Διαβάζοντας την Αποκάλυψη διαβάζετε τις ειδήσεις του αύριο

Ότι δεν εντάσσεται σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 02 Νοέμ 2007 11:53

Η αποκάλυψη του Ιωάννη όπως και άλλες προφητείες κατά καιρούς (βλ. νοστράδαμος, κλπ) ουσιαστικά προβλέπουν την τάση του ανθρώπου να αυτοκαταστρέφεται μέσα από τις δημιουργίες του και τον πολιτισμό του.
Αυτό συμβαίνει γιατί η ραγδαία τεχνολογική εξέλιξη δεν συμβαδίζει σε κανένα σημείο με την κοινωνική εξέλιξη.
Ο άνθρωπος ωθούμενος από αρχέγονα ένστικτά και απωθημένα επιβίωσης δρα πάντα ατομικιστικά μέσα σε οποιοδήποτε κοινωνικό σύνολο βρίσκεται χρησιμοποιόντας κατά βούληση τις ευκολίες της εκάστοτε τεχνολογίας.
Αν καταφέρουμε να επιβιώσουμε τόσο ώστε να αρχίσει να μειώνεται η τεχνολογική πρόοδος και να αρχίσει να μικραίνει η ψαλίδα μεταξύ αυτής και της κοινωνικής προόδου, ίσως αρχίζουν να αλλάζουν τα πράγματα.
Ίσως αυτή να είναι η χρυσή πόλη που φαντάζεται ο Ιωάννης, ποιος ξέρει?

Όσον αφορά τις προφητείες νομίζω ότι παραδείγματα εκπλήρωσής αυτών μπορύμε σχετικά εύκολα να βρούμε δεκάδες τα τελευταία ειδικά 200 χρόνια και θα συνεχίσουμε να βλέπουμε όλο και περισσότερα. Δεν νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι ήταν καθοδηγούμενοι από κάποια θεϊκή δύναμη, απλά έβλεπαν την πραγματική φύση του ανθρώπου και μπόρεσαν να δουν πολύ μπροστά από την εποχή τους.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 02 Νοέμ 2007 15:44

evmourelatos έγραψε: Όταν θα πάει το ψωμί 15 ευρώ το κιλό, ενώ το λάδι και το κρασί δεν θα έχουν ακριβύνει σχεδόν καθόλου, όπως ακριβώς τα προέβλεψε ο Ιωάννης 2000 έτη πριν, τότε έλα να μου μιλήσεις πάλι..
Aλλο πάλι και τούτο,
υπάρχει τέτοιο κείμενο στον Ιωάννη που λέει ότι το ψωμί θα πάει 15 ευρώ το κιλό ;

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 02 Νοέμ 2007 17:09

ένας χοίνιξ σίτου ένα δηνάριο.
Μπας και ήθελες να γράψει κιλό και ευρώ ο Ιωάννης το 70 μ.Χ. για να το καταλαβαίνεις εσύ??

Απάντηση