ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΤΙ ΚΑΝΕΙ, ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Ότι δεν εντάσσεται σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες
Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 27 Μάιος 2007 17:01

Αγαπητέ evmourelatos,

Μετά λύπης μου θα σ'ενημερώσω ότι τα κείμενα της Γενέσεως και της Αποκαλύψεως είναι αμιγώς καμπαλιστικά και μόνον η Καμπαλά σου δίνει το κλειδί για την κατανόησή τους.

Κρίμα να ασπάζεσαι κάτι χωρίς να το καταλαβαίνεις. Μάλλον γι'αυτό με τέτοια ευκολία αποφεύγεις και το εναλλακτικό. Είσαι η περίπτωση του κοπαδιού που αναφέρω παραπάνω.

LordPayens

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 27 Μάιος 2007 23:15

evmourelatos έγραψε:Φίλη ΕΜΥ,
Επιστήμη χωρίς θεωρήματα και μαθηματικές αποδείξεις, επιστήμη χωρίς πείραμα και παρατήρηση, δεν νοείται.
Πάντως εδώ θα πρέπει να παραδεχθείς πώς ούτε ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός έχει οποιαδήποτε βάσει επιστημονικής απόδειξης, όπως το θέτεις. Επομένως αναγνώρισε, σε ότι αφορά τις πνευματικές απόψεις, το δικαίωμα σε οποιονδήποτε να πιστεύει σε οτιδήποτε χωρίς να το χαρακτηρίζεις ανοησία. Με την Αστρολογία διαφωνώ κι εγώ, άλλωστε το διατύπωσα ποικιλοτρόπως στις προηγούμενες γραμμές της συζήτησης, αλλά δε μπορώ να αρνηθώ και στους άλλους το δικαίωμα να την πιστεύουν.

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 28 Μάιος 2007 12:44

evmourelatos έγραψε:

Φίλη ΕΜΥ,
Επιστήμη χωρίς θεωρήματα και μαθηματικές αποδείξεις, επιστήμη χωρίς πείραμα και παρατήρηση, δεν νοείται.

Εδώ κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε evmourelatos...μπορεί οι επιστήμες να έχουν θεωρήματα αλλά αυτά έχουν προκύψει από αξιώματα τα οποία όπως φαντάζομαι ξέρεις είναι.......αυταπόδεικτες αλήθειες!Χωρίς να είμαστε σε θέση να ξέρουμε αν ισχύουν η όχι.....απλώς υποθέτουμε ότι αληθεύουν.

Όσο για τις παρατηρήσεις και να πειράματα που αναφέρεις κατά την διάρκεια αυτών παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ο ανθρώπινος παράγοντας και εξιδανικεύουμε τόσο πολύ τα πράγματα και τις συνθήκες στις οποίες γίνονται..... που δεν ξέρουμε αν το αποτέλεσμα είναι αληθές.

Λέγοντας αυτά ηθέλα να καταλήξω στο ότι τόσο η επιστήμη όσο και η θρησκεία έχουν πάρα πολλέσ πτυχές τους σκοτεινές και που κατά την γνώμη μου δεν νομίζω ότι ποτέ αυτές θα φωτιστούν.

sry admin ίσως ήταν λίγο άσχετο αλλά νόμιζω άξιζε τον κόπο
Ευχαριστω!
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 28 Μάιος 2007 19:25

Εδώ κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε evmourelatos...μπορεί οι επιστήμες να έχουν θεωρήματα αλλά αυτά έχουν προκύψει από αξιώματα τα οποία όπως φαντάζομαι ξέρεις είναι.......αυταπόδεικτες αλήθειες!Χωρίς να είμαστε σε θέση να ξέρουμε αν ισχύουν η όχι.....απλώς υποθέτουμε ότι αληθεύουν
Ακριβώς: θέτουν αξιώματα και προχωρούν ΛΟΓΙΚΑ στη διατύπωση κάποιων θεωρημάτων τα οποία αποδεινύονται με ΛΟΓΙΚΟ τρόπο.
Πώς το κάνει αυτό η αστρολογία, ας μου το εξηγήσει κάποιος.
Η θέση μου είναι απλή: Η αστρολογία ΔΕΝ είναι επιστήμη, όπως έχει οριστεί από τους αρχαίους ημών προγόνους 300 χρόνια πριν. Δεν ικανοποιεί τον ορισμό, ώστε να υπαχθεί στις επιστήμες.
Όσο για τα πειράματα αυτό που γράφεις είναι κοινός τόπος στην ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Στην κβαντική φυσική δεν παίζει απλώς ο ανθρώπινος παράγοντας κάποιο ρόλο, αλλά αυτή η ίδια η ύπαρξη του παρατηρητή επηρεάζει την έκβαση του πειράματος.
Παρόλα αυτά η επιστήμη (η οποία το δέχομαι εξ αναγκής προϋποθέτει ένα είδος πίστης σε κάποια πράγματα τα οποία ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν αποδεικνύονται πειραματικά) είναι ένας αποδεκτός τρόπος θεώρησης του σύμπαντος και έχει παράγει έως τώρα θεαματικά πρακτικά αποτελέσματα.
Η αστρολογία αλήθεια τι έχει να επιδείξει αντίστοιχο?
Το ότι ο Μάκης τα έφτιαξε με τη Σούλα επειδή η Σούλα είχε ωροσκόπο Ζυγό και Ζώδιο Καρκίνο και ο Μάκης είχε να πάει με γυναίκα από τότε που ο Σαμαράς είχε δικό του κόμμα ? :lol:
Τώρα όσον αφορά την Ορθοδοξία. Αυτή βεβαίως δεν έχει επιστημονικές βάσεις. Εγώ δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Απλώς είπα ότι επειδή με την επιστήμη δεν είναι δυνατόν να στηριχτούμε ψυχικά, μόνο το Θείο μπορεί να μας δώσει στήριξη και ψυχική ηρεμία.
Η ΕΜΥ πιστεύει στην αστρολογία. Ωραια θρησκεία διάλεξε. Δικαίωμά της. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε. Aλλος είναι σατανιστής. Δικαίωμά του. Aλλος καβαλιστής. Πάλι δικαίωμά του. Για τον φίλο που έγραψε ότι δεν καταλαβαίνω την Καμπαλά τον πληροφορώ ότι την έχω μελετήσει δεόντως και διαχρονικά σε όλες τις διαδοχικές της εκφάνσεις. Η Καμπαλά φίλε μου είναι ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της Γέννησης και της Αποκάλυψης. Αυτό το λέει η Ιστορική επιστήμη όχι εγώ. Εάν εσύ θέλεις να την πιστεέυεις δικαίωμά σου.
Εγώ με βάση τη δική μου θρησκεία δεν μπορώ να κρίνω ούτε εσένα ούτε κανένα άλλο. Δεν είμαι ο Κριτής. Έχω όμως την υποχρέωση να σου πω ότι θεωρώ ότι βρίσκεσαι σε σκοτεινή ατραπό και σε μέγιστη πλάνη.
Τέλος για τον χαρακτηρισμό της αστρολογίας ως ανοησίας. Για έναν politically correct scientist είναι απαράδεκτος. Για έναν Ορθόδοξο Χριστιανό όμως είναι υποχρέωση.

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 28 Μάιος 2007 20:05

Αγαπητέ evmourelato,

Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να υποστηρίζεις φανατικά ένα θρησκευτικό δόγμα.
Αντιλαμβάνομαι ότι είναι μεγάλη ανακούφιση να τα εναποθέτεις όλα σε έναν πανάγαθο και πάνσοφο θεό, που βρίσκεται στους ουρανούς, σε σώζει και σε προστατεύει απ όλα τα δεινά.
Είναι εύκολο να εναποθέτεις τις συνέπειες των επιλογών σου σε κάποιο άλλο παντοδύναμο ον.
Γι αυτό και όλοι οι θρησκόληπτοι φανατίζονται ενάντια σε όποιον δείχνει να τους καταρίπτει αυτήν την αίσθηση ασφάλειας που τους παρέχει το δόγμα τους.
Η Αλήθεια είναι ότι η μοίρα του ανθρώπου είναι σκληρή και άδικη, διότι έρχεται σε έναν κόσμο, όπου η μοναδική βεβαιότητα που έχει είναι η φθορά, τα γηρατιά και ο θάνατος. Οι περισότεροι λοιπόν άνθρωποι χρειάζονται ένα «παραμύθι» γιά να ξεχνάνε ακριβώς αυτό : ότι μπροστά στον θάνατο είναι μόνοι και αβοήθητοι, σε όποιον θεό ή δόγμα κι αν πιστεύουν.
Αν αυτό το κατανοήσεις βαθειά μέσα σου τότε δεν θα χρειάζεσαι καμμιά άλλη επιστημονική απόδειξη γιά μεταφυσικά θέματα.
Το άσχημο όμως είναι ότι οι άνθρωποι ξεχνάνε αυτήν την απλή αλλά σκληρή αλήθεια και περιπλέκονται σε μύριες άλλες δοξασίες και τελετουργικά, μήπως και ξορκίσουν τον θάνατο, τον πόνο και την φθορά.
Και το χειρότερο : ενώ πιστεύουν ολόψυχα και χωρίς καμμιά αμφιβολία σε έναν παντοδύναμο πατέρα που είναι στους ουρανούς, αλλά τον οποίον ποτέ δεν είδαν ή απέδειξαν «επιστημονικά», ζητάνε όμως ατράνταχτες αποδέιξεις γιά οτιδήποτε άλλο δεν είναι «επιστημονικα βεβαιωμένο».
Τι υποκρισία !

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 29 Μάιος 2007 22:15

Αγαπητή ΕΜΥ,

Δεν υποστήριξα τίποτα φανατικά στη ζωή μου εκτός από την ανάγκη να ξεφορτωθεί η χώρα μας τον δικομματισμό και τους πολιτικάντηδες.
Δεν φανατίζομαι ενάντια σε κανένα άνθρωπο. Δεν σε αποκάλεσα ανόητη. Απλώς πλανεμένη. Δνε είπα ότι εσύ είσαι η ανόητη, η καταδικαστέα.
Απλώς αυτά που πιστεύεις τώρα είναι. Μπορεί αύριο να πιστεύεις κάτι άλλο, το οποίο εγώ να θεωρώ λογικότερο ή και πιο παράλογο. Αυτό δεν θα σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο άνθρωπο, εφόσον βέβαια δεν επηρεάσει δραστικά τον τρόπο συμπεριφοράς σου απένανατι στους γύρω σου. Ακόμα και τότε όμως ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω εσένα. You are out of my juristiction όπως λένε οι Εγγλέζοι. Θα σε κρίνει Aλλος, όπως και εμένα όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο. Ίσως μάλιστα εμένα να με κρίνει πολύ πιο αυστηρά.
Αλλά κι αν ακόμα δεν υπάρχει άλλος κόσμος όπως πιστεύεις εσύ και δεν υπάρχει Θεός, τότε ισχύει αυτό που είπε ο μέγας Ντοστογιέφσκυ:
“If God does not exist, then everything is permitted”
Αυτό ξέρεις υπαινίσσεται ένα κόσμο σκληρό άκαρδο όπου η ηθική δεν έχει κανένα νόημα (και γιατί να έχει άλλωστε) και μόνο το δίκαιο του ισχυρού μετράει. Καμιά ανθρώπινη αξία δεν έχει νόημα χωρίς την ύπαρξη του καλού Πατερούλη. Εξήγησέ μου τι νόημα έχουν τα άστρα σου που είναι μερικές παλιόπετρες στον ουρανό (έστω τεράστιες αυτό δεν αλλάζει τίποτα). Γιατί να μην σφάξεις , να μην κλέψεις , να μην τυρανήσεις τους γύρω σου?
Για ποιο λόγο? Τι σου επιβάλει εσένα αυτούς τους ηθικούς κανόνες αφού η θρησκεία σου, όπως κατάλαβα (αν κατάλαβα κιόλας :lol: ) αποκαλείς την αστρολογία, δεν έχει θεό?
Ποια είναι η κοσμολογία σου?
Ποια η κοσμοθεωρία σου?
Πώς ξεκίνησε αυτό το πράγμα (αν ξεκίνησε) που ζούμε εντός του, και πώς θα τελειώσει (αν τελειώσει)?
Γιατί υπάρχει (αν υπάρχει αιτία ύπαρξής του)?
Υπάρχει στο κόσμο σου το αίτιο και το αιτιατό?
Τι σε οδηγεί? Η λογική σου?
Αυτή δυστυχώς την χρησιμοποείς κάπως περίεργα για τα κοινά standards.
Αν όχι τότε τι?
Το ένστικτο? Κάποια μυστική γνώση? Η οποία προέρχεται από ποιους?
Το έχεις ψάξει καθόλου?
Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σου ΕΜΥ.

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 29 Μάιος 2007 23:44

evmourelatos θα συμφωνήσω με όσα γράφεις αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι γιατί δεν μου φαίνεται ότι η στάση σου είναι αντικειμενική και σωστή

Αρχικά λεε ότι.....
(η οποία το δέχομαι εξ αναγκής προϋποθέτει ένα είδος πίστης σε κάποια πράγματα τα οποία ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν αποδεικνύονται πειραματικά)
.
θα συμφωνήσω.....αλλά μετά λες επίσης.....
Η αστρολογία ΔΕΝ είναι επιστήμη, όπως έχει οριστεί από τους αρχαίους ημών προγόνους 300 χρόνια πριν. Δεν ικανοποιεί τον ορισμό, ώστε να υπαχθεί στις επιστήμες.
Γιατί δεν εφήνεις και ένα ενδεχόμενο και στο εγγύς μέλλον η αστρολογία να απόδειχτει λογικά όπως αναφέρεις??????

Και θα αναφέρω και κάτι ακόμα αν ισχύουν τα ζώδια η δεν ισχύουν δεν παιζει ρόλο αυτό,
γιατί από την στιγμή που ο άνθρωπος πιστεύει σε αυτά τότε και αυτά ισχύουν αυτόματα.....
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 30 Μάιος 2007 12:43

evmourelatos,

τα ερωτήματα που μου θέτεις τα έχω ήδη απαντήσει με πολλούς τρόπους στην συζήτηση που ακολούθησε το άρθρο μου " Η Παρεξηγημένη Αστρολογία" στα ΔΙΑΦΟΡΑ, ; Πολλά από τα ερωτήματα επίσης έχουν την απάντησή τους στο άρθρο μου "Τι είναι, τι κάνει και σε τι χρησιμεύει η Αστρολογία", καθώς και στην συζήτηση που ακολούθησε. Διάβασε τα και αν δεν καλυφθείς τα ξανάλεμε.
Όσο για το τεράστιο θέμα που έμμεσα θίγεις και λέγεται " ελευθερία της βούλησης" έχω να πω τα εξής :
Η μεγάλη παρανόηση που κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ότι συνδέουν την ελευθερία με την ασυδοσία.
Η πραγματική ελευθερία περιέχει δύο απαραίτητα στοιχεία, αλλιώς δεν είναι ελευθερία.
1. Τη κατάρριψη κάθε πλάνης και αυταπάτης και
2. Την πλήρη ανάληψη των ευθυνών, για τις επιλογές μας.

Όταν ζεις μέσα στην Αλήθεια και την Υπευθυνότητα, αναμφίβολα δεν χρειάζεσαι φόβητρα για να είσαι σωστός, ηθικός και έντιμος.
Όταν ζεις μέσα στην Αλήθεια και την Υπευθυνότητα ζεις σύμφωνα με το θέλημα του όποιου Θεού χωρίς να χρειάζεται να τον φοβάσαι για να υπακούσεις.
Απλά το κάνεις από σεβασμό στον εαυτό σου .

Ο αυτοσεβασμός απαιτεί συνείδηση και η συνείδηση σπανίζει στις μέρες μας.
Όταν διαθέτεις υψηλού βαθμού συνειδητότητα, τότε είσαι ηθικός, δίκαιος και αληθινός χωρίς να χρειάζεσαι κάποιον να σε αστυνομεύει.
Όμως η συνειδητότητα σπανίζει στον κόσμο που ζούμε, κι έτσι είναι απαραίτητοι οι θρησκευτικοί νόμοι αλλά και οι νόμοι του κράτους για να ελέγχονται οι τάσεις ασυδοσίες των ανθρώπων.
Ναι ο Ντοστογιέφσκι είχε δίκιο. Με τόσο χαμηλό επίπεδο συνειδήσεων γύρω μας σίγουρα η «έλλειψη πίστης σε έναν θεό» οδηγεί σε ασυδοσία.
Όμως αυτός δεν είναι λόγος για να μη προσπαθούμε τουλάχιστον οι λίγοι ιδεολόγοι να ζούμε με απόλυτη υπευθυνότητα και συνέπεια, χωρίς αυταπάτες για το τι είναι ο άνθρωπος και η ζωή γύρω μας.
Η Αστρολογία δεν είναι ένα υποκατάστατο του θεού σε καμία περίπτωση. Εξάλλου από την φύση της δεν θα μπορούσε να είναι.
Αυτό που συμβαίνει όταν εμβαθύνεις στην Αστρολογία και στην Μεταφυσική είναι ότι αποκτάς μια πιο διευρυμένη φιλοσοφία για τον κόσμο και τον άνθρωπο κι έτσι ξεπερνάς σε έναν βαθμό , όσο γίνεται, τα δεσμά και τους φραγμούς που βάζει η ύλη.
Και πάνω απ όλα γνωρίζεις μια πολύ μεγάλη Αλήθεια. Ότι σ αυτό το σύμπαν ο άνθρωπος υπόκειται σε μια σειρά νόμων που είναι πάνω απ αυτόν. Αν επιλέξει να τους καταπατήσει, απλά θα υποστεί τις συνέπειες της επιλογής του.
Aρα ο άνθρωπος έχει ελευθερία βούλησης , δηλ. είναι μεν ελεύθερος να διαλέξει, αλλά θα επιβαρυνθεί με το κόστος της επιλογής.
Αν αυτό ήταν λίγο ευρύτερα γνωστό και συνειδητό δεν θα υπήρχε θέμα ασυδοσίας γύρω μας.
Μιας και φαίνεσαι άνθρωπος με ανησυχίες καλό θα ήταν να διευρύνεις λίγο τους ορίζοντες σου σε θέματα εσωτερικής φιλοσοφίας, όπως λέγεται η φιλοσοφία που ασχολείται με την σχέση του ανθρώπου με το σύμπαν, δηλ του μικρόκοσμου με τον μακρόκοσμο. Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς σαν δογματικό ή αντιχριστιανικό, διότι έχεις κρίση και ελευθερία πνεύματος να απορρίπτεις τις πλάνες και να κρατάς μόνο τις αλήθειες. Και πως θα κρίνεις αν κάτι είναι σωστό; Αν κάτι την ώρα που το ακούς σε κάνει να νιώθεις μια μεγάλη εσωτερική ανακούφιση και γαλήνη, αυτό είναι ένα κριτήριο. Αν κάτι σε ταράζει και σε κάνει να αγανακτείς τότε απόρριψε το. Προϋπόθεση για να λειτουργήσουν αυτά τα κριτήρια είναι η έλλειψη προκαταλήψεων .

Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση από karma » 23 Αύγ 2007 02:52

Γεια σας και από εμένα και καλώς σας βρήκα!

Στα περισσότερα forum των σκεπτόμενων ανθρώπων, συναντάμε συνήθως ανάλογα θέματα με υποστηρικτές και επικριτές για το αντικείμενο...

Ο καθένας υποστηρίζει τη γνώμη του με τα υπέρ ή τα κατά.

Πιστεύω, πως για να κατανοήσει κάποιος την Αστρολογία, καλό θα ήταν να τη μελετήσει!

Να ανακαλύψει μόνος του, έχουν βάσεις όλα αυτά;;; Ή οι αρχαίοι Έλληνες, οι Αιγύπτιοι, οι Βαβυλώνιοι και τόσοι άλλοι λαοί ήσαν ονειροπαρμένοι και με πλούσια φαντασία;;;;

Ξεκίνησα να διαβάζω Αστρολογία από περιέργεια... ήθελα να διαπιστώσω από μόνη μου τι στο καλό γίνεται... και στην πορεία με κέρδισε... και με το παραπάνω....

Ένα από τα πιο σημαντικά συμπεράσματα που προέκυψαν ήταν....

Το ωροσκόπιό μας είναι η ταυτότητα της ψυχής μας. Σηματοδοτεί, τις εμπειρίες και τα μαθήματα που έχουμε να λάβουμε σε αυτή τη ζωή μας!

Φιλικά

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 25 Αύγ 2007 00:35

Να σε ρωτήσω κάτι. Η Αστρολογία, έτσι όπως την αντιλήφθηκαν, σχετίζεται με τα ωροσκόπια σε εφημερίδες/περιοδικά και με με τη Λίτσα Πατέρα, τον Κώστα Λεφάκη;
...fear is the path to the dark side of force...

Απάντηση