ΦΕΥΓΑΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

Ότι δεν εντάσσεται σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες
Απάντηση
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

ΦΕΥΓΑΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

Δημοσίευση από Kostas » 03 Οκτ 2004 14:45

Ειχα μια κουβέντα με κατι φιλαράκια, εν μέσω ποτού και καλής μουσικής, για ένα ζευγάρι αμερικάνων, οι οποίοι μια μέρα ξεκίνησαν να πάνε σε μια διπλανή πολη όταν ηταν 20 ετών και επέστρεψαν στην πόλη τους όταν έγιναν 50 !!!!, όπου και έγραψαν ένα βιβλίο που περιγράφει την περιπλάνησή τους στον κόσμο.
Από ότι μου είπαν, μιας και δεν το έχω το βιβλίο τους, δεν εξηγούν τον λόγο ή μάλλον δεν λένε αν υπήρχε καν λόγος, που το έκαναν αυτο.
Αξιοθαύμαστο αυτό που έκαναν αλλά είχε ουσία?
Δηλαδή προάγαν το πνεύμα τους ή ήταν απλά κάποιοι ωχαδερφιστές ?
Θα μπορούσαν αυτοί οι άνθρωποι να είναι ανώτεροι από τους υπόλοιπους που κάνουν μια συντηρητικη ζωή?
Δεν ξέρω, εγω πιστεύω πως ήταν άνθρωποι πολύ εγωιστές που το μόνο που ήθελαν από την ζωή τους ήταν να περάσουν καλά αυτοί και τίποτα παραπάνω.
Και αυτο το λέω γιατι δεν γράφουν οι ίδιοι πως ξεκίνησαν π.χ. από μια επιθυμία να γνωρίσουν τον κόσμο.
Θα μπορούσατε να κάνετε κάτι ανάλογο?
Αν όχι, τι θα ήταν αυτό που θα σας κρατούσε?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 03 Οκτ 2004 17:46

Είναι ανάλογα με το πως συνηθίσει κανείς. Η ψυχολογία του νομά περιπλανητή είναι νομίζω έμφυτη στους ανθρώπους, και σε κάποια φάση της ζωής μας μας ελκύει λίγο παραπάνω. Για άλλους είναι τρόπος ζωής. Αλλωστε και τα ταξίδια, ο τουρισμός, είναι ένας τρόπος μερικής ικανοποίησης του αισθήματος αυτού. Γιατί τους λες ωχαδερφιστές; Κατά βάσιν το κέφι τους έκαναν, χωρίς να πειράζουν κανέναν, και χωρίς να το κάνουν από απέχθεια προς την κοινωνία.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 04 Οκτ 2004 18:17

Ναι όντως το 'ωχαδεριφστές' δεν ταιριαζει. Ηθελα να πω με μία λέξη την έκφραση "τα έχουν όλα γραμμένα εκεί που δεν πιάνει μελάνι" αλλά ατύχησα :(
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 05 Οκτ 2004 16:44

Δεν ξέρω, Κώστα, εγώ τους θαυμάζω και τους ζηλεύω τους ανθρώπους που ξεκινάνε μια τέτοια περιπλάνηση ανά τον κόσμο, ανεξάρτητα από το γιατί το κάνανε.

Εγώ θεωρητικά θα μπορούσα να κάνω κάτι ανάλογο. Θα το ήθελα πάρα πολύ, δηλαδή, αλλά δεν ξέρω αν θα είχα τα κότσια. Αναρωτιέμαι όμως, δεν τους ήρθε η επιθυμία να ζήσουν σε μια άλλη χώρα "για πάντα"; Ξέρεις, να έχεις ένα σημείο αναφοράς; Εκτός αν ήξεραν πάντα ότι θα γυρίσουν κάποτε στην "Ιθάκη" τους
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 28 Δεκ 2005 11:47

Και γω θαυμάζω αυτή την ενέργεια . Έκαναν αυτό που γούσταραν χωρίς να ενδιαφέρονται για το τι θα πουν οι άλλοι θέλοντας να χαρούν τη ζωή τους .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 28 Δεκ 2005 12:04

Μιας και ο φίλος από την Ξάνθη μας το θύμισε το θέμα, φαντάζεστε πως θα ήταν ο κόσμος μας, αν όλοι οι άνθρωποι που πέρασαν από αυτόν, το μόνο που θα είχαν κάνει θα ήταν να περάσουν απλά χωρίς να τον αγγίξουν?
Χωρίς να προσθέσουν ή και να αφαιρέσουν ακόμα, τίποτα από πάνω του?
Θα ήμασταν καλυτερα ή χειρότερα?

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 28 Δεκ 2005 14:14

Εξαρτάται . Σε κάποιους τομείς , όπως π.χ. στα ταξίδια η στην ιατρική θα ήμασταν πολύ χειρότερα . Αλλά σε κάποιους άλλου τομείς , όπως οπόλεμος η η διατροφή μας πολύ καλύτερα .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
el greco
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από el greco » 05 Ιαν 2006 13:31

Kostas έγραψε:Μιας και ο φίλος από την Ξάνθη μας το θύμισε το θέμα, φαντάζεστε πως θα ήταν ο κόσμος μας, αν όλοι οι άνθρωποι που πέρασαν από αυτόν, το μόνο που θα είχαν κάνει θα ήταν να περάσουν απλά χωρίς να τον αγγίξουν?
Χωρίς να προσθέσουν ή και να αφαιρέσουν ακόμα, τίποτα από πάνω του?
Θα ήμασταν καλυτερα ή χειρότερα?
δηλαδη ........να δουλευεις 30 χρονια σε μια τραπεζα της πολης σου ειναι καλυτερα???..........ο κοσμος θα ηταν καλυτερος αν ολοι καθοντουσαν σπιτι τους ολη τους την ζωη???

παντως νομιζω οτι οι ανθρωποι οδηγουνται σε αυτα τα ταξιδεια ζωης απο διαφορες καταστασεις ..........

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 06 Ιαν 2006 19:22

Αγαπητέ El Greco σαφώς και το να δουλευεις σε μια τράπεζα 30 χρόνια απλά και να υπομένεις χωρίς να προσπαθείς για το καλύτερο του συνόλου δεν είναι καλύτερο, αλλά μήπως και αυτό το ζευγάρι το ίδιο πράγμα δεν έκανε?
Απλά το έκανε μακρυά από τον τόπο του και περιδαβαίνοντας τον κόσμο.
Τι πρόσφερε σε αυτήν την ανθρωπότητα?
Θα μπορούσε κάποιος να πει πως όλη την γνωση που απέκτησαν από αυτην την περιπέτειά τους, γυρνώντας πίσω προσπάθησαν με κάποιον τρόπο να την μεταδώσουν στους συνανθρώπους τους για να τους κάνουν καλύτερους.
Επραξαν όμως έτσι?
Αγνωστο.
Εγώ απλά κρίνω αυτά που έχουν πέσει στην αντίληψή μου και τίποτα παραπάνω.
Ισως να μην ξέρω όλη την ιστορία, ίσως να φταίω που δεν έψαξα να την μάθω.
Λάθος μου, αλλά από τα "στοιχεία" που έχω αυτά τα συμεράσματα βγάζω.

Άβαταρ μέλους
el greco
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από el greco » 08 Ιαν 2006 06:32

Αγαπητε Κωστα...το να προσφερεις στην ανθρωποτητα και να προσπαθείς για το καλύτερο του συνόλου ειναι πολυ γενικο...εξαλου τι μπορουμε να κανουμε εμεις για να σταματησουν οι πολεμοι , η πεινα , η δειψα και τα υπολοιπα δεινα του πλανητη....

ακομη να πω οτι χωρις να διαβασουμε το βιβλιο του ζευγαριου δεν μπορουμε να πουμε και πολλα πραγματα η να βγαλουμε συμπερασματα...

αυτο που μπορω να πω εγω σχετικα με τους φευγατους ανθρωπους , μιας
και ανεικω σε αυτη την κατηγορια{22 χρονια περιπλανομενος}
ειναι οτι ειναι μια ζωη δυσκολη ... αλλα το αγνωστο η γνωση και οι εμπειριες ειναι αυτο που με κανει να συνεχιζω

Απάντηση