10 χρόνια από την προεδρία του μεταρρυθμιστή..

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 24 Ιουν 2007 11:26

Για περιθώρια διάκρισης έχουν οι πειθήνιοι και οι αδίστακτοι. Αλλά αυτό δεν είναι αρρώστια, είναι μόνο το νοσηρό σύμπτωμα.[/quote]
Αυτό σε ποια ιστοσελίδα το βρήκες γραμμένο?
Της Μαρίκας Μητσοτάκη? :lol: :lol:
Αλλά έτσι είναι. Κάποτε αυτός ο λαός έβγαζε Μεγαλέξανδρους, Βουλγαροκτόνους, Φεραίους και Κολοκοτρώνηδες.
Τώρα παράγει ΚαραμανλοΜητσοτάκηδες και Παπανδρέου.
Τι περιμένεις?

Sponsor

Sponsor

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 24 Ιουν 2007 13:41

ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:MaΧiΜ έγραψε:
Αί δεύτεραι πως φροντίδες σοφώτεροι.

Σοφός ο Ευριπίδης σίγουρα.Ιεροσυλία όμως να χρησιμοποιούνται οι "ατάκες" αυτές για να στηρίζονται ολιγαρχικά πολιτεύματα.Ιεροσυλία επίσης να ξεφτιλίζονται από την ΟΝΝΕΔ αριστερά συνθήματα που έχουν συνδεθεί με αιματοχυσίες κόντρα στο κατεστημένο.
Ποιοι νομίζετε πως είσαστε maxim; Τσιράκια που σας αρέσει να λέτε σε όλους τους βολευτές σας ναι μάλλον.Τσιράκια που κάποιοι βολεύονται και κάποιοι όχι αλλά όλοι συνεχίζουν τον "αγώνα" της αναξιοκρατίας και της διαφθοράς.Αυτό είσαστε.
Και μιας και μιλάς για το μεγάλο μεταρρυθμιστή πες μου μια ουσιαστική μεταρρύθμιση του μεγάλου πρωθυπουργού;Πες μου μια δικαιολογία για το βιβλίο της έκτης δημοτικού; Πες μου μια δικαιολογία για τους μήνες που ήταν κλειστά τα ΑΕΙ και η κυβέρνηση το μόνο που έκανε ήταν να πετάει το μπαλάκι και να μην εφαρμόζει το νόμο; Πες μου μια δικαιολογία για τα ομόλογα; Πες μου μια δικαιολογία για τα Σκόπια; Πες μου μια δικαιολογία για για την επιθετική στάση της της Ελλάδας απέναντι στην Κύπρο με την στήριξη του σχεδίου Ανάν; Πες μου μια δικαιολογία για την ατιμωρησία(βλ. κουμπάροι);Πες μου μια δικαιολογία για την οικογενειοκρατία;;;

Το μόνο που θα κάνεις είναι να γράψεις καμιά μαλακία πάλι του τύπου:
Ένας μεγάλος πολιτικός είπε ότι οι συνδικαλιστές δεν κυβερνούν ή κάτι παρόμοιο.ΑΠΑΝΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ! ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ!!!
Το να παριστάνεις το Ρουσσόπουλο είναι κάτι πολύ απλό...

Φαίνεται ότι κάποιοι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια, αφού διέπονται από την φιλοσοφία της ιδιοτέλειας.

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 24 Ιουν 2007 13:46

evmourelatos έγραψε:
Για περιθώρια διάκρισης έχουν οι πειθήνιοι και οι αδίστακτοι. Αλλά αυτό δεν είναι αρρώστια, είναι μόνο το νοσηρό σύμπτωμα.

Αυτό σε ποια ιστοσελίδα το βρήκες γραμμένο?
Της Μαρίκας Μητσοτάκη? :lol: :lol:
Αλλά έτσι είναι. Κάποτε αυτός ο λαός έβγαζε Μεγαλέξανδρους, Βουλγαροκτόνους, Φεραίους και Κολοκοτρώνηδες.
Τώρα παράγει ΚαραμανλοΜητσοτάκηδες και Παπανδρέου.
Τι περιμένεις?
Χαιρετώ από αυτό το βήμα τον αγωνιστή evmourelato, "Εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι, ο μόνος δρόμος είναι <αντίσταση> και πάλι."

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 24 Ιουν 2007 21:47

MaΧiΜ έγραψε:
Φαίνεται ότι κάποιοι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια, αφού διέπονται από την φιλοσοφία της ιδιοτέλειας.

Αυτή είναι η απάντησή σου στα ερωτήματά μου;
Έτσι σας μαθαίνουν στην ΟΝΝΕΔ να απαντάτε;
Τελικά ήρθες στα λόγια μου πως η μόνη απάντησή σου στα ερωτήματά μου(αλλά και στων υπολοίπων) θα ήταν κάποια μαλ.κία.Το ότι δεν έχεις δώσει ένα ουσιαστικό επειχήρημα και ούτε μία απόδειξη για τα λεγόμενά σου πιστεύω πως αυτό κάτι δηλώνει και για το χαρακτήρα σου και για την ιδεολογία σου.Η ειρωνία σου και η αλαζονία σου επίσης δηλώνουν πολλά.
Προσωπικά μου προκαλείς αηδία.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 25 Ιουν 2007 02:15

ΜΑΝΙΑΤΗΣ έγραψε:MaΧiΜ έγραψε:

Αυτή είναι η απάντησή σου στα ερωτήματά μου;
Έτσι σας μαθαίνουν στην ΟΝΝΕΔ να απαντάτε;
Τελικά ήρθες στα λόγια μου πως η μόνη απάντησή σου στα ερωτήματά μου(αλλά και στων υπολοίπων) θα ήταν κάποια μαλ.κία.[b]Το ότι δεν έχεις δώσει ένα ουσιαστικό επειχήρημα και ούτε μία απόδειξη για τα λεγόμενά σου πιστεύω πως αυτό κάτι δηλώνει και για το χαρακτήρα σου και για την ιδεολογία σου.[/b:1a2c0b8907]Η ειρωνία σου και η αλαζονία σου επίσης δηλώνουν πολλά.
Προσωπικά μου προκαλείς αηδία.

Η προοδευτική γλώσσα εκφυλίστηκε αε ξύλινη συνθηματολογία και προχώρησαν σε αυτήν οι περισσότεροι.

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 25 Ιουν 2007 21:19

Απάντηση σε Maxim:
Η απάντηση αυτή είναι του τύπου "I rest my case".
Ότι και να γράψει από εδώ και πέρα ο Μάξιμος, δεν θα του απάντησω. Το λόγο ,τον αφήνω να τον κρίνετε μόνοι σας.
Αγοράκι μου Μάξιμε δεν είμαι ΚΚΕ, ΠΑΣΟΚ ή ΣΥΡΙΖΑς. Τι να μου προσάψεις εσύ εμένα? Αυτά περί "αγωνιστή", λαού και τα λοιπά σου τα ανταποδίδω με περιφρόνηση.
Μου αρέσει ο καπιταλισμός, η οικονομία της αγοράς (όχι ο κρατισμός που πρεσβέυει το κόμμα σου), η δημοκρατία (όχι η οικογενειοκρατία και η ολιγαρχία που πρεσβεύετε εσείς), η ελεύθερη σκέψη, ο αγνός πατριωτισμός (όχι ο χαζο"εθνικισμός", η ξενολατρεία και η δουλικότητα στον Αμερικάνο που πρεσβεύετε εσείς), ό Χριστιανισμός και όχι ο η θρησκοληψία που πρεσβεύετε εσείς. Είσαστε ένα θλιβερό παρελθόν που κρατάει τη χώρα πίσω.
Το ότι είστε μαζί με τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ και τους λοιπούς συνοδοιπόρους η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας, αυτό δεν σημαίνει τίποτα.
Και τα κόπρανα στους βιολογικούς καθαρισμούς είναι πάρα πολλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αξιζουν και πολλά πράγματα.
Αντε και με τις υγείες σου.

Άβαταρ μέλους
MaΧiΜ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από MaΧiΜ » 26 Ιουν 2007 01:59

evmourelatos έγραψε:Απάντηση σε Maxim:
Η απάντηση αυτή είναι του τύπου "I rest my case".
Ότι και να γράψει από εδώ και πέρα ο Μάξιμος, δεν θα του απάντησω. Το λόγο ,τον αφήνω να τον κρίνετε μόνοι σας.
Αγοράκι μου Μάξιμε δεν είμαι ΚΚΕ, ΠΑΣΟΚ ή ΣΥΡΙΖΑς. Τι να μου προσάψεις εσύ εμένα? Αυτά περί "αγωνιστή", λαού και τα λοιπά σου τα ανταποδίδω με περιφρόνηση.
Μου αρέσει ο καπιταλισμός, η οικονομία της αγοράς (όχι ο κρατισμός που πρεσβέυει το κόμμα σου), η δημοκρατία (όχι η οικογενειοκρατία και η ολιγαρχία που πρεσβεύετε εσείς), η ελεύθερη σκέψη, ο αγνός πατριωτισμός (όχι ο χαζο"εθνικισμός", η ξενολατρεία και η δουλικότητα στον Αμερικάνο που πρεσβεύετε εσείς), ό Χριστιανισμός και όχι ο η θρησκοληψία που πρεσβεύετε εσείς. Είσαστε ένα θλιβερό παρελθόν που κρατάει τη χώρα πίσω.
Το ότι είστε μαζί με τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ και τους λοιπούς συνοδοιπόρους η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας, αυτό δεν σημαίνει τίποτα.
Και τα κόπρανα στους βιολογικούς καθαρισμούς είναι πάρα πολλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αξιζουν και πολλά πράγματα.
Αντε και με τις υγείες σου.

Και επί όλων των άλλων ατέρμονες φλυαρίες.
Εύχομαι λοιπόν τα λόγια σου να τα διαβάσουν πολλοί αναγνώστες αυτού του forum. Γιατί απόψε ανοίξες μόνο σου το χρονοντούλαπο της ιστορίας και αποκάλυψες τι πραγματικά πρευσβευείς, βολέψου λοιπόν ανάμεσα στα φαντάσματα του χτές, που εσύ επιχειρείς να ζωντανέψεις.
Η Ελλάδα λοιπόν δεν έχει ανάγκη από φωνές του παρελθόντος. Έχει ανάγκη από έργο, από προγμαμματισμό, από τόλμη.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 26 Ιουν 2007 08:59

evmourelatos έγραψε:Τι να μου προσάψεις εσύ εμένα?..........

Εγώ πάντως θα σου προσάψω κάτι (φιλικά πάντα). Αυτό είναι ο μηδενισμός. Ζητάω συνέχεια από όλους (και από εσένα) να μου δώσουν την εναλλακτική λύση. Είναι πολύ εύκολο να κατακρίνεις τους πάντες και τα πάντα αλλά πολύ δύσκολο να βγεις και να πεις ποιος μπορεί να βγάλει τη χώρα από τα κοινωνικο-πολιτιστικο-οικονομικά αδιέξοδα και με ποιο τρόπο. Γιατί πολύ απλά μπορεί να χαρακτηριστείς γραφικός.

evmourelatos έγραψε:Μου αρέσει ο καπιταλισμός, η οικονομία της αγοράς (όχι ο κρατισμός που πρεσβέυει το κόμμα σου), η δημοκρατία (όχι η οικογενειοκρατία και η ολιγαρχία που πρεσβεύετε εσείς), η ελεύθερη σκέψη, ο αγνός πατριωτισμός (όχι ο χαζο"εθνικισμός", η ξενολατρεία και η δουλικότητα στον Αμερικάνο που πρεσβεύετε εσείς), ό Χριστιανισμός και όχι ο η θρησκοληψία που πρεσβεύετε εσείς.

συμφωνώ 100% με αυτά. όταν βρεις τον πολιτικό χώρο που τα πρεσβεύει αυτά να ξέρεις ότι θα είμαι από τους πρώτους υποστηρικτές. Μέχρι τότε όμως ποιος είναι πιο κοντά σε αυτά???

evmourelatos έγραψε:Είσαστε ένα θλιβερό παρελθόν που κρατάει τη χώρα πίσω.
Περιμένω να ακούσω ποιοι είναι το μη θλιμμένο (χαρούμενο ίσως?) παρόν που θα πάει τη χώρα μπροστά.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 26 Ιουν 2007 19:29

Εάν το να ελπίζω, έστω μάταια, σε ένα ξύπνημα των ανθρώπων γενικότερα και όχι σε ένα κόμμα ή μία παράταξη, εάν αυτό είναι μηδενισμός, και όχι ευγενής ελπίδα, ε ναι, τότε είμαι μηδενιστής.

Καλυτερα όμως μηδενιστής και ιδεαλιστής παρά στρουθοκαμηλιστής και μοιρολάτρης.
Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι Έλληνες κοιμούνται με τα γουρουνοτσάρουχα, αποκοιμισμένοι από την μπριζόλα και την κόκα κόλα.
Συνεπώς οι ελπίδες μου για μια ήρεμη επανάσταση μέσα από το ξύπνημα του κοιμώμενου πληθυσμού είναι σχεδόν μηδενικές.
Έτσι, ζώντας εδώ είμαι αναγκαστικά δούλος του ολιγαρχικού καθεστώτος και αναγκάζομαι να το υπηρετώ, έχοντας μόνο λίγες ελπίδες ότι κάτι κάποτε θα αλλάξει και θα πάψω να είμαι δούλος.

Παρόλα αυτά είμαι αισιόδοξος. Από την κακή πορεία των εθνικών μας θεμάτων πηγάζει το σύνολο των "αισιόδοξων" σκέψεων μου.

Εσείς, οι λάτρεις του παρόντος καθεστώτος που θεωρείτε την δημοκρατία, την ελευθερία, την ελέυθερη αγορά, την αξιοκρατία και τον πατριωτισμό έννοιες του παρελθόντος !!! και το "βόλεμα" και την "κονόμα", την ολιγαρχία και τον παρλιαμενταρισμό, την οικογενειοκρατία και τον νεποτισμό, την ξενοδουλεία και τον ραγιαδισμό, το δημοσιουπαλληλίκι και την υπανάπτυξη δείγμα προόδου, χαρείτε όσο μπορέιτε.
Το παρόν δικτατορικό καθεστώς, που αντικατέστησε αναίμακτα το καθεστώς της 21ης Απριλίου, θα πέσει και αυτό πολύ σύντομα για τον ίδιο λόγο που έπεσε και η προηγούμενη Χούντα την οποία αντικατέστησε:
Θα υποστούμε βαρύτατη εθνική ήττα, 10 φορές βαρύτερη από την Κυπριακή και θα είναι αδύνατη η παραμονή τους στη Χώρα, λόγω των συλλογικών τους ευθυνών.
Υπάρχει ακόμα λίγος καιρός να επανορθώσουμε. Να μην τους ξαναψηφίσουμε τους πρασινοκοκκινομπλε προδότες.
Εάν τους ξαναψηφίσετε θα έχετε και σεις το αίμα των παιδιών σας και την χαμένη γη των προγόνωνω σας, κρίμα στο λαιμό σας μέχρι να πεθάνετε.
Όσο για ο ποιος μπορεί να πάει τη χώρα μπροστά είναι απλό φίλε fluck:
Εάν στερηθούν το δικαίωμα του εκλέγεσθαι όλοι οι διατελέσαντες Γενικοί Γραμματείς, Υπουργοί, Πρωθυπουργοί , Πρόεδροι, βουλευτές, νομάρχες, δήμαρχοι και αντιδήμαρχοι από το 1964 έως και το 2007 αυτομάτως θα κατέλθουν ως υποψήφιοι αυτοί που θα σώσουν τον τόπο. Είναι τόσο απλό!!
Οι περισσότεροι από εμάς θα αποδειχθούν καλύτεροι από αυτά τα άχρηστα κομματόσκυλα στη διαχείριση των κοινών.
Να σε ποιους ελπίζω λοιπόν: Σε εμάς τους ίδιους, τον παλιό καλό εαυτό μας.
Τους ανθρώπους της παραγωγής και της αγοράς, οι οποίοι θα πάρουν τα ηνία της χώρας από τους κηφήνες που μας κυβερνάνε.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 27 Ιουν 2007 10:09

Η ελπίδα αυτή δεν είναι μηδενισμός.. είναι ρομαντισμός, ουτοπία, γραφικότητα. Αντίθετα το να είσαι ρεαλιστής και να προσπαθείς να φτιάξεις ότι περνάει από το χέρι σου μέσα από το σύστημα (του οποίου θέλες δεν θέλεις είσαι μέρος) δεν είναι ούτε στρουθοκαμηλισμός ούτε μοιρολατρεία.
Η επανάσταση πρέπει να ξεκινήσει από τον καθένα ξεχωριστά σε ατομικό επίπεδο για να περάσει κάποτε σε συλλογικό.
Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι όσο κι αν υπάρχει η οικογενειοκρατία, το σύνολο του πολιτικού κόσμου προέρχεται από το λαό δηλαδή εμάς. Όταν λοιπόν βελτιώσουμε εμείς αυτό που είμαστε, μπορούμε τότε να ελπίζουμε και μόνο τότε σε μια καλύτερη πολιτική ταυτότητα και μια πιο δημοκρατική κοινωνία.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση