Παιδί ζητά λεφτά για ψωμί

Ότι δεν εντάσσεται σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες
Απάντηση
Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Παιδί ζητά λεφτά για ψωμί

Δημοσίευση από Master Yoda » 28 Οκτ 2007 01:28

Έχω βρεθεί σε μια καφετέρια στα Κάτω Πατήσια. Κάθομαι, μου 'ρχεται ο καφές και σε λίγο εμφανίζεται ένα παιδί (να αναφέρω προέλευση ή θα με πείτε ρατσιστή) με απλωμένο χέρι. Ζήταγε λεφτά για ψωμί. Η απάντηση μου ήταν κατηγορηματική. Να πάει να δουλέψει ο πατέρας σου. Αργότερα, έφτασε ο φίλος μου τον οποίο περίμενα. Ο πιτσιρικάς ξαναήρθε (και ξαναέφυγε άφραγκος).

Θα μου πει κάποιος, το παιδί σου έφταιγε;, ή και να έδινες 1 ευρώ θα χρεωκοπούσες;

Το θέμα μάγκες είναι ότι κάποιος κοπρίτης βγάζει τα παιδιά στη ζητιανιά τα παιδιά ώστε να έχει εύκολο και ουρανοκατέβατο εισόδημα. Έχω δει ανακοινώσεις ΜΚΟ οι οποίες συνιστούν στους πολίτες να μην δίνουν ούτε ένα λεπτό σε παιδιά.

Είναι εξωφρενική η όλη ιστορία. Το συγκεκριμένο παιδί (αλλά και κάθε παιδί) θα έπρεπε το πρωί να έχει πάει σχολείο, να γυρίσει σπίτι για φαγητό, ύπνο, διάβασμα, παιχνίδι κλπ κλπ
...fear is the path to the dark side of force...

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 28 Οκτ 2007 20:18

Υoda όπως κι εγώ πολλές φορες έτσι και εσύ αυτή την φορά έπραξες λάθος. Ψωμί δεν σου ζήτησε ο αδερφός σου?
Σήκω βγάλε 1 ευρώ ή 1,5 ευρώ και παρτου ψωμί ή ένα σουβλάκι και δώστου το. Τι θα σου πει, δεν το τρώω?
Οταν σου ζητάνε φαί να αγοράζεις και να δίνεις.
Ποτέ μην δίνεις λεφτά.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 28 Οκτ 2007 21:35

Κάποτε πριν χρόνια, έβγαινα από S/M με σακκούλες ψώνια.
Εξω ήταν μια ζητιάνα και ζητούσε λεφτά για να πάρει γάλα στα παιδιά της, που ήταν μαζί της και ήταν δεν ήταν 3 ετών.
Είχα αγοράσει γάλατα, οπότε βγάζω και της δίνω κάποια γαλατα ΝΟΥΝΟΥ.
Σιγά μην τα καταδέχθηκε. Ηθελε λεφτά.
Σε ενα παιδί όμως, που ζητιάνευε στον δρόμο και ήμασταν δίπλα από φούρνο, μόλις του είπα "έλα να σε πάρω κάτι να φας", ήρθε και τα ματάκια του έλαμπαν. (δάκρυσα τώρα που το έφερα στο μυαλό μου)
Ισως έλαμπαν, γιατί από τα λεφτά που θα μάζευε, θα έτρωγε μόνο κάποιος άλλος.

Βέβαια δεν είναι λύση, μιας και στην τελική πάλι κάποιοι το εκμεταλεύονται ότι και να κάνουμε εμείς. :cry:
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 28 Οκτ 2007 23:28

Όπως το λέει ο Κώστας είναι. Πάιζεται αν θα δεχτεί τη μη χρηματική βοήθεια. Αντικειμενικός σκοπός δεν είναι η εύρεση τροφής αλλά η είσπραξη για τον νταβατζή.
...fear is the path to the dark side of force...

Απάντηση