Οι πολιτικοί που μας αξίζουν;

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό nikos_ft » 25 Ιουν 2004 03:05

Πραγματι εκανα γκαφα γιατο τον παλληκαριδη και για να μην την πατισουν και αλλοι παραθετω ενα Link με την ιστορία του

http://clubs.pathfinder.gr/poihsis/1358 ... 3&read=168

Οσο για την εθνοκαθαρση δεν ειναι δικα μου λογια αλλα του Γλαυκου Κλυρίδη σε εκπομπη του Τσιμα στην ΝΕΤ λίγο πριν το δημοψηφισμα για το σχεδιο Αναν.

Sponsor

Sponsor

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό HADES » 25 Ιουν 2004 13:28

Φίλε Νίκο αυτήν την ενοχοποίηση προσπαθούν να μας επιβάλουν τα τελευταία χρόνια .Όσο για τα λόγια του Κλυρίδη ,ενώ εγώ τον εκτιμούσα σαν πολιτικό τα τελευταία χρόνια μου έχει δείξει ότι ενδιαφέρεται μόνο για την προσωπική του δόξα.Ήθελε να εμφανιστει ως Εθνάρχης που έδωσε την λύση.Ο ίδιος είχε πει λίγο πριν τις εκλογές στην Κύπρο που εκλέκτηκε ο Παπαδόπουλος ότι θέλει να λύσει το Κυπριακό με οποιοδήποτε τρόπο.Εγώ κατάλαβα ότι θέλει λύση χωρις να λαμβάνει υπόψιν τα συμφέροντα του λαού του.
Να μια άλλη παράμετρος στην συζήτηση μας.Κατά πόσο οι πολιτικοί μας φροντίζουν για τα συμφέροντα του Ελληνισμού :?: Μήπως ενδιαφέρονται μόνο για την πάρτη τους :?: Γιατί η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια φαίνεται ότι κάνει τα πάντα για να βλάψει τα συμφέροντα της.Κάποια παραδείγματα:
Η Ελλάδα από το 1997 χρηματοδοτεί την αναστύλωση της Αλβανίας.Μάλιστα τους κτίσαμε και μια καινούρια ναυτική βάση στο Δυρράχιο.Ξέρετε τι έκαναν οι Αλβανοί.Υπέγραψαν συμφωνία με τους Τούρκους να ελλημενίζονται πολεμικά πλοία τους.Τώρα απειλή και στο Ιόνιο.Ένα άλλο είναι με το Μακεδονικό ζήτημα.Θάψαμε το ζήτημα με το όνομα,στερήσαμε την ταυτότητα από 2000000 Έλληνες Μακεδόνες(ανάμεσα τους είμαι και εγώ) και φτάσαμε φέτος ένα όργανο της ΕΕ σχετικά με τις μειονότητες(επίσημο όργανο) να εγκαλεί την Ελλάδα και να την ζητάει να αναγνωρίσει την Μακεδονική Μειονότητα που έχει δήθεν.
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό freespirit » 14 Ιούλ 2004 19:44

Ο Puck σε μια παλαιότερη νύξη του αναφέρει ότι κατα το Αθηναικό πολίτευμα δεν γίνονταν εκλογές. Όμως γίνονταν, οι δέκα στρατηγοί εκλέγονταν, και κάποιοι άλλοι δημοσιοι λειτουργοί. Πρέπει να εξασφαλίζεται η αξιοκρατία, και η κλήρωση ενέχει τον κίνδυνο να τοποθετηθούν ανάξια ή ανεύθυνα άτομα σε δημόσιες θέσεις.

Ο Alex παλαιότερα είχε πρότείνει ως μέσο αντιμετώπισης της φθοράς το περιορισμό του αριθμού των εκλογικών θητειών. Η ορθότητα αυτής της κίνησης με έχει απασχολήσει πολύ, και δεν έχω καταλήξει πλήρως σε ασφαλές συμπέρασμα, μέχρι τώρα όμως πιστεύω ότι είναι λάθος. Για παράδειγμα, με ποιό δικαίωμα μπορούμε να απαγορεύσουμε σε ένα αποτελεσματικό πολιτικό που προσφέρει έργο να εκλεγεί; Γιατί να στερήσουμε την ευκαιρία από εμάς; Δεν του στερούμε το αναφέρετο δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι; Το γεγονός ότι κάποις μπορεί να ήταν μέλος ΔΕΚΟ έχει τα προβλήματα του, αλλά εφ'όσον έχει ολοκληρώσει, δεν μπορούμε να τον εμοδίσουμε. (Το ασυμβίβαστο όμως ισχύει, και πρέπει να ισχύει). Ενας δήμαρχος που επιτελεί έργο και οι δημότες τον θέλουν, δεν έχει λόγο να φύγει. Γιατί δηλαδή να πρέπει να εκλεγεί ο αναγκαστικά μέτριος, λόγω ένος τέτοιο περιρισμου; Υπεύθυνοι για την επανεκλογη των πολιτικών είμαστε εμείς και δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοιου είδους μέτρα. Βεβαίως υπάρχει ένα σημείο όπου η μακρόχρονη παραμονή γίνεται αντιδημοκρατική, αλλά εκεί το λόγο πρέπει να έχει η ψήφος μας.

Υπάρχει μεγάλο απόθεμα βλακείας και εκμετάλλευσης από τους πολιτικούς, αλλά το προσον της δημοκρατίς είναι ότι επιτρέπει και στα "ξερά" να υπάρχουν και στα "χλωρά" χωρίς να καίγονται μαζί ή το ένα να πνίγει το άλλο. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ώστε να μή ζητάμε και να μην εφαρμόζουμε ολοκληρωτικά μέτρα.

Άβαταρ μέλους
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευσηαπό feanor » 15 Ιούλ 2004 01:40

Η δημοκρατία εξορισμού δεν λειτουργεί με βάση την αξιοκρατία αλλά με τη θέληση του λαού, η οποία διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες. Δυστυχώς το πολίτευμα που ισχύει σήμερα σε όλες τις λεγόμενες δημοκρατίες θυμιζει περισσότερο ολιγαρχία και εξηγούμαι:
Πρόσβαση στα πολιτικά αξιώματα δεν μπορεί να έχει ο κάθε πολίτης, λόγω του πολυέξοδου προεκλογικού αγώνα, της δοκιμασμένης κομματικής πίστης αλλά και των 'καλών σχέσεων' που πρέπει να υπάρχουν με οικονομικούς παράγοντες. Οι αποφάσεις σε ανώτερα/ανώτατα επίπεδα εξουσίας λαμβάνονται με γνώμονα συμφέροντα μεγαλοεπιχειρηματιων τα οποία δεν συμβαδίζουν πάντα με τα συμφέροντα των 'πληβείων'.

Όσο για το απόθεμα βλακείας θα μου επιτρέψεις να πω ότι υπάρχει αρκετό και στο εκλογικό σώμα (και όχι μόνο στην Ελλάδα)
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Alex » 15 Ιούλ 2004 12:05

Σωστές οι παρατηρήσεις σου Feanor. Αν εσύ ή εγώ πούμε σήμερα ότι θέλουμε να γίνουμε δημοτικοί σύμβουλοι, όχι κάτι παραπάνω, πρέπει να δαπανήσουμε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό και να παρατήσουμε για ένα χρονικό διάστημα τη δουλειά μας. Ξέρω πολλούς εργοδότες που ώς βασική προϋπόθεση πρόσληψης και ώς όρους στη σύμβαση, βάζουν τη δέσμευση του εργαζομένου ότι δεν πρόκειται να προβεί σε τέτοιες ενέργειες ώστε να μην υπάρχει απώλεια εργατωρών. Η πολιτική, ακόμα και στις χαμηλότερες βαθμίδες της, είναι σπορ για λίγους.

Ορθές οι ανησυχίες σου freespirit και πρόκειται για θέμα μεγάλης συζήτησης. Κάνοντας ένα βήμα πιο πέρα ας αναρωτηθούμε: πόσοι από τους πολιτικούς που επανεκλέγονται επί σειρά ετών κερδίζουν την ψήφο λόγω του έργου που έχουν επιτελέσει και πόσοι λόγω των πελατειακών σχέσεων που έχουν αναπτύξει με απλούς πολίτες και παράγοντες του οικονομικού χώρου;

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό freespirit » 16 Ιούλ 2004 17:44

Πολύ σωστή η παρατήρηση περί πελατειακών σχέσεων Αlex, και είναι πράγματι μεγάλο το πρόβλημα. Αλλά νομίζω ότι εδώ ισχύει κατι που σημείωσα και προηγουμένως: ότι η Δημοκρατία δεν μπορεί να παίρνει ολοκληρωτικά μέτρα και να καταδικάζει το σύνολο για τα λάθη ορισμένων, ακόμη και εαν είναι η πλειοψηφία. Η σωστή αντιμετώπιση είναι ο ορθός και αυστηρός έλεγχος. Εδώ βέβαια κάποιος μπορεί να πεί ότι και ο έλεγχος σε συνθήκες απόλυτης διαφθοράς δεν έχει νόημα. Αλλά κι εγώ θα πώ ότι τότε τίποτε δεν έχει νόημα, σε ένα λαό ανερμάτιστο ηθικά και πολιτικά. Το ερώτημα βέβαια είναι εάν μπορουμε (ή θέλουμε) να παραιτηθούμε από κάποιο δικαίωμα (της εκλογής), για να ελέγξουμε κάποιο "κακό" (της πολιτικής διαφθοράς). Κάτι το ανάλογο ισχύει στο ερώτημα εάν μπορούμε/πρέπει να εκχωρούμε την ελευθερία μας για την ασφάλειά μας. Αλλά αυτό θέλει άλλο θέμα συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Alex » 16 Ιούλ 2004 22:33

Σωστή παρατήρηση freespirit, και μου θύμησε μια ρήση του Churchill: Η Δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα, αν κανείς εξαιρέσει όλα τα υπόλοιπα που έχουν δοκιμαστεί μέχρι σήμερα.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό HADES » 17 Ιούλ 2004 01:54

Έχω αρχισει να αναρωτιέμαι παιδιά μήπως ήρθε η ώρα να ανακαλυφθεί κάποιο καινούριο πολίτευμα.Αν και δύσκολα.Ίσως πιάσαμε τα όρια μας
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό nikos_ft » 17 Ιούλ 2004 22:51

Συζητούσα αυτό το θέμα με μια παρέα χθες και καταλήξαμε ότι οι έλληνες δεν έχουν παιδεία. Υστερα όμως σκέφτικα πως όποτε βγαίνω στο εξωτερικό και βλέπω τους έλληνες τουρίστες, οδηγούν σωστά, δεν βρομίζουν, γενικά σέβονται τους κανόνες και αναρωτιέμαι εκεί τους έρχεται η παιδεία ουρανοκατέβατη;
Και κάτι άλλο σχετικά με την δημοκρατία, πολλοί πιστεύουν ότι δημοκρατία είναι ότι πει η πληοψηφία. Αυτό όμως είναι λάθος. Δημοκρατία είναι να προστατεύεις το δικαίωμα του ενός απέναντι στα συμφέροντα των πολλών. Και δείνω ένα απλό παράδειγμα. Στο πανεπιστήμιο μου κάναμε κατάληψη για πολύ ασήμαντη αφορμή (γενικά είμαι φανατικά κατα τις κατάληψης και τι θεωρω πολύ ακραίο μέτρο). Η αιτιολογία λοιπον είναι οτι το θέλαν οι περισσότεροι. Αυτο δεν είναι δημοκρατία. ΔΗμοκρατία είναι να μην κάνεις κατάληψη για να προστατέψεις το δικαιωμα του ενός στην παιδεία.

Άβαταρ μέλους
John F.K.
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό John F.K. » 18 Ιούλ 2004 12:26

gia neo politeuma den nomizw alla i dimokratia mas thelei ftiaksimo bebaia exei arketa kala k panta tha iparksoyn aksiologoi politikoi.isws prepei na tropopoiithei to politeuma mas etsi wste na akougonte perissoteres gnomes giati twra stin vouli einai elaxista kommata k epitelous as stamatisei autos o fanatismos poy eiparxei(px perisi o upourgos paidias(euthimiou) pire mia tropopoisi gia to ekpaideutiko sustima apo tin n.d. an k emena poy to diavasa den e siginise eixe arketa swsta pragmata to thema einai oti o euthimiou afoy toy to dosane bgike meta apo misi wra k to xaraktirise ws axristo (emena moy pire 3wres gia na to diavasw) afinw ta simperasmata se esas
May the force be with you

Επιστροφή σε “ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΜΜΑΤΑ & ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες