Αδέσποτα ζώα και "φιλόζωοι"

Ότι δεν εντάσσεται σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Αδέσποτα ζώα και "φιλόζωοι"

Δημοσίευση από Kate » 16 Ιουν 2004 12:50

Παίρνοντας αφορμή από τις διάφορες συζητήσεις για το θέμα των αδέσποτων ενόψει των Ολυμπιακών θυμήθηκα την ιστορία ενός ζευγαριού γειτόνων οι οποίοι αποφάσισαν ότι ήθελαν να έχουν σπίτι ένα σκύλο, επειδή "αγαπούν πολύ τα ζώα". Πράγματι αγόρασαν ένα αξιαγάπητο κουταβάκι, ένα μικρό πανέμορφο λυκόσκυλο. Να μή σας τα πολυλογώ, όταν ο σκύλος έγινε πια 2 ετών το διαμέρισμα τους ήταν βομβαρδισμένο τοπίο. Το δύστυχο ζώο ήταν πια αρκετά μεγάλο και ζωηρό από τη φύση του και απόλυτα φυσιολογικά και τις ζημιές του έκανε και τρίχες άφηνε κτλ.
Μια ωραία Κυριακή πρωί ο γείτονας πήγε και άφησε το σκύλο σε μια πλατεία στην άλλη άκρη της πόλης. Το πανέμορφο κουταβάκι ήταν πλέον ένα αδέσποτο λυκόσκυλο 2 και κάτι ετών.
Λατρεύω τα ζώα και ειδικά τα σκυλιά όμως ποτέ δε διανοήθηκα να φυλακίσω ένα ζωντανό σε ένα μικρό διαμέρισμα. Κοιτώ με συμπάθεια (και λίγο φόβο μερικές φορές, το ομολογώ) και τα αδέσποτα, όμως δε μπορώ να δώ με συμπάθεια τους ηλίθιους που νομίζουν ότι είναι φιλόζωοι.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 17 Ιουν 2004 13:12

Οντως σοβαρο ζητημα για αυτο ζητησα και ενα σχετικο αρθρο με το θεμα και τις επιπτωσεις που εχει.Εγω πιστευω οτι πολλοι λογω ελλειψη παιδειας αντιμετωπιζουν τα ζωα σαν παιχνιδι και δεν σκεφτονται τιποτα παρα μονο οταν δουν οτι αρχιζει να μεγαλωνει και να γινεται ψιλο ενοχλητικο να το στελνουν σε καμια πλατεια και καμια χωματερη.Βασικα ειναι λαθος...να μενεις σε διαμερισμα χωρις καν αυλη και να εχεις σκυλο,ειναι πραγματικα επιπονο και για σενα και για το σκυλο...ο σκυλος θελει να εχει ελευθερια κινησεων να μην ειναι συνχως δεμενος...διοτι αποβλακωνεται...οπωτε ετσι του κανεις εμμεσο κακο αλλα και με το να το παρατας επειδη βαρεθηκες να παιζεις μαζι το ειναι εγκλημα..δεν δειχνει καθολου ανθρωπισμο...και γενικα θα σας αρεσε να βρισκοσασταν στη θεση του σκυλιου οταν το πεταγαν στη χωματερη?Ειναι μεγαλο κεφαλαιο που σηκωνει συζητηση πιστευω.Και για τα παρατημενα ζωα,και για αυτα που γινονται γουνες και δερμα.γι αυτα που συμμετεχουν σε καλλιστεια σκυλων....γι αυτα που τους φορανε μικροτσιπ απο τα κτηνοτροφεια.Πραγματικα μεγαλο θεμα ανοιξες Kate.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 18 Ιουν 2004 11:03

Θέμα παιδείας, όπως το έθεσες Smartboy, αυτό είναι. Ιστορίες σαν αυτή που έγραψες Kate μπορεί λίγο-πολύ να διηγηθεί ο καθένας μας. Είναι πραγματικά εγκληματική αυτή η ανεύθυνη συμπεριφορά, η δήθεν φιλοζωία. Ψυχές είναι κι αυτά και μάλιστα πολύ πιο αγνές και καθαρές από αυτές των περισσότερων ανθρώπων. Προσωπικά κάθε φορά που βλέπω ένα σκυλί, νιώθω πώς βλέπω ένα μικρό παιδί. Κανονικά τους ανθρώπους που παρατάνε τα ζώα τους όπου βρουν επειδή τα βαρέθηκαν, ή τους λερώνουν το σπίτι ή δεν ξέρω τί άλλο, θα έπρεπε να τους διώκουν ποινικά, κάτι που νομίζω ότι γίνεται σε κάποιες χώρες.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 19 Ιουν 2004 01:27

Φιλόζωοι και μ :evil: κιες, ανεύθυνοι νεόπλουτοι καραγκιόζηδες ειναι.

Andromeda
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Andromeda » 03 Ιούλ 2004 23:47

Τι να πω....Από που να αρχίσω...
Εχω την τύχη να ζώ σε μία μικρή πόλη και το σπίτι μου έχει κήπο.Φιλοξενώ δύο σκύλους και τέσσερις γάτες.Είναι μιά χαρά εδώ τα ζωάκια μου.
Το θέμα είναι πως τα βρήκα ή σε τι κατάσταση τα βρήκα...
Και τα 6 ήταν χτυπημένα,ταλαιπωρημένα σε κατάσταση απελπιστική.
Ούτε εγώ ούτε η κτηνίατρος πιστεύαμε πως θα ζήσουν αλλά τα ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ!!!
Τώρα είναι όλα πανέμορφα και είναι ενεργά μέλη στην οικογένεια προσφέροντας ότι μπορούν (προστασία,καθαρίζουν ποντίκια κ.λ.π.) αλλά οι γείτονες που εχώ ενοχλούνται (όχι όλοι μόνο οι ανεγκέφαλοι) και μου στελνουν εξώδικα!!!!
Να σημειώσω πως δεν ενοχλούν κανένα.
Οσο για αυτούς που πετάνε τα ζώα τους...η απόλυτη φρίκη...
Μετά μιλάμε για πολιτισμό...Το μεγαλείο του ανθρώπινου γένους.

Απάντηση