ΠΛΑΝΗΤΗΣ Χ

Θέματα σχετικά με γενική αστρονομία, το σύμπαν, πλανήτες, διαστημικές αποστολές και την εξερεύνηση του διαστήματος
Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Ο πλανήτης Χ

Δημοσίευσηαπό Demon » 30 Απρ 2004 19:17

Νομίζω ότι πρόσφατα υπήρξαν κάποιες ανακοινώσεις που δε συμφωνούν με αυτά που γράφει το άρθρο και που λένε ότι ίσως ανακαλύφθηκε ο 10ος πλανήτης. Θα προσπαθήσω να βρω τις ανακοινώσεις και να μεταφέρω στοιχεία.

Ο πλανήτης Χ

Sponsor

Sponsor

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Demon » 05 Μάιος 2004 10:58

Σχετικό link για την ανακάλυψη νέου πλανήτη:
http://science.nasa.gov/headlines/y2002/07oct_newworld.htm?list84638

Άβαταρ μέλους
Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κώστας Δελήμπασης » 06 Μάιος 2004 00:58

Το άρθρο για τον Πλανήτη Χ έχει δημοσιευθεί από τα μέσα Απριλίου:

Ο Πλανήτης Χ: Η Αναζήτηση του 10ου πλανήτη

Ορισμένοι υποστηρίζουν πως η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται ποτέ. Παρόλα αυτά, από το 1846 και την ανακάλυψη του Ποσειδώνα μετά από υπολογισμούς του Le Verrier, που χαιρετίστηκε ως θρίαμβος της ουράνιας μηχανικής, πολλοί αστρονόμοι ονειρεύτηκαν να επαναλάβουν το ίδιο εγχείρημα.

Κάποιοι προσπάθησαν να αποκαλύψουν ένα ουράνιο σώμα πλησιέστερα απ' ό,τι απέχει ο Αρης από τον Ήλιο. 'Αλλοι πάλι αποπειράθηκαν να αποδείξουν την ύπαρξη ενός μεγάλου πλανήτη στα όρια του ηλιακού συστήματος. Για να προβλέψει την ύπαρξη και τη θέση του Ποσειδώνα, ο Le Verrier βυθίστηκε στη μελέτη των ανεξήγητων διαταραχών, που μετέβαλλαν την κίνηση του Ουρανού. Αφού ανακαλύφθηκε ο νέος πλανήτης και προσδιορίστηκε η τροχιά του, φάνηκε πως όχι μόνο δεν μπορούσε να εξηγήσει από μόνος του το σύνολο των διαταραχών της κίνησης του Ουρανού, αλλά και ότι η δική του κίνηση δεν βρισκόταν σε απόλυτη συμφωνία με τις προβλέψεις της νευτώνειας μηχανικής. Όλα αυτά παρακίνησαν ορισμένους αστρονόμους να εξετάσουν την ύπαρξη ενός πλανήτη ακόμη πιο μακριά.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό nikos_ft » 11 Ιουν 2004 22:58

Εαν διαβάσεις προσεκτικα το άρθρο θα καταλάβεις ότι δεν είναι πλανήτης αυτό που αναλύφθηκε. Αναφέρω το τελευτέο σχόλιο του άρθρου.
For now, the solar system has 9 planets. Quaoar is not the 10th. It is, nevertheless, an impressive and intriguing new world

Λες και γράφτηκε για αυτό τo forum!

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Spacelord » 22 Ιουν 2004 18:42

Καλησπέρα παιδιά.Τώρα τελευταία άκουσα για εναν μυστηριόδη δέκατο πλανήτη στο ηλιακό μας σύστημα.Διάβασα για κάποια παράξενα φωτεινά οντά που προέρχωνται απο εκει και έχουν σχέση με την δημιουργία και την εξέλιξη του ανθρώπινου γένους!!Επίσης για την σχέση τους με τον αρχαίο πολιτίσμο των σουμέριων αλλα και των αρχαίων ελλήνων και τους "Ε"!!Αυτος ο πλανήτης χ 'ακουσα οτι θα έρθει σε επαφή με την γη το 2012!τέλος πάντων.Υπάρχει κανείς που να ξέρει κάποια πράγματα σχετικά με αυτό το θέμα ώστε να μάθω και εγώ???
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Μάχος » 24 Ιουν 2004 14:09

Καλώς τον, ρίξε μια ματιά και στο άρθρο, μπορεί να σου δώσει πιο έγκυρες πληροφορίες για το 10ο πλανήτη από αυτά που διάβασες.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Spacelord » 24 Ιουν 2004 20:11

ΦΙΛΕ ΜΑΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!!ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η΄ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!ΑΝ ΛΑΒΩ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΗΝ ΕΝΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΔΙΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΑΡΘΡΑ ΠΕΡΙ ΑΣΤΡΙΚΩΝ ΠΥΛΩΝ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ.ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΝΟΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΣ.ΛΕΓΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΜΑΣ ΕΣΤΗΛΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΟΥΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΜΗΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΟΥΒΑΛΑΓΕ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.ΑΡΧΙΚΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΙΚΡΟΩΡΓΑΝΙΣΜΟΙ,ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΛΕΓΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΙΕΘΕΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΑΚΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΗ ΕΦΙΚΤΗ!!ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ.ΜΑΣ ΕΠΛΑΣΑΝ ΚΑΤ'ΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥΣ!!ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΟΙ ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ ΠΗΣΤΕΥΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ''ΦΩΤΕΙΝΑ ΟΝΤΑ'' ΟΠΩΣ ΛΕΓΑΝΕ.ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΘΕΟΙ.ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΞΙΣΤΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΗΛ.ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ,ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ,ΤΕΥΧΟΣ 112,ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2003.ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΟΥ ΙΡΑΚ.ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΗΘΕΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΗΠΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΜΕ ΜΑΣ ΡΗΧΝΟΥΝ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΛΑ.ΟΛΑ ΓΗΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΗΒΟΗΤΗ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΥΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΛΕΓΕΤΕ ΟΤΙ ΗΡΘΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΟΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΥΣΤΙΡΙΩΔΗ ΠΛΑΝΗΤΗ Χ!! ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΒΡΗΣΚΕΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΓΔΑΤΗ.Ο ΣΑΝΤΑΜ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΙ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΠΥΛΗΣ,ΒΑΒΥΛΟΝΑΣ,ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΟΝΤΑ Κ.Τ.Λ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΥΣΑΞΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΩΤΟΣΟΥΝ.ΚΑΙ Η ΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ.ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΩΤΟΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗ ΓΗ!!

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Alex » 24 Ιουν 2004 20:46

Αγαπητέ Spacelord μήπως θα ήταν καλό να ξανατσεκάρεις τις πηγές σου, πιθανώς διασταυρώνοντας τα λεγόμενα τους. Πάντως, αν μου επιτρέπεις, ώς μάλλον μεγαλύτερος στην ηλικία, θα ήθελα να σε συμβουλεύσω να μήν πιστεύεις τόσο εύκολα και αβασάνιστα όσα διαβάζεις σε περιοδικά όπως το Τρίτο Μάτι που αναφέρεις και τα αντίστοιχα βιβλία.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Spacelord » 24 Ιουν 2004 21:15

ΦΙΛΕ ALEX ΔΕΧΩΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΗΣΤΟ.ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΗΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΧΩΜΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.ΑΛΩΣΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΠΙΟΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΝΑ ΠΕΡΙΠΛΑΝΙΕΤΕ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.ΠΟΛΛΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΛΕΝΕ ΤΡΕΛΟ,ΑΛΛΟΙ ΑΝΙΣΟΡΡΩΠΟ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΗΞΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ!!!!

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Demon » 28 Ιουν 2004 23:49

Spacelord, τί είναι η αστρική πύλη, μήπως θα μπορούσες να γράψις κάτι παραπάνω γι αυτά που λες για το Σαντάμ?

Επιστροφή σε “ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες