Το "προσκύνημα" των ηγετών μας.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 19 Σεπ 2007 21:52

Με μεγάλη μου απογοήτευση παρακολουθούσα τις συγκεντρώσεις των πολιτκών αρχηγών τις τελευταίες μέρες.Χιλιάδες κόσμος και κυρίως νέα παιδιά
υψώναν τις σημαίες της πολιτικής τους παράταξης(ιδιαίτερα στα δύο μεγάλα κόματα) με πάθος και ζητοκραύγαζαν,προσκυνούσαν,άναβαν καπνογόνα,παραληρούσαν... Και όλα αυτά γιατί; για να δοξάσουν ποιον; το μεγάλο μεσσία Καραμανλή ή Παπανδρέου :lol: ;
Επίσης με μεγάλη μου λύπη όταν ξεκινούσα κουβέντα με παρέες για ποιο λόγο να δημιουργείται αυτό το πανηγύρι οι απαντήσεις ήταν ηλίθιες."Αφού είναι ηγέτης ο άνθρωπος", "ΝΔ for ever", "Αφού όλη η Ελλάδα είναι μπλε πως να το κάνουμε", "γ...με και δέρνουμε για αυτό τα κάνουμε" και διάφορα άλλα...
Όταν επίσης ρωτούσα ίδιας ηλικίας με μένα άτομα για ποιο λόγο θα ψηφίσεις ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ οι απαντήσεις ήταν εξίσου ηλίθιες: "Και ποιον να ψηφίσω, τον άλλον;", "η ΝΔ γ..ει γι 'αυτό", "Είναι ΠΑΣΟΚ ο πατέρας μου" κτλ.
ΜΗΔΕΝ επιχειρήματα, μόνο ανοησίες.
Δυστυχώς τα νιάτα(σε μεγάλη πλειοψηφία) κοιμούνται σε βαθύ ύπνο, δεν έχουν στοιχειώδεις πολιτικές γνώσεις, αρέσκονται στο να βλέπουν τις ειδήσεις του ΣΤΑΡ και τα κους κους , δεν ενημερώνονται για τίποτα, δεν προβληματίζονται για τίποτα.Το ότι δέχονται με μεγάλη ευχαρίστηση να βρίσκονται 10 μέτρα χαμηλότερα από τον Καραμανλή και τον Παπανδρέου και να προσκυνούν τα λέει όλα.

ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΛΑΜΠΡΟ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΙ
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Sponsor

Sponsor

Άβαταρ μέλους
Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Master Yoda » 21 Σεπ 2007 19:32

Καταρχήν η κατάντια του συστήματος φαίνεται απο το γεγονός ότι τα κόμματα έχουν επικοινωνιολόγο.

Τι θα πει επικοινωνιολόγος; Από που και ως που να χρειάζεται ο επικοινωνιολόγος;

Για ποιο λόγο να εξετάζεται η μόστρα του κάθε υποψήφιου ηγέτη;

Αλλά είναι σημάδι των καιρών.

Ο φίλος ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:
ΜΗΔΕΝ επιχειρήματα, μόνο ανοησίες.

Εγώ θα το γράψω λίγο διαφορετικά.
ΜΗΔΕΝ επιχειρήματα, μόνο συνθήματα.

Ο, ειρωνικός αποκαλούμενος, κυρίαρχος λαός (που έλεγε και ο Καψάλης) αρκείται στο σύνθημα και δεν ζητάει επιχειρήματα.

Πριν τις εκλογές του 2004 ο Γ. Παπανδρέου είχε πάει στην Ηλεία (όχι πως σε άλλα μέρη είναι καλύτεροι, απλώς αυτό το τηλεοπτικό πλάνο έχω στο μυαλόμ μου). Να βλέπατε ρε μάγκες μια υποδοχή. Aλλο πράγμα.

ΗΡΘΕ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ.

Ο κακοπληρωμένος και αναλώσιμος εργαζόμενος του fast-food και του super market τι ψηφίζει;

Περιμένει να καταλάβει τον πόνο του ο Γιωργάκης και ο Κωστάκης; Χρειάστηκε ποτέ αυτοί να εργαστούν; προβληματίστηκαν ποτέ αυτοί για το πως θα πληρώσουν νοίκι, ΔΕΗ; Τι προκοπή περιμένουν από αυτούς;
...fear is the path to the dark side of force...

Επιστροφή σε “ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΜΜΑΤΑ & ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες