Το σεξ στην καθημερινή μας ζωή

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 16 Ιούλ 2007 16:42

Απάντηση προς Αιών:
Η σημερινή Ελληνίδα έχει στο κεφάλι της καρφωμένο ένα καυλί (κάτι που σε διαβεβαιώ ίσχυε και για τις προηγούμενες) και με βάση αυτό σκέφτεται. Τι να κάνουμέ? Έτσι τις έπλασε ο Θεός (ή η μαμά φύση για όποιον είναι άθεος ή νεοεθνικός και μπορεί να παρεξηγηθεί το πιστεύω του :) :) ).
Εκεί που εντοπίζω εγώ το πρόβλημα είναι η α αδυναμία ανάληψης ευθυνών, η άρνηση να γίνουν μητέρες, η άρνηση να στήσουν οικογένεια και η τραγική τους αποτυχία όταν κάποτε την στήσουν (έστω και αργά) η οποία φαίνεται από τα χιλιάδες διαζύγια. Υπάρχει και αντρική ευθύνη βέβαια, αλλά στο θέμα της τεκνοποιίας ειδικά οι Ελληνίδες έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης.
Για παράδειγμα ο τεράστιος αριθμός αμβλώσεων οφείλεται πρώτα σε αυτές που δεν προστατεύουν τον εαυτό τους απαιτώντας την χρήση προφυλακτικών ή παίρνοντας αντισύλληψη.
Το σεξ είναι ωραίο πράγμα αλλά θέλει και κάποια στοιχειώδη υπευθυνότητα και προσοχη που τη χρωστάμε πρώτα στον εαυτό μας και μετά στους άλλους. Για παράδειγμα οι Αγγλίδες ας πούμε οι οποίες παρόλο που στην κυριολεξία ξεσκίζονται (η παρτούζα :lol: :lol: πάει σύννεφο στις Αγγλιδούλες) και το απολαμβάνουν και παρόλο ότι είναι πιο χαζές από τις δικές μας, προσέχουν τα βασικά και στοιχειώδη και δεν υποβάλουν τον εαυτό τους και το σύστημα Υγείας σε σκληρές δοκιμασίες. Για αυτό και έχουν μικρότερο κατά κεφαλή αριθμό αμβλώσεων από εμάς και για αυτό κάνουν περισσότερα παιδιά (Η Αγγλία έχει σχετικά ικανοποιητική γεννητικότητα που προσεγγίζει το 2.0 έναντι της τελευταίας στην Ευρώπη Ελλαδας με 1.2).
Οι δικές μας αγρόν ηγόραζαν και έτσι όταν θελήσουν να τεκνοποιήσουν δεν μπορούν λόγω αμβλώσεων.
Αλλά και αυτές ακόμα που μπορούν το αναβάλλουν με΄χρι να αισθανθούν έτοιμες αγνοώντας (ή προσποιούμενες ότι αγνόούν) δύο κρίσιμα milestones:
Τα 35 έτη (κίνδυνος μεγάλος για μητέρα και έμβρυο εάν η πρωτη εγκυμοσύνη έρθει μετά τα 35) και τα 42-43 (κλιμακτήριος).
Αποτέλεσμα: Το βλέπουμε γύρω μας: Ελάχιστα Ελληνάκια στα σχολεία. Αν δεν υπήρχαν οι αλλοδαποί θα είχαν κλείσει πάνω από το 60% των σχολείων (Στοιχεία ΥΠΕΠΘ).
Η Εύα (ή η κάθε Εύα) μπορεί να πει τώρα: Και τι με νοιάζει εμένα ρε φίλε η υπογεννητικότητα , τα παιδιά, η Ελλάδα, τα σχολεία, κλπ. ? Χέστηκα, εγώ περνάω καλά? Αυτό έχει σημασία.
Θα απαντήσω με ένα ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΤΣΙ.
Τον λυπάμαι διότι δεν έχει καταλάβει τι τον περιμένει στα 55. ¨Οταν η ζωή δύει, η μοναξιά έρχεται, το σεξ δεν είναι όπως παλιά, και Η ΜΟΝΑΞΙΑ, η μεγαλύτερη ΚΟΛΑΣΗ επί γης, έρχεται να του σκιάσει την ζωή του.
Δυστυχώς οι νεοτσιφτετέλληνες ζουν σαν μην ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ. Θα το πληρώσουν μια μέρα αυτό και πραγματικά τους λυπάμαι για την μικρόνοια τους.

Sponsor

Sponsor

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 18 Ιούλ 2007 09:11

Καλέ μου evmourelatos, ξεκίνησες με ένα αυθαίρετο συμπέρασμα
Η σημερινή Ελληνίδα έχει στο κεφάλι της καρφωμένο ένα καυλί (κάτι που σε διαβεβαιώ ίσχυε και για τις προηγούμενες) και με βάση αυτό σκέφτεται
Μετά προχώρησες σε κάποια σωστά στοιχεία, αν και διαφωνώ στα περί 100% γυναικίας ευθύνης τωνγυναικών για τις εκτρώσεις.
Και κατέληξες στο συμπέρασμα/διαπίστωση
Τον λυπάμαι διότι δεν έχει καταλάβει τι τον περιμένει στα 55. ¨Οταν η ζωή δύει, η μοναξιά έρχεται, το σεξ δεν είναι όπως παλιά, και Η ΜΟΝΑΞΙΑ, η μεγαλύτερη ΚΟΛΑΣΗ επί γης, έρχεται να του σκιάσει την ζωή του.

το οποίο σε συσχέτιση με το παραπάνω
Η Εύα (ή η κάθε Εύα) μπορεί να πει τώρα: Και τι με νοιάζει εμένα ρε φίλε η υπογεννητικότητα , τα παιδιά, η Ελλάδα, τα σχολεία, κλπ. ? Χέστηκα, εγώ περνάω καλά? Αυτό έχει σημασία.

μας λέει πως σκοπός της τεκνοποίησης είναι η παρέα στα γηρατιά μας.

Αν αυτός είναι ο σκοπός της τεκνοποίησης και όχι η δημιουργία ζωής, η διαιώνιση του είδους, το πλάσιμο ενός καλού ανθρώπου, η χαρά του να βλέπουμε αυτό το πλάσμα να γίνετε άνθρωπος, να μεγαλώνει και να μας δίνει χαρές και εμείς να ανταποδίδουμε, τότε μάλλον σε λάθος δρόμο βαδίζω.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 18 Ιούλ 2007 09:53

Αχ πάλι εγώ φταίω για την κατάντια της Ελλάδας. Για την ακρίβεια εγώ και το κρεβάτι μου. Καλά τα λες evmourelatos και πρέπει να σε συγχαρώ γιατί μπόρεσες να εξάγεις συμπεράσματα για ένα θέμα για το οποίο όλοι αναγνωρίζουν ότι δεν υφίστανται ακριβή στοιχεία. Ας πούμε τό πόσες εκτρώσεις γίνονται το χρόνο στην Ελλάδα είναι κάτι που κανείς δεν το ξέρει. Άλλοι τις εκτιμούν στις 100.000 άλλοι στις 400.000. Και θα ομολογήσω με θάρρος ότι τμήμα αυτών των στατιστικών είμαι κι εγώ, ήμουν τουλάχιστο όταν ήμουν νέα κι άβγαλτη.

Πάντως ομολογώ πώς ποτέ δεν περίμενα πώς θα γινόταν εθνικό ζητημα το πώς και πόσο πηδιέμαι. Πρέπει άραγε να χαρώ ή να προβληματιστώ? Χαλάρωσε καλέ μου, η ζωή είναι ωραία και η σοβαροφάνεια επικίνδυνη ασθένεια.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 18 Ιούλ 2007 15:12

Η γυναίκα δεν κάνει έρωτα μόνη της evmourelatos, τουλάχιστο τις περισσότερες φορές. Ούτε έχει το μυαλό της στο κ... από ότι ο άνδρας στο μ.... Μην είσαι μονόπλευρος και μην είσαι αφοριστικός.

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 18 Ιούλ 2007 19:28

Το πώς και το πόσο πηδιεται ο καθένας μας είναι δικό του προσωπικό θέμα.
Το πώς σκέφτεται και αν τεκνοποιεί ο καθένας είναι πάλι προσωπικό θέμα.
Μόνο που το δεύτερο επηρεάζει δυστυχώς και εμάς τους υπόλοιπους.
Εναπόκειται στην ελέυθερη βούληση του καθενός να ακολουθήσει τον δρόμο της Αρετής ή της Κακίας (Καλή ώρα σαν τον μυθολογικό Ηρακλή).
Εάν όλοι σκεφτούμε με έναν τρόπο ζαμανφουτιστικό και πούμε έλα μωρέ από μένα θα σωθεί η Ελλάδα? τότε αυτή η χώρα θα χαθεί μέχρι να πεις κύμινο (Και εδώ που τα λέμε εκεί πάει ολοταχώς και πιο γοργά απο τον υπόλοιπο πλανήτη).

Επί του προκειμένου : Θα συμφωνήσω ότι πολύ μεγάλο μέρος της ευθύνης έχουν και οι άνδρες. Παρόλα αυτά οι γυναίκες επειδή αυτές τραβάνε τα ζόρια μετά τις αμβλώσεις, έχουν διπλή ευθύνη , πρώτα απέναντι στον ΕΑΥΤΟ τους και την υγεία τους και μετά απέναντι στην κοινωνία. Συνεπώς ούτε μονόπλευρος είμαι ούτε αφοριστικός.
Όσο για την "ανακρίβεια" των στοιχείων μου: Γιατί όταν τους Νεοέλληνες τους τσούζουν οι ακριβέστατες στατιστικές της Eurostat του ΟΟΣΑ, κάποιων ΜΚΟ, και άλλων διεθνών και εθνικών οργανισμών, προσπαθούν να τις καταστήσουν αναξιόπιστες?
Ολοι οι "κακοί" ξένοι σας μισούν και προσπαθούν να σας κάνουν να δείξετε χάλια ενώ δεν είστε?
Ήμαρτον ρε παιδιά με αυτά τα τρελλα κόμπλεξ ανωτερότητας που έχετε, τα οποία είναι και τελείως αδικαιολόγητα. Στους 90 από τους 100 θετικούς κοινωνικούς, οικονομικούς και περιβαλλοντυικούς δείκτες είμαστε πάτοι ή κοντά στον πάτο. Πάρτε το χαμπάρι δηλαδή. Επειδή οι περισσότεροι από εμάς είμαστε απόγονοι γιγαντων όπως ο Σωκράτης και ο Αναξίμανδρος π.χ. αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε και εμείς γίγαντες. Κάθε άλλο μάλιστα.
Οι καθυστερημενες πολιτικοοικονομικοκοινωνικές μας δομές μας καθιστούν από τους χειρότερους στην Ευρώπη.
Με τις ηπιότερες των στατιστικών είμαστε πάλι οι χειρότεροι στις αμβλώσεις της Ευρώπης. Εσείς το θεωρείτε αυτό τιμητικό για την ευφυία ή / και την υπευθυνότητα των Ελληνίδων?
Σχετικά με την σοβαροφάνεια και την σοβαρότητα:
Στα νιάτα μου θεωρούμουν φοβερός χαβαλές. Τώρα θεωρούμαι και είμαι σοβαρός. Σοβαρός και όχι σοβαροφανής. Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε εκατομμύρια σοβαροφανείς αλλά ελάχιστους σοβαρούς ανθρώπους.

Οσο για το :
μας λέει πως σκοπός της τεκνοποίησης είναι η παρέα στα γηρατιά μας.

Αν αυτός είναι ο σκοπός της τεκνοποίησης και όχι η δημιουργία ζωής, η διαιώνιση του είδους, το πλάσιμο ενός καλού ανθρώπου, η χαρά του να βλέπουμε αυτό το πλάσμα να γίνετε άνθρωπος, να μεγαλώνει και να μας δίνει χαρές και εμείς να ανταποδίδουμε, τότε μάλλον σε λάθος δρόμο βαδίζω.

οχι μια χαρά βαδίζεις. Και εγώ στον ίδιο δρόμο είμαι. Επειδή όμως οι μη εχοντες τέκνα δεν καταλαβαίνουν τέτοιες χαρές όπως εμείς, τους έδειξα τις αρνητικές επιπτώσεις της άρνησης της τεκνοποιίας. Όταν τους αναφέρεις τα δικά σου επιχειρήματα συνήθως λένε "έλα ρε σιγα τις χαρές. Αλλού είναι η ζωή, σιγά μην φάω τη ζωή μου να ξεσκατίζω μούλικα."
Δυστυχώς οι Νεοέλληνες λόγω Οθωμανικών καταβολών δεν καταλαβαίνουν απο positive incentives. Μόνο από βούρδουλα και φοβέρες καταλαβαίνουν. Δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 19 Ιούλ 2007 10:49

Καταρχήν να πω για την Αγγλία ένα στατιστικό που γνωρίζω : είναι η πρώτη χώρα στην Ευρώπη στις εγκυμοσύνες ανηλίκων (underaged pregnacy) κάτι που μπορεί μεν να καταπολεμά την υπογεννητικότητα αλλά έχει και άλλες πολυποίκιλες επιπτώσεις. Οι στατιστικές έχουν πολλές παραμέτρους και δεν πρέπει να απομονώνονται τα όποια στοιχεία τους.
Τώρα όσον αφορά τις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες δεν νομίζω ότι έχει ευθύνη μόνο η γυναίκα. Αντίθετα ο άντρας (που είναι γνωστό με ποιο κεφάλι σκέφτεται) έχει επίσης τεράστια ευθύνη. Αν μετά το μεγαλύτερο λούκι το τραβάει η γυναίκα αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε άμοιροι ευθυνών.
Το να κάνεις παιδί δεν είναι αυτοσκοπός. Δεν το κάνεις ούτε για προσωπική ευχαρίστηση, ούτε για την υπογεννητικότητα. Το κάνεις γιατί αυτός είναι ο σκοπός σου σαν ολοκλήρωση / κορύφωση της σχέσης σου με τον σύντροφό σου.
Όσο για τα επιχειρήματα που λες υπήρχαν πάντα και θα υπάρχουν από ανθρώπους κομπλεξικούς. Η εξέλιξη του ανθρώπου οδηγεί στο συγκεκριμένο στόχο, την αναπαραγωγή. Η συνηδητή άρνησή της οδηγεί σε στασιμότητα του ανθρώπου. Η δικιά μου γενιά πάντως (30+) μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι γουστάρει με τρέλα να "ξεσκατίζει μούλικα"!!!
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 19 Ιούλ 2007 11:13

Nα πώ και την δική μου γνώμη στο θέμα αφού διάβασα τις παραπάνω απόψεις
Είναι γεγονός οτι πάσχουμε απο μεγάλη υπογεννητικότητα, σε βαθμό που κοντεύουμε να πιάσουμε παγκόσμιο ρεκόρ. ¶ν πιστεύει κανείς οτι στόχος του σημερινού Έλληνα είναι σύν τους άλλους λόγους να κάνει παιδιά απο μεγάλη αγάπη προς την πατρίδα, για να μήν μαραζώσει πληθυσμιακά είναι ολοκληρωτικά γελασμένος. Αμφιβάλλω άν θα υπάρχει έστω και 1 στα 10.000.000, οι περισσότεροι μάλιστα βλέπουν με την μεγαλύτερη αδιαφορία το καθεστώς της υπογεννητικότητας στην χώρα μας χωρίς να εξαιρώ ούτε τον εαυτό μου.
Οι λόγοι είναι δικιολογημένοι ζώντας σε μιά πατρίδα που βλέπεις τους πάντες εχθρικούς μαζί σου σε όλα τα επίπεδα απο την Κυβέρνηση, και τους τοπικούς άρχοντες μέχρι τον γείτονα, τον συγγενή, τον συνάδελφο, τον προιστάμενο ή δέν ξέρω και γώ τί άλλο λογικό είναι οτι θα ανταποδώσεις. Και σάν τμήμα αυτής της ανταπόδωσης δέν θα σου νοιάξει καρφί για τον λαό αυτό που οι σχέσεις μίσους του εαυτού μας (σάν κέντρο του κόσμου που πιστεύουμε οι περισσότεροι οτι είναι) με αυτόν περιλαμβάνει όλες τις διαβαθμίσεις. Δέν θα σου νοιάξει καρφί άν πληθυσμιακά υποπολλαπλασιαστεί, μαραζώσει, εκφυλιστεί, ακόμα και άν σβήσει.
Τώρα οι συνθήκες ζωής ΑΝ συμβεί αυτό (κάτι που δέν θα ευχόμουνα) ίσως να είναι πολύ χειρότερες, ή και καλύτερες αυτό δέν μας ενδιαφέρει προσωρινά καθόλου. Προσωρινά βλέπουμε την εκμετάλλευση που προσπαθεί με κάθε τρόπο να κάνει σε βάρος μας ο συμπατριώτης συνέλληνας, και στο πρόσωπο του βλέπουμε ολόκληρο το Ελληνικό έθνος, αυτός είναι ο κυριότερος λόγος αυτής της αδιαφορίας.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 19 Ιούλ 2007 11:22

Τώρα στα υπόλοιπα θέματα πιστεύω οτι έχει μεγάλη θέληση ο Έλληνας να τεκνοποιήσει για πολλούς λόγους που πηγάζουν απο το αίσθημα της αναπαραγωγής όπως σε κάθε ζωικό είδος αλλά δέν έχει τις δυνατότητες.
Το κυριότερο πρόβλημα είναι το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.
Υπάρχουν άνθρωποι όλων των αποχρώσεων, και αυτοί που το κάνουν προκειμένου να εξασφαλίσουν τα γηρατειά τους, και αυτοί που το κάνουν προκειμένου να δημιουργήσουν στο μέλλον έναν σωστό άνθρωπο, που να μας αλληλοανταποδίδει χαρές. Στην αρχή οι περισσότεροι βλέπουν το παιδί σάν προέκταση του εαυτού τους, στην συνέχεια βλέποντας το να μεγαλώνει και να βγαίνει απο τον δρόμο που θέλουν να το βάλουν σύμφωνα με τα γούστα τους απογοητεύονται.
Αλλά βασικά τα πάντα ξεκινάνε απο το ένστικτο που υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό στην γυναίκα, αλλά δέν λείπει ούτε και στον άντρα.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 20 Ιούλ 2007 16:15

ctrl alt delete:
Συμφωνώ με τη συμβολή της οικονομικής δυσπραγίας στο συνολικό πρόβλημα, αλλά διαφωνώ ότι είναι μόνον αυτο. Ούτε ένα παιδί δεν μπορεί να αντέξει η τσέπη τους? Ούτε μία θυσία δεν μπορούν να κάνουν για τη γέννηση ενός παιδιού και επιλέγουν τόσοι πολλοί την ατεκνία?
Οταν είσαι πολύ κακομαθημένος (φαινόμενο σύνηθες σε όσους έχεις ανατραφεί όπως η γενιά των 30+ η ακόμη χειρότερα των 20+) σου έρχεται άσχημα να θυσιάσεις κάτι από την ευκολία σου και τον τρόπο ζωής σου για ένα παιδί.
fluke:
Υποπίπτεις στην Νεοελληνική αδικαιολόγητη αυταρέσκεια και διαψέυδεις τα αδιάσειστα στοιχεία και τις στατιστικές μιλώντας για τρόπους ερμηνείας των αριθμών. Προσωπικά πάω με χίλια το Εγγλέζικο "πουτανάκι" που έχει τα ΑΡΧΙΔΙΑ να δηλώνει single mother και κάνει ότι μπορεί για να αναθρέψει το παιδί της, από την "καθωσπρέπει κυρία" Ελληνίδα που παει και τα ρίχνει για να μην την πουν "πουτάνα" και όταν φτάνει στα 35 δεν μπορεί να πιάσει παιδί ακόμα κι αν ρίξεις μέσα 1 κιλό σπέρμα απο τους 100 πιο καρπερούς αραπάδες του πλανήτη :lol: :lol:
Τι να κάνουμε ρε παιδιά. Προτιμώ τις πόρνες και τους τελώνες απο τους υποκριτές γραμματείς και Φαρισαιόυς που έχω δίπλα μου.
Εκεί εστιάζω το πρόβλημα εγω. Στην "σάπια" νοοτροπία του Νεοέλληνα η οποία έχει δηλητηριάσει τον τρόπο που σκέφτονται οι γυναίκες μας (χωρίς να λέω ότι είναι άμοιροι ευθυνών και οι άνδρες. ίσως για το γενικότερο χάλι μας κυρίως υεύθυνοι είναι αυτοί.)

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 20 Ιούλ 2007 19:25

evmourelatos έγραψε:ctrl alt delete:
Συμφωνώ με τη συμβολή της οικονομικής δυσπραγίας στο συνολικό πρόβλημα, αλλά διαφωνώ ότι είναι μόνον αυτο. Ούτε ένα παιδί δεν μπορεί να αντέξει η τσέπη τους? Ούτε μία θυσία δεν μπορούν να κάνουν για τη γέννηση ενός παιδιού και επιλέγουν τόσοι πολλοί την ατεκνία?
Οταν είσαι πολύ κακομαθημένος (φαινόμενο σύνηθες σε όσους έχεις ανατραφεί όπως η γενιά των 30+ η ακόμη χειρότερα των 20+) σου έρχεται άσχημα να θυσιάσεις κάτι από την ευκολία σου και τον τρόπο ζωής σου για ένα παιδί.

Αν και συμφωνώ μαζί σου σε γενικές γραμμές με τις θέσεις και τις απόψεις σου ΕΔΩ πιστεύω οτι υπερβάλεις.
Το ΕΝΑ τουλάχιστον παιδί το θέλουν οι περισσότεροι απο την στιγμή που αισθανθούν έτοιμοι και ξεπεράσουν κάποιες "νεανικές τρελίτσες" και πάνω - κάτω τα καταφέρνουν αφού η επιστήμη σήμερα μπορεί να κατορθώσει την τεκνοποίηση της γυναίκας ακόμα και σε μεγάλες σε σχέση με παλιότερα ηλικίες.
Αλλά ... το πρόβλημα υπάρχει απο το δεύτερο και πάνω, πολλοί είναι αυτοί που ΘΕΛΟΥΝ μέν αλλά δηλώνουν με πρόφαση τα οικονομικά κάτι που κατα βάθος αποδεικνύεται αληθινό οτι δέν μπορούν,γιατί το δεύτερο παιδί σημαίνει διπλάσιες οικονομικές δυσκολίες σε σχέση με το πρώτο. Το ίδιο συμβαίνει με το τρίτο ή το τέταρτο τριπλάσιες, τετραπλάσιες και βάλε. Το πρόβλημα υπογεννητικότητας δημιουργείται απο την στιγμή που είμαστε κατα μέσον όρο κάτω απο τον δείκτη ΔΥΟ!
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Απάντηση