Οι πολιτικοί που μας αξίζουν;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 25 Ιούλ 2004 23:31

Φεανορ δεν είναι ακριβώς έτσι.Πολλοί από τους αγνοούμενους είχαν μεταφερθεί σε φυλακές στην Τουρκία.Όταν έγινε η ανταλαγή αιχμαλώτων μετά το τέλος των εχθροπραξιών κάποιοι δεν γύρισαν ενώ είναι αποδεδειγμένο με φωτογραφίες ότι ήταν ζωντανοί.Όσο για τους ομαδικούς τάφους οι Τούρκοι δεν αφήνουν να ψάξουμε στο υπό κατοχή μέρος του νησιού ενώ συμφωνήθηκε αυτό το 1999
Και αυτό που σου είπα για ζωντανούς αγνοούμενους τουλάχιστον μέχρι το 1993 ισχύει.Το Ελληνικό κράτος απλώς κώφευε και κωφεύει.
Κάτι άλλο.Δεν ξέρω αν ακούσατε δηλώσεις Καραμανλή στο συνέδριο της Ν.Δ.Μίλησε ότι θέλει οι Έλληνες να είναι "Κοινωνικά Υπερήφανοι".Το Εθνικά υπερήφανοι τι έγινε :?:
Τελικά εσείς τι πιστεύετε.Υπάρχει δόλος ή είναι μόνο ανικανότητα :?:
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Sponsor

Sponsor

Άβαταρ μέλους
John F.K.
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από John F.K. » 26 Ιούλ 2004 12:45

Εθνικά υπερήφανοι μπορουμε να ειμαστε κ με την εθνικη στο euro 2004 η με ενα χρυσο στους ολυμπιακους αγωνες στην Αθηνα!Κοινωνικά Υπερήφανοι δεν ξερω πως μπορει να ειναι καποιος κ περισσοτερο πως μπορει να ειναι καποιος υπερηφανος για την κυβερνιση της χωρας του :!: :!:
May the force be with you

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 26 Ιούλ 2004 17:17

Hades όταν έγινε ο Αττίλας 2 η κυβέρνηση ότι είχε σχηματιστεί και η Ελλάδα σίγουρα δεν είχε συνέλθει από την περίοδο της χούντας. Είναι άδικο να καταλογίζουμε το ότι έγινε εκείνη την εποχή στην Κύπρο, στην δημοκρατική κυβέρνηση. Όσο για το εάν υπήρχε δόλος η αποκάλυψη των τηλεφωνημάτων του Κινσιγκερ ίσως ρίξει λίγο φως στην αλήθεια. Το να μάθουμε για την τύχη των υπολοίπων 72 ελλήνων αγνοουμένων εξαρτάται και από την συνεργασία της τουρκικής πλευράς. Φυσικά αυτοί δεν νοιάζονται όχι μόνο για τους έλληνες αλλά ούτε και για τους τουρκοκύπριους αγνοούμενους (ναι υπάρχουν και τέτοιοι).

Και επειδή σε προηγούμενο Post είχα θίξει τις πράξεις των ελληνοκυπρίων απέναντι στους τουρκοκύπριους παραθέτω ένα κομμάτι που βρήκα στην ελευθεροτυπία:

«Τις προάλλες μια ομάδα δικοινοτικής πρωτοβουλίας για την ειρήνη επισκέφθηκε τους τάφους των Τουρκοκυπρίων αμάχων που σφαγιάστηκαν από τρομοκράτες της ΕΟΚΑ Β τον Αύγουστο του 1974, στο χωριό Μάραθα»

Το άρθρο είναι αρκετά ενδιαφέρον και βρίσκεται στο
http://www.enet.gr/online/online_hprint ... d=98750128

Επίσης κάπου αναφέρθηκε η ιδέα το να συμμετέχουν όλοι οι πολίτες στις αποφάσεις του κράτους. Πιστεύω πως αυτό δεν θα μας δώσει μια σωστή δημοκρατία, επιμένω στην άποψη πως οι δημοκρατία είναι η προάσπιση των δικαιωμάτων και σε μια τέτοια περίπτωση τα δικαιώματα των λίγων θα βρίσκονται σε δυσμενή θέση όταν βρίσκονται απέναντι στα συμφέροντα των πολλών.

Ίσως στην βουλή πρέπει να υπάρχει περισσότερη πολυφωνία, αλλά και να μην απορρίπτονται απόψεις μόνο και μόνο επειδή τις έκφερε κάποιο αντίπαλο κόμμα όπως σωστά ανέφερε κάποιος προηγούμενος .

Τέλος είναι καιρός να μπουν νέα πρόσωπα στην πολιτική, ίσως τελικά αυτό που είπε ο Alex – νομίζω πως ήταν αυτός – ότι σε μια θέση ένα πρόσωπο να μένει για ορισμένο χρονικό διάστημα είναι σωστό.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 26 Ιούλ 2004 22:30

Νίκο υπάρχει μια ποιοτική διαφορά σε σχέση με τους αγνοούμενους.Αναφέρεσαι φυσικά στους 700 αν δεν κάνω λάθος αγνοούμενους Τούρκους.Αυτοί χάθηκαν κατά την διάρκεια των μαχών.ΟΙ Έλληνες αντίθετα είναι αποδεδειγμένο ότι ήταν σε στρατόπεδα συγκέντρωσεις και ποτέ δεν επέστρεψαν μετά το τέλος των εχθροπραξιών.Πιστεύω υπάρχει διαφορά από το να χαθείς στην μάχη και από το να σε κρατούνε όμηρο
Όσο για την δημοκρατική κυβέρνηση αν ήταν αδύναμη ας ανοικτή ο φάκελος της Κύπρου που τον κρατάνε κλειστώ.Γιατί :?:
Για τον Κίσσιγκερ είναι γνωστά.Μάλιστα η Ελευθεροτυπία δημοσιεύει τις συνομιλίες που είχε
Δημοκρατία είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις και όχι μόνο οι απόψεις μιας ορισμένης ομάδας που είναι και μειοψηφία(τουλάχιστον στην Ελλάδα).Πιστεύω ότι η Ελλάδα δεν καταπιέζει το δικαίωμα των λίγων.Αλλά των πολλών
Νέα πρόσωπα στην πολιτική μπαίνουν Νίκο(Έχει γίνει σημαία αυτό).Το θέμα όμως είναι η ποιότητα που έχουνΓιατί συνήθως οι νέοι είναι άβουλα πιονάκια των αρχηγών
Όσο για το χρονικό διάστημα θα συμφωνήσω με τον Freespirit ότι δεν μπορούμε να στερούμε από κάποιον να προσφέρει.Ο λαός κρίνει πότε κάποιος θα σταματήσει.
Με ένα μετάλιο στους Ολυμπιακούς θα νιώσω χαρά όχι εθνική υπερηφάνεια.Έχει διαφορά John FK.Εθνικά υπερήφανος θα νιώσω όταν οΑλβανός υπουργός Aμυνας θα σκέφτεται δύο φορές να πει στα κανάλια ότι η Αλβανία διεκδηκεί Ήπειρο ή το βουλγάρικο ινστοτούτο του υπουργείο των εξωτερικών δεν θα εκδίδει συγράματα που θα λένε ότι συνορεύουν οι βούλγαροι με δικά τους εδάφη και θα μιλάνε για Βουλγαρική Μακεδονία.Οι Τούρκοι να σκέφτονται πριν πετάξουν πάνω από τα νησιά μας κτλ.
Νομίζω κατάλαβες την διαφορά
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 26 Ιούλ 2004 23:54

Πιστεύω - όσο και να προσπαθούν μα μας πείσουν τα κόμματα - πως δεν μπαίνουν νέα πρόσωπα στην πολιτική,και εαν μπαίνουν καταλαμβάνουν μικρές και ασήμαντες θέσεις. Η εξουσία κουράζει και διαφθείρει. Δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να προσφέρει ασταμάτητα. Δεν νομίζω δε, πως οι πολιτικοί - και λοιποι αξιωματούχοι - που βρίσκονται εδώ και πολλά χρόνια στο προσκήνιο προσφέρουν ουσιαστικό ρόλο στην Ελλάδα. Δεν έχω υπόψην μου-εάν και νέος ακόμα- καποιο πολιτικό που πάνω από 8 χρόνια να προφέρει χρήσιμο έργο. Όπως σωστά είπες οι αρχηγοί κάνουν ότι θέλουν τους νέους. Ας φείγουν λοιπόν οι αρχηγοί.

Πως θα μπορέσεις να κάνεις την Αλβανία να σταματήσει να μιλάει για την ήπειρο; Πώς θα κάνεις την Βουλγαρία να σταματήσει να μιλάει για την μακεδονία; Εγώ θα νιωσω υπερύφανος όταν δεν θα βρω το πρωι έξω απο την πόρτα μου την γύφτισα με το μωρο παραμάσχαλα να ζητιανέυει, όταν καποιο μεγάλο μυαλό δεν πάει στο εξωτερικό να κάνει έρευνα αλλά μείνει στην ελλάδα, όταν οι ξένοι θα έρχονται να σπουδάσουν στην ελλάδα και δεν θα λένε πια η ελλάδα έιναι η χώρα διπλα στην μυκονο, όταν ο μικρός μου γείτονας θα σταματήσει να καπνίζει και να κάνει σουζες με το μηχανάκι. Εαν γίνουν όλα αυτά ειλικρίνα καρφι δεν μου καίγεται το τι λένε οι Βούλγαρο και οι Αλβανοί.

Τέλος ισχυρίζεσαι πως στην Ελλάδα καταπιέζονται τα δικαιώματα των πολλών, δεν ξέρω τι έχεις υπ' όψην σου όταν τα γράφεις αυτά. αλλά όταν γράφω εγώ έχω υπ οψην μου τους μετανάστες που τους τραβολογάνε χωρίς λόγο στα κρατητήρια, τους μετανάστες που τα αφεντικά τους τους φαίρονται σαν να είναι δουλοι τον βορειοηπειρώτη που δεν τον αφήσαν να σηκώσει την σημαία στην παρέλαση, τον πρώην τοξικομανή που δεν μπορεί να βρει δουλεια, τους παππούδες που γίνονται πειραματόζωα στα γειροκομεία, τον ανάπηρο, τον τυφλό που δεν μπορεί να κυκλοφορήσει. Και εαν αναρωτιέμαι τι θα αποφάσιζε αυτή η υποτιθέμενη δημοκρατία όπου θα πέρναν μέρος όλοι όταν θα ήταν να ψηφιστεί νόμος που θα έλεγε 8% φόρος στης αγορές υπέρ των άπορων μητέρων (φόρος που ισχύει στην Σουηδία), για να μην πω φόρος υπέρ του άπορου μετανάστη, τοξικομανή κ.ο.κ

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 27 Ιούλ 2004 15:18

Πως θα μπορούσαμε να τους κάνουμε να πάψουν :?: Δείχνοντας ότι η Ελλάδα δεν επιτρέπει τέτοιες συμπεριφορές.Και δεν εννοώ πόλεμο.ΠΧ τι θες Αλβανία να μπεις στο ΝΑΤΟ.Αποκήρυξε τέτοιες συμπεριφορές.Να δείχνει η Ελλάδα ότι είναι κυρίαρχο κράτος και όχι κράτος μειωμένης κυριαρχίας.Αυτό μου δείχνει η Ελλάδα.Εμένα με νοιάζει τι επιδιώξεις έχουν οι γείτονες μας.Γιατί μετά τα λόγια έρχονται οι πράξεις
Νίκο ποιες απόψεις και άνθρωποι προβάλονται από τα ΜΜΕ σε πολλά ζητήματα :?: Θες να πω ονόματα(Μπίστης,Ανδρουλάκης ,Σιφουνάκης,Δαμανάκη,Κουναλάκης,Μπακογιάνη κτλ) ενώ από αυτούς κάποιοι καταψηφήστηκαν ή μπήκαν στην βουλή με πλάγιους τρόπους.(με το επικρατείας).Δεν λέω να μην ακούμε τις απόψεις τους αλλά να μην ακούμε μόνο αυτούς.Να δούμε τι λένε και οι άλλοι.
Φυσικά καθένας μας έχει άλλες προτεραιότητες.
Nίκος είπε
Και εαν αναρωτιέμαι τι θα αποφάσιζε αυτή η υποτιθέμενη δημοκρατία όπου θα πέρναν μέρος όλοι όταν θα ήταν να ψηφιστεί νόμος που θα έλεγε 8% φόρος στης αγορές υπέρ των άπορων μητέρων (φόρος που ισχύει στην Σουηδία), για να μην πω φόρος υπέρ του άπορου μετανάστη, τοξικομανή κ.ο.κ

Ωραία πρόταση Νίκο αλλά θα υπάρξει ένα πρόβλημα.ΣΕ κάθε χώρα αν το ψάξεις ο κόσμος θα έδινε αυτά τα λεφτά φτάνει να πήγαιναν καλώς ή κακώς σε ομοεθνεις του.Γι αυτό πληρώνουμε φόρους.Στην Ελλάδα έχουμε φτάσει ο Έλληνας να μην χρησιμοποιεί μέσα γι αυτά που πληρώνει.Κάνε μια βόλτα στα δημόσια νοσοκομεία και θα δεις.Πήγαινε στον ΟΑΕΔ και δες ποιοι έχουν προτεραιότητα.Πήγαινε στον οργανισμό Εργατηκών κατοικιών και δες ποιοι πέρνουν σπίτια.Σε σχέση με άλλες χώρες το κράτος συμπεριφέρεται αγγελικά στους λαθρομετανάστες.Πες ένα κράτος που μια παρονομία την έκανε νόμιμη.ΔΕν μιλάω για συμπεριφορές που υπάρχουν στην κοινωνία αλλά για το Ελληνικό κράτος.Πιστεύω ξέρεις τι έκανε η Ολλανδία.Αν το κάνει η Ελλάδα τι θα πούνε κάποιοι :?:
Αφού έχουμε δημοκρατία ο λαός ρωτήθηκε για τίποτα :?: Ή μήπως αγνοείται η γνώμη του.
Κάτι τελευταίο.Τελικά γιατί πιστεύεις ότι ο φάκελος της Κύπρου δεν άνοιξε αφού η δημοκρατική κυβέρνηση δεν έχει ευθύνες :?:

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 27 Ιούλ 2004 17:53

Φίλε Hades,
Η απάντηση σου μου άφισε πολλές απορίες. Λες
Νίκο ποιες απόψεις και άνθρωποι προβάλονται από τα ΜΜΕ σε πολλά ζητήματα Θες να πω ονόματα(Μπίστης,Ανδρουλάκης ,Σιφουνάκης,Δαμανάκη,Κουναλάκης,Μπακογιάνη κτλ) ενώ από αυτούς κάποιοι καταψηφήστηκαν ή μπήκαν στην βουλή με πλάγιους τρόπους.(με το επικρατείας).Δεν λέω να μην ακούμε τις απόψεις τους αλλά να μην ακούμε μόνο αυτούς.Να δούμε τι λένε και οι άλλοι.
Φυσικά καθένας μας έχει άλλες προτεραιότητες.

Εννοείς ότι δεν πρέπει να ακούγονται αυτοί; Ο Σιφουνάκης ήταν πρώτος σε ψήφους στην μυτιληνη με διαφορά και η Μπακογιάννη κέρδισε άνετα την δημαρχία, τι εννοεις καταψηφήστηκαν. Εαν θες να πεις ότι ακούγονται απόψεις στα ΜΜΕ από άσχετα άτομα θα συμφωνήσω, βλέπε Κακαουνάκης, Χριστόδουλος, η μάνα της Μαιρη Σκόρδου. Τι εννοείς λέγοντας ο καθένας μας έχει άλλες προτεραιότητες;

Η στάση της Ελλάδας όταν συζητιόταν η ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ πιστεύω έδειξε ότι δεν είμαστε κράτος μειωμένης κυριαρχίας. Επίσης δεν πιστεύω να αμφιβάλλει καποιος Ευρωπαιος για την ανωτερότητα της Ελλαδας απένατι στην Αλβανία ή την Βουλγαρία(βεβαια θα βρεις πολλούς να μας βάζουν στο ίδιο επίπεδο με την Τουρκία). Αυτο που αμφισβητούν οι ξένοι είναι τη παιδεία μας, τον πολιτισμό μας, την αναπτυξή μας, πραγματα στα οποία υστερούμε κατά πολύί.

Έγγραψες
Πες ένα κράτος που μια παρονομία την έκανε νόμιμη.ΔΕν μιλάω για συμπεριφορές που υπάρχουν στην κοινωνία αλλά για το Ελληνικό κράτος.Πιστεύω ξέρεις τι έκανε η Ολλανδία.Αν το κάνει η Ελλάδα τι θα πούνε κάποιοι

Τι εννοείς; Ποια παρανομία; Τι έκανε η Ολλανδία; Σε όλες τις Έρευνες πανευρωπαικά είμαστε η πιο ξενοφοβική χώρα. Είναι σφάλμα να πιστεύεις πως φαιρόμαστε αγγελικά στους μετανάστες. Το "Ε" της Ελευθεροτυπίας έλεγε πως τα περισσότερα θύματα επιθέσεων βίας είναι οι μετανάστες. Είμαστε η χώρα με τις λιγότερες χορηγήσεις πολιτικού ασύλου στην ΕΕ.

Έγγραψες
Κάνε μια βόλτα στα δημόσια νοσοκομεία και θα δεις.Πήγαινε στον ΟΑΕΔ και δες ποιοι έχουν προτεραιότητα.Πήγαινε στον οργανισμό Εργατηκών κατοικιών και δες ποιοι πέρνουν σπίτια

Μήπως φταίμε και εμείς; Πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγε γιατρός στα δηκαστήρια για φακελάκι; Τις διαδικασίες του ΟΑΕΔ και της Εργατικής Εστίας τις αγνοώ, αλλά εάν όπως λες δεν εφαρμόζεται ο νόμος γιατί δεν γίνονται καταγγελίες(στον ειδαγγελέα και όχι στο Alter). Εάν οι διαδικασίες είναι παράνομες γιατί δεν πάνε οι πολίτες στο δικαστήριο. Πολλοί νομίζουν πως οι πολίτες είναι αδύναμοι απέναντι στο κράτος αλλά δεν είναι έτσι. Μια επίσκεψη στα site της Αρχής προστασίας π.δ και στου συνήγορου του πολίτη θα σου αποκαλύψει πολλές περιπτώσεις πολιτών που κινήθηκαν εναντια στο κράτος και δικαιώθηκαν.

Πως μπορεί να ρωτηθεί ο λαός; Είναι επίσης σε θέσει ο λαός να βγάλει ασφαλοί συμπεράσματα; Ξέρει λ.χ χάρει ο μέσος πολίτης τι χρειάζεται πιο πολύ η ελλάδα 1 F-16 ή ένα εργαστήριο στο Παν. Αιγαίου. Η δύναμη του λαού είναι ότι μπορεί να αποφασίσει για το ποιοι είναι οι κατάλληλοι για να πάρουν αποφάσεις για αυτόν. Υπάρχουν βέβαια ορισμένα θέματα όπως λ.χ το Ευρωπαικό Σύνταγμα που την απόφαση πρέπει να την πάρει ο λαός μετά απο πλήρη και αντικειμενική ενημέρωση.

Τέλος λες
.Τελικά γιατί πιστεύεις ότι ο φάκελος της Κύπρου δεν άνοιξε αφού η δημοκρατική κυβέρνηση δεν έχει ευθύνες

Τι δεν έχει ανοίξει; Τι δεν έχει αποκαλυφθεί; (οι ερωτήσεις δεν είναι ρητωρικές, απλως δεν έχω και την πλυρέστερη ενημέρωση πάνω στο θέμα)

Άβαταρ μέλους
John F.K.
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από John F.K. » 27 Ιούλ 2004 22:49

όταν οι ξένοι θα έρχονται να σπουδάσουν στην ελλάδα
ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝ/ΜΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Κ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ(ΜΕ ΚΑΛΟ ΒΑΘΜΟ) ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΠΟΥ Ο ΜΕΣΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΝΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3000Ε! Κ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΞΕΝΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΕΠΗΖΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Κ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΣΟΥΝ ΛΙΓΑ ΑΚΟΜΑ ΧΡΟΝΙΑ
May the force be with you

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 28 Ιούλ 2004 00:01

Πρώτον ο Σιφουνάκης δεν εκλέκτηκε στην Μυτηλύνη.Για αυτό τον έβαλε και στο Ευρωψηφοδέλτιο.ΔΕν λέω ότι δεν πρέπει να ακούγονται.Αλλά να μην ακούγονται μόνο αυτοί.Να ακούγονται όλοι και ο Μπίστης και ο Χριστόδουλος ή ο Καρατζαφέρης.Αυτό πιστεύω

Η στάση της Ελλάδας σχετικά με το θέμα της Ευρωπαικής πορείας της Τουρκίας είναι που δείχνει ότι είμαστε κράτος μειωμένης κυριαρχίας.Η Ελλάδα άρχισε να υποστηρίζει την ένταξη της Τουρκίας (δεν εξετάζω αν κάνει καλά)αφού το πρωτοδιατύπωσαν οι ΗΠΑ.Και μετά ακολουθήσαμε εμείς.Δηλαδή η εξωτερική μας πολιτική υποβάλεται από αλλού :?: Δεν εξετάζω αν είμαστε ανώτεροι σαν κράτος πχ απότην Αλβανία ή τα Σκόπια αλλά απαιτώ σεβασμό από αυτά τα κράτη

Η Ολλανδία φέτος αφού είδε ότι δεν μπορεί να συντηρεί άλλο τους νόμιμους μετανάστες έβγαλε απόφαση να φύγουν 70000 αμέσως από την χώρα μαζί με τις οικογένειες τους.Σημειώνω ότι πολλοί από αυτούς έκλειναν δεκαετία στην Ολλανδία και τα παιδιά τους γεννήθηκαν εκεί.Πάντως δεν έχουμε ούτε Κου Κλουξ Κλαν ούτε οργανωμένες ομάδες νεοναζιστών(Μην μου πεις Χρυσή Αυγή γιατί αυτοί είναι καρικατούρες) .Για το πολιτικό άσυλο υπακούουμε στην ΕΕ.Επιμένω ότι το κράτος είναι που συμπεριφέται πολύ καλά σε λαθρομετανάστες και όχι μετανάστες έχει διαφορά.

Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο θα δεις ότι η πλειοψηφία των ΄κρεβατιών είναι κατυλλημένα πολλές φορές με τσαμπουκά από ξένους και κυρίως Αλβανούς.Στον ΟΑΕΔ τα 9 στα 10 ονόματα είναι μη Ελληνικά και στις εργατικές κατοικίες έχουν προτεραιότητα ξένοι που έγιναν Ελλήνες με 1000 δολλάρια.Δεν είναι θέμα καταγγελίας αλλά ανοχής από το Ελληνικό κράτος.Καταγγελίες έχουν γίνει

Δεν θέλω να με ρωτάνε αν είναι να πάρουμε F16 ή MIrrage αλλά απαιτώ να με ρωτάνε όπως πολύ σωστά γράφεις πχ για το Ευρωπαικό Σύνταγμα(όπως είχα γράψει οι Ευρωβουλευτές μας ψήφισαν......)

Γα τον φάκελο.Μετά τα γεγονότα της Κύπρου συστάθηκε μια επιτροπή που ερεύνησε το θέμα για να αποδώσει ευθύνες.Μάλιστα είχαν δοθεί υποσχέσεις ότι θα ανοικτεί κτλ.Αυτό είναι το πόρισμα της Ελληνικής Βουλής.Ακόμα δεν άνοιξε και πιστεύω ότι δεν θα ανοίξει ποτέ γιατί πολλά τζάκια θα καταστραφούνε.Αυτό που πιστεύω είναι ότι ευθύνες δεν έχει μόνο η Χούντα αλλιώς θα τον άνοιγαν.John οι υπεύθυνη έχουν πεθάνει και ο Καραμανλής και ο Μαύρος και ο Αβέρωφ και ο Κανελλόπουλος.Κάτι άλλο πρέπει να είναι

Με τις προτεραιότητες εννούσα ότι εσύ μπορεί πχ να ενοχλήσε περισσότερο με την έλλειψη κοινωνικού κράτους και εγώ από την εξωτερική πολιτική

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 31 Ιούλ 2004 23:47

Ο συφουνάκης ήταν πρώτος σε ψήφους στην Μυτιλήνη, τον έφαγε όμως το εκλογικό σύστημα. Επειδή η τηλεόραση συνήθως δουλεύει με βάση το κέρδος δεν νομίζω να ακουστούν ποτέ όλες οι απόψεις. Πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο άσχετα πρόσωπα θα εμφανίζονται στην TV μόνο και μόνο επειδή πουλάνε. Πρέπει λοιπόν για να έχουμε πιο σφαιρική ενημέρωση να στραφούμε και σε άλλα μέσα - εφημερίδες, περιοδικά, internet. Παρένθεση, κατά την γνώμη μου το καλύτερο δελτίο το έχει η ΝΕΤ.

Η Τουρκία δεν είναι στις υπό ένταξη χώρες εξαιτίας της Ελλάδος, επίσης η Κύπρος είναι στις υπό ένταξη χώρες - παρ΄όλο που δεν έχει λυθεί το κυπριακό- πάλι εξαιτίας της Ελλάδος. Η Ελλάδα έκανε μια -κατά γενική παραδοχή- πολύ καλή προεδρία στην ΕΕ και πολλές φορές εναντιώθηκε σε μεγάλες δυνάμεις -βλέπε Αγγλία στο θέμα του Ιρακ.

Όσον αφορά την Ολλανδία απ' ότι διάβασα θα απελάσουν μόνο λαθρομετανάστες (http://www.enet.gr/online/online_hprint ... d=90473612) Δεν ξέρω εαν έχεις κάποια άλλη πηγή πληροφόρησης αλλά εάν ισχύει αυτό που λες είναι παράλογο και παράνομο. Σίγουρα στην Ελλάδα δεν έχουμε οργανωμένες ομάδες ναζιστών αλλά δες πόσοι αλβανοί δουλεύουν στα χωράφια κάτω από άθλιες συνθήκες. Aποψη μου είναι να φύγουν οι παράνομοι και να εξασφαλιστούν τα δικαιώματα των νόμιμων. Όταν το Βέλγιο έχει δώσει δικαίωμα ψήφου στους νόμιμους μετανάστες (όχι όμως να βάζουν και υποψηφιότητα) η διεθνή αμνηστία βγάζει πόρισμα με τίτλο «Ελλάδα. Στη σκιά της ατιμωρησίας, κακομεταχείριση και κακή χρήση πυροβόλων όπλων» (http://www.enet.gr/online/online_hprint ... d=91718984 )

Εάν θέλουμε να κάνουμε αποφασιστική εξωτερική πολιτική πρέπει να συμμαζέψουμε το εσωτερικό. Πρέπει να έχουμε μια ισχυρή οικονομία να πατήσουμε. Με τι μούτρα θα βγούμε να κάνουμε εξωτερική πολιτική όταν στο εσωτερικό μας γίνονται όλα αυτά που λες.

Απάντηση