Ν.Δ και πάλι κυβέρνηση

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 24 Σεπ 2007 16:15

Έτσι είναι. Καινα ήταν μεγάλα μυαλά αυτοί οι 2, που δεν είναι, θα κοίταγαν και πάλι την πάρτη τους και όχι το γενικό καλό.
Για να ενδιαφέρεται καποιος για το γενικό καλό κύριοι πρέπει πάνω από όλα να είναι ΗΘΙΚΟΣ και όχι έξυπνος. Και ο Αλκιβιάδης στην Αρχαία Αθήνα ήταν έξυπνος και ικανότατος. Κάποιοι σύγχρονοί του αλλά και μεταγενέστεροι Αρχαίοι Ιστορικοί μας περιγράφουν τις πράξεις μιας πολιτικής και στρατιωτικής ιδιοφυίας, ανώτερης ίσως ακόμα και του Μ. Αλεξάνδρου!!
Η ανηθικότητά του όμως, οδήγησε αυτόν και την πόλη του στην ήττα, τον ξεπεσμό και την καταστροφή.
Αυτό έχουμε πάθει κι εμείς.
Εκλέγουμε ομοίους μας.
Και υφιστάμεθα τις συνέπειες.
Λύση ΔΕΝ υπάρχει. Αν δεν αλλάξουμε εμείς (που δεν το βλέπω) ή το πολίτευμα μας ο κοινοβουλευτισμός (πολύ χλωμό επίσης) ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Συνεπώς Κακέ εφόσον δεν αλλάζει τίποτα γύρω μας, ας αλλάξουμε ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Sponsor

Sponsor

CostAdinOS
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από CostAdinOS » 26 Σεπ 2007 00:43

evmourelatos συμφωνώ με το συμπερασμά σου περί ΑΔΙΕΞΟΔΟΥ που αποτυπώνεται και στους σχετικούς δείκτες. Με μια μικρή διαφωνία που ίσως αποδειχθεί σημαντική.Έχω την αίσθηση ότι κάτι πάει να αλλάξει στην Ελληνική κοινωνία τον τελευταίο καιρό.Σημάδια που δείχνουν πρωταρχικά κάποιας μορφής ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και λιγότερο μια διαφαινόμενη προσπάθεια σύνθεσης πρότασης-εων εξόδου απο την κρίση.Και η ΄΄κρίσιμη μάζα΄΄ για την αλλαγή πλεύσης της κοινωνίας μας ίσως ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ απλώς ΄΄περιμένει΄΄ αυτό το κάτι(που εσύ το θέτεις ως σφαλιάρα) που θα τη κάνει να λειτουργήσει συλλογικά.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 03 Οκτ 2007 12:54

Μα αγαπητέ μου αυτό που ακριβώς αναγνωρίζεις ως έλλειμα, ώς ζητούμενο, δηλαδή "προσπάθεια σύνθεσης πρότασης-εων εξόδου απο την κρίση" δεν είναι άλλο από αυτό που εγώ ονομάζω ολοκληρωμένο πολιτικό μήνυμα-πρόταση σε αντιδιαστολή ή αν θέλεις σε συμπλήρωση, της άρνησης, της αποσπασματικής αντίδρασης και της συζήτησης καφενείου.

venus
Πλήρες Μέλος

Re: Ν.Δ και πάλι κυβέρνηση

Δημοσίευση από venus » 06 Οκτ 2007 22:45

Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε ολα..

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 08 Οκτ 2007 10:31

Και να θέλαμε να τα ισοπεδώσουμε είναι αδύνατον.
Έχει ήδη ισοπεδωθεί το ΣΥΜΠΑΝ σε αυτή την χώρα :lol: :lol:

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 08 Οκτ 2007 14:57

ΕΛΕΟΣ!

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 08 Οκτ 2007 15:46

Ζήτα απο το Θεό να σε ελεήσει όχι από εμένα. Εγώ είμαι πολύ μικρός και ασήμαντος για να κάνω κάτι τέτοιο. Εάν πάντως μπορώ να κάνω κάτι για να σε βοηθήσω ευχαρίστως :D
Για αρχή θα σου δώσω μια μικρή συμβούλη:
Βγάλε την μπλε τσίμπλα από το μάτι και δες τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα και όχι όπως είναι στον κόσμο της μπλε (πράσινης παλαιότερα) Μπάρμπι.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 08 Οκτ 2007 16:29

evmourelatos έγραψε:Ζήτα απο το Θεό να σε ελεήσει όχι από εμένα. Εγώ είμαι πολύ μικρός και ασήμαντος για να κάνω κάτι τέτοιο. Εάν πάντως μπορώ να κάνω κάτι για να σε βοηθήσω ευχαρίστως :D
Για αρχή θα σου δώσω μια μικρή συμβούλη:
Βγάλε την μπλε τσίμπλα από το μάτι και δες τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα και όχι όπως είναι στον κόσμο της μπλε (πράσινης παλαιότερα) Μπάρμπι.

admin σε παρακαλώ :cry:
Tasos Zakynthos

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 08 Οκτ 2007 17:04

Αγαπητέ Τάσο νομίζω ότι αν και οριακά ο evmourelatos εξακολουθεί να είναι εντός των πλαισίων. Συμφωνώ ότι είναι αρκετά αφοριστικός και απόλυτος ο τρόπος που εκφέρει άποψη αλλά προς το παρόν ανεκτός.

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 08 Οκτ 2007 20:21

Όταν κάποιος πιστεύει ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΚΑΤΙ, τότε ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ σε ορισμένες από τις απόψεις τους.
Αυτό δεν σημαόινει ότι επιχειρεί να τις επιβάλλει στους άλλους.
Απλώς τις παραθέτει.
Επειδή εσύ δεν πιστεύεις στην Ορθοδοξία και την Χριστιανοσύνη, αγαπητέ Τάσο, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να απαγορεύεις στους άλλους να εκφράζονται σύμφωνα με τα πιστεύω τους.
Δεν νομίζω ότι έθιξα τη βένους. Κάτι τέτοιο άλλωστε είναι ενάντια στις πεποιθήσεις, τις αντιλήψεις και κυρίως ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ.
Απαγορεύεται να κρίνω και κατακρίνω ανθρώπους. Επιτρέπεται να κρίνω μόνο πράξεις και αυτό υπό προϋποθέσεις.
Απλώς τις είπα ότι δεν μπορώ να την ελεήσω σημαντικά (ισχύει) δεδομένου ότι είμαι μικρός και όχι σημαντικός (επίσης ισχύει) όταν μου ζήτησε μονολεκτικά έλεος!!
Επίσης επειδή διέκρινα μια ισχυρή νεοδημοκρατική λαγνεία στον τρόπο σκέψης της, η οποία συνεπάγεται μεγάλες γαλάζιες παρωπίδες στην οπτική σκοπιά ανάγνωσης των διαφόρων θεμάτων εκ μέρους της, τις συνέστησα να βγάλει τις παρωπίδες της, για το πνευματικό καλό της.
Είναι προσβολή να δίνεις ψυχωφελείς συμβουλές σε κάποιον?
Η γαλάζια Μπάρμπι είναι η αξιαγάπητη σύζυγος του πρωθυπουργού.
(Εξ ης και το ευρηματικό σύνθημα των εκλογών του 2004: Μπάρμπι, Μπάρμπι στις 7 του Μάρτη).
Τώρα εάν κάποιοι εδώ είτε στερούνται χιούμορ, είτε είναι Αντίχριστοι, είτε έχουν οιοδήποτε άλλο συναφές πρόβλημα, έχουν την αμέριστη συμπάθειά μου και είμαι διατεθειμένος να τους παρέχω την ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ αμέριστη ηθική μου συμπαράσταση ώστε να ξεπεράσουν ΣΥΝΤΟΜΑ το πρόβλημά τους.
Εάν τώρα θεωρούν ότι το πρόβλημά τους είναι ο έλεγχος της συνειδήσεώς τους, τον οποίο ξυπνάνε μερικά από τα γραφόμενά μου, και πάλι έχω να πω ότι δεν δημιουργώ εγώ το πρόβλημα σε κάποια από τα μέλη του φόρουμ.
Το "πρόβλημα" που νομίζουν ότι τους δημιουργώ είναι κάτι πολύ ψυχωφελές για τους ίδιους και ευεργετικό για την κοινωνία:
Λεγεται τύψεις συνειδήσεως και προέρχεται από την καλή ανατροφή που τους έδωσε η οικογένειά τους όταν ήταν μικροί, και η διατήρηση, έστω και ενδομύχως, των ανώτερων ηθικών αξιών που είχαν μικροί και έχουν κληροδοτηθεί σε αυτούς από την ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ και την μακραίωνη Αρχαία, Μεσαιωνική και Νεώτερη ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ.
Συνεπώς το "πρόβλημα" που νομίζεις ότι δημιούργησα σε εσένα φίλε Τάσο και στην Βένους είναι πρόβλημα που έχετε εσείς με τη συνείδησή σας και όχι με εμένα.
Εάν νομίζετε ότι σας προσέβαλλα, υποδείξτε μου πώς το έκανα έστω και άθελά μου και θα σας ζητήσω ειλικρινά συγγνώμη αφού ούτως ή άλλως στο φόρουμ μπαίνω για να συζητήσω και να παρέχω στους συνομιλητές έναν άλλο εναλλακτικό (αν και αρχαίο) τρόπο σκέψης και όχι για να προσβάλλω οιονδήποτε.
Φιλικά
Ελάχιστος εξ υμών

Απάντηση