Η ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΗ..... ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Ότι δεν εντάσσεται σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες
Άβαταρ μέλους
Δάφνη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δάφνη » 23 Μαρ 2007 20:40

:D
Everything is dust in the wind...

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 24 Μαρ 2007 11:25

ΕΜΥ, τους γνωστούς αστρολόγους (δεν ξέρω εάν ο admin θα ήθελε να γράψω ονόματα γι'αυτό το αποφεύγω) οι οποίοι προβάλλονται στα κανάλια τους παίρνεις στα σοβαρά ή όχι;
...fear is the path to the dark side of force...

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 24 Μαρ 2007 15:39

Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς πιστεύει ο καθένας απο τους αστρολόγους των καναλιών. Δεν αμφισβητώ ότι πολλοί απ αυτούς μπορεί να έχουν αξιόλογες γνώσεις. Όμως η αναγκη τους γιά διασημότητα τους οδηγεί να προσπαθούν να ικανοποιήοσυν τις χαμηλού επιπέδου απαιτήσεις των media με αποτέλεσμα να χάνουν την σοβαρότητά τους. Γιά παράδειγμα θεωρώ απαράδεκτη την γενική πρόβλεψη γιά τα ζώδια που γίνεται κατά κόρον από τα κανάλια και τα περιοδικά, και τον λόγο τον εξηγώ στο κείμενο "Η Παρεξηγημένη Αστρολογία"
Επίσης οι περισσότεροι αστρολόγοι στις προσωπικές συνεντεύξεις, περιορίζονται σε απόλυτες προβλέψεις γιά το μέλλον, που κι αυτό το θεωρώ όχι μόνο λανθασμένο αλλά πολλές φορές και καταστροφικό.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 26 Μαρ 2007 09:59

ΕΜΥ έγραψε:Αγαπητέ Κακέ,
Πολλά είναι αυτά που η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει. Δεν είναι τυχαίο το ότι οι πραγματικά μεγάλοι επιστήμονες συμπεριλαμβανομένου και του Αϊνστάιν πίστευαν απόλυτα στην ύπαρξη υπερφυσικών δυνάμεων. Ωστόσο υπάρχει μια μερίδα σύγχρονων αστρολόγων, κατά την γνώμη μου ημιμαθών, οι οποίοι για να γίνουν πιο δημοφιλείς και να πείσουν τους αμφισβητίες, πρεσβεύουν θεωρίες όπως τα περί ηλεκτρομαγνητικών πεδίων των πλανητών, αστρικής σκόνης και πολλά άλλα. Αυτές όμως οι προχειρότητες καταρρίπτονται αμέσως από έναν οποιαδήποτε αστρονόμο.
Aρα μήπως είναι καιρός να πάψουμε να ζητάμε με το ζόρι απτές εξηγήσεις εκεί που δεν υπάρχουν ; Διότι τότε είναι επόμενο να πέφτουμε σε αφέλειες και απλοικότητες.
Για τί ακριβώς ζητάμε εξήγηση και αυτή την προσφέρει η αστρολογία? Γιατί άντε να δεχθώ ότι όλα δεν εξηγούνται με όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα και είτε πρέπει να αφήσουμε κάποιο περιθώριο για μελλοντική επιστημονική εξήγηση, είτε να την αναζητήσουμε στο υπερφυσικό. Όμως τί είναι αυτό που μας απασχολεί, το εξηγεί η αστρολογία και δεν μπορεί να το εξηγήσει κάποια από τις επιστήμες?

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 26 Μαρ 2007 10:32

Αγαπητέ Κακέ,
Δεν ζητάνε όλοι οι άνθρωποι εξηγήσεις για το λόγο ύπαρξης τους σ αυτήν την Γη. Οι περισσότεροι αρκούνται να «περνάνε καλά» χωρίς πολλές ανησυχίες. Η Αστρολογία και η Εσωτερική φιλοσοφία αφορούν αυτούς που θέλουν να ψάξουν και ζητάνε να μάθουν. Κανένας δεν μπαίνει σ αυτήν την διαδικασία με το ζόρι γιατί δεν θα μείνει για πολύ.
Με ρωτάς γιατί η αστρολογία μπορεί και ερμηνεύει πράγματα που δεν ερμηνεύονται επιστημονικά. Σαν αλληγορική γλώσσα μπορεί να παίζει τον ρόλο του ενδιάμεσου, δηλ. του μεταφραστή μεταξύ των δύο κόσμων, πράγμα που δεν μπορεί να το κάνει η επιστήμη διότι δεν βασίζεται στην αλληγορία. Η επιστήμη μπορεί άριστα να εξηγήσει τα φαινόμενα του υλικού κόσμου. Ίσως η έννοια της αλληγορίας δεν είναι κατανοητή γι αυτό θα αναφέρω ένα παράδειγμα αλληγορίας. Όλη η διδασκαλία του Ιησού Χριστού βασίστηκε στην αλληγορία. Θα έχεις παρατηρήσει ότι όταν επρόκειτο να διδάξει ο Ιησούς μίλαγε πάντα με παραβολές. Το έκανε αυτό γιατί οι έννοιες που ήθελε να θίξει δεν μπορούσαν να εκφραστούν απευθείας με λόγια διότι έχαναν την βαρύτητα τους. Το ίδιο και σε μεγαλύτερο βαθμό, παρατηρούμε και στη αρχαία ελληνική μυθολογία. Εκεί, όλες οι αξίες και τα ιδεώδη έπαιρναν την μορφή θεών, ημίθεων, νυμφών για να αποκτήσουν νόημα. Για παράδειγμα ο Αφροδίτη ενσάρκωνε το πρότυπο της ομορφιάς και της αναλογίας. Ο Aρης ενσάρκωνε το πρότυπο της επιθετικότητας και διεκδίκησης. Ο Δίας ήταν αυτός που αντιπροσώπευε την πληθωρικότητα και την μεγαλοψυχία. Κατά τον ίδιο τρόπο ο πλανήτης Δίας αντιπροσωπεύει την πληθωρικότητα, την επέκταση, την αυξητική ικανότητα στην αστρολογία. Όπου κι αν βρίσκεται σε έναν αστρολογικό χάρτη, ο πλανήτης αυτός παίζει ρόλους σχετικούς με τα όσα αντιπροσωπεύει. Είναι ένα συμπαντικό αρχέτυπο. Το ίδιο συμβαίνει με όλους του υπόλοιπους πλανήτες. Αποτελούν όλοι αρχέτυπα. Ίσως θα πρέπει να σου αναλύσει κάποιος το τι είναι αρχέτυπο για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα. Αν θέλεις να το κάνω εγώ μπορείς να μου το ζητήσεις. Αν πάλι γνωρίζεις την έννοια του αρχέτυπου θα με ενδιέφερε να μου πεις την γνώμη σου πάνω σ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Αιών
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Αιών » 26 Μαρ 2007 10:56

Εγώ νομίζω πώς οι εξηγήσεις που δίνει η ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία είναι απόλυτα ικανοποιητικές για την προέλευση και τον προορισμό του κόσμου και του ανθρώπου.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 26 Μαρ 2007 14:44

Δηλαδή ΕΜΥ μας λες πώς η αστρολογία έρχεται να προσφέρει εναλλακτικές ερμηνείες στη δημιουργία, την ύπαρξη και τον προορισμό της ζωής? ΑΝ είναι έτσι, τότε μας λες πώς η αστρολογία προσεγγίζει περισσότερο τη θρησκευτική πίστη και λιγότερο την έρευνα και την τεκμηρίωση. Καταλαβαίνω σωστά?

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 26 Μαρ 2007 15:05

Όχι δεν κατάλαβες καλά. Τα όσα αναφέρω περί Χριστου είναι γιά να καταλάβουμε τι σημαίνει αλληγορία. Η Αστρολογία δεν έιναι δόγμα, ούτε έχει σχέση με δόγματα. Είναι μιά αλληγορική γλώσσα. Μπορούν ποτέ τα "αγγλικά" ή τα "γαλλικά" να θεωρηθούν θρησκεία; Όχι γιάτι έιναι απλά γλώσσες επικοινωνίας μεταξύ των λαών. Έτσι και η αστρολογία έιναι γλώσσα επικοινωνίας μεταξύ του ορατού και του αόρατου κόσμου. Όμως κάποιος που ασχολείται με την αστρολογία, αναγκαστικά καλέιται να απαντήσει σε ερωμητατικά φιλοσοφικού περιεχομένου, τα οποία προκύπτουν όταν ασχολείσαι με τον κόσμο του αοράτου. Έτσι σταδιακά, αποκτα ένα φιλοσοφικό υπόβαθρο περισσότερο ή λιγώτερο σοβαρό. Και αν μεν το φιλοσοφικό του υπόβαθρο είναι σοβαρό και τα κίνητρά του υψηλά, τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει την αστρολογία δημιουργικά. Αν το υπόβαθρό του είναι χαμηλό και τα κίνητρά του ταπεινά, μορεί να χρησιμοποιήσει την αστρολογία γιά αμφίβολος σκοπούς. Η ίδια η αστρολογία δεν φταίει. Οι αστρολόγοι φτάινε.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 27 Μαρ 2007 20:52

Βρε ΕΜΥ, τη μια μας λες:
Η Αστρολογία και η Εσωτερική φιλοσοφία αφορούν αυτούς που θέλουν να ψάξουν και ζητάνε να μάθουν
την άλλη
Σαν αλληγορική γλώσσα μπορεί να παίζει τον ρόλο του ενδιάμεσου, δηλ. του μεταφραστή μεταξύ των δύο κόσμων
και
Όμως κάποιος που ασχολείται με την αστρολογία, αναγκαστικά καλέιται να απαντήσει σε ερωμητατικά φιλοσοφικού περιεχομένου, τα οποία προκύπτουν όταν ασχολείσαι με τον κόσμο του αοράτου
Έχω αρχίσει να μπερδεύομαι και αυτό δεν είναι καλό. Όταν κάτι είναι αρκούντως μπερδεμένο με ενοχλεί.

Ποιός είναι ο κόσμος του αοράτου? Αυτό που λέμε το υπερφυσικό? Αυτό που σχετίζεται με την ψυχή? Όλα αυτά που δεν καταλαβαίνουμε?

Μα για να χρησιμοποιηθεί μια γλώσσα επικοινωνίας αυτή πρέπει να είναι κατανοητή και οικεία και στις δύο πλευρές που προσπαθούν να επικοινωνήσουν. Ποιό είναι εκείνο το συμβατικά κατανοητό στοιχείο που συνδέει αυτή τη γλώσσα με το δικό μας ορατό κόσμο? Η συμβατική διαίρεση της ελειπτικής στο ζωδιακό κύκλο? Και γιατί αυτή η σύμβαση και όχι το χρώμα των λουλουδιών ή ο τρόπος που κινούνται τα πουλιά, ή η κίνηση και το σχήμα των νεφών? Τί είναι αυτό που τεκμηριώνει το ζωδιακό κύκλο, όπως κι αν ορίζεται αυτός, ώς σημείο διεπαφής μεταξύ ορατού και αόρατου κόσμου, ή ως κλειδί κατανόησης αυτής της γλώσσας που τους συνδέει?

ΕΜΥ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΜΥ » 28 Μαρ 2007 13:58

Αγαπητέ κακέ,

Καταλαβαίνω ότι για να υπάρξει διάλογος πρέπει κάποιος να κάνει τον κακό. Aρα με αυτήν την λογική ο ρόλος μου φαίνεται χρήσιμος μέχρις ενός σημείου.
Σε ρώτησα σε προηγούμενη ερώτηση αν θέλεις να εξηγήσω το τι είναι αρχέτυπο και δεν πήρα απάντηση. Σε ρώτησα επίσης την γνώμη σου, αν έχεις. Επίσης σε παράπεμψα σε κάποιο σχετικό βιβλίο. Τι άλλο μπορώ να κάνω για σένα ; Πάντως αν θέλεις να σου μιλήσω για τα «αρχέτυπα» μπορώ να το κάνω ίσως με την μορφή ενός άρθρου.
Η Συμβουλή μου : πέρα από την καλή θέληση, χρειάζεται και μια ευρύτητα πνεύματος για να καταλάβεις τέτοια θέματα.

Απάντηση