Το φαινόμενο Λιακόπουλος!

Αναζητώντας απαντήσεις
SensitiveKiller
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευσηαπό SensitiveKiller » 22 Ιουν 2005 13:28

Θα είμαι λακωνικός (αν και δεν το συνηθίζω)
Οι περισσότεροι θα γνωρίζεται τον "βιβλιοπώλη" που κυκλοφορεί στα τηλεοπτικά κανάλια και προωθεί τα βιβλία του.
Ενδιαφέρομαι για την γνώμη που έχετε όσο αφορά τις πληροφορίες που παρέχει (χαρακτηρίζει την εκπομπή του ενημερωτική).
Είναι πρόφαση (ή επίφαση αν θέλετε) για να πουλήσει τα βιβλία του;
Έχετε γνώση των βιβλίων του;

Sponsor

Sponsor

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Alex » 23 Ιουν 2005 12:49

Αγαπητέ SensitiveKiller, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Νομίζω πώς αντί να ασχολούμαστε προσωπικά με τον κο Λιακόπουλο, ίσως θα ήταν προτιμότερο και πιο εποικοδομητικό να ασχοληθούμε με επιμέρους θέματα και να συζητήσουμε ισχυρισμούς διαφόρων όσων τα πραγματεύονται.

Άβαταρ μέλους
Sorix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Sorix » 23 Ιουν 2005 13:11

Ναι , και μένα δεν μαρέσει το θέμα
Λες και μετεχουμε σε διαφημηστικό γκάλοπ .....

Άβαταρ μέλους
vagman
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό vagman » 23 Ιουν 2005 23:35

Φίλε SensitiveKiller
Όπως ανέφερες περί φαινομένου πρόκειται.Πολλές φορές όμως τα φαινόμενα απατούν. Λοιπόν...αυτό κάνει και αυτός.-
Για μας είναι ο δρόμος,η θάλασσα,τα δάση,τα βουνά.Είμαστε οδοιπόροι και όλο προχωράμε. Σπίτια και τζάκια για άλλους είναι.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό PUCK » 24 Ιουν 2005 10:45

Καλήμερα σε όλους.

Έτυχε να πέσει στα χέρια μου, από φίλο που τ' αγόρασε, ένα πακέτο βιβλίων απ' αυτά που έδινε με το "Ο καιρός γερ εγγύς" (το 1ο). Η γνώμη μου γι αυτόν είναι ίδια μ' εκείνη που έχω για πολλούς του συγκεκριμένου συναφιού (βλέπε Κεραμυδάς κλπ). Από γραφικοί εώς επικίνδυνοι.

Πολλές, για να μην πω όλες, οι πληροφορίες που παρέχονται είναι αποκυήματα της φαντασίας τους που σκοπό έχουν την αφαίμαξη της τσέπης μας. Έχουν βρει δύο κουμπιά που ονομάζονται "Ελληνισμός" και "Aγνωστο" και τους έχουν αλλάξει τα φώτα.

Το επικίνδυνο, κατ' εμέ, της υπόθεσης έχει να κάνει με κυρίως με τον εφησυχασμό που περνούν, για το ότι κάποιοι άλλοι θα μας σώσουν (Ρώσοι, ομάδα-Ε) και τον συνδιασμό του με το γνωστό φαινόμενο του ωχαδερφισμού.

"Έλα μωρέ, θα καθαρίσουν οι άλλοι". Όχι μάγκα μου. Αν τελικά κινδυνεύεις από κάτι, το μόνο που σε σώζει είναι το ξερό σου το κεφάλι κι όχι κάποιοι γήινοι ή εξωγήινοι που, στην τελική, σου χρωστάνε κάτι;

Το μόνο θετικό που βρίσκω, κι αυτό όχι για όλους, και το έχω ξαναπεί σε παλαιότερο μήνυμα, είναι ότι μέσα από τέτοια βιβλία, ίσως, κάποιος έρθει πιο κοντά στο μεγαλείο της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας.

Αρκεί να το μελετήσει μόνος του και να μην καταπίνει αμάσητες τις "εξηγήσεις" των Ελλαδέμπορων περί Σείριου, Ανδρομέδας, γεννετικών πειραμάτων κλπ.

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό tomas » 24 Ιουν 2005 12:18

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ PUCK. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΣΥΓΧΥΣΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΡΙΚΥΜΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΤΩΡΙΝΑ ΤΟΥ 20ου αι. ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΕΨΙΛΟΝ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΑΨΗΦΙΣΤΑ.

Άβαταρ μέλους
idiotis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό idiotis » 03 Ιούλ 2005 14:12

ο Λιακόπουλος είναι γραφικός για τους ανθρώπους με στοιχειώδη αντίληψη, αλλά μόνο επικίνδυνος για τους αφελείς.
(ποιος άλλος είναι από τον Σείριο;)

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 05 Ιούλ 2005 10:41

Συμφωνώ με τον Alex, δέν αξίζει να ασχολούμαστε με έναν άνθρωπο εκδότης είναι, εντυπώσεις θέλει να δημιουργήσει και παρουσιάζει τα βιβλία με τρόπο που θα τον πιστέψει ο κόσμος και θα τα κονομήσει. Απο κεί και πέρα όποιος αγοράσει τα βιβλία και τα διαβάσει κρίνει απο μόνος του. Όλα όσα λέει είναι ενδείξεις και υποθέσεις τίποτα περισσότερο

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Astral » 05 Ιούλ 2005 17:39

Τώρα έχει βγάλει και χρυσά :lol: μέανδρους, δελφικά Ε, τσεκούρια κ.α. :shock: Είναι Ιστοριομπακάλικο
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό phantom » 04 Μαρ 2006 01:13

Ενταξει δε λεω ειναι φωνακλας και ψιλοφασίστας και ενδιαφέραι κυρίως να πουλησει βιβλία. Αλλα που και που λεει και αληθειες.
Αναζητητής της Αλήθειας

Επιστροφή σε “ΜΥΣΤΗΡΙΟ & ΠΑΡΑΞΕΝΟ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες