Ενεργειακή επιθεώρηση για ενοικίαση επαγγελματικού εργαστηρί

Ερωτήματα και συζητήσεις που αφορούν ενεργειακές επιθεωρήσεις, τον ΚΕΝΑΚ, παραγωγή και εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ Κ
Νέο Μέλος

Ενεργειακή επιθεώρηση για ενοικίαση επαγγελματικού εργαστηρί

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ Κ » 07 Φεβ 2013 15:02

Θέλω να νοικιάσω ένα χώρο για να εγκαταστήσω επαγγελματικό εργαστήριο ζαχαροπλαστικής. Ο χώρος που βρήκα είναι ενιαίος με εμβαδό 120 τετραγωνικά. Για να κάνω νόμιμα την ενοικίαση πρέπει να γίνει ενεργειακή επιθεώρηση;

Άβαταρ μέλους
ENG
Νέο Μέλος

Re: Ενεργειακή επιθεώρηση για ενοικίαση επαγγελματικού εργασ

Δημοσίευση από ENG » 11 Φεβ 2013 10:44

Επειδή υπάρχουν ασάφειες στη νομοθεσία καλό θα ήταν να γίνει η ενεργειακή επιθεώρηση, έτσι κι αλλιώς επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα για περισσότερες πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
CIVIL80
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από CIVIL80 » 11 Φεβ 2013 14:11

Σύμφωνα με τις συχνές ερωτήσεις που έχει δημοσιεύσει το ΥΠΕΚΑ, εδώ : http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?file ... uage=el-GR , στην ερώτηση 5 "Ποια κτίρια εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ;" η απάντηση είναι :
Δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ για τις εξής περιπτώσεις:
- για κτίριο (ενιαίο ή τμήμα του) με συνολική επιφάνεια μικρότερη ή ίση των 50τμ (πχ ένα διαμέρισμα με
επιφάνεια μικρότερη ή ίση των 50τμ)
- για κτίρια με χρήσεις: βιομηχανίας, βιοτεχνίας, εργαστηρίου, αποθήκης, στάθμευσης αυτοκινήτων, πρατήρια
υγρών καυσίμων.
We're here on Earth to help others. What on Earth are others here for i don't know...

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 11 Φεβ 2013 19:42

ENG έγραψε:Επειδή υπάρχουν ασάφειες στη νομοθεσία καλό θα ήταν να γίνει η ενεργειακή επιθεώρηση, έτσι κι αλλιώς επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα για περισσότερες πληροφορίες.
Συγνώμη, αλλά τι παραπάνω πληροφορίες, και σε ΠΜ παρακαλώ, μπορεί να πει ο ΝΙΚΟΣ Κ για να απαντηθεί όσον αφορά το αν θέλει ή δεν θέλει ενεργειακή επιθεώρηση;
Το εργαστήριο δεν απαιτεί ΠΕΑ. Αν όμως γίνεται ταυτόχρονα λιανική πώληση, ναι απαιτεί ΠΕΑ.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ Κ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ Κ » 11 Φεβ 2013 23:54

Σας ευχαριστώ, με καλύψατε. Σε 1η φάση δε σκοπεύω να κάω λιανική, τουλάχιστο όχι από το συγκεκριμένο χώρο, άρα δε χρειάζεται ενεργειακή επιθεώρηση.

Απάντηση