ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΤΙ ΚΑΝΕΙ, ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Ότι δεν εντάσσεται σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες
ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 24 Απρ 2007 15:30

Κατ’ αρχήν πάντα κάθε πλανήτης περνάει από κάποιο ζώδιο. Δεν ξέρω αν μπορώ να εισάγω εικόνα μέσα στο forum για να το δεις πως είναι σε απεικόνιση και να καταλάβεις.

Πως λειτουργεί το σύστημα:

Κάθε ζώδιο είναι ένα αρχέτυπο ( αν ο όρος είναι άγνωστος μπορώ να εξηγήσω).
Το κάθε ζώδιο συμβολίζει κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες . Ο κάθε πλανήτης σαν αντιπρόσωπος ( κυβερνήτης ενός ζωδίου) έχει σαν σκοπό την ικανοποίηση αυτών των αναγκών. Όπου κι αν βρίσκεται ο πλανήτης αυτός μέσα στον ζωδιακό (σε οποιοδήποτε ζώδιο), προσπαθεί με κάθε τρόπο να ικανοποιήσει τις ανάγκες του ζωδίου που αντιπροσωπεύει. Το ζώδιο από το οποίο διέρχεται μας δείχνει τον τρόπο με τον οποίο θα ικανοποιηθούν αυτές οι ανάγκες.
Φαντάσου τώρα ότι έρχεται η χρονική στιγμή και ένας πλανήτης μπαίνει μέσα στο ζώδιο που αντιπροσωπεύει και αρχίζει να το διανύει. Δεν είναι αυτός πολύ δυνατότερος εκεί αφού βρίσκεται στο δικό του περιβάλλον ; Δεν λειτουργεί πολύ πιο αποτελεσματικά για να καλύψει τις ανάγκες του, από το να βρισκόταν σε κάποιο άλλο ζώδιο ; Αυτός είναι ένα από τους λόγους που πιστεύω ότι το πέρασμα του Ποσειδώνα από τους Ιχθείς θα έχει κάποια σημαντικά αποτελέσματα. (Ο Ποσειδώνας είναι ο αντιπρόσωπος –κυβερνήτης των Ιχθύων).

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 26 Απρ 2007 15:56

Η σχέση "εξυπηρέτησης" του ζωδίου από τον πλανήτη, πώς προκύπτει, από ποιούς νόμους διέπεται; Γιατί ας πούμε ο Ποσειδώνας σχετίζεται με τους Ιχθείς και όχι με τον Υδροχόο;

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 27 Απρ 2007 09:40

ΕΜΥ κάνεις λογικά άλματα καθώς απαντάς σε αυτά που σε ρωτάνε με τρόπο που απαιτεί την εκ των προτέρων πίστη σε κάποιες βασικές αρχές της Αστρολογίας. Αυτό που προσπαθούν να καταλάβουν οι λοιποί συνομιλητές (και μαζί με αυτούς και εγώ) είναι το αν τελικά υπάρχει κάποια επιστημονική βάση σε αυτή τη σχέση και την αλληλεπίδραση ζωδίων και πλανητών ή αν απλά είναι θέμα πίστης σε κάποια υπερφυσική διασύνδεση.

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 27 Απρ 2007 10:01

Ευα,
Νομίζω ότι έχω πολλές φορές απαντήσει σ αυτήν την ερώτηση και μάλιστα έχω διαχωρίσει σαφώς την άποψή μου από τους αστρολόγους που ισχυρίζονται ότι οι πλανήτες επιδρούν στην Γη με το ηλεκτρομαγνητικό τους πεδίο ή την αστρική σκόνη κ.λ.π
Οι πλανήτες και τα ζώδια δεν είναι αστεράκια στον ουρανό και δεν επιδρούν στα έμβια όντα με το φυσικό, αλλά με το υπερφυσικό τους σώμα. Για πιο εκτενή ανάλυση μπορείς να διαβάσεις την συζήτηση πάνω στο κείμενο « Η Παρεξηγημένη Αστρολογία» που βρίσκεται στο FORUM στην κατηγορία «Διάφορα».
Εκεί τέθηκε αρκετές φορές αυτή η ερώτηση, και έγινε μια προσπάθεια να απαντηθεί όσο πιο απλά γίνεται.
Αν μετά από τις απαντήσεις που υπάρχουν εκεί εχεις πάλι ερωτήματα το συζητάμε.

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 27 Απρ 2007 10:09

Aλεξ,
Η φύση του ζωδίου των Ιχθύων ταιριάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά του Ποσειδώνα, γι αυτό και θεωρείται «κυβερνήτης» του ζωδίου αυτού.
Για παράδειγμα ο Aρης θεωρείται κυβερνήτης του Κριού διότι η Φύση του ζωδίου Κριός που είναι η ορμή για ζωή και για δράση, «εξυπηρετείται» καλύτερα (όπως είπες) από τον Aρη, που όλοι μας ξέρουμε ότι υπήρξε Θεός του πολέμου και της δράσης, και όχι από κάποιον άλλο πλανήτη. Είναι θέμα συγγένειας χαρακτηριστικών.

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 27 Απρ 2007 14:58

Αγαπητή ΕΜΥ,

Τώρα καλύτερα. Ευχαριστώ.

Αγαπητοί συνομιλητές,

Ας μην ξεχνάμε ότι το θέμα είναι η αστρολογία και εννοείται ότι όταν συζητούμε για τις αρχές της αστρολογίας σκοπεύουμε στην πληροφόρηση και όχι στην κριτική τους. Δεν χρειάζεται να τις "πιστεύουμε", απλά να τις αποδεχτούμε για να προχωρίσει η συζήτηση.

Φιλικά,
LordPayens
--------------
- Virtus Junxit Mors Non Separabit -

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 30 Απρ 2007 11:59

Αγαπητέ LordPayens θα μου επιτρέψεις, μιλώντας για τον εαυτό μου, να θέλω να συζητήσω και να κατανοήσω τις αρχές της Αστρολογίας και ίσως και να τις κριτικάρω. Κάνουμε συζήτηση και όχι τηλεοπτικό ντοκυμανταίρ.

Αγαπητή ΕΜΥ η απάντηση που μου δίνεις
Η φύση του ζωδίου των Ιχθύων ταιριάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά του Ποσειδώνα, γι αυτό και θεωρείται «κυβερνήτης» του ζωδίου αυτού.
Για παράδειγμα ο Aρης θεωρείται κυβερνήτης του Κριού διότι η Φύση του ζωδίου Κριός που είναι η ορμή για ζωή και για δράση, «εξυπηρετείται» καλύτερα (όπως είπες) από τον Aρη, που όλοι μας ξέρουμε ότι υπήρξε Θεός του πολέμου και της δράσης, και όχι από κάποιον άλλο πλανήτη. Είναι θέμα συγγένειας χαρακτηριστικών.
είναι εντελώς κυκλική.

Το όνομα του πλανήτη Aρη προέκυψε βάσει κάποιας κατά σύμβαση και όχι κατά τεκμήριο ονοματολογίας. Η απάντηση που μου δίνεις είναι σα να ισχυρίζομαι πώς κάποιος άνθρωπος που έχει βαπτιστεί Aρης είναι ορμητικός, ικανός πολεμιστής και άρα θα πρέπει να ακολουθήσει το στρατιωτικό επάγγελμα.

Περιμένω ακόμα να διαπιστώσω την όποια επιστημονική βάση της Αστρολογίας, γιατί μέχρι τώρα το μόνο που καταλαβαίνω είναι πώς είναι θέμα πίστης, ξεκινώντας από αυθαίρετες παραδοχές.

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 01 Μάιος 2007 21:07

Από τη αρχή της συζήτησης έχω πει και επαναλάβει πολλές φορές ότι οι πλανήτες λειτουργούν με τα υπερφυσικά τους σώματα και όχι με τα φυσικά. .Αρα άδικα ψάχνεις να βρεις επιστημονική βάση με την έννοια που εσύ θέλεις.
Όμως εκείνο που μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι η επαναλαμβανόμενη επιθυμία από πολλούς να βρούν «επιστημονική» ερμηνεία γιά τις λειτουργίες των ζωδίων και των πλανητών παρΆότι επαναλαμβάνω ότι κάτι τέτοιο είναι και ανυπόστατο και αποπροσανατολίζει από την γνήσια φύση της Αστρολογίας, η οποία ασχολείται αναπόφευκτα με υπερφυσικά θέματα.
Και φτάνω να πιστεύω ότι ο τεράστιος φόβος του ανθρώπου γιά την ύπαρξη δυνάμεων και πεδίων που δεν μπορεί να ελέγξει, τον οδηγεί να θέλει όλα να τα «επιστημονικοποιήσει, γιατί έτσι εκλογικεύονται και παύουν να του δημιουργούν φόβο.
Δυστυχώς όμως για αυτούς που φοβούνται το υπερφυσικό, (ενω ταυτόχρονα πιστεύουν σε έναν θεό που δεν τον έχουν εξηγήσει ποτε επιστημονικά), θα πρέπει να τους καταρίψω τις προσδοκίες τους γιά μία ακόμα φορά :
Ναι, υπάρχουν αστρολόγοι που πιστεύουν ότι οι πλανήτες λειτουργούν με τα φυσικά τους σώματα και άρα η επίδρασή τους είναι ελέγξιμη και μετρίσιμη.
Διαφωνώ κάθετα με αυτήν την άποψη και την θεωρώ επιπόλαια.
Οι επιδράσεις των πλανητών πάνω στα έμβια όντα είναι υπερφυσικές, και είναι θέμα πίστης στην ύπαρξη ή όχι ενός κόσμου πέρα από αυτόν που βλέπουμε και αισθανόμαστε με τις αισθήσεις μας. Αν δεν δεχτούμε την ύπαρξη ενός τέτοιου κόσμου δεν μπορούμε να δεχτούμε την Αστρολογία, την Θρησκεία αλλά ούτε και την Ψυχολογία, ή οποία επίσης ασχολείται με την ψυχή που δεν την είδε ούτε την μέτρησε κανείς ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 02 Μάιος 2007 20:17

ΕΜΥ μου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη με την υπερφυσική διάσταση, όμως δε νομίζεις πώς πρέπει να έχει λίγο περισσότερο βάθος, έστω φιλοσοφικό, από αυτό που προκύπτει από τη διατύπωση:
Έχει δίκιο ο Alex που λέει ότι αυτή η εξήγηση δεν στέκει. Επιστημονική δεν είναι, φιλοσοφική δεν είναι, μεταφυσικού χαρακτήρα δεν είναι.

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 02 Μάιος 2007 20:34

Η πρόταση που παραθέτεις γιά τον ¨Aρη σαν κυβερνήτη του Κριού αφορούσε μιά συγκεκριμένη ερώτηση " τι σημαίνει κυβερνήτης ζωδίου και τι ακριβώς κάνει". Διατυπώστε μιά συγκεκριμένη φιλοσοφική ή μεταφυσική ερώτηση πάνω στην Αστρολογία γιά να ξέρω τι ακριβώς ζητάτε να μάθετε. Όχι αοριστίες

Απάντηση