Οι πολιτικοί που μας αξίζουν;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 02 Αύγ 2004 12:45

Όχι και εναντιώθηκε στους Βρετανούς Νίκο.΄Ξεχνάς τις διευκολύνσεις που έκανε το Ελληνικό κράτος προς τις ΗΠΑ.Η εναντίωση ήταν μόνο λεκτικά και για εσωτερική κατανάλωση
Ο Σιφουνάκης ήρθε δεύτερος στην Μυτηλήνη όχι πρώτος
Εγώ είχα διαβάσει για νόμιμους μετανάστες Νίκο.Όμως δεν έχει καμμία διαφορά.Γιατί στην Ελλάδα ήρθαν παράνομα.Μετά εμείς τους κάναμε νόμιμους παράνομα.
Δεν ξέρω από που έχεις καταγωγή Νίκο αλλά επείδη είμαι από χωριό και ξέρω οι άθλιες συνθήκες που λες ίσχυαν τα πρώτα χρόνια και δεν ήταν τόσο τραγικά.Aσε που τα μεροκάματα που πέρνουν είναι σχετικα καλά.20 Ευρώ για 8 ώρες.Τόσο πάει.Aντε αν έπερνες Έλληνα να ήταν 25.Η αγροτική δουλεία είναι δύσκολη από την φύση της έιτε είσαι Έλληνας είτε Αλβανός
Όσο για την εξωτερική πολιτική συμφωνώ ότι για να την ακήσεις σωστά πρέπει στο εσωτερικό να υπάρχει σταθερότητα.Κάποια πράγματα όμως είναι αυτονόητα
Για να δεις διαφορές θα σου πω ένα παράδειγμα που έγινε πριν από 54 χρόνια.
Η Ελλάδα μόλις έχει βγει από τον εμφύλιο .ΟΙ Βούλγαροι διεκδηκούν μια νησίδα στον Έβρο .Μάλιστα κτυπάνε το φυλάκιο που υπήρχε εκεί υπήρξαν αν θυμάμαι και 3 νεκροί.Η καταστραμένη Ελλάδα ξέρετε τι έκανε.Εϊπε ότι αν δεν αποσυρθούν σε 12 ώρες θα βομβαρδίσει την νησίδα.Και η Βούλγαροι αποσύρθηκαν.Βλέπετε διαφορά πχ με τα Ίμια :?:
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Sponsor

Sponsor

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 02 Αύγ 2004 15:05

Καταγωγή έχω από Χαλκίδα αλλά τα τελευταία 4 χρόνια σπουδάζω στην Σάμο. Η Σάμος λοιπόν ίσως είναι το καλύτερο δείγμα υπανάπτυξης και ίσως είναι αντιπροσωπευτικό της ελληνικής επαρχίας. Οδικό δίκτυο άθλιο, κάθε τόσο έχουμε διακοπές ρεύματος, κάθε χειμώνα πλημμυρίζουμε ενώ οι μόνες ευκαιρίες για δουλειά είναι στο δημόσιο και στις καφετέριες. ενώ το καράβι για Πειραιά, εάν φτάσει - βλέπε "Σαμαινα" - κάνει 12 ώρες. Εάν πας στην πρωτεύουσα θα δεις πόσοι τουρίστες φεύγουν από την Σάμο για να πάνε στην Τουρκία και πόσοι έρχονται από Τουρκία στην Σάμο. Ο αριθμός αυτόν που φεύγουν είναι κατά πολύ μεγαλύτερος. Φυσικές ομορφιές σπάνιες παραμένουν ανεκμετάλλευτες. Όχι μόνο το κράτος αλλά και οι ίδιοι οι κάτοικοι δεν νοιάζονται για το νησί. Σε μια ραδιοφωνική συνέντευξη με τον δήμαρχο το μοναδικό τους παράπονο ήταν ότι δεν βρίσκουν να παρκάρουν! Περιττό βέβαια να σου πω ποιος έβαλε τις μεγάλες φωτιές του 99. Να μην μιλήσω για τα προβλήματα του Πανεπιστημίου.

Όσον αφορά το παράδειγμα που ανέφερες δεν είναι ανάγκη να πας τόσο μακριά. Θυμήσου τότε με το τούρκικο πλοίο που έκοβε βόλτες στο Αιγαίο και ο Παπανδρέου είχε δώσει διαταγή να το βυθίσουν. Δεν ξέρω εάν με τα Ίμια έγινε η καλύτερη διαχείριση της κρίσης, αλλά δεν μας έπαιρνε να γίνουν τα πράγματα χειρότερα. Εκεί φάνηκε και σε όλο της το μεγαλείο η ανοργανωσιά των ενόπλων δυνάμεων που έχουν καταντήσει – κατά την γνώμη μου – ένα καφενείο που μας τρωει τα λεφτά.

Ηades από ότι έχω καταλάβει η διαφωνία μας είναι, που είμαστε χειρότερoi, στην εσωτερική ή στην εξωτερική πολική;

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 02 Αύγ 2004 18:16

Δεν πιστεύω ότι διαφωνούμε Νίκο.Απλώς εγώ έχω καταλήξει ότι πολλά λάθη και στο εσωτερικό της χώρας και στην εξωτερική πολιτική δεν γίνονται από απλή ανικανότητα αλλά υπάρχει δόλος μην πω προδοσία.ΣΕ αυτό έχω καταλήξει.Δεν εννοώ όλους Εννοώ εκείνους τους ανθρώπους που κατέχουν θέσεις κλειδιά.
Για τα Ίμια είναι μεγάλη ιστορία.Παντως τι να περιμένεις όταν ο πρωθυπουργός σου λέει άλλα στον Ελληνικό λαό και κάνει στο παρασκήνιο άλλα.Κάτι τελευταίο ξέρετε ότι πέθαναν τρία παληκάρια για την πατρ΄΄ιδα και στην Βουλή δεν κρατήθηκε ούτε ενώς λεπτού σιγή
Για τον στρατό θα συμφωνήσω.Αποκλειστική ευθύνη έχει όμως η εκάστοτε πολιτική ηγεσία
Aκου μια ιστορία που με την είπε ένας φίλος που περνούσε την βασική εκπαίδευση στο μεγάλο πεύκο.Αυτό το περιστατικό το διάβασα και στο περιοδικό στρατηγική.
Μαζί με τον φίλο μου περνούσε εκπαίδευση και ο κανακάρης του τότε υπουργού Aμυνας Παπαντωνίου.Εκείνες τις μέρες που ήταν στο στρατόπεδο οι ανώτεροι αξιωματικοί έλεγαν τους φαντάρους να ρουφιανεύουν τους αξιωματικούς αν τους ζορίζουν και οι αξιωματικοί δεν μπορούσαν να βάλουν να κάνεις ούτε κάμψη(η κάμψη δεν είναι καψώνι είναι σωματική άσκηση).Όλα αυτά για να μην ζοριστεί ο γιος του υπουργού.Έχει και συνεχεία που την διάβασα στο περιοδικό.Όταν τον ρώτησαν σε ποια μονάδα θέλει να υπηρετήσει (Αλεξιπτωτιστής,Πεζοναύτης ,Καταδρομέαςκτλ) είπε Βόρειος.ΟΙ αξιωματικοί τα έπαιξαν γιατί βόρειος σημαίνει καταδρομέας και μονάδες κααδρομών υπάρχουν στην βόρεια Ελλάδα.Τους εξήγησε ότι εννοούσε το γραφείο του μπαμπά στο Πεντάγωνο.
Αυτό δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό.Πολλοί κανακάρηδες γνωστών οικογενειών δηλώνουν Ειδικές δυνάμεις χαλάνε την εκπαίδευση μόνο και μόνο για να υπηρετούν στην Αθήνα.Να ακούς και να διαβάζεις ιστορίες και να σκας στα γέλια
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 09 Αύγ 2004 16:30

παραθέτω το παρακάτω άρθρο της Ελευθεροτυπίας. Τα σχόλια δικά σας

[b:b9cc56ce28]ΑΙΓΙΝΑ: Κόβουν επανειλημμένως το νερό και δεν αφήνουν τους εργαζομένους στο οικοτροφείο να κοιμηθούν[/b:b9cc56ce28]

Γυμνάσια «αγανακτισμένων»

Επεισοδίων συνέχεια τις τελευταίες τρεις μέρες στην Αίγινα, από τους 50-60 ενεργά αντιδρώντες στην εγκατάσταση οικοτροφείου για 12 άτομα με νοητική υστέρηση και δευτερογενείς ψυχικές διαταραχές.

Υβρεις, προπηλακισμοί, απειλές και αποκλεισμός εντός του οικοτροφείου των εργαζομένων που κάνουν τις βάρδιές τους, σε πιστή αντιγραφή των της προηγούμενης εβδομάδας τεκταινομένων. Με μία διαφορά: Τη θέση του δημοτικού σκουπιδιάρικου σε ρόλο εμπροσθοφυλακής του... ανένδοτου των «αγανακτισμένων», πήρε από το πρωί της περασμένης Παρασκευής έτερο δημοτικό όχημα με καθαριστική βούρτσα! Αλλαγή φρουράς...

Εν τω μεταξύ: Η εκ νέου πυροδότηση κλίματος βίας (είχε προηγηθεί ολιγοήμερη ανακωχή και συμφωνία εκτόνωσης που κάπου στο διάβα παραβιάστηκε) υποχρέωσε την υπεύθυνη για τη λειτουργία του οικοτροφείου ΜΚΟ «Κλίμακα» σε υποβολή μηνύσεων ενάντια στους πρωτοστατούντες.

«Επ' ουδενί δεν θέλαμε να φτάσουν ώς εδώ τα πράγματα», μας ενημερώνουν οι της «Κλίμακας», «πλην όμως, το προσωπικό του οικοτροφείου έφτασε σε όρια πλέον εξάντλησης». Σημειωτέον ότι, συνεπεία του βίαιου «αποκλεισμού» (με τις βάρδιες των πολιορκητών να ανακυκλώνονται), οι εργαζόμενοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με το νερό (επανειλημμένα τους το κόβουν!) και την τροφή τους, αδυνατούν δε να κοιμηθούν επί σειρά ημερών. Ελεύθεροι πολιορκημένοι...

Από την άλλη πλευρά, διόλου δεν μοιάζει να... ιδρώνει το αυτί των «αγανακτισμένων» της Αίγινας που, με επικεφαλής το δήμαρχο Δημήτριο Μούρτζη, εξακολουθούν να επιμένουν ότι «το οικοτροφείο είναι παράνομο και πρέπει οπωσδήποτε να φύγει». Πόσο ειλικρινείς είναι; Αντί απαντήσεως, παραθέτουμε απόσπασμα επιστολής προς την «Κλίμακα» μόλις προ έτους (25/8/2003) του δημάρχου Δ. Μούρτζη όπου, πλήρης τότε αλληλεγγύης προς τον ψυχικά πάσχοντα συνάνθρωπο, ισχυρίζεται ενυπόγραφα: «Δεν έχουμε αντίρρηση για την ίδρυση του εν λόγω οικοτροφείου, αφού θεωρούμε ότι υποχρέωση όλων μας είναι να συμβάλλουμε στην κοινωνική επανένταξη ψυχικά πασχόντων». Και λίγο παρακάτω: «Η λειτουργία μιας τέτοιας δομής στην Αίγινα θα δώσει την ευκαιρία σε κατοίκους της περιοχής να ενταχθούν στην αγορά εργασίας, ενώ παράλληλα θα ενισχύσει την τοπική αγορά». Τι άλλο να πούμε πέραν του κλασικού «εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει ο ρατσισμός»...

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 16 Αύγ 2004 14:23

Σωστά όλα αυτά που λέτε, είναι τα αποτελέσματα της διακυβέρνησης από ανίκανους πολιτικούς και τοπικούς άρχοντες (θα μείνω σε αυτό και δε θα μπώ στη λογική του δόλου).
Όμως στο δια ταύτα τί γίνεται; Με ποιό τρόπο, αν υπάρχει κάποιος, μπορούμε να βελτιώσουμε την ποιότητα και την αποδοτικότητα των πολιτικών που μας κυβερνούν; Γιατί έχουμε κι εμείς ευθύνες, εμείς τους εκλέγουμε, τους στηρίζουμε και τους κρατάμε στην εξουσία.

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 20 Αύγ 2004 01:28

Ωραία, σύμφωνοι έχουμε όλοι ευθύνες. Το ερώτημα όμως είναι τί μπορούμε να κάνουμε.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 27 Αύγ 2004 13:13

Δυστυχώς παιδιά μας θέλουν έτσι.Δείτε τι γίνετε με την κατάργηση της διδασκαλίας της σύγχρονής Ιστορίας αν δεν έχεις θεωρητική κατεύθυνση.Αυτοί που θα βγαίνουν από το Λύκειο και δεν είχαν θεωρητική κατεύθυνση θα έχουν διδαχθεί Ιστορία ως το 1909.Δεν θα ξέρουν τίποτα για βαλκανικούς πολέμους 1ππ μικρασιατική καταστροφή 2ππ κτλ.
Το πρόβλημα θα είναι ότι αυτοί οι νέοι λίγους μήνες μετά αποκτούν το δικαίωμα της ψήφου και δυστυχώς οι αποφάσεις τους θα παίρνονται με βάση ακόμα λιγότερες γνώσεις από ότι οι προηγούμενες γενιές

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 30 Αύγ 2004 00:42

Αν ισχύει αυτό είναι πολύ λυπηρό (για να μην πω τίποτα χειρότερο).
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 29 Σεπ 2004 00:13

Με το νέο ατύχημα στο Μαλιακό ακόμα μια φορά ήρθαν στο προσκήνιο οι "κακοί" πολιτικοί. Με το νέο ατύχημα στο Μαλιακό ακόμα μια φορά ήρθαν στο προσκήνιο οι "κακοί" πολιτικοί. Ο πρόεδρος των οδηγών είχε βγει στα κανάλια και έλεγε οι οδηγοί δεν φταινε σε τίποτα, φταίει το κράτος που δεν κάνει ελέγχους. Κανείς δεν βρέθηκε να πει σε αυτόν τον κύριο πως το ότι δεν σε ελέγχουν δεν σημαίνει ότι είσαι ελεύθερος να παρανομείς. Κανείς δεν είπε σε αυτόν τον κύριο πως το πρώτο εξάμηνο του 2004 στην περιοχή του Μαλιακού δόθηκαν 640 κλήσεις μόνο σε φορτηγά, κανείς δεν του υπενθύμισε πως το χειμώνα όταν οι «κακοί» αστυνομικοί δεν άφησαν τις νταλίκες να βγουν στην εθνική με τα χιόνια για να μην διπλώσουν και έχουμε πάλι τα προπέρσινα, τα αγγελούδια οι οδηγοί αποφάσισαν να κλείσουν την εθνική λέγοντας οι θα περάσουμε και εμείς ή δεν θα περάσει κανείς. Οι κάτοικοι στον Μαλιακό βγαίνουν τώρα και διαμαρτύρονται για το κακό κράτος που δεν τους φτιάχνει τον δρόμο, δεν βρέθηκε κανείς να τους θυμίσει τις διαμαρτυρίες που είχαν κάνει πριν μερικά χρόνια για να μην γίνει η ζεύξη του Μαλιακου και υποβαθμιστούν οι περιοχές τους. Ναι έχουμε κακούς πολιτικούς, είναι κακοί γιατί πριν μερικά χρόνια έπρεπε να κάνουν τους κουφούς στους δήθεν που τώρα διαμαρτύρονται αλλά τότε λέγαν ε και να σκοτωθεί κανείς δεν τρέχει τίποτα, η τσέπη να ναι καλά και οι άλλοι να πάνε να γ*******

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 29 Σεπ 2004 09:15

niko συμφωνώ μαζί σου. Αλλά το φταίξιμο δεν είναι 100% των οδηγών.
Ο οδηγός π.χ. που οδηγουσε το λεωφορείο ήταν 24 χρονων χωρίς εμπειρία. Ο νόμος λέει πως απαγορεύεται να κάνει ταξίδια μεγαλύτερα από 50km. Ποιος όμως τον έβαλε να οδηγήσει?
Φαίνε και οι εταιρείες , ιδοκτήτες.
Όταν πάω να παραλάβω τον οπλισμό μιας οικοδομής από την μάντρα, σχεδόν πάντα τα φορτηγά είναι υπέρβαρα και μικρά για το μήκος του σιδήρου. Μου έτυχε περίπτωση ο οδηγός φορτηγού να αντιδρά να κάνει την μεταφορά και το αφεντικό αμέσως έβαλε άλλον οδηγό. Τον πρώτο δεν το ξαναείδα σε αυτήν την μάντρα.
'Οταν πιάνουν ένα φορτηγό υπέρβαρο, ή με άλλη παρανομία, στον δρόμο το μόνο που κάνουν είναι να του δίνουν μια κλήση και να τον αφήνουν να συνεχίζει το δρομολόγιό του, παρότι είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ, αντί να σταματάνε το φορτηγό.
Το θέμα στο συγκεκριμένο πρόβλημα είναι η ασυδοσία των Ιδιοκτητών/Εταιριών αλλά και του κράτους.
Αλλά είπαμε "Πες μου ποιος σε κυβερνά να σου πω ποιος είσαι"
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Απάντηση