Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 85 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2005 05:10 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

Spacelord έγραψε:
καλοι ολοι αυτοι αλλα ρε παιδια μηπως ξεχασατε καποιον επισης μεγαλο για να μην πω τον μεγαλυτερο ισως.αλλα παντελως αγνωστο στους ποιο πολλους.τον μαθηματικο καραθοδωρη!στο κατω κατω της γραφης αυτος εξηγεισε στον einstein την θεωρια της σχετικοτητας ο οποιος δεν ειχε καν ιδεα!αλλοι τον προωθησαν και τον παρουσιασαν σαν τον εμπνευστη της θεωριας της σχετικοτητας.αν παρουμε υποψην την καταγωγη του einstein θα καταλαβουμε ποιο λομπι κρυβετε πισω απο αυτην την ιστορια!τελος παντων.

Αγαπητε φιλε ...αυτο που λες δεν ισχυει.Κανεις δεν εξηγησε στον Αινσταιν τη θεωρια της σχετικοτητος για ονομα του θεου.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να κρυβεται πισω απο ολα μια θεωρια συνομωσιας....απορω ομως απο που και γιατι βγαινουν τοσο βιαστικα συμπερασματα και παραποιουνται καποιες καταστασεις.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι ο Καραθεοδωρης οπως και αλλοι μεγαλοι μαθηματικοι βοηθησαν στην Μαθηματικη διατυπωση της Ειδικης Θεωριας της Σχετικοτητος, μιας και ειναι γνωστο οτι ο Θειος Αλβερτος δεν ειχε ολα τα απαραιτητα μαθηματικα εφοδια για να λυσει μονος του τις πολυπλοκες εξισωσεις.
Αυτο στις θετικες επιστημες συμβαινει συχνα ...και πολλες φορες οι εξισωσεις που περιγραφουν μια θεωρια που διατυπωθηκε για πρωτη φορα απο καποιον φυσικο φερουν το ονομα καποιου αλλου χωρις αυτο να σημαινει αμφισβητηση της πατροτητας της θεωριας.
Αυτα με απλα λογια και το σημειωνω χωρις να θελω να μειωσω ουτε στο ελαχιστο την προσφορα του μεγαλου αυτου αλλα και αγνωστου στο ευρυ κοινο Ελληνα μαθηματικου για να μην παρεξηγουμαι.

Φιλικα..
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2005 19:11 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

μου φενετε οτι κανεις λαθος.οταν ο κατα τα αλλα κακος μαθητης αινσταιν παρουσιασε την θεωρια της σχετικοτητας κανεις φυσικος δεν ειχε ιδεα!ουτε καν ο ιδιος ο αινσταιν δεν μπορουσε να καταλαβει την θεωρια που κατα τα φαινομενα ο ιδιος εμπνευστικε και ανακαλυψε!!για καλη του τυχη ομως ειχε κοντα του τον μαθηματικο Κ.Καραθοδωρη και τον παρακαλεσε να του εξηγησει την θεωρια γιατι ουτε ο ιδιος αλλα ουτε και κανεις αλλος φυσικος καταλαβανε!!ο ''εντιμος'' εβραιος αινσταιν σε επιστολη του προς τον καραθοδωρη εγραψε πως θα γωνατισει μπροστα του με σταυρωμενα χερια αν του εξηγησει την θεωρια της σχτικοτητας!!οποιος πηστευει οτι ο αινσταιν ειναι ο πατερας της θεωριας της σχετικιτητας καλα κανει και το πηστευει.εγω δεν το πηστευω.τοσα χρονια ειχα πεσει θυμα της προπαγανδας της νεας ταξης που ελεγε οτι ο αινσταιν ειναι ο πατερας της θεωριας της σχετικοτητας!οχι μονο εγω αλλα και πολλοι αλλοι.στα σχολια μαθεναμε για τον αινσταιν!!γιατι η νεα ταξη πραγματων αυτο ηθελε!να ξερουμε οτι ο εβραιος αινσταιν και οχι ο ελληνας καραθοδωρη ειναι ο πατερας της θεωριας της σχετικοτητας!!!ο πρωτος παντως που μιλησε για την θεωρια ηταν ο μεγαλος Αρειστοτελης συμφωνα με εναν παπυρο που βρηκε ενας αγγλος μαθηματικος καπου στην μεση ανατολη.δεν θυμαμε που!!νομιζω οτι ειναι γνωστο το γεγονος σε πολλους εδω μεσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2005 21:32 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

Λυπαμαι που επικρατει τετοια παραπληροφορηση η μηπως δεν προκειτε για παραπληροφορηση αλλα απλα για ανεπαρκεια γνωσεων πανω στην οποια βρισκουν εδαφος καποιοι και α αναπτυσσουν τελικα οτι τους κατεβει ...τεσπα δεν θα το συνεχισω κατα την λογικη του δεν θα κατσω να αποδειξω οτι δεν ειμαι λευκος ελεφας.Τα περι Αριστοτελη τα αφηνω ασχολιαστα...

Αυτο που με τρομοκρατει ομως ειναι προφανως οι ιδεες που κρυβονται πισω
απο απο τετοιες επικινδυνες ανακριβειες..

υγ.καλο θα ειναι για οποιον η οποια θελει να γνωρισει πραγματικα την συγχρονη φυσικη σε καποιο βαθμο βεβαια και δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις και το υποβαθρο που χρειαζεται , να αγορασει καποιο σωστο εκλαικευμενο βιβλιο (υπαρχουν τετοια μην περιμενετε να κανω διαφημηση εδω) που εξηγει οσο το δυνατον απλουστερα και σωστα πολλα απο τα θεματα που πραγματευεται η φυσικη χωρις να προσβαλει ηθικα και αισθητικα εμας - και πολυ περισσοτερο την επιστημη -που εχουμε φαει και καποια χρονακια στα θρανια ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2005 22:34 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

ενταξει ρε φιλε!!πηστευε οτι θελεις και ασε με να πηστευω οτι θελω!!οσο για τον παπυρο που βρεθηκε και συμφωνα με τους αγγλους επιστημονες ο μεγαλος Αριστοτελης ηταν ο πρωτος που διατυπωσε τον νομο της σχετικοτητας!!ειναι γεγονος αυτο και δεν μπορεις να το αμφισβητεις!ενα γεγονος που αν μη τι αλλο με κανει υπερηφανο που ειμαι ελληνας !!εσυ πηστευε οτι πατερας της θεωριας της σχετικοτητας ειναι ο εβραοις αινσταιν!ο κακος μαθητης αινσταιν!δικαιωμα σου.εληξε το θεμα φιλε μου.οκ??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2005 00:02 
Χωρίς σύνδεση
Ιδρυτικό Μέλος
Άβαταρ μέλους

Ρε παιδιά έλεος...ο Αριστοτέλης διατύπωσε τη θεωρία της σχετικότητας?Πού βρέθηκε αυτός ο πάπυρος, τι ακριβώς γράφει και πώς αποδίδεται στον Αριστοτέλη?Τι πηγές πληροφόρησης έχετε πια και τα ξέρετε όλα?Η CIA μπροστά σας είναι σχολιαρόπαιδα.
Όσο για το αν ο Αϊνστάιν ή ο Καραθεοδώρου διατύπωσαν τη θεωρία της σχετικότητας, μάλλον θα εμπιστευτώ την επίσημη Ιστορία και όχι δήθεν επιστολές με παρακαλητά και γονυκλισίες. Αλλά έχω μια απορία αν ο Καραθεοδώρου διατύπωσε τη θεωρία, τη στήριξε με τα μαθηματικά γιατί δεν έβγαζε ένα paper και περίμενε τον Αϊνστάιν να του την κλέψει?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2005 01:05 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

για τον παπυρο μπορεις να ψαξεις και να βρεις.δηλαδη τι καημο ειχαν οι αγγλοι επιστημονες με τον αριστοτελη και με μας τους ελληνες γενικοτερα για να πουν αυτο που βρηκαν!τοσο πολυ μας αγαπανε.απλα βρηκαν τον παπυρο καπου στην μεση ανατολη.δεν θυμαμαι που.οσο γιατι δεν βγηκε ο καραθοδωρη να πει οτι αυτος ανακαλυψε την θεωρια της σχρτικοτητας απο αυτα που ξερω ειναι οτι ηταν ενας ταπεινος και ησυχος ανθρωπακος που δεν ηθελε δημοσιοτητα!μετα απο λιγο καιρο που εγηνε γνωστο οτι ο αινσταιν διατυπωσε την θεωρια της σχετικοτητας ο ταπεινος καραθοδωρη πεθανε και ετσι το θεμα τελειωσε!ο αινσταιν χρειστηκε ως ο πατερας της θεωριας της σχετικοτητας.αυτην την ταπεινωτητα του καραθοδωρη εκμεταλευτηκαν ορισμενοι που για τους δικους τους λογους θελησαν να παρουσιασουν και να αναδειξουν τον εβραιο αινσταιν ως πατερα της θεωριας!ετσι ειναι!και κατι αλλο.οι απογονοι του καραθοδωρη και πολλοι αλλοι ανθρωποι στην κομοτηνη οπου ηταν η γενετηρα του καραθοδωρη ζητησαν απο την κυβερνηση του ισραηλ να τους επιστρεψει τις επιστολες που ειχε στηλει ο αινσταιν στον δασκαλο οπως τον αποκαλουσε καραθοδωρη.και οι οποιες φυλασονται στο μουσειο του ισραηλ.η κυβερνηση του ισραηλ αρνηθικε!!γιατι αραγε αρνηθικε?!μηπως επειδη αν τους τις δωσουνε θα αποκαληφθει ολη η αληθεια!μηπως ειναι αυτος ο λογος!δεν μπορω να σκεφτω αλλο λογο.ελπιζω καποια στιγμη να γινει κατι και να λαμψει η αληθεια.μεχρι τοτε θα περημενω και ας δεχωμαι επιθεση απο ολους οσους εχουν αντιθετη αποψη.καποια στιγμη θα δικαιωθω αλλα κυριως θα δικαιωθει ο μακαριτης!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2005 05:48 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

Spacelord έγραψε:
ενταξει ρε φιλε!!πηστευε οτι θελεις και ασε με να πηστευω οτι θελω!!οσο για τον παπυρο που βρεθηκε και συμφωνα με τους αγγλους επιστημονες ο μεγαλος Αριστοτελης ηταν ο πρωτος που διατυπωσε τον νομο της σχετικοτητας!!ειναι γεγονος αυτο και δεν μπορεις να το αμφισβητεις!ενα γεγονος που αν μη τι αλλο με κανει υπερηφανο που ειμαι ελληνας !!εσυ πηστευε οτι πατερας της θεωριας της σχετικοτητας ειναι ο εβραοις αινσταιν!ο κακος μαθητης αινσταιν!δικαιωμα σου.εληξε το θεμα φιλε μου.οκ??

Αχ... τι ηθελα ξυπνησα τοσο νωρις?:P

Αγαπητε μου φιλε ειμαι πολυ -πολυ υπερηφανος που ειμαι που Ελλην και δεν δεχομαι κουβεντα επ'αυτου. Αλλα δεν ειμαι καθολου υπερηφανος που σημερα υπαρχουν Ελληνες που εκφερουν αποψεις για πραγματα που δεν γνωριζουν...και μαλιστα αυτες οι αποψεις εκτος του οτι ειναι πληρως ανυποστατες αρχιζουν να γινονται και επικυνδινες.
Αυτα που λες αποτελουν δυστυχως μυθοπλασιες η στην καλυτερη περιπτωση παρερμηνιες (οπως η περιφημη επιστολη του Καραθεοθωρη στον Einstein).
Aν εδινες την πρεπουσα προσοχη στο πρωτο μου απαντητικο ποστ θα εβλεπες και την απαντηση ...Να σου την επαναλαβω πιο αναλυτικα λοιπον αυτην την φορα...οσο πιο απλα γινεται και μπορω...
Το να διατυπωσει καποιος μια θεωρια στη φυσικη με λογια και χωρις να αποδικνυει που βασιζεται κτλπ δεν λεει τιποτα πρεπει να "μετασφρασει" το ολο μοντελο σε μια "γλωσσα" κοινως σποδεκτη απο ολους ωστε μεσω αυτης να γινεται κατανοητη και στους υπολοιπους επιστημονες η λειτουργια αυτης της θεωριας και κυριως να αποδυκνειεται με βαση την "ψυχρη" λογικη και τους νομους που την διεπουν ...η γλωσσα αυτη ειναι τα μαθηματικα .
Πολλες φορες ενας θεωρητικος φυσικος (η και μηχανικος η οτιδηποτε αλλο) ΔΕΝ εχει τις απαραιτητες γνωσεις πανω στα ανωτερα μαθηματικα (πιστεψε με αυτο ειναι συχνο) ωστε να μπορεσει να διατυπωσει Μαθηματικως την θεωρια του . Στην προκειμενη περιπτωση λοιπον ο Καραθεοδωρης βοηθησε στην μαθηματικη διατυπωση της Ειδικης Θεωριας της Σχετικοτητος γενικευοντας τους Μετασχηματισμους Lorenz Minkowski
σαν μεγαλος μαθηματικος που ηταν .Να στο θεσω αλλιως ο Καραθεοδωρης ηταν καλυτερος μαθημετικος απο τον Αλβερτο και τον βοηθησε να λυσει οπως και ΑΛΛΟΙι πολλοι καποια απο τα προβληματα μαθηματικης φυσεως πανω στην ειδικη σχετικοτητα.Μεχρις ΕΚΕΙ... δεν σημαινει οτι πχ εσυ που εισαι καλυτερος Μαθηματικος απο εμενα και με βοηθησες να λυσω καποιο προβλημα που δεν καταλαβαινα (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ) οτι μπορεις να ισχυριστεις οτι η θεωρια (μου) σου ανηκει (πραγμα που ο Καραθεοδωρης δεν εκανε βεβαια)Τελος.
Αν καποτε ασχοληθεις με καποια επιστημη το πρωτο πραγμα που θα δεις ειναι οτι ειναι κτημα ΟΛΩΝ των ανθρωπων εχει συνεχεια και για την αναπτυξη της δεν θετονται γελοιοι περιορισμοι ρατσιστικου περιεχομενου.
Δεν ειμαι εγω αυτος που πιστευει σε λαθος πραγματα...εγω εχω φαει τη μιση και βαλε απο τη ζωη μου στα θρανια για να καταλαβω πεντε πραγματα και καποια στιγμη αν μπορεσω να βαλω και εγω με τη σειρα μου ενα λιθαρακι στο οικοδομημα αυτο που λεγεται επιστημη.
Αν εσυ θελεις να πιστευεις οτι ο Αριστοτελης διατυπωσε την σχετικοτητα μπορεις να το πιστευεις ...οπως μπορεις να πιστευεις σε οτιδηποτε σου προσφερουν καποιοι ως "αληθεια".
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι και εμεις οι υπολοιποι θα δεχθουμε αβασανιστα καθε μπουρδολογια που σερβιρεται με εθνικιστικο περιβλημα απο ασχετους εκμεταλευτες(δεν εννοω εσενα) και επαγγελματιες ψευτες οπως καποιος γνωστος κυριος που πουλαει τα διαφορα βιβλια του και περιφερομενος απο καναλι σε καναλι.
Ελεος πια...
Το θεμα εληξε για μενα φιλε μου και θελω να ξερεις οτι δεν θελω να νομιζεις οτι εχω κατι εναντον σου η κατι τετοιο ...αυτο που θελω ειναι (μιας και σε "κοβω" για νεο παιδι) να αναπτυξεις κριτικο πνευμα εσυ και πολλοι αλλοι νεοι μας βασιζομενοι στις λογικες αρχες που βασιζεται η επιστημη ,ετσι ωστε να μπορεσετε πραγματικα να κανετε την Ελλαδα υπερηφανη.Μαθετε ,ερευνατε αλλα μην σας πιανουν "κωτσους" επιτηδειοι...ο καλυτερος τροπος για να τους αντιμετωπισεις ειναι η γνωση...Αρχισε απο σημερα λοιπον ...ΔΙΑΒΑΣΕ τι λεει η σχετικοτητα και μετα εδω ειμαστε φιλε μου να τα ξαναπουμε.
:wink:

Φιλικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2005 00:07 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

Σεβωμαι τις αποψεις σου και απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι ασχετος.εχεις γνωση.αλλα εχω μαθει να μην πηστευω τιποτα αν δεν δω αποδηξεις η στην τελικη να εχω στα χερια μου κατι χειροπιαστο ετσι ωστε να μπορω να βγαλω καποια ασφαλη συμερασματα!απο μικρος στο σχολειο εμαθα οτι ο αινσταιν διατυπωσε την θεωρια της σχετικοτητας.μεγαλονωντας ομως καταλαβα οτι σε πολλα θεματα υπαρχει παραπληροφορηση και προπαγανδα κατα των ελληνικων ιδεωδων!!οταν καποια στιγμη εμαθα την ιστορια του καραθοδωρη και διαβασα οτι ειχε συμβει τοτε ειπα οτι τοσα χρονια ειχα πεσει θυμα της προπαγανδας της νεας ταξης πραγματων που ανεβαζει και κανει διασημους οσους εχουν εβραικη καταγωγη και καταπολεμα οτιδηποτε ελληνικο!θεωρησα οτι η υποθεση καραθοδωρη ηταν ενα ακομα τετοιο γργονος!τι να σου πω φιλε μου!ισως τελικα εχω αδικο!επιτελους η κυβερνηση του ισραηλ πρεπει να δωσει στους συγγενεις του καραθοδωρη τις επιστολες του αινσταιν προς τον μεγαλο ελληνα μαθηματικο!τοτε μονο ισως ξεκαθαρισει το θεμα.γιατι δεν τις δινει?εστω σε φωτοτυπιες!τι φοβαται η κυβερνηση του ισραηλ?τι κρυβετε αραγε?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2005 05:09 
Χωρίς σύνδεση
Έμπειρος Συζητητής
Άβαταρ μέλους

Σε ευχαριστω κατ' αρχας για τον σεβασμο που δειχνεις για τις αποψεις μου ,χαιρομαι ιδιαιτερα γιατι τελικα βλεπω οτι δεν πηγει χαμενος ο κοπος μου στο να εξηγησω με απλα λογια σε καποιον μερικα αυτονοητα για καποιους πραγματα,αλλα οχι τοσο αυτονοητα για καποιους αλλους που δεν εχουν εντρυφησει σε παρομοια θεματα.
Ετσι καναμε μια καλη αρχη -ελπιζω - για μια γονιμη κουβεντα πανω στην Θεωρια της Σχετικοτητος (Ειδικης και Γενικης) και τον ρολο καποιων προσωπικοτητων στην αναπτυξη της ,μακρια απο μπουρδολογιες οσο το δυνατον γινεται...για αυτο τον λογο και συνεχιζω το θεμα ,μιας και ο Administrator του φορουμ πολυ σωστα το μετετρεψε σε νεο τοπικ.

Στο σημειο αυτο να παρατηρησω οτι δεν διεκδικω καθ'οιονδηποτε τροπο το αλλαθητο...κοινως αν κανω καποιο λαθος μπορειτε να με "κραξετε" και να με διορθωσετε, με κοσμιο ομως παντοτε τροπο. :D
....
Ας αρχισω λοιπον με ορισμενες μου παρατηρησεις :
θα σου αποδειξω γιατι πολυ απλα εχεις πεσει θυμα μαλλον παραπληροφορησης...και μαλιστα επικυνδυνης.

Ο Κ. Καραθεοδωρης δεν ηταν και τοσο αγνωστος στην εποχη του ,απλα οπως ΟΛΑ τα τεκνα της Ελλαδος απεκτησε πολυ μεγαλυτερη υποστηριξη εκτος Ελλαδος παρα στην ιδια του την πατριδα..οπως δεκαδες αλλοι Ελληνες επιστημονες (των θετικων επιστημων) σε αντιθεση με ποιητες ,ιστορικους ,αρχαιολογους που εν πολλοις εχουν την(σχετικη) υποστηριξη του Ελληνικου Κρατους (οπως θα επρεπε εξαλλου).Αυτο ομως ειναι θεμα για το οποιο σκεφτομαι να ανοιξω καποιο ξεχωριστω τοπικ
.
Λοιπον ο Καραθεοδωρης δεν πεθανε οπως λες λιγο μετα την πρωτη και οχι ολοκληρωμενη Δημοσιευση της Ειδικης Θεωριας της Σχετικοτητος (1905)...Πεθανε το 1950 ,πληρης ημερων και με μια λαμπρη Ακαδημαικη καρριερα ...(ο Αλβερτος νομιζω εφυγε στα 1955 αν θυμαμαι καλα)
Το βιογραφικο του με λιγα λογια...
Γεννηθηκε το 1873 στο Βερολινο,οι γονεις του καταγονταν απο την Κωνσταντινουπολη .
Σπουδασε μηχανικος στο Βελγιο αλλα η μεγαλη του αγαπη για τα μαθηματικα δεν τον αφησε να επαναπαυτει μονο σε αυτες τις σπουδες,
Μετα απο συμπηρωματικες σπουδες στο Βερολινο..εχουμε :
Το 1908 γινεται καθηγητης στο πανεπιστημιο της Βονης.
Το 1909 καθηγητης στο πανεπιστημιο του Ανοβερου.
Το 1910 καθηγητης στο πολυτεχνειο του Μπρεσλαου.
Το 1913 στο Πανεπιστημιο του Γκετινγκεν ως τακτικος καθηγητης.

Το 1918 γινεται καθηγητης στο Πανεπιστημιο Βερολινου στην εδρα των Μαθηματικων.

Το 1922-1924 διδασκει στο Πανεπιστημιο των Αθηνων οπου... ακουσον -σκουσον... αντιμετωπιζεται με εχθροτητα απο τους τοτε καθηγητες (προφανως φοβηθηκαν για την θεσουλα τους και το "αλλαθητο" τους) και φευγει σχεδον αηδιασμενος το 1924 για το Μοναχο οπου διδασκει μεχρι το 1938 οποτε και συνταξιοδοτειται.

Οπως βλεπεις ουτε πεθανε νωρις, ουτε "απομονωμενος" ηταν... αν η Πατριδα του τον βοηθουσε θα μπορουσε να διεκδικησει πολυ περισσοτερα στον παγκοσμιο χωρο.Δεν βλεπω καμμια Εβραικη συνωμοσια η κατι παρομοιο, αλλα την γνωστη Νεοελληνικη βλακεια και μιζερια.Και κατι αλλο, ακομα και σημερα εχουμε παρομοια φαινομενα ,οσοι γνωριζουν καταλαβαινουν...πολλοι συγχρονοι Ελληνες Επιστημονες διαπρεπουν σε "σιωνιστικα" πανεπιστημια του εξωτερικου ενω εδω αντιμετωπιζονται με χλευασμο.Λοιπον ας μη τα ριχνουμε ολα σε φανταστικους η μη εχθρους κσι ας κοιταξουμε τα δικα μας...τα χαλια.
...

Επισης θα πρεπει να ξερεις οτι ενας Επιστημων ζει για την ημερα που θα δημοσιοποιησει η σε καποιο περιοδικο η σε καποιο συνεδριο τα αποτελεσματα μιας ανακαλυψης η μιας θεωριας ...οπως σου ειπε και ο feanor αν ειχε ανακαλυψει την Ειδικη Σχετικοτητα αυτος δεν θα τον εμποδιζε τιποτα να προχωρησει πρωτος αυτος στην δημοσιευση της .Ηταν στο κεντρο των εξελιξεων...κανεις δεν μπορουσε να τον σταματησει.
Την συνεισφορα του πανω στην Μαθηματικη Διατυπωση της Ειδικης Θεωριας της Σχετικοτητος την ανελυσα σε προηγουμενο ποστ μου.
Επισης ειναι αληθεια οτι ο Αλβερτος τον εκτιμουσε παρα πολυ και τον θεωρουσε Δασκαλο του στα μαθηματικα ..εξ'ου και οι επιστολες...οι οποιες προφανως υπαρχουν μαζι με ολη την διαασωθεισα αλληλογραφια του Αλβερτου (ασχολουνται επιστημονες με την ανακαλυψη και ερμηνεια τους για να γινουν ευρυτερα γνωστα τα παντα γυρω απο την προσωπικοτητα του μεγαλου επιστημονα) που ειχε το κακο ελλαττωμα να πετα τις σημειωσεις του παντου...να λυνει εξισωσεις πανω σε χαρτοπετσετες και γενικα να ειναι λιγακι απροσεχτος.Οσες σημειωσεις και επιστολες υπαρχουν εχουν δωθει στην δημοσιοτητα φιλε και μελετουνται...τωρα αν καποιοι ηλιθιοι (δεν γνωριζω αν συμβαινει κατι τετοιο αληθινα)εδω στη Ελλαδα απαιτουν!!? να δωθουν η δεν ξερω εγω τι αλλο απο το ισραηλ οι επιστολες σ αυτους...ε καλα κανει το κρατος αυτο και δεν τις δινει ...αποτελουν κληρονομια και οποιος θελει μπορει να παει να τα δει εκει.Τα υπολοιπα ειναι μαλλον μπαρουφες....

...
τωρα θα μου πεις γιατι για να βρεις το ονομα Καραθεοδωρης πρεπει να το ψαξεις λιγο ενω ας πουμε με την... μια πεφτεις πανω στους Lorentz κτλπ...η απαντηση ειναι οτι οι επιστημονες γνωριζουν την προσφορα του ..το να γινει καποιος μαθηματικος -φυσικος πρωτη "φιρμα" και πασιγνωστος και απο κοινους θνητους προυποθετει και μεγαλη υποστηριξη απο το ιδιο το κρατος με διεθνεις υποτροφιες με το ονομα του ,ερευνητικα ιδρυματα με το ονομα του και ΠΟΟΟΛΛΑ αλλα ...ειδες κατι παρομοιο εδω στην Ελλαδα ??
Επισης να σου πω οτι συνηθως οι Μαθηματικοι δεν γνωριζουν τοσο μεγαλη δοξα οσο οι φυσικοι κτλπ...,τα μαθηματικα ειναι πολυ αφηρημενα και ακομα και κυριως τα Εφαρμοσμενα ειναι λιγακι δυκολοχωνευτα:P .

Πηρες λοπιον απαντηση και στο γιατιι δεν ειναι τοσο γνωστος.
....
Σε καποιο σημειο εκφερεσε μαλλον μειωτικα για τον Αλβερτο θεωρωντας τον λιγο πολυ 'καθυστερημενο" ...ουτε αυτο ισχυει φυσικα..
Ο Αινσταιν κατα κυριο λογο δεν τα πηγαινε καθολου καλα με το 'στρατιωτικων' προδιαγραφων Γερμανικο Εκπαιδευτικο Συστημα (πανω στο οποιο ειιναι βασισμενο απο τον καιρο του Οθωνα και το Ελληνικο) το οποιο δε επετρεπε και τοσο πολυ στους φοιτητες να χρησημοποιουν την φαντασια τους.
Ηταν και λιγακι "τσαπατσουλης' (μεχρι την πεμπτη δημοτικου ξερεις τι ξυλο ειχα φαει και εγω γιατι ημουν "τσαπατσουλης" και συμφωνα με τους δασκαλους μου θα αποτυχαινα γιατι ειχα ασχημο γραφικο χραρακτηρα...
:D τελικα τα ..καταφερα) και του "βγηκε' το ονομα.
Δεν ηταν χαζος ουτε κακος μαθητης ...Ιδιοφυης ηταν αλλα για να αποδωσει χρειαζοταν πιο ελευθερο περιβαλλον.
Γι' αυτο σας παρακαλω ας μην συγκρινουμαι αβασανιστα μεγαλους Δσκαλους αποκαλωντας τους απαξιωτικα.

.......

Στα περι Αριστοτελη...που δεν εντεχουν και σοβαρη κριτικη...
με ποια μαθηματικα εφοδια περιεργαψε την σχετικοτητα ο Αριστοτελης ? τα ανωτερα μαθηματικα που απαιτουνται γιαυτο ανακαλυφθηκαν 18 αιωνες αργοτερα και βαλε...
οπως πολυ σωστα παρατηρησε και ο feanor "Ρε παιδιά έλεος...ο Αριστοτέλης διατύπωσε τη θεωρία της σχετικότητας?Πού βρέθηκε αυτός ο πάπυρος, τι ακριβώς γράφει και πώς αποδίδεται στον Αριστοτέλη?Τι πηγές πληροφόρησης έχετε πια?''
να συμπληρωσω ακομα..
εναι δυνατον ολες οι υπολοιπες θεωριες και πιστευω του Μεγαλου Ελληνα να ειναι τοσο διαφορετικες και τοσο μακρια απο την θεωρια της Σχετικοτητος που ο ιδιος "ανακαλυψε"?
Ποια "σχετικοτητα" διατυπωσε? την Ειδικη η την Γενικη μορφη της θεωριας?
Πως εφτασε μεχρι εκει? η επιστημη εχει συνεχεια ...ο Αλβερτος βασιστηκε και αυτος πανω σε ιδεες που ειχαν ωριμασειι απο αλλους...και παλι η θεωρια του ηταν 50 χρονια μπροστα απο την εποχη που διατυπωθηκε.
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ πανω στις οποιες βσιστηκε ο Αριστοτελης ? Μην μου πειτε εδω οτι διατυπωσε κατι τελειως γενικο ,..γιατι εδω μιλαμε για φυσικη και χρειαζονται αποδειξεις για ολα.
Ποιοι ειναι οι Αγγλοι που εκανα την ανακαλυψη που βρισκεται η περγαμηνη -παπυρος μαλλον αποκλειτετει να ηταν εχει πολυ μικροτςερη διαρκεια ζωης αυτοτο υλικο- γιατι στη μεση ανατολη??
Σε ποιο μουσειο βρισκεται τωρα?

...

τα ερωτηματα δεν εχουν τελειωμο και φοβαμαι οτι δεν θα εχουν και απαντηση...

Να επλιζω σε αυτην?
:D

ΥΓ. Ζητω συγγνωμη για το μακροσκελες...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2005 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Πλήρες Μέλος
Άβαταρ μέλους

ISBN 960-7007-84-0
Η ζωή και το έργο του Κ.Καραθεοδωρή.
εκδόσεις Αίθρα - Ευάγγελου Σπανδάγου.

Το παραπάνω βιβλίο εξηγεί τα περι Καραθεοδωρη.
Μία καλή ανάγνωσή του θα μας περιηγήσει σε πολές
εκλαικευμένες θεωρείες φυσικης μαθηματικων και
περί καμπυλων του Παρθενώνα.

Όταν η Ακαδημία Αθηνών βράβευσε τον Σπανδάγο
για αυτή του την έκδοση, το 2000 αν θυμάμαι καλά,
παρεβρέθηκα στην αίθουσα για να τιμήσω τον προσωπικό μου
φίλο κυρ Βαγγέλη Σπανδάγο.
Εκεί ήταν και η κόρη του Καραθεοδωρή η οποία είπε και λίγα λόγια
επι του θέματος. Ανέφερε μάλιστα ότι όλα αυτά περί συνομοσιών
καταρίπτονται με τον εξής απλό συλλογισμό.
Ο Αινστάιν καί ο Καραθεοδωρη είχαν φιλικές σχέσεις και
αντάλασαν επιστολές και απόψεις μέχρι και το τέλος της ζωής
του Καραθεοδωρή. Αν είχε οικιοποιηθεί οτιδήποτε ο Αινστάιν
απο τον ΚΘ τότε απλά θα είχαν διακοπεί οι σχέσεις τους πράγμα που
ουδέποτε εσυνέβη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 85 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Στηρίξτε το e-telescope.gr

POWERED_BY

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com