Το σεξ στην καθημερινή μας ζωή

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Εύα » 01 Δεκ 2006 13:02

Τα χρόνια που ζούμε είναι δύσκολα για τις προσωπικές σχέσεις, πολύ δουλεία, λίγος χρόνος, πίεση άγχος. Παραμελούμε τις ανάγκες του εαυτού μας στο κυνήγι μιας ματαιότητας που μας έχει επιβληθεί. Συχνά παραμελούμε ακόμα και την αρχέγονη βασική και ενστικτώδη ανάγκη μας του σεξ, της σωματικής, σαρκικής συνεύρεσης και μαζί χάνουμε τις ψυχοθεραπευτικές ιδιότητες που προσφέρει. Ξέρω ζευγάρια που κάνουν έρωτα 1 φορά το μήνα και κάποιους που σχεδόν έχουν ξεχάσει τί σημαίνει. Ελάχιστοι ασχολούνται με αυτό το θέμα, ίσως γιατί αγγίζει αυτά που μας έμαθαν να θεωρούμε "ντροπή", όμως εκεί βρίσκεται η ρίζα πολλών προβλημάτων του συγχρονου ανθρώπου.

Sponsor

Sponsor

Avaris
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Avaris » 01 Δεκ 2006 14:17

Πριν περίπου δέκα χρόνια διάβαζα για την νέα τάση της Αμερικάνικης κοινωνίας. Το Downsizing. Χονδρικά, σημαίνει περιορισμός του χρόνου που αφιερώνει κάποιος στην εργασία και αύξηση του ελεύθερου χρόνου.

Το κατά πόσο και ποιός μπορεί να το κάνει αυτό, είναι ένα θέμα.

Το πόσα πράγματα όμως μπορείς να κάνεις στον ελεύθερο χρόνο, είναι το κυριότερο θέμα.

Ενα, φυσικά, απ' όλα αυτά είναι το σεξ. Και μιλάμε φαντάζομαι για σεξ σε επίπεδο Ταο του Σεξ. Αλλοιώς δεν έχει καμία διαφορά απο σοφτ πορνό.

Να όμως που καταλήγουμε πάντα στο ίδιο μοτίβο.

Ευ Ζειν ίσον δημιουργικός ελεύθερος χρόνος.

Ποιός τον έχει όμως?

Μήπως καταλήγουμε στο δεύτερο σκληρό μοτίβο?

Ότι δηλαδή, ο ελεύθερος χρόνος είναι το πιο ακριβό αγαθό? Και συνεπώς

δεν μπορεί να το αγοράσει ο καθένας μας?
Avaris Veritas Vos Liberabit

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Εύα » 03 Δεκ 2006 23:21

Να σου πω την αλήθεια η αντιμετώπιση μου είναι πιο απλή και πιο πρακτική. Σεξ στο επίπεδο του Ταο μου ακούγεται πολύ λογοτεχνικό και ελάχιστα ψυχαγωγικό. Εγώ αναφέρομαι στο σεξ όπως το νιώθει και το λαχταρά ο καθένας και άσε τη φιλοσοφία για μετά, μαζί με το τσιγάρο. :wink:

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Κακός » 03 Δεκ 2006 23:33

Ευάκι είμαι πλέον σίγουρος, είσαι ο τύπος μου. Οι αρχέγονες ανάγκες και τα ζωώδη ένστικτα είναι η ειδικότητα μου. 8)

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευσηαπό fluke » 05 Δεκ 2006 10:41

Το σεξ είναι αγχολυτική διαδικασία. Είναι γεγονός ότι μέσα στον κυκεώνα της καθημερινότητας, πολλοί το προσπερνάνε και είναι κάτι που όσο το αφήνεις, σε αφήνει. Κατά τη γνώμη μου σε ένα ζευγάρι η έλλειψη σεξ προκαλεί εκνευρισμό, ρουτίνιασμα, έλειψη επικοινωνίας αλλά και ανάποδα ->φαύλος κύκλος. Η εξαντλητική δουλειά και ο περιορισμένος χρόνος είναι αφορμές έκφρασης των παραπάνω αρνητικών.
Ανήκω στη κατηγορία που έχουν ελάχιστο χρόνο, αλλά το σεξ το θεωρώ σαν το καύσιμο για τα πάντα. Η ενέργεια που λαμβάνεις σου δημιουργεί άλλες συνθήκες στον εργασιακό χώρο, στην κοινωνική ζωή, αλλά και στη διάθεση που έχεις όσον αφορά τη σχέση σου.

Πρόταση: ένα γρήγορο πρωινό αντί για καφέ και δείτε με τι διάθεση θα πάτε στο γραφείο..... δεν παίζεται

PS: τι είναι το ταοικό sex???
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 14 Δεκ 2006 15:13

Καλησπέρα
Η σεξουαλική επαφή είτε πρόκειται για εφήμερη "φάση" είτε για έρωτα , σίγουρα είναι το ισχυρότερο τονοτικό της ψυχολογίας μας.Σκεφτείτε με τη διάθεση ξυπνάτε και με τι κέφι αντιμετωπίζετε τη μέρα σας ύστερα από μια ερωτική βραδια.Το σεξ είναι η υπέρτατη απόλαυση της ζωής και το ισχυρότερο στοιχείο μιας σχέσης.Αν η σεξουαλική ζωή όλων ήταν ικανοποιητική, στοιχεία που μαστίζουν την κοινωνία μας όπως το στρες, οι επιθετικές συμπεριφορές και οι ψυχολογικές αναταραχές θα είχαν περιοριστεί αισθητά.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό maximos » 14 Δεκ 2006 21:02

ΣΩΣΤΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ εχετε δικιο παιδια!!!!
Αφηστε τα μηση και πιαστε το ............
Αντε να ξεμπλοκαρουμε!
Η ζωη ειναι μια και μενει στον Δευτερο!

Και πανω απο ολα βαλτε και λιγο χιουμορ κανει καλο!!!

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό maximos » 14 Δεκ 2006 21:03

Κακός έγραψε:Ευάκι είμαι πλέον σίγουρος, είσαι ο τύπος μου. Οι αρχέγονες ανάγκες και τα ζωώδη ένστικτα είναι η ειδικότητα μου.

Αρε κακε εισαι nr 1 !!!

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό ctrl_alt_delete » 17 Δεκ 2006 10:40

fluke έγραψε:Κατά τη γνώμη μου σε ένα ζευγάρι η έλλειψη σεξ προκαλεί εκνευρισμό, ρουτίνιασμα, έλειψη επικοινωνίας αλλά και ανάποδα ->φαύλος κύκλος. Η εξαντλητική δουλειά και ο περιορισμένος χρόνος είναι αφορμές έκφρασης των παραπάνω αρνητικών.

Άν υπάρχει έλλειψη σέξ μεταξύ τους αυτό είναι εσωτερικό τους πρόβλημα δέν τους φταίει ποτέ ο οποιοσδήποτε τρίτος.
Αλλά όσο και άν πνίγονται στην δουλειά χρόνος για σέξ υπάρχει πάντα εκτός και άν η δουλειά τους έχει πάρει τόσο τα μυαλά.
Έστω και στον ύπνο :wink:
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευσηαπό Κακός » 18 Δεκ 2006 10:28

Εύαααα πού είσαι? Γιατί μας άφησες μόνους?

Επιστροφή σε “ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες