση.
:arrow: Αν είναι να έχουμε στην παρέλαση τεντυμπόϋδες και φλώρους με τρία κιλά ζελέ στο μαλλί, με μαλλί-καρφάκια τότε να μην κάνουν παρέλαση.
:arrow: Αν είναι η συμμετοχή στην παρέλαση να μπει σε πρόγραμμα Bonus (κάτι σαν τις πιστωτικές κάρτες) και με μία παρέλαση να κονομάς 7 απουσίες τότε να καταργηθούν.

Αν οι παρελάσεις στο σύνολο τους γίνονται με τους παραπάνω όρους τότε να καταργηθούν.

Όποιος θέλει να πηγαίνει, όποιος θέλει να μην πηγαίνει.

Όποιος συμμετέχει στην παρέλαση θα πρέπει να ξέρει την ελληνική ιστορία.
Πές τα άνθρωπέ μου!!!

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 29 Οκτ 2007 15:49

Δε θα διαφωνήσω πως υπάρχουν μαθητές που δε γνωρίζουν τι γιορτάζουμε.το ποσοστό αυτών όμως περιορίζεται περίπου στο 1/20, μπορεί και λιγότερο.Πριν 3 χρόνια αποφοίτησα από το λύκειο και το γνωρίζω καλά.
Δε θα διαφωνίσω επίσης για τις μαθήτριες που παρελαύνουν με μίνι για να προκαλέσουν το κοινό.
Δε θα διαφωνήσω για τα μπόνους των απουσιών ή τις απειλές των αποβολών.
Σίγουρα τα παραπάνω αποτελούν κακώς κείμενα που πρέπει να τιμωρούνται αυστηρά.Όμως πιστεύω πως ανήκουν στη μειοψηφία των μαθητών.
Τώρα όσο αφορά την εμφάνιση του μαλλιού θα διαφωνήσω.Υπάρχει ο κοντοκουρεμένος πατριώτης και ο μαλλιάς ή ο "καρφάκιας" ανθέλληνας;
...

Ο νόμος προβλέπει κάθε σχολείο να "κατεβάζει" μια ομάδα μαθητών για παρέλαση. Αν κάποιος μαθητής έχει πρόβλημα στο να συμμετέχει δεν υποχρεώνεται από κανένα να συμμετέχει.Καλύπτεται νομικά.Όταν λοιπόν μιλάμε για κατάργηση των παρελάσεων μιλάμε για παραβίαση του νόμου.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 29 Οκτ 2007 17:18

Φίλε Μανιάτη,
εάν η παρέλαση δεν έχει όπλα και μπράτσα, δεν είναι παρέλαση αλλά ΞΕΦΤΙΛΑ. Έτσι είναι είτε μας αρέσει είτε όχι. Οι αρχαίοι Έλληνες, οι Ρωμιοί πρόγονοί μας τον Μεσαίωνα, οι επαναστάτες του 21, όλοι παρέλαυναν ένστολοι και ένοπλοι με τα λάβαρά τους ψηλά και επιδεικνύοντας λάφυρα και οπλισμό στις πόλεις που απελευθέρωναν ή καταλάμβαναν.
ΕΜΕΙΣ εφήυραμε ρε γαμώτο ΚΑΙ τις παρελάσεις με την μορφή που έχουν σήμερα. Με την μουσική τον βματισμό τις σημαίες, κλπ.
Όχι ρε Μανιάτη. Δεν θα συμφωνήσω ποτέ σε αυτή τη ξεφτίλα. Παιδάκια που δεν έχουν βγει απο το αυγό, δεν ξέρουν τι είναι το Τζι3, να κρατάνε την σημαία. Κι ας ξέρουν ιστορία, (που το 90% δεν ξέρει) και ας είναι πατριώτες (που 50% δεν είναι).
Τσουλιά με μίνι ως τον αφαλό και ρομπότ που δεν ξέρουν από πού κλάνει το γατί, δεν ανέχομαι να παρελαυνουν προς τιμήν δήθεν των ηρώων.
Προς Θεού δεν λέω ότι όλες οι μαθήτριες και οι μαθητές είναι έτσι. Και 1 μόνο σε ολή την Ελλάδα να ήταν όμως (που είναι πολλοί παραπάνω) θα έλεγα σταματήστε όλες τις παρελάσεις ΤΩΡΑ.
Αυτό ΤΟ ΧΑΛΙ είναι ευτελισμός της σημαίας και λοιδωρία των νεκρών που υποτίθεναι ότι τιμώνται. Σκύλευση, αίσχος και μέγιστο όνειδος. Εσύ θα ήθελες π.χ. να πεθάνεις ηρωικά μαχόμενος σε Ελληνοτουρκική σύρραξη και να σε "τιμούν" κάθε χρόνο ένα μάτσο πορνίδια που νομίζουν ότι ο δρόμος είναι πασαρέλα του Γκούτσι και του Αρμάνι?
Εγώ πάντως όχι. Τους στρατιώτες φίλε τους τιμούν ΟΜΟΤΙΜΟΙ τους. Ένοπλοι δηλαδή. Όχι κατώτεροί τους.
Αυτά τα πράγματα διέπονται από βασικές αρχές και ΑΞΙΕΣ και είναι ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑ.

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 29 Οκτ 2007 19:51

Και έγω όταν παρέλασα στο Γυμνάσιο,Λύκειο ακόμα και στο ΤΕΕ, δεν εθυμούμαι οι μαθητές/τριες να έχουν την ανάλογη-κόσμια-εμφάνιση.Η κάθε μία φορούσε την φούστα σε όποιος μήκος την βόλευε για να προκαλέσει, ενώ τα αγόρια με διαφορετικό παντελόνι.Συν της άλλης δεν το "ένιωθαν" για να παρελάσουν.Έκαναν αγκαρία.Λίγα χρόνια αργότερα στην επίσκεψη μου στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, μείναμε για άλλη μια φορά:"στο ίδιο έργο θεατές".
Δεν με βρίσκει σύμφωνο το γεγονός να καταργηθούν οι παρελάσεις.Όσοι πραγματικά το νιώθουν-όπου στην πραγματικότητα λίγοι είναι αυτοί-ας παρελάσουν.Οι υπόλοιποι τουμπεκί.
Πιαδιά αυτή είναι-δυστηχώς-η νοοτροπία-του Έλληνα.Και η οποιά μεταφέρεται ή μάλλον πηγάζει από την ίδια οικογένεια και από το σχολείο.
Δεν είναι δυνατόν οι παρελάσεις την σήμερον ημέρα να πέρνουν την ταμπέλα "Παρέλαση-Πασαρέλα", τόσο από την οικογένεια που "σκάει" στην παρέλαση με τρίποδα για να φωτογραφήσουν τα καλόπαιδά τους-μοντέλα-όσο και από την ίδια κοινωνία στην οποιά ζούμε.
Η κοινωνία σήμερα φαντάζει αδύναμη να ευαισθητοποιηθεί.
Ας υψόσουν όσοι πραγματικά το νιώθουν το λάβαρο των κοινών ιδανικών,της ελευθερίας μας ,της πατρίδας μας..

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 29 Οκτ 2007 22:55

ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε: Τώρα όσο αφορά την εμφάνιση του μαλλιού θα διαφωνήσω.Υπάρχει ο κοντοκουρεμένος πατριώτης και ο μαλλιάς ή ο "καρφάκιας" ανθέλληνας;
Ο γράφων αν και είναι λιγουλάκι εθνικόφρων και στρατόκ**λ*ς, εντούτοις δεν έχει ξυρισμένο κεφάλι αλλά κοτσιδάκι στο μαλλί.

και συνεχίζουμε

evmourelatos έγραψε:Φίλε Μανιάτη,
εάν η παρέλαση δεν έχει όπλα και μπράτσα, δεν είναι παρέλαση αλλά ΞΕΦΤΙΛΑ. Έτσι είναι είτε μας αρέσει είτε όχι. ... ...Όχι ρε Μανιάτη. Δεν θα συμφωνήσω ποτέ σε αυτή τη ξεφτίλα. ... ...Τσουλιά με μίνι ως τον αφαλό και ρομπότ που δεν ξέρουν από πού κλάνει το γατί, δεν ανέχομαι να παρελαυνουν προς τιμήν δήθεν των ηρώων.
Συμφωνώ με τον φίλο. Μανιάτη, δεν είναι θέμα γούστου όσον αφορά το μαλλί. Αλλά δεν μου αρέσει να βλέπω στην παρέα τεντυμπόϋδες, φλώρους και fashion-victims. Τα νυμφίδια με το μίνι ποια σχέση μοιάζουν να έχουν με την αντάρτισσα και με τη μάνα η οποία όταν μάθαινε ότι ο γιος της πέθανε ρώταγε από που δέχθηκε τη σφαίρα; Όσον αφορά τις συγκεκριμένες δεσποινίδες, σε περίπτωση εισβολής προβλέπω βγάλσιμο της φούστας για ελληνοτουρκική φιλία.

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 29 Οκτ 2007 22:59

venus έγραψε:Δεν με βρίσκει σύμφωνο το γεγονός να καταργηθούν οι παρελάσεις.Όσοι πραγματικά το νιώθουν-όπου στην πραγματικότητα λίγοι είναι αυτοί-ας παρελάσουν.Οι υπόλοιποι τουμπεκί.
Ακριβώς. Ούτε απειλές, ούτε "δώρα". Όποιος το θέλει και το αισθάνεται. Λίγοι και καλοί.
venus έγραψε: Δεν είναι δυνατόν οι παρελάσεις την σήμερον ημέρα να πέρνουν την ταμπέλα "Παρέλαση-Πασαρέλα", τόσο από την οικογένεια που "σκάει" στην παρέλαση με τρίποδα για να φωτογραφήσουν τα καλόπαιδά τους-μοντέλα-όσο και από την ίδια κοινωνία στην οποιά ζούμε.
Αν θέλει ο πατέρας να καμαρώνει το γιο ας τον έχει φωτογραφία με στολή παραλλαγής και G-3 στο χέρι. Όχι στην παρέλαση με hair-styling.

Απάντηση