Οι πολιτικοί που μας αξίζουν;

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό nikos_ft » 29 Σεπ 2004 17:05

Kosta δεν λεω πως φταίνε μόνο οι οδηγοι, αλλά ξαφνικά οι εταιρίες, οι οδηγοί, οι πολίτες βγήκαν και λένε πως είναι αθώοι και για όλα φταίει το κράτος. Και έχεις και τον Χαρδαβελα΄να διαφημίζει τρομερή αποκάλυψη και τελικα να αποκαλύπτει πως τα παιδια δεν είχαν εισητήρια!

Sponsor

Sponsor

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό angel » 30 Σεπ 2004 01:16

"Πες μου ποιος σε κυβερνά να σου πω ποιος είσαι"

Ναι, Κώστα, σύμφωνοι, αλλά ποιός εκλέγει κυβερνήσεις; (δηλαδή μ΄άλλα συμφωνώ ότι έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αρμόζουν).

Και αν μου πεις ότι διαλέγουμε ανάμεσα στις δυνατότητες που μας δίνουν, πάλι θα συμφωνήσω. Αλλά ποιος τους δίνει το δικαίωμα να μας δίνουν αυτοί τις συγκεκριμένες δυνατότητες και μόνο;

Ή αλλιώς : κάναμε και τίποτα για να μην έχουμε μόνο αυτές τις επιλογές;

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό angel » 30 Σεπ 2004 01:28

Και για να μην παρεξηγηθώ, στο πώς οδηγούμε δεν φταίει καμία κυβέρνηση - έτερον εκάτερον. Όταν όλοι νομίζουν ότι οδηγώντας πιο γρήγορα ... «μεγαλώνει και ο αντρισμός» τους, έ! (ας μην το σχολιάσω).
Και ξέρω πολύ καλά ότι ο καλός οδηγός προσαρμόζεται στο δρόμο στον οποίο οδηγεί - αλλά αυτό είναι εκτός θέματος νομίζω.

Άβαταρ μέλους
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευσηαπό feanor » 30 Σεπ 2004 09:18

Η ευθύνη του κράτους έγκειται στο ότι ενώ υπάρχουν νόμοι δεν κάνει κάτι να τους εφαρμόσει. Μετά τα Τέμπη μιλούσαν για μικτά κλιμάκια που θα κάνουν ελέγχους σε φορτηγά. Αυτό δεν έγινε. Όπως προαναφέρθηκε τα μπλόκα της Τροχαίας θα κόψουν την κλήση στον παραβάτη και αυτός θα συνεχίσει το δρόμο του.
Από την άλλη έρχεται ο πρωθυπουργός και εξαγγέλλει δέσμη μέτρων. Λες και θ'αλλάξει κάτι.
Είμαι σίγουρος ότι τίποτα δεν θα γίνει και στο επόμενο παρόμοιο ατύχημα όλοι θα λέμε και θα γράφουμε τα ίδια.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Kostas » 30 Σεπ 2004 11:20

angel έγραψε:
"Πες μου ποιος σε κυβερνά να σου πω ποιος είσαι"

Ναι, Κώστα, σύμφωνοι, αλλά ποιός εκλέγει κυβερνήσεις; (δηλαδή μ΄άλλα συμφωνώ ότι έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αρμόζουν).

Μάλλον έπρεπε να πω "Πες μου ποιον έβαλες να σε κυβερνήσει, να σου πω ποιός είσαι" :cry:
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό Dorian » 30 Σεπ 2004 20:00

Στην πραγματικότητα πρόκειται περί φαύλου κύκλου και πιστεύω ότι δε θα καταφέρουμε να ξεφύγουμε από αυτόν όσο υπάρχουν επαγγελματίες πολιτικοί. Ίσως η ιδέα που έριξε ο Alex, αν δεν κάνω λάθος, περί περιορισμού στον αριθμό των θητειών σε αιρετά αξιώματα να αξίζει περισσότερη συζήτηση.

Επιστροφή σε “ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΜΜΑΤΑ & ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες